Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Restaurare casa monument istoric sec XIX din Buc, Centrul Istoric

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#127
Povestitorul

Povestitorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 17.11.2010
https://www.google.c...bla-402965/amp/

Nu, nu va fi demolat....va fi reconstruit...după soluționarea litigiului

#128
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Acolo e o problema interesantă, asiguratorul clădirii nu plătește pentru ca cei de la care a luat foc aveau și asigurare. De mult timp e o bătăliile între cele doua firme de asigurări unde pierde in primul rând orașul.
Probabil cel mai bine ar fi demolarea ei și construirea ceva similar zonei.
A vrut sa fie acolo o zona bussines, aproape de centru, e deja clădirea bursei, clădirea de pe care asta vara când am fost pe acolo curgea izolația.
De asemenea in zona mai sunt câteva clădiri abandonate la nivel de schelet beton complet. Tot pe lângă sunt și multe terenuri virane unde case istorice s-au făcut scrum.
Nici unul din mastodonții de acolo nu au ce caută in arhitectura locală, dar ….
A și cum vi se pare megaimage lipit acolo pe un teren liber, clădire noua, modernă dar fără pretenții de arhitectură.

#129
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Ne apropiem de depunerea actelor proiectului pentru cultura si primarie. Dar pe langa ca am hotarat sa asteptam inceperea lucrarilor la hanul de langa noi, sa nu ne mai chimuim noi sa il consoldam, este deja plecata toata cladriea hanului spe noi, se sprijina pe anexele noastre pe carea lea si afectat mai e si nebunie cu preturile materialelor. Nici nu am fi putu lua in consideratie la inceperea proiectului preturi nebune. Ma consider totusi norocos ca am luat ruina si platit ipentru proiect, chair daca cresc mult costurile la materiale si se mentin acolo, probabil vom recupera la inchiriere. Ma bucur ca nu am tinut banii in banca sau sa fi luat un ap normal cu 80.000. Proiectul asta cu dificultatile lui este tot my favorite :).

#130
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Aproape gata sa transmitem proiectul la cultura :)

Attached Files



#131
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Din pacate azi noapte un incediu masiv a afectat mai multe imobile printre care si pe noi. Din pacate probabil va trebui sa daram si reconstruim complet totul.
La imobilul vecin cu noi de perete, 71 era un focar de infectie, oameni dubiosi se perindau pe acolo, probabil aici a fost si sursa incediului.
În urmă cu patru luni, PMB promitea că urmează lucrări de consolidare și reabilitare, Hanul urmând să devin un hub cultural. Realitatea, însă, arată diferit. Hanul Solacolu este în continuare un pericol public nesupravegheat, iar lucrările întârzie să apară.
https://buletin.de/b...-calea-mosilor/
Eveluam pagubele acum Posted Image
PS mare pacat de cladirea de la 69, era deosebita.
https://www.google.c...=LGk4-Ni6UJOduM

Attached Files


Edited by ceocri, 08 April 2022 - 14:22.


#132
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007

View Postceocri, on 08 aprilie 2022 - 14:20, said:

Din pacate azi noapte un incediu masiv a afectat mai multe imobile printre care si pe noi. Din pacate probabil va trebui sa daram si reconstruim complet totul.
La imobilul vecin cu noi de perete, 71 era un focar de infectie, oameni dubiosi se perindau pe acolo, probabil aici a fost si sursa incediului.
În urmă cu patru luni, PMB promitea că urmează lucrări de consolidare și reabilitare, Hanul urmând să devin un hub cultural. Realitatea, însă, arată diferit. Hanul Solacolu este în continuare un pericol public nesupravegheat, iar lucrările întârzie să apară.
https://buletin.de/b...-calea-mosilor/
Eveluam pagubele acum Posted Image
PS mare pacat de cladirea de la 69, era deosebita.
https://www.google.c...=LGk4-Ni6UJOduM

Din pacate, riscul acestor incendii (accidentale sau intentionate) este inevitabil. Pacat pt patrimoniul ce se pierde definitiv, pentru proprietari ce.si vad deteriorate cladirile. Ce sa zic mai mult: bine ca nu au fost victime omenesti.

Am avut ceva de rezolvat in zona, pe str G Calomfirescu. La ce fauna si flora este acolo, sunt uluit cum astfel de incidente nu sunt mai frecvente.

#133
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Zilele astea zona a primit ceva atenție:
https://www.ziarulpr...-ars-joi-seara/
Sa speram ca in inerția asta se vor întreprinde și ceva masuri bune. Pedestrianizarea zonei ar fi primul pas, deja se interzice traficul auto. Dacă primăria își face treaba, noi ne facem treaba, nu poate sa iasă decât din ce in ce mai bine.
Amin :)

Attached Files



#134
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
In cercetarile ce le-am facut personal, din pacate se pare ca sunt mai eficient decat firma de arhitectura care cu asta se ocupa :(, am reusit sa gasesc o fotografie mai veche din 1989. Dupa cum se poate vedea din pacate si atunci zona era intr-o degradare avansata. Mai sunt in discutii si cu muzeul municipiului Bucuresti sa vedem daca gasim ceva mai vechi, poate mai vechi de '40 cand au fot efectuate reparatii importante dupa cutremerul din acelasi an.

Prima poza e din colectia siteului bucrestiulmeudrag.ro , multumesc domnlului Andrei Birsan
A doua poza este din 1990 facuta de un japonez in vizita http://www.facebook....norihiro.haruta https://www.bucurest.../NorihiroHaruta

Attached Files



#135
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
In sfârșit se pare ca se va îmbunătății un pic zona zona.
Dacă proiectul e aplicat cum trebuie cu siguranța va fi un impuls bun. Știrea pe diverse site-uri menționează ca proiectul a fost deja aprobat de banca mondială.
PS cu proiectul ne mișcam greu dar e ok, ma așteptam. Acum o luna și ceva am închis din nou accesul la clădire inclusiv și la vecin (primăria) ca ei nu au bani. De data asta am făcut o lucrare mai amplă și in loc sa sigilam doar ferestrele și usa am închis tot pe exterior. Sa vedem cât va tine. Sper ca la anul sa putem și lucrările de reconstrucție.

https://observatorne...chi-482443.html

#136
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Am reușit sa găsesc ceva schițe vechi sa ne ajute la autorizare. Sper ca acum avem tot ce ne trebuie sa obținem autorizația in curând.
După incendiul din Aprilie am sigilat zona mai bine, inclusiv la vecini, sa nu mai avem “chiriași” :).

Între timp am văzut ca vecinii mei un pic mai sus ai cam terminat casa parte a proiectului ala controversat cu bloc in curte :). Arată bine și deși blocul e aiurea cred ca per total ajuta zona.

Attached Files



#137
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Tot jonglăm cu ministerul culturii, până cădem la pace, mai lăsăm noi mai lasă ei :)
Ideea ar fi doar reconstrucția în același stil.
Noroc ca nu e grabă :).

Attached Files



#138
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Bafta!

#139
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Ti-as da o functie in primaria Bucurestiului sa te ocupi de toate problemele astea legate de restaurari daca as avea puterea :)

#140
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postmircea812, on 19 noiembrie 2023 - 08:17, said:

Ti-as da o functie in primaria Bucurestiului [..] daca as avea puterea Posted Image
Ai.

#141
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023
Scuze ca te intreb, dar poti sa zici macar orientativ ce buget ai alocat pentru proiect? E foarte tare ca te bagi la asa ceva, iti doresc mult succes!

#142
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut, fără serviciile de arhitectură, cu reconstrucție materiale moderne, mai ieftin decât consolidare și reconstrucție caramida veche, ne așteptăm la prețurile actuale să ajungem la 350.000 la gri.

Partea bună observăm o frânare pe șantiere și primele semne de ieftiniri materiale, cel puțin în Dublin.
Ar fi bine măcar să nu se mai scumpească. Nu același lucru pot să zic si de mana de lucru ce pare sa se tot scumpească.

#143
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023

View Postceocri, on 30 noiembrie 2023 - 13:39, said:

Salut, fără serviciile de arhitectură, cu reconstrucție materiale moderne, mai ieftin decât consolidare și reconstrucție caramida veche, ne așteptăm la prețurile actuale să ajungem la 350.000 la gri.

Partea bună observăm o frânare pe șantiere și primele semne de ieftiniri materiale, cel puțin în Dublin.
Ar fi bine măcar să nu se mai scumpească. Nu același lucru pot să zic si de mana de lucru ce pare sa se tot scumpească.

350.000€? Sper sa reusesti in acest buget!
Cat ai estimat ca ar fi costat reconsolidarea?

#144
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Reconsolidarea nu este o opțiune.
Am lucrat cu firme serioase ce au scos mai multe monster de zidărie, monsters care le-am depus și pentru autorizare.
Casă s-a făcut în trei etape. Corpul original a fost făcut ok, restul însă a fost făcut după cutremurul din 40. Clădirea a suferit probabil daune și a fost consolidată și extinsă.
Materiale însă sunt de proasta calitate. Mai mult de 50 la sută ar trebui oricum demolată doar din aceste motiv.
Acum și partea bună a trecut printr-un incendiu și de mai mult de zece ani este expusă intemperiilor.
Si ultimul și cel mai important, hanul/casa din stânga este într-o stare și mai rea, clădirea e mai mare volumetric. Acesta clădire este susținută cu popi să nu se dărâme. Nu s-a dărâmat încă dar s-a deplasat spre noi, distrugând complet și “casa” noastră.
O consolidare acceptată de statul român este doar sub zidirea și camasuirea cu beton.  Aceata metodă comună spațiul util, e costisitoare și ne compatibilă. Structurile noi de beton nu sunt compatibile cu zidăria veche, tencuielile fără ciment.

Proiectul meu este dărâmam tot și reconstruire folosind tot cărămidă dar cu structura de beton.
Demolarea și reconstruirea sunt mai rapide și mai ieftine.
Casă va fi refăcută identic, păstrează spiritul, balconul de la 2 si rooftop-ul nu sunt vizibile din stradă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate