Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Valley21 - Vama Buzaului Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Incep si eu un topic nou.
Intamplator am gasit acest proiect cautand un apartament la munte.

De pe site pare un proiect frumos, sustenabil si cu preturi decente.
Vad doar 2 dezavantaje : lipsa ski si distanta fata de Brasov sau alte locatii pentru turismul de masa.

https://www.valley21...-vama-buzaului/

Ce perere aveti ? Merita ? Exista ceva similar in Romania ?

#2
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Ăla e sat ce naiba, dacă şi la ţară să-ţi iei casă se numeste "rezidence" inseamnă că e nasol. Sau bloc la ţară cum erau ălea de pe lângă CAP-uri si SMT-uri mai demult.

In primul rând să ai servici acolo să se merite să stai acolo, sau să ai pensie, sau să lucrezi de acasa.

Bine că nu au denumit-o Valley 68. De unde 21 ala?

#3
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcipri2bau, on 11 august 2020 - 00:07, said:

Ăla e sat ce naiba, dacă şi la ţară să-ţi iei casă se numeste "rezidence" inseamnă că e nasol. Sau bloc la ţară cum erau ălea de pe lângă CAP-uri si SMT-uri mai demult.

In primul rând să ai servici acolo să se merite să stai acolo, sau să ai pensie, sau să lucrezi de acasa.

Bine că nu au denumit-o Valley 68. De unde 21 ala?
Cred ca n-ai inteles conceptul : se doreste un complex mai mult turistic, nu rezidential, unde cabanele sunt in proprietate si facilitatile sunt utilizabile de catre rezidenti/turisti contra cost
Nu e destinat pentru rezidenta unui om care munceste in fiecare zi (naveta) sau are copii de dus la scoala.
Se vrea un resort in natura, sustenabil si modern. Tocmai de aceea, zona mi se pare interesanta, nu cu ideea sa locuiesc permanent acolo

Edited by radu103, 11 August 2020 - 00:14.


#4
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
nu am gasit pe site detalii privind structura caselor/ materiale folosite/ solutia de incalzire (gaz, lemne?).
mi se pare ca orice proiect care se respecta pune informatiile astea usor de gasit pentru ca, in fond, asta cumpara clientul.
ma indoiesc ca terenul in zona sa coste sute de euro/mp

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu înţeleg de ce se pune atât accent pe "comunitatea pastorală". De acord, păstoritul trebuie să existe, dar de ce să mă trezesc dimineaţa cu vaca-n geam şi să calc pe bălegar?
Nu mă mai săturam privind văile înverzite ale Elveţiei, curate de lingeai pe jos, unde stânele (sau cum s-or numi acolo), ultramoderne, erau bine delimitate şi la adăpost faţă de turismul de masă.
Pentru turismul de masă aveam şosele asfaltate, străzi cu sens unic, parcări, pensiuni de nu-ţi mai venea să pleci din ele, cu tot confortul şi toată tehnologia modernă.
Ne cramponăm atât de mult de bordeie, de case de pământ şi lemn, dar pe urmă ne plângem că plouă în ele. Vrem decor rustic, dar pe urmă ne plângem că nu avem drumuri.
OK, lăsăm câteva sate pentru cei ca prinţul Charles, iar restul ţării îl modernizăm, îl aducem în secolul 21. Cred că de acolo e cifra din numele proiectului.

View Postscutarovik, on 11 august 2020 - 07:49, said:

ma indoiesc ca terenul in zona sa coste sute de euro/mp
Depinde de cerere.

Edited by PSC, 11 August 2020 - 07:53.


#6
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postscutarovik, on 11 august 2020 - 07:49, said:

nu am gasit pe site detalii privind structura caselor/ materiale folosite/ solutia de incalzire (gaz, lemne?).
mi se pare ca orice proiect care se respecta pune informatiile astea usor de gasit pentru ca, in fond, asta cumpara clientul.
ma indoiesc ca terenul in zona sa coste sute de euro/mp
Au un pliant cu multe pagini pe undeva. Bine punctat..ei vorbesc de case eco deci ma astept sa fie pasive in varful dealului.

#7
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Zona este la limita judetelor Buzău şi Brasov. Sunt vreo 60 km până la Brasov si alte câteva zeci până la orasul Intorsura Buzăului din judetul Buzău sau Covasna, el fiind de fapt cel mai apropiat oras de acea comună.


Temperaturile in zonă sunt destul de scăzute iarna, intorsura buzăului fiind unul din polii frigului alături de M Ciuc Joseni şi alte câteva.
Comunitatea este păstorită de PNL si mai demult de PD de mult timp. Mă tem că sunt doar nişte afaceri imobiliare de aruncat praf in ochi clientilor creduli, insă orice desvoltare incepe cu fraierirea unora de câtre unii smecheri.

Singurul atuuu este poate lipsa tgănimii din zonă.

#8
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcipri2bau, on 11 august 2020 - 12:25, said:

Zona este la limita judetelor Buzău şi Brasov. Sunt vreo 60 km până la Brasov si alte câteva zeci până la orasul Intorsura Buzăului din judetul Buzău sau Covasna, el fiind de fapt cel mai apropiat oras de acea comună.


Temperaturile in zonă sunt destul de scăzute iarna, intorsura buzăului fiind unul din polii frigului alături de M Ciuc Joseni şi alte câteva.
Comunitatea este păstorită de PNL si mai demult de PD de mult timp. Mă tem că sunt doar nişte afaceri imobiliare de aruncat praf in ochi clientilor creduli, insă orice desvoltare incepe cu fraierirea unora de câtre unii smecheri.

Singurul atuuu este poate lipsa tgănimii din zonă.
Te-ai uitat pe harta si pe meteo...felicitari...se aplica pentru multe alte localitati de munte.
Investitorii sunt olandezi, deci hai sa lasam politicul putin deoparte.
Alte idei despre proiect/case/concept nu despre sat si truisme generale de pe net ?

#9
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Cunosc zona.Localitatea Vama Buzaului are un primar care se implica foarte mult pentru binele zonei si implicarea lui are multe rezultate pozitive care se vad(Chirilas Tiberiu Nicolae).Banuiala mea este ca primaria se va implica pentru sprijinirea acestui proiect rezidential.Sunt cateva pensiuni pe langa Valley si zona are foarte mult potential turistic.Problema cel putin pe moment este drumul.In Vama Buzaului drumul este foarte bun dar spre Valley ,de la un moment dat drumul este pietruit si foarte rau(drum forestier).Sper si banuiesc ca se va asfalta.Prin zona curge raul Buzau.Vama Buzaului apartine de jud. Brasov,iar Intorsura Buzaului apartine de jud. Covasna.De la Valley pana la Intorsura Buzaului sunt aproximativ 20 km.In viitor zona respectiva cred ca va fii invadata de pensiuni iar terenurile si locuintele se vor scumpii considerabil .Ca sa locuiesti acolo pe moment problema va fii serviciul.In Intorsura Buzaului sunt 2 fabrici ce au fost falimentate,una de mobila(export) si una de cabine tractoare(a murit UTB a murit si fabrica respectiva).Momentan populatia in mare parte este plecata in strainatate iar cei ramasi traiesc din agricultura si turism.

Edited by PiticVerde, 11 August 2020 - 16:15.


#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,725
  • Înscris: 12.09.2015
Am uitat sa specific.Din Brasov pana in zona respectiva se ajunge cam in aproximativ 70 minute mers lejer cu masina.Brasov -Intorsura Buzaului cam 45 minute.

Edited by PiticVerde, 11 August 2020 - 16:33.


#11
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Eu nu am văzut scris despre ce materiale de construcții folosesc, ce utilitati, ce suprafata de teren ai proprietate, ce instalații ai in casa etc. E sec. Doar dati-ne bani in avans si va facem un colt de rai.

Costuri comune cu mentenanta complexului, paza, iluminat, asfaltare/pietruire, pomi și flori etc...nimic in descriere.

Ca despre preturi.....90k+ pentru 60mp...hmmmm!

#12
scutarovik

scutarovik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 30.06.2009
Oare sunt racordate la canalizare?

#13
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Localitatea nu cred că are cananlizare decat poate in centru.

E o banală comună ca oricare alta.

Du-te omule initiator cu masina prin zona, cauta intreaba si vezi.

Bătrânii locului o să-ţi zică probbail că nişte şmecheri au luat pe aoclo terenuri moca si vor să facă case.
Ăia venetici care nu stiu nimic, iti vor spune că e mişto şi că e burecul pământului că are o străduţă lată de 4 metri cu asfalt de la primărie.

Ce sa-ti spunem noi?
Crezi ca e careva care sta in varful muntelui aoclo si sa-ti zica ca e bine sau ca nu e bine?

Cel mai probabil terenul este agricol extravilan si il au smecherii aia extrem de ieftin luat de la bosorogii care au vandut cu 5 lei memtrul patrat si daca baga acolo niste cociobuţe de vacanta sau ce o fi cu neşte acoperişuri d-alea de zici că eşti prin Predeal gata afacerea, le vând cu 100 k dolari bucata la prosti care au impresia că investesc si ei imbogăţind de fapt pe alţii, si le ies bani de 100000 ori din cat au investit.

Nu-s in stare autorităţile sau privatii de la România să facă un spital sau o cresă dar toarnă la barăci d-astea scumpe din bca in neştire oriunde găseşte loc.

Dacă cumperi acolo si nu stai ce sens are? crezi că-ţi vin turişti acolo? Păi care vrea munte vacanta de munte merge la Poiana Brasov Predeal Sinaia Busteni Azuga Comarnic Bran Moeciu Râşnov. Poate mai incolo s-o mai dezvolta zona, dar la cât cer ăia pe o cociobuţă e exagerat. Ăla-i pretul ptr când va fi deja statiune acolo. Iar statiune acolo putin probabil dacă nu au o apă termală, o pârtie de ski ceva, o telegondolă, cam cum au statiunile făcute de comunisti, oamenii merg poate la un tratament cu bilete de pensionari. Dar crezi că ar merge careva la 60km de Brasov ca să asculte muzică manelistică intr-un club de la ţară si să dea 100 euro pe noapte şi in rest nimic?

Ar trebui să negociezi pretul, undeva la maxim 10-15 k euro pe ce oferă. Păi cu 60k iti iei bloc la Cluj.

Mai bine iti iei tu teren undeva si-ti faci casa in regie proprie, iesi mai ieftin.

#14
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcipri2bau, on 11 august 2020 - 21:56, said:

Localitatea nu cred că are cananlizare decat poate in centru.

E o banală comună ca oricare alta.

Du-te omule initiator cu masina prin zona, cauta intreaba si vezi.

Bătrânii locului o să-ţi zică probbail că nişte şmecheri au luat pe aoclo terenuri moca si vor să facă case.
Ăia venetici care nu stiu nimic, iti vor spune că e mişto şi că e burecul pământului că are o străduţă lată de 4 metri cu asfalt de la primărie.

Ce sa-ti spunem noi?
Crezi ca e careva care sta in varful muntelui aoclo si sa-ti zica ca e bine sau ca nu e bine?

Cel mai probabil terenul este agricol extravilan si il au smecherii aia extrem de ieftin luat de la bosorogii care au vandut cu 5 lei memtrul patrat si daca baga acolo niste cociobuţe de vacanta sau ce o fi cu neşte acoperişuri d-alea de zici că eşti prin Predeal gata afacerea, le vând cu 100 k dolari bucata la prosti care au impresia că investesc si ei imbogăţind de fapt pe alţii, si le ies bani de 100000 ori din cat au investit.

Nu-s in stare autorităţile sau privatii de la România să facă un spital sau o cresă dar toarnă la barăci d-astea scumpe din bca in neştire oriunde găseşte loc.

Dacă cumperi acolo si nu stai ce sens are? crezi că-ţi vin turişti acolo? Păi care vrea munte vacanta de munte merge la Poiana Brasov Predeal Sinaia Busteni Azuga Comarnic Bran Moeciu Râşnov. Poate mai incolo s-o mai dezvolta zona, dar la cât cer ăia pe o cociobuţă e exagerat. Ăla-i pretul ptr când va fi deja statiune acolo. Iar statiune acolo putin probabil dacă nu au o apă termală, o pârtie de ski ceva, o telegondolă, cam cum au statiunile făcute de comunisti, oamenii merg poate la un tratament cu bilete de pensionari. Dar crezi că ar merge careva la 60km de Brasov ca să asculte muzică manelistică intr-un club de la ţară si să dea 100 euro pe noapte şi in rest nimic?

Ar trebui să negociezi pretul, undeva la maxim 10-15 k euro pe ce oferă. Păi cu 60k iti iei bloc la Cluj.

Mai bine iti iei tu teren undeva si-ti faci casa in regie proprie, iesi mai ieftin.
Tu esti real sau te faci ? Ai idee cat costa un apartament in Poiana Brasov ? Ai idee cat costa un apartment in Cluj ?
Ai auzit de bca si torni cu el. Din poze poti sa-ti dai seama ca e structura de lemn si cu izolatie de vata bazaltica.
Nu toata lumea merge in statiunile consacrate...Sunt unii oameni care apreciaza natura indiferent ce "brand" sta scris pe placuta de la intrarea in localitate.
Cum 15k de euro nici masina ca lumea nu iti iei, d-apai casuta ta, cocioaba noua
Cine naiba merge la munte si se intreaba de canalizare ? S-au inventat foarte multe statii de epurare si micro-statii

Edited by radu103, 11 August 2020 - 23:02.


#15
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Ce vrei să auzi? da da da, e foarte bun, dăm 100 000 de coco că e foarte bun, vreau 3 la pachet să rezerv acolo ptr când or veni turistii peste 100 de ani. Investesc acuma ca n-am ce face cu banii. Dau banii inainte si nu găsim apoi decat ceva nu foarte bun cam ca in toate cazurile.

Ia-ti apartament in brasov cu 50 000 euro sau in săcele mai bine zărnesti râşnov cu doar 25 000 euro. Cât drecu să coste si la cluj un milion de dolari o gaură intre betoane si bca-uri? vezi cât e pretul in ghetoul ăla al sefului de la digi de langă cluj.

E punctul meu de vedere, tu fă cum vrei.

Ti-am zis să mergi acolo să vezi la faţa locului, contactează dezvoltatorul. Pe forum s epare că nu locuieste nimeni in acel complex rezidential inexistent, deci nu poti auzi păreri prea bune.

Edited by cipri2bau, 12 August 2020 - 00:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate