Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Evolutia in medicina in ultimii 20 ani

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014
A evoluat și da, și nu. Pe plan global, speranța de viața în cancerul pancreatic e cam aceeași (ca acum 20 de ani). +/- câteva procente.

A evoluat medicina aș zice strict pe domeniul diagnosticării (și implicit, al ,,mașinăriilor”): RMN/CT-uri/Eco 4D. Aș zice cam în proporție de 80%. Restul, 20%, tratamente pentru unele boli (hepatite, HIV).

Deși sunt adeptul cercetării, nu cred în SF-uri, și în lăbăreli pseudoștiințifice ale căror finalitate vor avea loc (poate, și nu e sigur) peste 200 de ani. Adică, cred mai repede în realizarea unui vaccin pentru SARS-CoV2 decât clickbait-uri (implanturi de celule STEM în știu eu ce zone pentru tratamentul X,Y,Z). (dacă vă aduceți aminte prin anii 2000, se spunea că în 2020 vom vedea teleportări și alte minuni). Baba Vanga ...

În general, trebuie să fim realiști în ceea ce vedem/citim. Îți trebuie un context pentru orice descoperire. Când citesc articole cu: Peste 10 ani ... ar putea să ... se va .... închid tab-ul. Dacă ai un suport (o bază tehnologică) pe care să te bazezi, poți spera la mai multe (de ex. mașini electrice cu autonomie de 2000km) -> mult mai plauzibil pentru viitorul apropiat.

Revenind, medical, cred ca tot tehnologia va aduce un aport important (in diagnosticare, eventual tratare: pompe de insulina, pacemaker), decat Big Mafia Farma.

Edited by Rhesus, 14 August 2020 - 17:14.


#20
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 09.08.2006

View PostRhesus, on 14 august 2020 - 17:03, said:

A evoluat și da, și nu. Pe plan global, speranța de viața în cancerul pancreatic e cam aceeași (ca acum 20 de ani). +/- câteva procente.

A evoluat medicina aș zice strict pe domeniul diagnosticării (și implicit, al ,,mașinăriilor”): RMN/CT-uri/Eco 4D. Aș zice cam în proporție de 80%. Restul, 20%, tratamente pentru unele boli (hepatite, HIV).

Deși sunt adeptul cercetării, nu cred în SF-uri, și în lăbăreli pseudoștiințifice ale căror finalitate vor avea loc (poate, și nu e sigur) peste 200 de ani. Adică, cred mai repede în realizarea unui vaccin pentru SARS-CoV2 decât clickbait-uri (implanturi de celule STEM în știu eu ce zone pentru tratamentul X,Y,Z). (dacă vă aduceți aminte prin anii 2000, se spunea că în 2020 vom vedea teleportări și alte minuni). Baba Vanga ...

În general, trebuie să fim realiști în ceea ce vedem/citim. Îți trebuie un context pentru orice descoperire. Când citesc articole cu: Peste 10 ani ... ar putea să ... se va .... închid tab-ul. Dacă ai un suport (o bază tehnologică) pe care să te bazezi, poți spera la mai multe (de ex. mașini electrice cu autonomie de 2000km) -> mult mai plauzibil pentru viitorul apropiat.

Revenind, medical, cred ca tot tehnologia va aduce un aport important (in diagnosticare, eventual tratare: pompe de insulina, pacemaker), decat Big Mafia Farma.
Eu vreau sa imi implanteze in corp un alt sange si o alta inima si putin creier pe care nu l-am avut de la 18 ani.

#21
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca platesti gras primele doua se pot rezolva...a 3 a cerinta nu indiferent de cati bani ai

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostI2O, on 14 august 2020 - 15:25, said:

Protezarea discurilor

Adica...?

#23
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostPhobos, on 14 august 2020 - 23:27, said:

Adica...?

Asa...da nu cred ca-i o fericire sa treci prin asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iiU7NpttK5g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
In 2000 credeam că în 2020 va fi descoperit leacul pentru cancer

#25
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,341
  • Înscris: 18.12.2019
ma bucur ca am prins aceasta revolutie medicala, am beneficiat de laser, computer si ultrasunete
ca sa-mi rezolv o problema neurologica si una stomatologica!
cel putin la stomato parca eram in sediul NASA, exceptional

#26
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postpro-civilizatie, on 30 noiembrie 2020 - 17:05, said:

In 2000 credeam că în 2020 va fi descoperit leacul pentru cancer

si nu doar atat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate