Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Spatiul de stocare intern al telefonului este redus

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
De ce primesc acest mesaj ? Nu inteleg cum calculeaza spatiul acest sistem. Am un telefon vechi dar am spatiu suficient: 1.4 GB free din 2.19 iar pe card 17.3 GB free din 29.7

Nu am gasit inca pe net cum sa rezolv situatia. Pot elibera spatiul temporar apoi problema revine.

Tel: AllView A4 you. Versiune Android 4.4.2

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
Mesajul e doar pt memoria interna. 1,7 GB e puțin pt 2020.

#3
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1.

https://play.google....k.Link2SD&hl=en

Edited by danb1961, 17 August 2020 - 09:21.


#4
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 25.08.2010
ca sa fie eficient acea aplicatie trebuie folosita dupa ce rootezi telefonul si trebuie partitionat cardul
altfel poti intra in fiecare aplicatie si care permite o poti muta, ce nu ai nevoie stergi sau poti face factory reset si-o iei de la zero, pui strictul necesar
androidul mai nou la setarile initiale dupa factory reset poti sa folosesti cardul ca extensie la memoria interna, nu stiu daca versiunea ta oermite

#5
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Cu telefonul ala, zii mulțam dacă mai poți suna!
Mă mir ca mai poți umbla prin meniu.

#6
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
Raspunsuri "romanesti" vad pe aici...

Deci nimeni nu stie de ce Android-ul spune ca nu mai e spatiu cand e gol peste 60% , 1.4 GB e totusi spatiu

#7
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,069
  • Înscris: 01.12.2001
1,5 GB e spațiu totuși puțin.
Raportează că mărime, nu ca procent.
De exemplu eu am 65 GB liber. Pe memoria interna.





#8
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 dorin_2k, on 17 august 2020 - 09:11, said:

Mesajul e doar pt memoria interna. 1,7 GB e puțin pt 2020.
Are Android 4.4 totusi.
1.7GB liber e absolut ok pt sistemul ala in 2020.

Eu am telefon tot cu 4.4 (LG L60). Nu detaliez de ce il folosesc pe asta.
Spatiu rezervat utilizatorului sub 1.5GB din 4GB total. Liber am in jur de 500MB.
Rootat cu KingRoot. F simplu de folosit- cateva clickuri.
Instalat Apps2SD pro si mutat "data" si "cache" de la majoritatea aplicatiilor pe cardul SD. "Apk", "dex" si "lib" le las de obicei in mem interna pt lansarea mai rapida a aplicatiilor.
Sters, bineinteles, tot ce nu e necesar.
Merge ok (nu am incercat facebook). GMaps mergea cam greu si folosesc versiunea Go (pe PureBrowser nu pe Chrome). In afara de share location (nu deschide linkuri primite cu o locatie) merge bine.

Pozele le am pe toate tot timpul in GPhotos.

GabyF, incearca Apps2SD. Trebuie root inainte.

La mine problema era cu cache-ul browserului si al GooglePhotos care erau cam mari. Acum cache-ul sta pe card la toate aplicatiile care nu sunt de sistem.

Core-ul aplicatilor recomand sa il lasi pe telefon.

Legat de Apps2SD am facut asa cu cele 3 partitii ale cardului:
Prima - format fat32 - pt uz normal (poze, documente etc)- jumatate din capacitatea cardului.
A 2a - ext4 - un sfert din capacitatea cardului.
A 3a - swap - un sfert din capacitatea cardului.

Probabil ca exista o impartire mai buna dar nu mi-am batut capul.

Recomand un card rapid si NOU de la o firma consacrata dar pt proba poti folosi orice card.

Edited by underb, 18 August 2020 - 05:47.


#9
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013

 GabyF, on 17 august 2020 - 08:34, said:

Nu am gasit inca pe net cum sa rezolv situatia. Pot elibera spatiul temporar apoi problema revine.
Primesti acel mesaj pentru ca ai spatiu redus, evident.

Acum 6 ani memoria telefonului era identica ca este fixa, dar aplicatiile au evoluat mult si ocupa mult mai mult spatiu, cer resurse mai multe - folosesc caching vizibil mai mult.
Doar Chrome/YouTube de folosesti iti vor umple acei 1.4GB cu cache din utilizare normala in cateva ore.

O rezolvi cumparand un telefon mai din 2019-2020. Chiar si ieftinut. Majoritatea vin cu 64GB stocare chiar si cele de 600lei.
Nu consider ca merita efortul si banii pentru root/card/timp sa fie mutate cateva chestii pe card, care automat vor fi mai lente si mai problematice.
Sunt optiuni noi pentru orice buget in ziua de azi...

#10
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Link2SD , preferabil varianta platita, rezolva problema stocare/memorie prin mutare aplicatii pe SD;
2. " Cu telefonul ala, zii mulțam dacă mai poți suna!" .. io m-am descurcat cu Alview A4All ( Memorie Flash,512 MB Memorie RAM 256 MB) asa ca telefonul initiatorului e "racheta"..
3. Vezi unde se "duce" spatiul de stocare:
https://play.google....s.mydrive&hl=en
4. Uneori Google Play services ocupa foarte mult spatiu :
https://support.goog.../26248666?hl=en

#11
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
Mersi pentru ajutor, o sa incerc Posted Image

La spatiu de memorie spune: spatiu total 688Mb. Nu inteleg la ce se refera, nu poate fi memoria RAM pt ca memoria nu e spatiu de stocare iar spatiul pe hard e peste 1 Gb cum am mai spus

Edited by GabyF, 18 August 2020 - 08:30.


#12
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Du-te și cumpăra un telefon cu minim 32 de giga memorie.
"De aia nu se face din căcat, bici!"

 danb1961, on 18 august 2020 - 06:41, said:

1. Link2SD , preferabil varianta platita, rezolva problema stocare/memorie prin mutare aplicatii pe SD;
2. " Cu telefonul ala, zii mulțam dacă mai poți suna!" .. io m-am descurcat cu Alview A4All ( Memorie Flash,512 MB Memorie RAM 256 MB) asa ca telefonul initiatorului e "racheta"..
3. Vezi unde se "duce" spatiul de stocare:
https://play.google....drive&hl=en
4. Uneori Google Play services ocupa foarte mult spatiu :
https://support.goog.../26248666?hl=en

Sa nu spui ca și te jucai pe acel telefon!


#13
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
1. Nu stiu pe unde /cum citesti, dar daca datele din primul post sunt bune 2,1G-1,4G=0,688M care ar fi spatiul liber.. Greu de spus.. Tu ai 4gb stocare interna, dar poti folosi sa zicem doar juma, restul este pt so
2. " De aia nu se face din căcat, bici!".. Mare adevar, din pacate unii reusesc sa faca din bici un c...
Joace chiar jucam, in anumite limite+fb lite+whatsup si asta pe android 2.3.6...

#14
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Acu 15 ani!

#15
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006

 danb1961, on 18 august 2020 - 09:51, said:

1. Nu stiu pe unde /cum citesti, dar daca datele din primul post sunt bune 2,1G-1,4G=0,688M care ar fi spatiul liber.. Greu de spus.. Tu ai 4gb stocare interna, dar poti folosi sa zicem doar juma, restul este pt so
2. " De aia nu se face din căcat, bici!".. Mare adevar, din pacate unii reusesc sa faca din bici un c...
Joace chiar jucam, in anumite limite+fb lite+whatsup si asta pe android 2.3.6...
Nu stiu ce fel de calcul faci tu.... am spus 1.4 GB liber, asa apare in explorer android si windows, dar la setari spune spatiu locat 688 MB (tu scoti un 0,688M nu stiu cum)

#16
eu-DECEBAL

eu-DECEBAL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 01.03.2015
Am avut si eu telefonul asta si l-am rutat cu frama root. A durat cateva secunde. Mie imi mergea chiar binisor la ce jaf era insa nu mai puteam insrala mai nimic pentru ca aveam numai cateva sute de mg liberi. Mie niciodata nu m-a aeata ca am probleme cu spatiul cand aveam atata stocare libera. Fa-i root si mai sterge-i din bloatware iar dupa poti convertinin aplicatii de sistem cam de ce ai tu nevoie.  Folosesti aplicatia syste/app mover care este foarte simplu de folosit.

#17
GabyF

GabyF

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 27.09.2006
Nimeni nu citeste sau nu intelege... E problema software, am 2 GB pe partitia telefonului iar la Setari > Memorie scrie Spatiul total 688 MB numai, din care se scade spatiul consumat de aplicatii, imagini etc si raman liberi 144Mb memorie

Unde este diferenta 2GB - 688 MB ? Intrebare simpla si logica la care n-a raspuns nimeni, numai raspunsuri pe langa, nefolositoare...

#18
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
https://forum.softpe...at/page__st__18
Poate gasesti acolo.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate