Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Tableta grafica pentru Zoom si G Meet

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019
Se da un profesor, care doreste sa scrie in timp real formule, desene, schite, etc.

Doreste o tableta grafica pentru a face acest lucru in timp real pe Zoom si G. Meet.

M-a rugat sa ii recomand o tableta. Problema e ca nu am folosit niciuna pana acum si nici utilizarea dorita nu e cea mai comuna.




Bugetul ar fi 500 de lei, compatibilitate cu windows 10 si 8.1. Zoom si Google Meet.


La ce trebuie sa fiu atent?

Tabletele grafice folosesc multe resurse? Adica pe un laptop entry level sa ma astept sa il ingenuncheze?

Multam!

#2
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Personal am folosit o Wacom, sunt printre cele mai bune de pe piata, usor de folosit si durabile.

Pentru a desena va avea nevoie de un program deschis in fundal pe care sa deseneze ce are nevoie. Nu am idee daca va putea face un overlay in timp real pe Zoom sau G Meet.
Tableta nu necesita resurse exagerate, este un dispozitiv de intrare ceva mai avansat ca un mouse, doar un driver dedicat care sa detecteze pozitia si forta cu care este trasata o linie. Multe programe tin seama de asta si isi adapteaza comportamentul.

Pe eMag au o selectie bogata de tablete Wacom, pe diferite marimi si bugete. La niciuna nu am vazut cerinte minime de sistem, doar un port USB2.0 liber are nevoie.

#3
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016
Nu sunt cine stie ce astea ieftine.
Mai degraba filmeaza o foaie cu o camera web daca vrea sa scrie formule/sa faca desene etc. Si nu mai cheltuie nici banii( ca banuiesc ca statul nu ii deconteaza asa ceva ptr orele online).
La tableta asta trebuie sa "invete" putin sa scrie cu ea, ,

Initiator: de ce nu esti "Fair" sa ii spui omului ca nu ai folosit si nu stii? Nu cred ca e o rusine Posted Image

Edited by epetroiu, 19 August 2020 - 18:28.


#4
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 epetroiu, on 19 august 2020 - 18:16, said:

Nu sunt cine stie ce astea ieftine.
Mai degraba filmeaza o foaie cu o camera web daca vrea sa scrie formule etc. Si nu mai cheltuie nici banii.

Posted Image Decat asa, mai bine foloseste tabla virtuala de la ZOOM! (au altele mai complicate).

Edited by stlk, 19 August 2020 - 18:26.


#5
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 stlk, on 19 august 2020 - 18:26, said:

Posted Image Decat asa, mai bine foloseste tabla virtuala de la ZOOM! (au altele mai complicate).

Pai da, si cu ce scrii pe tabla aia virtuala? Cu mouse sau stylus? Tot greoi.
Eu am zis varianta cea mai cheap si straight, si sa stii ca da rezultate. Am in familie profesori care asa au facut orele online.
E foarte practic, daca e camera web decenta si se vede bine, scrii, desenezi ca pe foaie, la o adica prezinti un material/poza/ ceva dintr-o carte foarte usor tot acolo.
Acuma na, daca omul vrea sa investeasca din buzunarul lui ptr copii, e chiar laudabil, statul oricum nu ii va deconta nimic.
Am auzit prof care a cheltuit 7000 ron pe laptop plus camere video doar ca sa fie pregatit ptr ore online. Mi-a picat fata.

Edited by epetroiu, 19 August 2020 - 18:33.


#6
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

 connectorxp, on 19 august 2020 - 18:14, said:

..
Multam!

 epetroiu, on 19 august 2020 - 18:16, said:

Initiator: de ce nu esti "Fair" sa ii spui omului ca nu ai folosit si nu stii? Nu cred ca e o rusine :)

Si daca i-am spus dar a insistat pentru ca a dat multe fail-uri, cand a mers pe ce i se recomanda in magazin?
De fiecare data cand i-am recomandat ceva, a iesit bine.

Si da, i-am recomandat si eu varianta cu filmatul foii cu telefonul. (voia sa cumpere o camera web de 50 de lei. Posted Image )


Profesorii tai din familie, ce set-up folosesc?

#7
nicu991

nicu991

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 03.03.2014

 epetroiu, on 19 august 2020 - 18:30, said:

Pai da, si cu ce scrii pe tabla aia virtuala? Cu mouse sau stylus? Tot greoi.
Eu am zis varianta cea mai cheap si straight, si sa stii ca da rezultate. Am in familie profesori care asa au facut orele online.
E foarte practic, daca e camera web decenta si se vede bine, scrii, desenezi ca pe foaie, la o adica prezinti un material/poza/ ceva dintr-o carte foarte usor tot acolo.
Acuma na, daca omul vrea sa investeasca din buzunarul lui ptr copii, e chiar laudabil, statul oricum nu ii va deconta nimic.
Am auzit prof care a cheltuit 7000 ron pe laptop plus camere video doar ca sa fie pregatit ptr ore online. Mi-a picat fata.
Varianta mea, gratis: Dispozitiv cu Android (Galaxy Note 3) si stylus + aplicatia Virtual tablet- pe PC VirtualTablet Server. Transforma telefonul intr-o tableta grafica. E o solutie relativ simpla si functionala, singura problema este displayul (5.7 inch) care este mai mic decat al unei tablete grafice.


PS: Testat pe Windows 10, in aplicatia de editare foto SketchBook, functioneaza si presiunea pen-ului.

Edited by nicu991, 19 August 2020 - 18:40.


#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Apropo, in anul scolar care vine Ministerul s-ar putea sa oblige toti profesorii la folosirea platformelor GSuite și Office 365 (pentru ore online) din ce am vazut  s-a inceput o actiune in masa  de activare, configurare etc a acestor platforme. In unele scoli existau mai de mult, insa in multe nici nu auzisera de asa ceva.

Edited by stlk, 19 August 2020 - 18:39.


#9
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

 stlk, on 19 august 2020 - 18:26, said:

Posted Image Decat asa, mai bine foloseste tabla virtuala de la ZOOM! (au altele mai complicate).
Nu prea merge tabla aceea virtuala. Abia reuseam sa scriu ceva citeț, si folosesc mouse-ul zilnic. De scheme nu mai zic. Si profesorul din discutie, nu prea le are cu computerele. De unde si implicarea mea.

#10
epetroiu

epetroiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,530
  • Înscris: 05.08.2016

 stevetlangat, on 19 august 2020 - 18:36, said:

Profesorii tai din familie, ce set-up folosesc?

Cred ca share screen in zoom/meet la fereastra cu filmarea.

#11
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

 nicu991, on 19 august 2020 - 18:37, said:

Varianta mea, gratis: Dispozitiv cu Android (Galaxy Note 3) si stylus + aplicatia Virtual tablet- pe PC VirtualTablet Server. Transforma telefonul intr-o tableta grafica. E o solutie relativ simpla si functionala, singura problema este displayul (5.7 inch) care este mai mic decat al unei tablete grafice.


PS: Testat pe Windows 10, in aplicatia de editare foto SketchBook, functioneaza si presiunea pen-ului.
Foarte fain. Cred ca o sa incerc si varianta aceasta. Desi o sa fie un cosmar sa o instalez remote.

#12
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Eu am luat un XP-Pen artist 12 SH si incerc sa ma acomodez cu ea.L-am luat cu 100€ aici la mine in Austria.Are feedback bun pe internet si e si destul de mare.

#13
weitong

weitong

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 08.07.2019
Pacat ca am vazut tarziu acest topic.
Eu detin un XP-Pen Star 06 de care sunt foarte multumit. au preturi f bune..vazusem chiar XP-Pen Artist si ma cam bate gandul.
Nu pot recomanda decat ceea ce detin.
https://www.storexpp...incepatori.html

Edited by weitong, 22 December 2021 - 10:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate