Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Adobe XD sau Photoshop si Illustrator?

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020
Recent m-a atras foarte mult UI/UX Design-ul si vreau sa fac asta pe viitor.

Am inceput sa lucrez la un proiect in Adobe XD si mi se pare foarte util. Totusi, am vazut ca majoritatea companiilor cer Photoshop si Illustrator, probabil pentru ca in trecut nu exista XD.

Ce imi recomandati? Mi-ar placea sa lucrez mai mult in XD sa fiu sincer.

Also, merita sa lucrez UI/UX in companii? Nu prea imi place munca de freelancer. Imi place stabilitatea. Plus ca sunt la inceputul inceputului si abia imi fac portofoliul.

Multumesc!

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
Which one is better? Adobe XD vs Photoshop

#3
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020
Pe articole de genul m-am uitat. Dar daca pe angajator nu-l intereseaza ca XD e mai bun pentru UI, o sa fie o problema.

Asta intrebam de fapt. Daca e musai sa invat sa fac in Photoshop sau daca angajatorii sunt mai deschisi la alte tool-uri.

Edited by Dany_Darke, 10 August 2020 - 06:56.


#4
whiteboy

whiteboy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 927
  • Înscris: 18.12.2007
Eu sunt de parere ca un soft dedicat unui lucru este mai bun decat un soft care poate face si acel lucru.

Inainte si noi foloseam PS si AI, dar am trecut "experimental" la Figma. A fost putin peste mana pana a inteles toata echipa cat de mult ne poate ajuta in procesul de schitare si optimizare a UI/UX-ului.
Inca folosim Photoshop si/sau Illustrator la lucruri punctuale (logo-uri, icon-uri, unele efecte care ar fi mai usor de facut).

Side note, suntem la al 4-lea designer din octombrie pana acum si doar unul folosea Photoshop, restul Adobe XD sau Figma.

Quote

Also, merita sa lucrez UI/UX in companii? Nu prea imi place munca de freelancer. Imi place stabilitatea. Plus ca sunt la inceputul inceputului si abia imi fac portofoliul.
Companiile mici au "un baiat" care stie "ceva design" si nu isi permit un om full-time.
Companiile mari cauta oameni care au deja portofoliu si pot arata ceva, ceea ce mi se pare si logic.

Deci portofoliul vei fi cumva fortat sa il faci prin freelancing. Partea buna este ca ai o gramada de locuri din care sa-ti iei clientii. Partea proasta e ca vei fi platit destul de prost pe site-urile de profil (fiverr, upwork, etc).

De la unul dintre designerii cu care lucram acum am primit un portofoliu care avea produse "inventate", doar pentru a arata ce stie sa faca. Chiar daca avea prea putine proiecte reale, ne-au multumit demo-urile alea. Iti recomand sa faci si asta, cel putin pana vei avea ceva proiecte la portofoliu :)

#5
andrei_bdn

andrei_bdn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.05.2020

View Postwhiteboy, on 10 august 2020 - 08:28, said:

Companiile mari cauta oameni care au deja portofoliu si pot arata ceva, ceea ce mi se pare si logic.

Deci portofoliul vei fi cumva fortat sa il faci prin freelancing.

Stiu ca va fi nevoie de un portofoliu pentru companiile mari. Am de gand sa fac vreo 6-8 proiecte. Dar aveam in plan sa-l fac doar cu proiecte proprii, nu pe freelancing (nu ca n-as fi vrut un banut pe un proiect facut de mine, mai noob-ish, dar ma gandeam ca mai bine imi fac singur niste proiecte, din ce in ce mai complexe, si invatand pe deasupra).
Ma sfatuiesti ca ar fi mai bine sa caut anunturi de freelancing sa imi fac portofoliul?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate