Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Emigrare ca psiholog. Unde? Sanse?

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019
Salut!

Eu si iubitul meu am vrea sa plecam din Romania si incercam sa strangem cateva informatii utile.
Pe scurt:
Eu am 22 ani. Anul urmator voi termina masterul (Psihologie clinica si psihoterapie). Am facut facultatea de psihologie. Limba engleza mediu.
El are 25 ani. El intra in anul 2 de doctorat (IT). A facut o facultate de economie (in engleza) si un master pe IT. Limba engleza avansat. :)
Planificarea noastra ar fi sa plecam in 2 ani, dupa ce termina el doctoratul. In timpul acesta putem sa ne punem la punct cu limba/ limbile straine. Eu fac deja meditatii la engleza pentru a imi imbunatati nivelul. Destul de important de precizat e ca eu as vrea sa plecam aproximativ definitiv. Pentru mine cred ca gasirea unui job va fi mai grea decat pentru el. Posted Image Posted Image  Asa incat orice informatii despre a fi psiholog in strainatate sunt bine venite.

Ca tari cel mai tare imi fac cu ochiul UK si Canada- din pricina limbii. Prietenul meu trage inspre Germania, Austria si propune sa ne apucam de invatat germana, in 2 ani avand sanse la un nivel acceptabil. Dar in principiu suntem deschisi la tarile UE.

1. Stiu ca in UK se cauta personal pentru lucru in spitale (medici, asistenti). Intrebarea este daca au deficit de personal si in zona de psihologi clinicieni/ psihoterapeuti in spitale, de exemplu spitale de psihiatrie, azile de batrani, centre pentru persoane cu deficiente? Posted Image Sau poate psiholog intr-o scoala, gradinita?
2. Cred ca domeniul meu nu e neaparat unul bun pentru emigrare. In general, ce sanse sunt ca psiholog in afara? Lucreaza cineva ca psiholog in UE? Ma gandesc daca nu am sanse pe acest domeniu sa caut ceva conex, insa care sa nu necesite alte studii universitare.


Multumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
La Australia v-ati gandit ? Aveti varste si calificari care va dau sanse sa mergeti acolo.

#3
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Ce nu iti place in Ro?

#4
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,776
  • Înscris: 12.01.2018
Daca esti chitita pe plecat asta banuiesc ca n-a venit de ieri.trebuia mers inainte si facut studii acolo sa si cunosti bine limba.nu stiu cum ar arata sa mergi la un psiholog care nu vorbeste bine limba mea

#5
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 marianca, on 23 august 2020 - 15:00, said:

plecam aproximativ definitiv.
Posted Image

Fara experienta f greau sa va bage cineva in seama.
Si apoi ca psiholog nu stiu cine o dornic sa stea de vorba cu tine, care nu vorbesti perfect limba lor. Limba invatata din carti e una, cea vorbita la fata locului e alta.

Edited by Friskey, 23 August 2020 - 15:31.


#6
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
pacientul:

sa'r n a
am pb, nu ma ntzlg cu seful

psihologul: what what

#7
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Recomand sa fugiti cat mai departe de Europa si America de nord.Locuiesc de 30 de ani in Austria si daca as mai putea da timpul inapoi,m-as duce inot pana in Australia sau Noua Zeelanda.

#8
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
nu te-au chemat inca cei din extrema dreapta austriaca?

Edited by mediasick, 23 August 2020 - 15:26.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 mediasick, on 23 august 2020 - 15:19, said:

Ce nu iti place in Ro?
Ii pun eu intrebarea corecta (ca sa nu scrie un roman):
Ce iti place in Ro ?

Edited by pasilla, 23 August 2020 - 15:31.


#10
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 mediasick, on 23 august 2020 - 15:26, said:

nu te-au chemat inca cei din extrema dreapta austriaca?

Nu,ca le-am zis ca-s ruda cu Funar,ala de-a vopsit bancile din Cluj tricolor.

#11
marianca

marianca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 12.02.2019

 pasilla, on 23 august 2020 - 15:14, said:

La Australia v-ati gandit ? Aveti varste si calificari care va dau sanse sa mergeti acolo.

M-am gandit. Ma sperie un pic distanta. Posted Image Oricum atat in Australia cat si Canada sistemul e un pic diferit de UE. Daca e de bine sau de rau, nu stiu.

 EMPP, on 23 august 2020 - 15:19, said:

Daca esti chitita pe plecat asta banuiesc ca n-a venit de ieri.trebuia mers inainte si facut studii acolo sa si cunosti bine limba.nu stiu cum ar arata sa mergi la un psiholog care nu vorbeste bine limba mea

Cand am terminat liceul nu aveam de gand sa plec. Ideea de a emigra a venit destul de recent. Oricum, nu mi-as fi permis financiar sa fac o facultate in afara.

 Friskey, on 23 august 2020 - 15:20, said:

Posted Image

Fara experienta f greau sa va bage cineva in seama.
Si apoi ca psiholog nu stiu cine o dornic sa stea de vorba cu tine, care nu vorbesti perfect limba lor. Limba invatata din carti e una, cea vorbita la fata locului e alta.

Da, sunt perfect constienta de asta. Tocmai de asta incerc sa aflu cateva informatii. Sunt deschisa si la a lucra in ceva adiacent.

#12
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 31.07.2017
meseria lipsa din Romania nu se va transforma in mare calificare in occident. Cred ca un post intr-o retea de comert vei gasi cu mare succes.

#13
TheShen

TheShen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 25.02.2008
Ca psiholog trebuie sa cunosti atat limba, cat si obiceiurile si societatea din care fac parte oamenii. Cum crezi ca reusesti sa ii ajuti cand tu nici nu le cunosti limba? Ca psiholog ma asteptam sa stii asta.
In fine, good luck!

#14
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012

Quote

psihologi clinicieni/ psihoterapeuti in spitale, de exemplu spitale de psihiatrie, azile de batrani, centre pentru persoane cu deficiente? Posted Image

Nu. Eventual începi ca social worker (infirmieră) și îți clădești o reputație d-acolo.

Mai ales în țări precum Olanda, UK colcăie băncile de absolvenți de psihologie autohtoni, fiind competiție mare pe piața muncii. Iar în Germania, SUA, Canada, e și mai greu. Fă curs de soră de Cruce Roșie prima dată, ai șanse mai mare.

#15
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
sa ai grija de oameni in varsta poti oriunde
nu cred ca trebuie ceva specializare speciala pentru asta
incepi de aici si mai vezi

insa nu stiu daca e ceea ce iti doresti

#16
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020

 mediasick, on 23 august 2020 - 15:19, said:

Ce nu iti place in Ro?
:)))))))))))
e intrebare retorica?

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,780
  • Înscris: 20.10.2015
La ora actuala as alege germania sau Australia

Apoi as intrerupe doctoratul care nu-ti ajuta la nimic si as cauta de MUNCA in IT.
E un pic ciudat, undergrad in economie si master in IT?????????????

Ce fel de master are in IT? Care e "major"-ul?
Doctoratul in ce e?


Pentru tine ti-as recomanda o scoala de surori medicale

#18
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 19.05.2009
Sunteti la stadiu de vise.Nici o tara nu e taramul fagaduintei pentru imigranti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate