Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Emigrare ca psiholog. Unde? Sanse?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 KING_99, on 25 august 2020 - 02:18, said:


Pai si ce te opreste sa te muti in Victoria? Posted Image

Datoria de rudenia, banii

#38
KING_99

KING_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 435
  • Înscris: 25.05.2007

 Tsunnnami, on 25 august 2020 - 03:52, said:


Datoria de rudenia, banii

E scump dar totusi nu asa rau cum pare... e intr-adevar un oras super....

#39
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 marianca, on 23 august 2020 - 15:00, said:

Ca tari cel mai tare imi fac cu ochiul UK si Canada- din pricina limbii. Prietenul meu trage inspre Germania, Austria si propune sa ne apucam de invatat germana, in 2 ani avand sanse la un nivel acceptabil. Dar in principiu suntem deschisi la tarile UE.


Vrei sa iti inghete curul acolo neaparat ??   Ia in calcul Ciprul.

#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 KING_99, on 25 august 2020 - 05:24, said:

E scump dar totusi nu asa rau cum pare... e intr-adevar un oras super....
E cel mai misto oras din lume dupa parerea mea
Am fost de cateva ori. Am trait in Vancouver 6 ani

#41
lefil

lefil

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.09.2013
1. Cand emigrezi in Canada, cred ca si Australia (tot sugerati voi for some reason), treceti printr-o procedura de echivalare a studiilor, care pentru IT cel putin e straight forward, dar depinde de studii (Daca esti neurochirurg, probabil nu), trimiti diplome stampilate de CNRED + traduceri legalizate la insitutii gen WES, si primesti inapoi echivalarea. "Echivalarea" este valabila 5 ani si iti echivaleaza statutul de absolvent in ochii statului.
2. In IT e irelevanta diploma, nu mai fiti carcotasi, repede va place sa sariti sa aratati cu degetul. Va garantez eu ca daca vii cu un CV bogat, proiecte extra, atestate, experienta etc, nimanui nu-i pasa ca ai terminat ceva struto camila info-economica sau arte sau draci beti. Esti productiv pentru ei pe bani cat mai putini esti ok, nu-l incalzeste pe nici un patron ca tu ii falfai diploma de Cambridge.
3. In Canada probabil tot procesul va fi foarte facil pentru voi din cauza studiilor + varstei, emigrarea fiind score-based. Idem Australia. As fi tentat sa zic ca el isi va gasi job relativ usor in functie de aptitudini etc, de tine nu ma pot pronunta sincer, nu cunosc domeniul.

Edited by lefil, 25 August 2020 - 12:26.


#42
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009
Canada.
stiu sigur ca in domeniul medical (psihologia nu este medical) echivalearea diplomei de absolvire NU iti da automat dreptul de a practica medicina. de obicei se lasa cu repetarea rezidentei daca nu se intra intr-o schema a provinciilor de a-si satisface nevoile de anumite specialitati (de obicei este vorba de medici de familie). aceste scheme inseamna un stagiu de niste ani in zone defavorizate urmate de recunoasterea acelei specializari la nivel de Canada (care in principiu inseamna si in State).
in State este similar. acolo cauta medici si chestia cu veteranii. altfel tot la rezidenta se ajunge dar se pare ca este mai usor de intrat la rezidente nu prea competitive in State decat in Canada.
bafta.

PS
cred ca totul este mult mai usor in EU.
nu stiu cum este pt psihologi dar internetul este plin de informatii. si sigur exista o asociatie a psihologilor in Canada cu un site in care se clarifica totul.

Edited by avenirv, 25 August 2020 - 19:26.


#43
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Diferenta pe care nu o sesizati voi este ca acum 20 de ani plecau in Australia sau Canada cei mai competenti si mai bine pregatiti oameni din Romania. Acum cei care isi pun problema asta par sa fie in situatia diametral opusa, asa cum pare sa fie si domnisoara si consortul, fara suparare.
Sa faci doctorat in IT in Romania denota o decuplare severa de la realitate. Cat despre ce succes poate avea un psiholog care la 22 de ani are nevoie sa ia meditatii de engleza, nu mai comentez....

Edited by nnestor, 26 August 2020 - 13:07.


#44
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 Kean, on 23 august 2020 - 15:24, said:

Locuiesc de 30 de ani in Austria si daca as mai putea da timpul inapoi,m-as duce inot pana in Australia sau Noua Zeelanda.

De ce ?...

Daca ar fi sa ma mut undeva, pentru mine Austria ar fi prima optiune.

Viena in special...

#45
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,552
  • Înscris: 02.10.2009

 nnestor, on 26 august 2020 - 13:05, said:

Diferenta pe care nu o sesizati voi este ca acum 20 de ani plecau in Australia sau Canada cei mai competenti si mai bine pregatiti oameni din Romania. Acum cei care isi pun problema asta par sa fie in situatia diametral opusa, asa cum pare sa fie si domnisoara si consortul, fara suparare.
Sa faci doctorat in IT in Romania denota o decuplare severa de la realitate. Cat despre ce succes poate avea un psiholog care la 22 de ani are nevoie sa ia meditatii de engleza, nu mai comentez....
Corect cu decuplarea, si situatia unor doritori de plecat dar partea cealalta e mai altfel. Depinde de persoana, de determinare.
Eu am plecat acum 20 ani acolo, am luat si meditatii la engleza si aveam dublul varstei lor de acum. Lucrurile se schimba in viata, locatia, ocupatia, modul de a privi lucrurile.
O iau de la inceput, indiferent de scoala avuta si ocupatie. Ceea ce stiu sau au invatat pana acum poate fi o baza pe care sa cladeasca si care sa le dea un plus fata de altii.
E nevoie de psiholgi, lumea se tampeste in proportie tot mai mare iar tinerii acestia trebuie sa ia o decizie pe care sa o urmeze sustinut, inainte de a se tampi si ei. Prea multe sfaturi strica.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,502
  • Înscris: 20.10.2015

 Kean, on 23 august 2020 - 15:24, said:

Recomand sa fugiti cat mai departe de Europa si America de nord.Locuiesc de 30 de ani in Austria si daca as mai putea da timpul inapoi,m-as duce inot pana in Australia sau Noua Zeelanda.

 sylvius, on 26 august 2020 - 13:56, said:

De ce ?...

Daca ar fi sa ma mut undeva, pentru mine Austria ar fi prima optiune.

Nu e cazul la tine.
Kean a fost inotator. Unde dracu sa inoti in Austria?
In Dunare?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate