Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Zoom și font text

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
StefanN1234

StefanN1234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 21.04.2020
Când setez zoom ul și fontul textului la dimensiunea maxima îmi face varza toate aplicațiile.
Pentru ce mai sunt opțiunile astea dacă nu se pot folosi?

Ceva idei pentru cei care vor sa citească mai ușor textul pe telefon?

#2
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Ochelari?

#3
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,819
  • Înscris: 07.06.2014

 StefanN1234, on 26 august 2020 - 20:44, said:

îmi face varza toate aplicațiile.
Pentru ce mai sunt opțiunile astea dacă nu se pot folosi?

pt ca setarile de android inseamna ceva, adica sunt pt sistemul de operare, iar aplicatiile trebuie sa stie si ele sa scaleze in functie de asta. daca nu sunt in stare, atunci androidul isi face el treaba, aplicatia se opune si iese un terci cu ciorba de peste in aspic.

asadar trage de urechi dezvoltatorul aplicatiei, nu sistemul de operare. sunt 2 entitati diferite, nu poti trage egal intre ele.

pe android 10 ce-l folosesc, eu chiar am redus din fonturi, textul e mai mic. totusi nu am probleme de scalare in aplicatii, iar acestea nici nu sunt cine stie ce capodopere.

care e problema efectiv si ce dispozitiv cu ce SO, ce aplicatii si cum se manifesta mai concret?

Edited by Dany_Darke, 26 August 2020 - 21:20.


#4
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,213
  • Înscris: 05.01.2006

 StefanN1234, on 26 august 2020 - 20:44, said:

Ceva idei pentru cei care vor sa citească mai ușor textul pe telefon?
In general aceste setari pot sa faca unele aplicatii sa arata ciudat si atunci, tu ca utiliator, poti incerca metoda cea mai "optima" posibil pentru tine. Pentru mine optim este sa se vada cat mai bine in aplicatiile ce le folosesc mai mult si in functie de ele sa setez setarile generale de pe android.
In browser(e) ai oricum optiunea de zoom - deci pentru ele eu consider ca nu conteaza fontul de sistem. Dar pentru aplicatiile "importante" care nu au zoom/etc acelea sunt "baza" si in functie de ele setez setarile generale de pe mobil. Ai mai sus si explicatiile lui Dany...

Pe scurt: gasirea unei solutii generala dar setata "manual" care sa bata cu cat mai multe aplicatii "preferate"... :(

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate