Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tarif content/website writer

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018
Printr-o oportunitate, am ajuns sa scriu un text pentru un site din Anglia, un site despre servicii de curatenie pt spatii comerciale.
Mi-au dat un model dupa care sa ma iau, mi-au dat si un brief ( doar 200 de cuvinte) iar eu le-am scris continut unic pt site - 3000 de cuvinte, in lb engleza. Slogan, cuvinte cheie (desi eu snu stiu SEO, mi s-a explicat ca trebuie sa apara cat mai des si natural niste cuv. cheie), titluri care sa agate  etc.
Sunt incepator la content writing/copywriting, insa limba engleza o stapanesc suficient de bine.

M-au platit cu 60 pounds/300ron.
E mult, putin sau corect?

#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,761
  • Înscris: 09.05.2005
Tu esti multumit?

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
2 GPB / 100 cuvinte e un pic peste medie, in freelancing. Acum, tu stii cat de mult ti-a luat sa scrii articolul. Ca degeaba esti platit cu 5GBP / 100 cuvinte daca tu ai nevoie de 3 zile sa scrii.

Edited by Ann0nyym0us, 07 August 2020 - 17:23.


#4
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostLensFlare, on 07 august 2020 - 17:16, said:

Tu esti multumit?

nu, ma asteptam la mai mult.

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Daca te mai jigneste vreun client cu astfel de preturi trimite-l la mine, nu te injosi.

#6
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,091
  • Înscris: 27.02.2018
Lasă că data viitoare poate apelează la niște indieni care scriu pe 1 dolar la 300 de cuvinte. Vezi pe Freelancer sau Upwork cum stau tarifele, atunci 300 de lei pentru vreo 9 pagini de 350 cuvinte/pagină nu o să ți se mai pară așa puțin. Și acolo se găsesc o grămadă de începători în ale copywritingului care știu engleză și care nu fac nazuri.

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
However you look at it, 3000 words about cleaning services shouldn't take more than a day to write. You're not inventing anything, there are sources to be found all over the internet.
The monthly net income for Romania is 3.300 lei, so you'd be making it by working 11 days in a month. Sitting at a desk from home.

#8
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,888
  • Înscris: 03.12.2001
probabil știi și tu că în România sunt oferte și cereri cu 50 lei.

#9
Aeterna96

Aeterna96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.02.2018
Părerea mea este că te plătesc rezonabil, mai ales că ești începător! Acceptă ofertele, până la urmă dacă altceva nu ai de făcut, mai bine te ocupi o zi de un articol și ai scos bănuți. Dacă ai altceva mai bun de făcut, pe bani mai frumoși, sigur, înseamnă că îți permiți să alegi. Sunt copywriteri care scriu și pe 5 dolari după mulți ani de activitate, asta fiindcă s-ar putea ca acei 5 dolari să îți aducă pe viitor un client chiar bun, înțelegător, pe termen lung.

Activez în domeniu și scriu și pentru români, dar și pentru alții din afara țării. Cât despre SEO, nu te îngrijora, poți căuta câteva articole pe aceeași temă și te vei prinde de cuvintele care ar trebui folosite. Te poți folosi și de serviciul Google pentru a te inspira în privința cuvintelor cheie.

Pentru un entry level, care stăpânește engleza doar suficient de bine și nu nativ, orice ofertă este excelentă, asta trebuie să fie mentalitatea. Dar când te vei vedea cu banii în mână, atunci vei realiza. Să știi că eu am perceput și 0.01 dolari, dar asta nu m-a ajutat decât să am clienți pe termen lung (asta însemnând de când am început și până în prezent).

Ai internetul la dispoziție, profită și poți să te pui la punct într-o lună cu toate carențele.

Mult succes! Posted Image

#10
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View PostAeterna96, on 07 august 2020 - 20:45, said:


Pentru un entry level, care stăpânește engleza doar suficient de bine și nu nativ, orice ofertă este excelentă, asta trebuie să fie mentalitatea. Dar când te vei vedea cu banii în mână, atunci vei realiza. Să știi că eu am perceput și 0.01 dolari, dar asta nu m-a ajutat decât să am clienți pe termen lung (asta însemnând de când am început și până în prezent).



Deci sa inteleg ca suma primita e ok pana la urma. Dar ma gandesc pe un englez l-ar fi platit de 5 ori mai mult, probabil.
Inteleg si eu ideea asta cu muncitul pe mai putin sau chiar gratis, dar pe termen lung am de invatat.
Pe de alta parte eu am muncit la proiectul asta si l-am facut bine , nu am scris fluff.

#11
Aeterna96

Aeterna96

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 25.02.2018
Părerea mea este chiar că suma este mai mult decât rezonabilă. Dacă ai intra pe platformele de freelancing, ai vedea că acești clienți chiar au de unde să aleagă. Faptul că tu cunoști limba engleză este foarte bine, dar nu suficient până nu capeți puțină experiență. Și mulți caută engleza nativ. Eu în plus cu cu franceză-italiană fluent, nici nu prea pot avea mari pretenții să fac nazuri dacă pot avea proiecte și pe partea asta. Poate sunt eu prea humble, dar nu mă consider expertă, așa că profit de ocazie. Cu siguranță că dacă ești corect, rezonabil și prietenos, clienții vor dori muncă lunară, practic ca la un job normal.

Nu trebuie lucrezi pe mai puțin sau gratis, ci să ceri pe măsura a ceea ce oferi. Cu toții tindem să vrem mai mult, dar un astrofizician cât să ceară pe un text? :)

Un text de 3000 de cuvinte pentru o temă ca a ta, ar trebui să îți ia undeva la max. 6 ore să îl scrii efectiv, iar mult research nu ar necesita. 50 lei/h. Dacă ai flow, în 4 ore îl pui la punct. 75 lei/h.

Ai atâtea oportunități în față, încât nu ar trebui să te preocupe acum prea tare banii. Specializează-te într-un domeniu anume (content writer/traduceri în domeniul tehnic, medical, IT), asta e un pont pe care aș fi dorit să îl știu și eu.

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Pentru începător, cum ești tu, e ok.
Tariful mediu (pentru conținut de calitate, ca să fie clar) e cam 300-400 de dolari pe 500 de cuvinte.

Nu vorbesc din experiență proprie, știu pe cineva apropiat care face asta pentru piața US.

#13
rickysyv

rickysyv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,620
  • Înscris: 08.03.2008
Mai taie niște zerouri de acolo.

#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View PostpexCom, on 07 august 2020 - 23:39, said:

Tariful mediu (pentru conținut de calitate, ca să fie clar) e cam 300-400 de dolari pe 500 de cuvinte.

Nici pe nisa de Drept sau Medical, care sunt printre cele mai bine platite, nu se factureaza atat.

Edited by Ann0nyym0us, 08 August 2020 - 06:59.


#15
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,242
  • Înscris: 15.01.2014
Ok, înseamnă că persoana respectivă suprasolicitează.
Știu sigur că atât facturează, cât am spus mai sus. Și are clienți.

Nu mă pricep, dar după câte am înțeles, conținutul (și nu numai) e excelent.

#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cunosc si nici macar nu am auzit vreun caz in care sa se plateasca 400 de dolari pe 500 de cuvinte. Cred ca nici aia care ii scriu discursurile presedintelui nu iau atata.

#17
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postusturoi-copalau, on 07 august 2020 - 17:10, said:

Sunt incepator la content writing/copywriting, insa limba engleza o stapanesc suficient de bine.

așa crezi tu.
Pentru a zice că stăpânești o limbă străină nu e suficient să știi ceva gramatică și să ai un vocabular cât de cât bogat. Trebuie să știi expresii, locuțiuni verbale, cultura locului în care te afli sau căruai te adresezi. Trebuie să ai idee măcar de cultura regională, evenimentele politice și sociale locale.

Un exemplu pentru ce spun
Într-un film un dialog între doi seniori:

Quote

- What about George?
- He bought the farm.

traducerea în română:

Quote

- ce știi despre George
- A cumpărat o fermă

total greșit, traducerea corectă este ”a dat ortul popii”, ” mierlit-o” sau aletele asemenea. Ferma din dialog are doi metri de pământ deasupra.

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View PostDaculScoril0, on 08 august 2020 - 21:01, said:



Tu ai văzut nișa pe care scrie colegul? N-are nicio treabă cu ce menționezi tu mai sus. in textele tehnice, și nu vorbim despre lucrări științifice, chiar se dorește evitarea regionalismelor sau a construcțiilor specifice unei zone, mai ales dacă nu aduce niciun beneficiu cititorului.

Am avut de multe ori irlandezi care mi-au cerut sa scriu in "Oxford English"

Edited by Ann0nyym0us, 10 August 2020 - 04:58.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate