Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Minunea de la Măgurele: "A fost tras primul puls laser de 10 PW"!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostTidel_wave, on 20 august 2020 - 13:08, said:

din ce am citit: "Este vorba de construcția a două lasere cu pulsuri ultrascurte de 10PW și a celui mai strălucitor fascicul reglabil de raze gama."

ultrascurte. deci se poate lucra selectiv cu laserul asta , in cazul ca pulsurile is directionate

View Postiladi, on 20 august 2020 - 14:36, said:

Apropos de gradinita, explicati-mi si mie cu ce si cum se alimenteaza laserul pentru a genera o asa putere, ca banuiesc ca nu e de la priza.
asta ma intreb si eu. conform legilor de conservare a energiei si materiei , laserul asta nu poate merge. la fel si cel de la nif din america. doar in cazul ca amplificatoarele folosite nu respecta legile de conservare sau nu se bazeaza pe legile de conservare

#38
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Karaxe, ce-ai zice sa ai laserul ala acasa?

#39
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postiladi, on 20 august 2020 - 14:36, said:

Apropos de gradinita, explicati-mi si mie cu ce si cum se alimenteaza laserul pentru a genera o asa putere, ca banuiesc ca nu e de la priza.

The pump source is the part that provides energy to the laser system. Examples of pump sources include electrical discharges, flashlamps, arc lamps, light from another laser, chemical reactions and even explosive devices. The type of pump source used principally depends on the gain medium, and this also determines how the energy is transmitted to the medium. A helium–neon (HeNe) laser uses an electrical discharge in the helium-neon gas mixture, a Nd:YAG laser uses either light focused from a xenon flash lamp or diode lasers, and excimer lasers use a chemical reaction.
https://en.wikipedia...er_construction

Energia folosita nu trebuie sa fie neaparat prea mare.
De exemplu, o energie de 1 kWh inseamna 1000 W x 3600 s, adica 3.6 x 106 J
Daca toata aceasta energie de 3.6 MJ se descarca intr-o singura secunda, va insemna o putere de 3.6 MW.
Daca descarcam energia aferenta unui singur kWh intr-un interval de timp de 10-10 sec, atunci puterea va fi egala cu 3.6 MW/10-10 sec,
adica 3.6 x 1016 W, ceea ce inseamna o putere de 36 PW.

Edited by Vincentiu_1981, 20 August 2020 - 17:52.


#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Tara arde si pe noi ne freaca grija de 10 PW. Mai bine bagau fondurile alea in cercetari contra Corona nu la daramat sateliti/avioane de pe orbita .....

Edited by bumpocbum, 20 August 2020 - 19:23.


#41
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ok facem cercetare contra Corona, cum zici tu. Cu cine, unde?

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View PostLowrider, on 20 august 2020 - 19:25, said:

Ok facem cercetare contra Corona, cum zici tu. Cu cine, unde?

Intreaba "inteligentii" de la conducere....propune proiect, fonduri UE...etc....oops sunt ocupati cu alegerile, poate data viitoare.....

PS: sunt sigur ca in Romanica inca mai sunt oameni de valoare !!!!

Edited by bumpocbum, 20 August 2020 - 19:33.


#43
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postiladi, on 20 august 2020 - 14:36, said:

Apropos de gradinita, explicati-mi si mie cu ce si cum se alimenteaza laserul pentru a genera o asa putere, ca banuiesc ca nu e de la priza.
De la priza se alimentează, ca sa dau un răspuns concis.

Puterea de 10 PW este generata pe un interval de timp foarte scurt.

Sa dau un exemplu:

Daca ai la dispoziție un acumulator AA de 2200 mAh și 1.2 V dar reușești cumva sa-i eliberezi energia într-o nano secunda atunci pulsul generat are puterea 2200mAh*1.5V/1ns = 10 mii GW

Cu alte cuvinte, energia din acumulatorul AA este suficienta pentru a furniza un puls cu o putere de aproximativ 10 mii ori mai mare decât cea data de partea romanească a hidrocentralei Porțile de Fier I.

----------
Alt exemplu:

Energia, cu care încarci un dispozitiv oarecare de la priza de 220 V la un curent de 6.5 A vreme de doua ore, dacă este eliberata într-o nano secunda da un puls de ~10 PW.

220V * 6.5A * 2 ore / 1ns = 10.3 PW

Edited by energizer777, 20 August 2020 - 19:51.


#44
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,291
  • Înscris: 29.04.2008
Si ce aplicatii practice poate avea o descarcare atat de mare intr-un timp atat de scurt?

#45
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005

View Postbumpocbum, on 20 august 2020 - 19:30, said:

Intreaba "inteligentii" de la conducere....propune proiect, fonduri UE...etc....oops sunt ocupati cu alegerile, poate data viitoare.....

PS: sunt sigur ca in Romanica inca mai sunt oameni de valoare !!!!

Pai eu te intreb pe tine, pt ca tu ai venit cu ideea asta, ma gandeam ca ai deja ceva in spate, un plan, o idee generala macar.

ps: in Romania cu siguranta inca mai sunt oameni de valoare. In Romanica oamenii de valoare au haur la gat si asculta Salam ;)

#46
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Descarcarea aia nu se face haotic, nu este o descarcare energetica care imprastie energie in toate directiile, ci este pusa in evidenta printr-o lumina/energie care este coerenta si este directionata foarte exact, deci se creeaza o raza cu o concentratie energetica foarte mare care determina schimbari fundamentale in starea materiei si pot fi facute cercetari asupra materiei aflate in stari extreme, inclusiv cercetari pe starea materiei care se afla in interiorul stelelor, unde se produc reactii termonucleare de mare energie.

Cercetarile sunt multidisciplinare, includ o paleta foarte larga de domenii. Din pacate doar in presa romaneasca cercetarea este calcata in picioare de niste propagandisti, cum ca nu se poate face nimic. O rusine ce a ajuns presa asta.

Edited by Vincentiu_1981, 20 August 2020 - 21:35.


#47
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015
Si eu as dori o lista de experimente serioase care sa justifice construirea laserului de 10 PW de la Măgurele. Trebuie sa existe propuse aceste teste.

#48
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
Off, daca as sti, v-as spune la ce e bun. Dar desi imi place fizica, sunt un diletant, nu stiu suficient de multa incat sa-mi dau seama la ce e bun.
Dar eu cred ceva. Si asta nu tine de fizica ci mai degraba de raporturile mele cu lumea. Eu cred ca natura e minunat s-o descoperi si tot ceea ce facem aici pe pamant conteaza in masura in care aceste lucruri duc la cunoasterea ei. E un lucru minunat sa cunosti lumea care te-a facut si cred ca e de fapt scopul final al speciei noastre.
Aici sunt de-acord cu prietenul meu Vicentiu care vad ca are o oaresice admiratie pentru astfel de lucruri.

#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 20 august 2020 - 15:46, said:

Karaxe, ce-ai zice sa ai laserul ala acasa?
as avea pe ce sa realizez experimente
cum nu il am , nu o sa realizez vreodata experimente pe astfel de lasere

View PostVincentiu_1981, on 20 august 2020 - 17:49, said:

The pump source is the part that provides energy to the laser system. Examples of pump sources include electrical discharges, flashlamps, arc lamps, light from another laser, chemical reactions and even explosive devices. The type of pump source used principally depends on the gain medium, and this also determines how the energy is transmitted to the medium. A helium–neon (HeNe) laser uses an electrical discharge in the helium-neon gas mixture, a Nd:YAG laser uses either light focused from a xenon flash lamp or diode lasers, and excimer lasers use a chemical reaction.
https://en.wikipedia...er_construction

Energia folosita nu trebuie sa fie neaparat prea mare.
De exemplu, o energie de 1 kWh inseamna 1000 W x 3600 s, adica 3.6 x 106 J
Daca toata aceasta energie de 3.6 MJ se descarca intr-o singura secunda, va insemna o putere de 3.6 MW.
Daca descarcam energia aferenta unui singur kWh intr-un interval de timp de 10-10 sec, atunci puterea va fi egala cu 3.6 MW/10-10 sec,
adica 3.6 x 1016 W, ceea ce inseamna o putere de 36 PW.
asa este si constanta ca vrei sa scoti energie din  electron. electronul are in totalitate energie cat pentru nu stiu cati megawati. deci asta pe o singura particula. cum scoti insa energie in totalitate dintr-o particula in timp scurt? ca stim cat are electronul dar cum scoatem?

View Postenergizer777, on 20 august 2020 - 19:38, said:

De la priza se alimentează, ca sa dau un răspuns concis.

Puterea de 10 PW este generata pe un interval de timp foarte scurt.

Sa dau un exemplu:

Daca ai la dispoziție un acumulator AA de 2200 mAh și 1.2 V dar reușești cumva sa-i eliberezi energia într-o nano secunda atunci pulsul generat are puterea 2200mAh*1.5V/1ns = 10 mii GW

Cu alte cuvinte, energia din acumulatorul AA este suficienta pentru a furniza un puls cu o putere de aproximativ 10 mii ori mai mare decât cea data de partea romanească a hidrocentralei Porțile de Fier I.

----------
Alt exemplu:

Energia, cu care încarci un dispozitiv oarecare de la priza de 220 V la un curent de 6.5 A vreme de doua ore, dacă este eliberata într-o nano secunda da un puls de ~10 PW.

220V * 6.5A * 2 ore / 1ns = 10.3 PW
pentru asta particula tre sa emita fotoni
cum convingi particula sa emita fotoni de nu stiu cate ori intr-o clipa? poate in caz ca o obligi sa se plimbe de nu stiu cate ori prin ceva conductor cu bandgap mare. cu alte cuvinte sa folosesti ceva light emiting diode la temperatura scazuta pentru a avea miscare. astfel poate ca superconductoarele iti pot da energie in felul asta, in caz ca realizezi light emiting diode cu superconductori

Edited by karax, 21 August 2020 - 06:56.


#50
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postkarax, on 21 august 2020 - 06:56, said:

pentru asta particula tre sa emita fotoni
cum convingi particula sa emita fotoni de nu stiu cate ori intr-o clipa? poate in caz ca o obligi sa se plimbe de nu stiu cate ori prin ceva conductor cu bandgap mare. cu alte cuvinte sa folosesti ceva light emiting diode la temperatura scazuta pentru a avea miscare. astfel poate ca superconductoarele iti pot da energie in felul asta, in caz ca realizezi light emiting diode cu superconductori
Pai mai întâi citește cum funcționează un laser și scrie comentarii pe urma. Vad ca aberezi.

#51
crstn

crstn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 05.06.2005

View Postenergizer777, on 20 august 2020 - 22:17, said:

Si eu as dori o lista de experimente serioase care sa justifice construirea laserului de 10 PW de la Măgurele. Trebuie sa existe propuse aceste teste.


Sunt curios cum reusesti sa separi experimentele serioase de celelalte experimente. Cum ar trebui sa fie celelalte experimente: neserioase sau prostesti ?
Sunt cumva ceva criterii obiective in evaluare, sau e vorba doar de "feeling"? Daca titlul suna enigmatic si pompos, asta e vre-o garantie ca experimentul e "serios"?

#52
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postenergizer777, on 20 august 2020 - 22:17, said:

Si eu as dori o lista de experimente serioase care sa justifice construirea laserului de 10 PW de la Măgurele. Trebuie sa existe propuse aceste teste.
exemplu? creme si etc cu rezistenta la gamma si raze x ce produc cancer de piele
scuturi pentru sateliti pentru oprirea razelor gamma si x
protectii pentru retelele de electricitate in cazul eruptiilor solare
scannere cu raze x pentru diverse situatii

View Postenergizer777, on 21 august 2020 - 14:32, said:

Pai mai întâi citește cum funcționează un laser și scrie comentarii pe urma. Vad ca aberezi.
degeaba pentru ca flashlampul , ce este folosit des pentru a obtine lumina necesara pentru laser , are viteza curentului electric , nu are viteza luminii
astfel ca trebuie ca sursa de electricitate pentru laserpumps sa fie superconductoare , de exemplu niste celule solare ce is racite in spate pentru ca sa circule curentul cu viteza luminii, la fel si liniile de la celule la flashlamp sau orice alt laserpump
dupa asta emisiile electronilor pot fi considerate pulsuri extrem de scurte si puternice

#53
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,068
  • Înscris: 06.01.2007
:w00t:

#54
energizer777

energizer777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 556
  • Înscris: 27.05.2015

View Postkarax, on 21 august 2020 - 22:25, said:

de exemplu niste celule solare ce is racite in spate pentru ca sa circule curentul cu viteza luminii

Curentul electric nu circula cu viteza luminii nici în vid. Cantitatea de energie necesara accelerării electronilor la 99% sau mai mult din viteza luminii este prohibitiva.

La mecanica cuantica este o problema numita "Deplasarea electronului într-un potențial periodic" (cel generat de nucleele atomilor și restul de electroni ai atomului, deci potențialul periodic al unei rețele de ioni). Conform dualismului unda-corpuscul, electronul este asimilat unei unde care se deplasează cu o anumita viteza. Trebuie sa faci calculele în funcție de potențialul periodic dat și sa vezi ce viteza de deplasare are electronul. Este sub viteza luminii indiferent de situație.

La un conductor obișnuit aceasta unda asociata electronului nu se poate propaga natural în conductor. Trebuie aplicat un camp electric. La supraconductor aplicarea câmpului extern nu mai este necesara dar asta nu înseamnă ca electronul se deplasează cu viteza luminii.

La conductorul obișnuit mai exista problema vibrației intrinseci a rețelei de ioni, deci modificarea continua a potențialului periodic. Apare o eroare de la periodicitate care duce la pierderi de energie. Daca nu ar exista aceasta vibrație atunci o simpla aplicare a unui camp electric ar face conductorul superconductor.

Deci nu merg electronii cu viteza luminii în superconductor, ei sunt ca undele mecanice, sa spunem sunetul, într-un mediu fără pierderi. Viteza sunetului nu este dependenta de pierderi ci de natura substanței prin care se propaga (densitate, module de elasticitate, etc.)

Edited by energizer777, 21 August 2020 - 23:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate