Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandari Firme de Constructii

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Am tot sapat forumul dupa recomandari de firme de constructie si nu am gasit.

Banuiesc ca sunt multi interesati, asa ca poate cei care si-au terminat deja casele doresc sa taca o fapta buna si sa-si recomande constructorii. Posted Image

Daca incalc vreo regula cu acest topic, iertare!

#2
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Locatie, perioada, suprafata?

#3
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Pe mine ma intereseaza in Ilfov, feb-mar 2021, suprafata in functie de pret. :)

Dar am deschis acest topic pentru toata lumea, indiferent de locatie.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Cred ca ar trebui sa spui mai exact unde costruiesti. Una e la Vidra, alta la Silistea Snagovului.
Cand zici "firma" inteleg ca excluzi echipele neorganizate juridic?

#5
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Acum caut sa cumpar terenul, pe care sper sa-l gasesc si sa-l iau pana la sf anului. Nu ma uit doar intr-o zona, dar de principiu am nevoie sa fie cat mai aproape de Bucuresti si ca idee, ma uit mai degraba la partea de nord (Corbeanca, Balotesti, Saftica si mai nou Snagov), dar am explorat si partea de vest (Domnesti, Dragomiresti, Chiajna...).

Nu exclud nimic, doar ca nu stiu cum ar decurge lucrarile cu echipe neorganizate juridic, cum zici tu. Traiesc in Romania, e greu sa nu iau in calcul “o tzeapa”, desi asta se poate intampla usor avand contract cu o firma...

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sorry to burst your bubble ;), dar daca tu in septembrie practic nu numai ca nu ai cumparat terenul,dar nici macar nu te-ai hotarat la vreunul, nu ai cum sa ridici casa in sezonul urmator de constructii (exceptie daca ai exagerat de multi bani de aruncat). Trebuie sa perfectezi actele de vanzare-cumparare, trebuie sa faci proiectul, trebuie sa obtii autorizatia de constructie, trebuie eventual sa tragi si ceva utilitati pentru santier (te pot ajuta si vecinii aici, daca-s de treaba) Toate lucrurile astea pot dura de la 3 la 12 luni. Feeling lucky?

Nu gasesti recomandari de firme pentru ca, desi sunt ceva oameni care au construit cu firme, nu prea se obisnuieste sa faca publice datele astea. Pe de alta parte, o firma care a lucrat ok acum 3 ani se poate sa nu mai fie asa de ok la ora actuala (lucrul de baza tot oamenii il fac, iar acei oameni pot pleca).

#7
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Consider my bubble burst! Posted Image

Cred ca am refuzat sa cred ca nu se pot da recomandari, dar probabil din aceasta cauza nici nu a existat un topic pe aceasta tema pana acum. N-as vrea sa cumpar un teren la care sa stau sa ma uit, neavand macar 2 firme de constructii cu care sa incep sa lucrez. De-aia m-am gandit sa incep cautarile.

Stiind exact ce vreau, m-am gandit ca proiectul poate dura putin, dar da, fiind la “inceput” de drum, acum incep sa ma luminez si sa mai aflu una-alta, cum ar fi ca poate dura foarte mult.

Utilitati? Caut terenuri care sa le aiba deja. Chiar asa mult sa dureze toate actele si tot procesul pana sa inceapa constructia?!

#8
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Da....
Completeaza tu, optimist:
gasire teren
vanzare-cumparare (cadastru, intabulare, intelegere rude, notar etc)
certificat urbanism
gasire arhitect cu care sa "rezonezi"
proiect (DTAC), proiect complet
(de aici ai baza de discutii cu un constructor)
depunere acte pentru AC
eliberare AC
avizare ISC


LE: ca idee, am gasit terenul in iunie 2016, am obtinut AC in februarie 2017, in conditiile in care arhitectul imi era prieten si stia demult cam ce-mi trebuie, am inceput lucrarile in iunie 2017, pentru ca proiectu a durat vreo doua-trei luni.

Edited by crocko.dilul, 25 August 2020 - 17:51.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

 LMoc, on 25 august 2020 - 17:06, said:

Utilitati? Caut terenuri care sa le aiba deja. Chiar asa mult sa dureze toate actele si tot procesul pana sa inceapa constructia?!
LLE: pai daca utilitatile sunt langa teren nu inseamna ca "le ai".
ENEL: ATR noiembrie 2016 - bransament august 2017
gaze: cerere acord acces septembrie 2017 - punere in funciune instalatie: noiembrie 2018

#10
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Ok, am inteles. Dureaza MULT! FOARTE MULT!
Dar am si deviat grav de la subiect.

in concluzie, daca cineva vrea sa recomande o firma de constructie, aici sau in privat, v-as fi vesnic recunoscator. Eu si altii care poate mai cauta. :)

#11
un_arhitect

un_arhitect

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 05.08.2013

 LMoc, on 25 august 2020 - 17:06, said:

Chiar asa mult sa dureze toate actele si tot procesul pana sa inceapa constructia?!
Depinde unde e terenul.. Ca si idee, 3 luni (termenele legale) sunt compuse din Certificat Urbansim (1 luna)+avize(1luna)+autorizatie(1luna).Asta daca ai proiectul gata facut.
Altfel, in functie de unde e terenul, pot sa apara tot felul de complicatii..studiul geo, topo, nepotriviri cadastrale, etc..
Deci da, partea asta dureaza..

#12
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Traiasca cookie-urile! Mi-a aparut o reclama pe instagram la o firma de constructii: gco construct.
Ii stie cineva? A lucrat cineva cu ei?

#13
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Am luat de vreo 2 ori firme/echipe de pe olx sau anunturi de pe net - never again. Am fost constrans de imprejurari, stiam ca nu e o idee buna oricum. Cine e serios si nu cere preturi aiuritoare are intotdeauna de lucru peste capacitate, nu are nici un sens sa puna anunturi pe net.

Dar de ce vrei tu sa lucrezi cu o firma? Vrei sa termini rapid, nu te "pricepi" la constructii, ai fonduri suficiente si consideri ca nu merita sa iti bati capul cu santierul ? Ai nevoie de facturi pentru manopera? In care din ele te incadrezi ? Daca vei cauta, cu siguranta vei gasi firme serioase, dar pretul ustura foarte rau. Chiar azi vorbeam cu cineva care a avut o oferta de manopera pentru un acoperis in valoare de 45.000 E. Amprenta era vreo 150mp, nu stiu cat era de complicat, dar oricum ar fi... Eu mi-am ridicat casa la rosu (adica materiale+manopera), suprafata construita 300mp, cu vreo 32-33.000E (acum 3 ani).

#14
bapleh

bapleh

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2020
Caut si eu firme de constructii pentru o casa parter de 100mp aproape de Cluj-Napoca. Nu pot sa gasesc nimic serios pe net.. de parca firmele n-ar face profit.. in alte tarii ajunge o cautare Google pentru a gasi zeci de firme serioase.. dar pretul nu este acelasi Posted Image
Perioada : incepand cu vara 2021, dar ma pot adapta.. la cat se construieste in Cluj cred ca firmele bune sunt ocupate pana in 2030.

#15
LMoc

LMoc

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 25.07.2020
Cat costa un proiect de casa cu etaj, 4 dormitoare, 3 bai si in jur de 150-160mp utili?

#16
luc1979

luc1979

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 12.03.2007
In speranta ca nu vor mai trece si alte familii prin ce am trecut noi, tin sa il mentionez pe teparul de Culcea Mihai (Culcea Liviu-Mihaita). Are mai multe firme, dar cele mai multe tepe le-a dat cu SC Culsoft Partener SRL.

Este un escroc de prima mana, care minte cu nonsalanta, la inceput iti cere un avans simbolic, face impresie buna in primele etape, dupa care cere valori mari de avans si dispare cu banii.

Nu are o echipa cu care lucreaza pe termen lung pt ca nu isi plateste muncitorii, asta fiind si o problema a calitatii lucrarilor pe care pretinde ca le ofera. Isi cauta muncitorii pe OLX, le promite marea cu sarea, la inceput ii plateste, dupa care dispare iar muncitorii raman cu ochii in soare, la fel ca si clientul care ramane cu banii dati si cu casa neterminata.

Pune anunturi pe OLX de pe diferite conturi, iubita, asociati, etc si pretinde ca ofera constructii la cheie sau la rosu.

Este plin de datorii, are multe procese pe rol si bilete la ordin fara acoperire.

Actioneaza in Constanta, Bucuresti si imprejurimile acestora!

Feriti-va de el!!

#17
razvan-softpedia

razvan-softpedia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,108
  • Înscris: 06.10.2019
Nu ar fi mai bine sa facem noi un topic ( sau cum se numeste asta ), dedicat firmelor si meseriasilor din constructii care dau tepe, asa cum sunt si grupurile de facebook cu acelasi rol ( si eu sunt inscris intr-un grup din ala, si stiu ca ai postat si acolo ) ???

Postarile sa includa si anumite dovezi cum ar fi: poze de la lucrare, print screen-uri ale discutiilor avute ( mail, whatsapp, messenger, ), etc., astfel incat fiecare persoana care citeste topicul sa poata sa isi faca o parere cat mai corecta. Fara suparare, dar o simpla acuzatie, fara nici un fel de dovada, pentru mine este irelevanta ( in cazul tau, te cred, am vazut poza tipului, nu inspira nici un fel de incredere ).

#18
stanescu2

stanescu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 09.07.2010

View PostLMoc, on 25 august 2020 - 14:00, said:

Am tot sapat forumul dupa recomandari de firme de constructie si nu am gasit.

Banuiesc ca sunt multi interesati, asa ca poate cei care si-au terminat deja casele doresc sa taca o fapta buna si sa-si recomande constructorii. Posted Image

Daca incalc vreo regula cu acest topic, iertare!

Buna ziua. Sunt in aceeasi situatia ca Dvs cu ceva timp in urma. Ati gasit o firma de incredere? Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate