Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 

Restaurare casa monument istoric sec XIX din Buc, Centrul Istoric

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
144 replies to this topic

#1
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Salut,
Cum am cam terminat cu celalalte doua proiecte, de restaurat doua ap interbelice, am trecut la marele meu vis, casa istorică cu arhitectura frumușică demnă de a fi salvată.
Așa a apărut de curând pe radar casa din a doua jumătate a anilor 1800. Povestea ei:
Inca nu dau detalii concrete, suntem încă faza de precontract, verificare notariala de hârțogării, dar ...
Casa este monument istoric de clasa B, trebuie păstrată fațada, apare in magazin istoric București cu toate întâmplările ei după 1900 și mai nimic ante 1900. Nu este o comoara arhitecturala dar este suficient de interesantă sa fie păstrată. A fost una din putinele case cu prăvălie la parter din zona. Sus etaj un ap și o garsoniera l mansarda cu luminator in spate, balcoane interioare și camere dependințe.
Casa nu a fost naționalizată, mult timp la parte a fost o blamărie și mai târziu atelier de sculptura.
Ca tot centrul vechi zona Colțea, Moșilor, biserica sf Gheorghe a ajuns in paragina anii 80-90 și ins stare foarte gravă după 90 acaparate de cetățeni clandestini.
Acum este in prag de colaps. Clar asta va fi unul din cele mai complicate proiecte personale.
Am luat legătura cu echipa de structuristi, proiectanți și arhitecți.
Ce vreau este sa salvez cât mai mult din clădirea existentă, inclusiv cum a fost proiectata cu consolidări minime dar necesare. De asemenea am in plan și mici inbunatariri cum ar fi o terasa discreta peste etaj II corp b cu camerele dependințe. Poate unificarea scărilor interioare cu curtea interioară de luminat. Scări cu luminator integrat, am mai câștiga niște spațiu.
Clădirea este pe trei calcane fără teren.
Joi am întâlnire cu Vice sector 2 pentru a analiza variantele disponibile de restaurare.
PS as fi mândru sa reușesc sa restaurez clădirea cât mai aproape de original, sa salvez astfel o bucățică din centrul vechi din giarele firmelor ce vor mastodonți de beton fără valoare arhitecturala dar cu margini mari de profit.
Imi doresc momentan sa păstrez prăvălia la parter iar restul pentru regim hotelier. Așa cum e zona acum cu încă mulți vecini pestriți nu e ideală de casa.

PS, care e treaba cu orientarea pozelor portret pe Softpedia?

Attached Files



#2
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,967
  • Înscris: 08.06.2005
Apreciez ideile si spiritul tau dar...casa e o ruina fara nici o valoare arhitectonica...

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010
Eu vad ca acea casa a trecut printr-un incendiu. Nu-mi dau seama ce poti restaura dintr-o casa practic distrusa si ulterior incendiata.
Daca vrei tu neaparat, construiesti una identinca, dupa ce o darami pe asta.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Asteapta sa termine ce a inceput.De abia atunci vom putea comenta.

#5
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
mult succes iti doresc, sa ne tii la curent!
p.s: ceva poze de la ce proiectele anterioare ai? poate chiar ceva de genul before/after? mi-ar placea sa vad ce ti-a iesit!
ai toata aprecierea mea pentru daruirea cu care faci lucrurile astea!

#6
Salix_

Salix_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 09.02.2007
Felicitari pentru ce ai facut pana acum si succes si cu acest proiect!

#7
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017
n-am incredere o iota in ce scrii, in sectorul 2 masacrul imobiliar este generalizat. ce sa intelegem ca acum vicele de la 2 s-a indragostit de arhitectura veche a orasului. doar baliverne, se va demola si asta. dar e nevoie de ceva agitatie pre electorala. mergeti prin sectorul 2 si vedeti ce masacru imobiliar este: nici hunii n-ar fi distrus asa.

o sa iasa iarasi un monstru demn de filmele cu frankenstein: la parter ceva cu iz de sec 19. la etaj ceva gen favela secolului 21.

#8
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020
Casa într-adevăr nu este un palat, e casa de negustor, dar așa cum a fost e istoria noastră. După ce proiectantul ne ca da raportul am să văd care  a fi calea de urmat. Doar vizual la prima vizita, structura corpului principal pare ok, la cel și Zidăria.
PS avantajul construcțiilor vechi, cărămida, mortarul, tencuielile nu ard 😀. Casa a trecut prin răscoale, războaie, bombardamente, cutremure. Toată lumea vb de cutremurul din 77 dar cel din 40’ a fost mai grav pentru București. In 40’ a primit ce a reparații cu grinzi de fier ce trebuie înlocuite.
Ultimul incediu a afectat mansarda și ta anul prăvăliei.
Fațada nu poate fi schimbată dar e posibila demolarea cu conservarea fațadei. Aceste proces este însă disruptiv și scump. Curățarea site-ului este dificila in zona parcarea e imposibila ziua.
Eu personal prefer restaurarea cu cu intervenții minime pentru conservarea tehnicilor vechi. Clădirea nu a mai fost îngrijită de 70 de ani, ultimii 20-30 fiind fără acoperiș. Dacă ar fi fost îngrijită corespunzător dăinuia încă câteva sute :P fără intervenții majore.

Attached Files



#9
neamanole

neamanole

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 840
  • Înscris: 12.01.2014
Ma bucur pentru ca exista oameni ca tine, cu astfel de ganduri si proiecte.Iti doresc din tot sufletul succes

#10
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postkopac, on 10 august 2020 - 13:11, said:

n-am incredere o iota in ce scrii, in sectorul 2 masacrul imobiliar este generalizat. ce sa intelegem ca acum vicele de la 2 s-a indragostit de arhitectura veche a orasului. doar baliverne, se va demola si asta. dar e nevoie de ceva agitatie pre electorala. mergeti prin sectorul 2 si vedeti ce masacru imobiliar este: nici hunii n-ar fi distrus asa.

o sa iasa iarasi un monstru demn de filmele cu frankenstein: la parter ceva cu iz de sec 19. la etaj ceva gen favela secolului 21.
Exact asta nu o sa facem :) monstru. Asta a fost si idea conservarea a cat mai mult posibil, restaurare. Singura modificare care chiar as dori sa o fac e o terasa discreta pe corpul B. Corpul B a fost facut mai prost si nu a rezistat, trebuie daramat, in loc de pod terasa. Daca renuntam la ideea eliminarii curtii interioare de iluminat atunci asta va fi singura mofificare adusa casei, o terasa discreata pe spatele cladirii, nu va fi vizibila din strada sa stea si AirBNB-istii la o cafea afara :).

Intalnirea cu vicele este pentru o pasuire/intelegere. Propietarii initiali au primit somatii sa repare pana in 2020. De acum decurg niste amenzi si cresterea impzitului cu 500X. Aici incerc sa fac o intelegere cu amanarea represaliilor cu 12 luni.

#11
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,295
  • Înscris: 31.07.2017

View Postceocri, on 10 august 2020 - 13:41, said:

Exact asta nu o sa facem Posted Image monstru. Asta a fost si idea conservarea a cat mai mult posibil, restaurare. Singura modificare care chiar as dori sa o fac e o terasa discreta pe corpul B. Corpul B a fost facut mai prost si nu a rezistat, trebuie daramat, in loc de pod terasa. Daca renuntam la ideea eliminarii curtii interioare de iluminat atunci asta va fi singura mofificare adusa casei, o terasa discreata pe spatele cladirii, nu va fi vizibila din strada sa stea si AirBNB-istii la o cafea afara Posted Image.

Intalnirea cu vicele este pentru o pasuire/intelegere. Propietarii initiali au primit somatii sa repare pana in 2020. De acum decurg niste amenzi si cresterea impzitului cu 500X. Aici incerc sa fac o intelegere cu amanarea represaliilor cu 12 luni.
multumesc  pentru mesaj. io nu-s o mare capacitate intelectuala, n-am pretentii, doar mi se pare ca vicele vrea si el putin lobby pe aici. dar sa nu uitam, Dumnezeu nu bate cu batzu.

#12
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,778
  • Înscris: 12.01.2018
casa este draguță la strada dar nu ințeleg daca n-a fost naționalizată cum a ajuns o ruină

#13
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019
Initiativa ta este foarte buna si stii ca imi place ce ai facut cu apartamentele, dar:

- proprietarii cred ca iti ascund ceva, probabil au asteptat o decizie in privinta largirii Caii Mosilor vechi ca sa primeasca o despagubire grasa acolo

- ce e vis a vis de casa unde e barul Surubelnita, dar si la stanga unde e casa gri cu bulina (de cand se pune bulina pe o casa micuta doar cu parter? este ceva dubios si acolo), iti strica vederea din casa in ideea de inchiriat, barulet, etc.


Partea aia de strada si alte cateva strazi de langa Sf. Gheorghe, Coltei, in spate la Cocor sunt partile din centru cu cele mai mari probleme, nici nu au fost macar mentionate in campania electorala curenta, nici macar de Nicusor.

Eu zic ca in legatura cu strada aia si coltul ala ramane un mare semn de intrebare in privinta viitorului sau, deci n-as investi 100-200k din banii tai acolo si sa astepti 20 de ani sa se curete.


In alt context, da, casa luata aproape gratuit, renovata partial cu banii tai partial cu fonduri UE ca parte dintr-un program mai mare cum s-a facut in alte centre de orase ar fi fost o alta poveste.

Edited by MarcoSemedo, 10 August 2020 - 15:05.


#14
dsarewq

dsarewq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,370
  • Înscris: 04.06.2020
ceocri - fugi, fugi ,fugi repede de acolo - e MOARTĂ zona aia pentru ce vrei tu să faci acolo.

Edited by dsarewq, 10 August 2020 - 15:04.


#15
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View PostMarcoSemedo, on 10 august 2020 - 15:03, said:

Initiativa ta este foarte buna si stii ca imi place ce ai facut cu apartamentele, dar:

- proprietarii cred ca iti ascund ceva, probabil au asteptat o decizie in privinta largirii Caii Mosilor vechi ca sa primeasca o despagubire grasa acolo

- ce e vis a vis de casa unde e barul Surubelnita, dar si la stanga unde e casa gri cu bulina (de cand se pune bulina pe o casa micuta doar cu parter? este ceva dubios si acolo), iti strica vederea din casa in ideea de inchiriat, barulet, etc.


Partea aia de strada si alte cateva strazi de langa Sf. Gheorghe, Coltei, in spate la Cocor sunt partile din centru cu cele mai mari probleme, nici nu au fost macar mentionate in campania electorala curenta, nici macar de Nicusor.

Eu zic ca in legatura cu strada aia si coltul ala ramane un mare semn de intrebare in privinta viitorului sau, deci n-as investi 100-200k din banii tai acolo si sa astepti 20 de ani sa se curete.


In alt context, da, casa luata aproape gratuit, renovata partial cu banii tai partial cu fonduri UE ca parte dintr-un program mai mare cum s-a facut in alte centre de orase ar fi fost o alta poveste.
Nici eu nu imi fac iluzii ca as termina totul mai devreme de doi-trei ani, sa fie gata de AirBNB. Între timp casa albă din dreapta cu parte tocmai ce se renovează, drept nu ca la carte dar se face. In stânga am vechiul han Polonez ce aparține de primărie. Ei au planuri de restaurare, nu mai știu ce poet a stat pe acolo. Dar nu știu când vor termina sau mai degrabă dacă și când va începe restaurarea.
Cu cât se întârzie construcțiile prin zona cu atât cred ca vor fi de o mai buna calitate proiectele, gen https://institute.ro...72-86-2603.html

La consultări cu publicul pentru modificarea bulevardului Unirii cineva întreabă
:
Sunt curios de ce nu a fost propusa zona Sfantul Gheorghe spre a deveni pietonala. Exista legatura cu zona Lipscani prin Pasajul Latin si sunt multe cladiri istorice. Mai precis, zona marginita de Strada Coltei la nord, Calea Mosilor (si o parte din Hristo Botev) la est, inceputul Caii Mosilor si Baratiei la sud, Bulevardul Nicolae Balcescu la vest.

As sugera un sondaj (poll) online. In opinia mea, Piata Constitutiei - Bulevardul Unirii reprezinta zone importante pentru traficul rutier, cu trotuare late si spatii verzi. In schimb, zona Sfantul Gheorghe este o continuare evidenta a zonei pietonale Lipscani si ar respecta modelul zonelor pietonale europene care promoveaza arhitectura de valoare in aceste zone de promenada si localuri.

#16
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,805
  • Înscris: 14.12.2019
Da, evident ca asta trebuie sa se intample la un moment dat, sa se faca pietonale strazile din perimetrul ala si doar tramvaiul sa mai mearga acolo pe traseul istoric, doar ca trebuie sa vina si banii pentru asta de undeva.

Dar strada aia si celelalte complet ruinate vor fi ultimele la rand si poate sa mai dureze zeci de ani sa fie frumos pe acolo. Momentan e una dintre cele mai evitate strazi si nu merge mai nimeni pe jos acolo, trafic pietonal foarte mic.


Nu stiu exact ce a generat diferentele de la o strada la alta, ca exemplu doar uita-te la o strada tot de acolo mult mai propice pentru investitii de genul dupa parerea mea -

https://www.google.c...!7i13312!8i6656


Casa restaurata de la 10B e monument istoric, as lua in oricare din restul cladirilor vechi de pe partea aia de strada Slanic inclusiv blocul vechi mai de pe colt, au access mai bun, vedere mai libera. etc.



Ps. Uite cati bani intra intr-o restaurare pe Plantelor, putin mai incolo. Acum de unde si cand o sa se stranga banii pentru toate strazile alea ca sa ajunga si pe langa casa la care te uiti tu ca sa se curete... Posted Image Zic sa iei legatura cu o asociatie de genul asta cum e pe afisul ala daca vrei sa investesti in patrimoniu.

Primaria nu are de unde, trebuie sa-i dea banii lui Constanda acum, RADET si STB vor manca bani multi in continuare, si proiectele mici pentru patrimoniu nu aduc voturi, mai ales in zonele care sunt uitate de lume.

Attached Files


Edited by MarcoSemedo, 10 August 2020 - 18:15.


#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
In zona aia mi-au taiat parcagii cauciucurile.
Este foarte frumos ce vrei sa faci, dar in alta parte. E plin de tigani, pur si simplu nu cred ca merita. Poate doar daca s-ar lua masuri in toata zona. Dati afara cei care locuiesc ilegal, restaurat masiv - ceva de genul asta.

#18
ceocri

ceocri

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 03.02.2020

View Postcumparator, on 10 august 2020 - 18:53, said:

In zona aia mi-au taiat parcagii cauciucurile.
Este foarte frumos ce vrei sa faci, dar in alta parte. E plin de tigani, pur si simplu nu cred ca merita. Poate doar daca s-ar lua masuri in toata zona. Dati afara cei care locuiesc ilegal, restaurat masiv - ceva de genul asta.
Am sa îți spun sincer se pare ca se incendiază casele pe acolo tocmai pentru a fi eliberate de ...  așa cred ca s-a întâmplat și unde vreau eu sa iau.
Mai e un mic secret nu am nici un buget prea mare de achiziție. Am văzut și clădiri similare ca suprafața, zona mai buna și tot pentru demolat, 400k.
Asta a fost mult mai ieftină și la fel o sa o și restaurez simplut ca pe o casa de negustor din 1800 și nu ca o vila de bancher din 1930 cu salon de dans 😁, alta epocă.
In spatele meu pe strada sfinților nr 9 e opera de arta
https://goo.gl/maps/MeYya8BLDhQpf1mL6 E și un clip pe net cum s-a restaurat.
Iar pe Slănic la fel clădirea de pe colț are clip pe YouTube cum s-a restaurat, super lucrare. https://goo.gl/maps/p1WNuKVjyuFKTkHA8

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate