Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Orlando Pure Taste - Lidl

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Am văzut mâncarea asta nou apărută în Lidl, varianta premiul de la Orlando. Mi se pare ok pentru ce oferă, eticheta arată binișor, cum vi se pare? Ați încercat-o? Cățelușa mea e o mofturoasă notorie, dar pe-astea le bagă.

Ca preț, e 20 de lei sacul de 1,5, deci sub produsele similare.

Attached File  2.jpg   273.68K   79 downloads
Attached File  3.jpg   297.93K   81 downloads

Edited by SmurfK, 07 August 2020 - 14:21.


#2
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Daca vrei sa ai un catel sanatos, nu mai lua mancare din supermarket. Terrierii au predispozitie la alergii si trebuie sa fii foarte precauta cand ii alegi mancarea. Orlando a cumparat fiica-mea acum vreo 5-6 ani pentru Goldenul ei si a facut o eczema foarte urata pe spinare. Cumpara-i hrana hipoalergenica pe baza de miel, curcan, capra sau rata. Sa fie fara coloranti, proteine vegetale, porumb, pui si chiar vita.

Edited by Freddy12, 07 August 2020 - 14:33.


#3
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
"Mâncarea din supermarket" se mai schimbă și ea, nu tot ce găsești la supermarket e pe sistemul "porumb cu gust de carne", tocmai de-asta am luat asta, din punct de vedere al etichetei arată bine.

Nu cred că are rost să mă complic cu hrană hipoalergenică cât timp nu e cazul. Nu a manifestat alergii la produse, fie că aveau miel, curcan, pui. Că a făcut eczemă cățeaua ta, poate fi din orice alte motive, slabe șanse ca porumbul ăla pe care-l vând ăștia ca mâncare de câini să fi fost de vină.

#4
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cateaua mea, ci a fiicei mele iar eczema a facut-o in mod sigur de la Orlando. Faci cum vrei, doar sa nu te trezesti dupa un an-doi ca se scarpina cainele in draci si sa intrebi pe aici ce are. Ai luat un caine de rasa, nu-ti bate joc de el zgarcindu-te la 2-3 lei in plus pe kilu de mancare, mai ales ca e de talie mica si nu consuma foarte mult. A, daca era vreun Dog de Bordeaux de 80 de kile sa mai zici dar asa...

#5
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
eu iti sugerez sa intrebi vet-ul, pt ca nu e ok sa dai mancare de adulti unui pui.

Edited by irina2014, 07 August 2020 - 17:00.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Îi combin. E ok. Îi dau de-astea, împreună cu Eukanuba Growing Puppy și Opti Meal puppy. Problema la Eukanuba e că nu le mestecă, le înghite direct, și vreau să ronțăie, că își schimbă dantura. Diferența între mâncarea pentru adulți și pentru căței este, în general, kcal/g. Iar asta e mult mai relevant la rasele mari. Că acolo se consumă cantități mai mari de hrană, iar dacă un adult își permite să mănânce mâncare mai "goală", un pui nu.

A trecut printr-o fază în care-mi refuza orice, culmea, la asta nu zicea pas. Și Royal Canin, și Opti Meal, le refuza. Acum e la polul opus, mănâncă cam ce-i pun, inclusiv asta. Nu îi voi mai lua de-asta după ce termină sacul, și vom continua cu Eukanuba și o să îi iau și Taste of the Wild, cam cu astea va rămâne, dacă nu, doar Eukanuba. Dar până atunci, e ok.

 Freddy12, on 07 august 2020 - 15:31, said:

Nu cateaua mea, ci a fiicei mele iar eczema a facut-o in mod sigur de la Orlando. Faci cum vrei, doar sa nu te trezesti dupa un an-doi ca se scarpina cainele in draci si sa intrebi pe aici ce are. Ai luat un caine de rasa, nu-ti bate joc de el zgarcindu-te la 2-3 lei in plus pe kilu de mancare, mai ales ca e de talie mica si nu consuma foarte mult. A, daca era vreun Dog de Bordeaux de 80 de kile sa mai zici dar asa...

Nu e omule de zgârceală, mie chiar mi se pare o mâncare ok din punct de vedere a informațiilor de pe ambalaj. Dacă îmi scapă ceva, îmi poți spune, dar mi se pare peste Royal Canin sau altele.
Doar că e Orlando, nu înseamnă că e proastă. E proastă aia, care-i 10 lei sacul de 5 kg, porumb cu aromă de pui. Dar asta e ok.

#7
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Am luat de astea si le mananca cu mofturi Schnauzerul meu. Nu a patit nimic de la ele dar pot sa spun ca le-a mancat decat de nevoie cand nu dispareau din castron. Ii dadeam inainte de astea Taste of the Wild si rupea boabe de alea, odata a reusit sa urce la galeata in care le tineam si a mancat aproape jumatate de galeata odata :)

#8
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Ba...la cat de ieftina e carnea..sa mor io daca va inteleg.. Le fierb o data pe saptamana la oala sub presiune. Portii in pungi si congelator.

Si nu vreau sa aud povesti,cum ca boabele alea is mai bune decat carnea.. Gizas..
Am 2 tomberonezi acasa. Nu pun gura nici pe cele mai scumpe boabe. N-or fi prosti sa treaca de pe carne pe porumb cu arome..

Si cand le fierbeti carnea puneti si niste sare si ceva mirodenii.

Edited by mariovrs, 07 August 2020 - 18:26.


#9
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
tomberonezii aia ai dumitale au scoala vietii, de aia stiu ce e bun.
astia de rasa aproape ca sunt vegani, de aia stau stapanii lor toata ziua cu ei la vet.

#10
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 mariovrs, on 07 august 2020 - 18:14, said:

Ba...la cat de ieftina e carnea..sa mor io daca va inteleg.. Le fierb o data pe saptamana la oala sub presiune. Portii in pungi si congelator.

Eu poate o să o încerc pe dietă de-asta când crește, după 1 an. Până atunci, o țin pe boabe, pentru că nu-și ia toți nutrienții din carne. Câinii sunt carnivori și nu prea. Lupii da, dar lupii nu trăiesc așa mult cât trăiesc ăștia domestici. Eu rareori am auzit câine domestic să moară mai devreme de 10 ani, lupii mor la 5-6.

Ar fi greu să-i reglez vitaminele și restul nutrienților pe carne simplă. Că și mâncarea asta pentru căței, are anumite calități. Faptul că le ronțăie, ajută și la dantură. Au și adaos de nutrienți pe care carnea nu le are în mod normal. Dacă nu-l ții pe o dietă diversificată, cu pește, de unde își ia Omega-3 și Omega-6? Doar un exemplu.

Eu nu zic, cea mai corectă dietă ar fi cea cât mai puțin procesată, ca și la oameni. Dar, ca și în cazul oamenilor, e greu de stabilit și urmat cu strictețe o astfel de dietă. O dietă corectă ar fi mai mult decât carne fiartă. Boabele sunt practice. Au tot ce le trebuie, nu se strică ușor, se găsesc cu diverse arome pe care nu le ai mereu disponibile. Și da, pot fi mai bune decât carnea goală.

 rich1974, on 07 august 2020 - 19:21, said:

astia de rasa aproape ca sunt vegani, de aia stau stapanii lor toata ziua cu ei la vet.

Sunt câini și câini. Unii sunt predispuși anumitor boli, cum e pug, buldogul francez, care sunt înmulțiți doar din pricina aspectului. Nu toți câinii "de rasă" au probleme de sănătate. Ba chiar liniile de lucru au mai puține probleme decât tomberonezii.

În rest, eu o duc la veterinar pentru deparazitări, vaccinări, da, am programat ca cel puțin odată pe lună să mă duc acolo. Acum a avut un abces, l-am tratat. Probabil trecea și fără să-l tratez cumva. Sunt probleme pe care le tratăm pentru că putem, nu că ar muri câinii dacă le-am ignora.

Ăștia de pe la Royal Canin și altele, parcă Purina, se lăudau cu niște studii, conform cărora câinii hrăniți cu mâncarea lor ajung la anumite vârste. Nu știu cât de adevărat e, dar mâncarea lor da, e aproape vegană. Că e bine, că e rău, habar n-am, sincer.

Edited by SmurfK, 07 August 2020 - 21:20.


#11
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 03.04.2005
Vine 200 lei sacul de 15 kg, cu vreo 20 lei mai mult decât eukanuba de exemplu dar cu conținut dublu de carne. Din punctul acesta de vedere este ok.
Proteinele mi se par multe. 29%, la câinii activi se recomandă 25%, asta are cam mult, posibil să facă alergie de la atâtea proteine. Eu le dau cu 23-25%. La grăsime iarăși este cam mult. Asta are 23%. În general le dau cu 10% grăsime și iarna urc un pic.
Mâncarea asta de la lidl mi se pare... concentrată. Cred că ar merge "diluată" cu un alt tip.

Le. Dacă e să asculți de un sfat, ascultă de Freddy, omul știe o grămadă de chestii despre animăluțe.

Edited by craciuncostel, 07 August 2020 - 22:20.


#12
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
@Smurkf: de ce ii dai hrana de adult?  Intelesesem ca e pui inca.

#13
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
I-am combinat-o. A trecut printr-o perioadă în care nu voia să mănânce nimic. De la canisa a venit cu Royal Canin, pe care nu-l mai mânca, i-am luat Royal Canin Puppy, Opti Meal puppy, cu greu s-a atins de ele, ceva de genul câteva boabe la o masă, și alea din mână, astea de la Lidl sunt singurele pe care le mânca, și când am văzut că le mănâncă, i-am dat de genul 1/2 de-astea, 1/2 Opti Meal. Azi, de exemplu, i-am dat amestecat, Opti Meal, Eukanuba și Orlando. Pe urmă am luat Eukabana, și pe-astea le mănâncă. Nu știu ce-a avut de nu mânca, o fază probabil, dar simțeam nevoia să încerc orice, iar astea par că i-au dat pofta de mâncare. Blana îi arată foarte bine, energie are, mie chiar mi se pare că e spre gras, dar cred că mă induce în eroare și părul.

Dar nu înețelg asta, cât timp eticheta arată corect, ce e în neregulă, doar faptul că se vinde la Lidl și nu pe Zooplus? Că din punct de vedre al cărnii din produs, asta de la Orlando depășește majoritatea mâncării premium.

#14
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Se satura sa manance aceeasi hrana, plus ca e foarte cald si le scade apetitul, la fel ca la oameni. Si eu le schimb periodic la ai mei. Noroc cu Simpsonul ca are vreo 3-4 sortimente si le alternez dar acum nu mai au decat de puppy. Mi-e ca vor inchide contractul cu Simpson din cauza Brexitului.
Am avut de obiectat la Orlando fiindca bobitele pareau a fi cu colorant ca prea se vedeau rosii in poza .

#15
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,793
  • Înscris: 25.06.2007
E ok, i-am luat spitzului meu și și chiar acum mănâncă de n-are treabă.
Poate ca la gust n-o fi la fel de bună ca alea scumpe, nu știu, că n-am gustat :lol:

#16
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Acum mănâncă ok. Dar are perioade. Dimineața nu prea se atinge de mâncare niciodată, chiar daca depune efort, dacă mergem la joaca, la plimbare, când se întoarce, ioc. Pe la prânz baga ok, iar seara rupe castronul.
Și de-asta zic sa am vreo 3-4 tipuri, să îi mai alternez in funcție de preferințe.

Boabele noi, când i le introduc, e foarte entuziasmata, le pot folosi ca recompensă. Odată ce incep sa o hrănesc cu ele, își pierde interesul, se uită la mine leneșă așa, când mă agit cu o bobiță de-aia "șezi, Aki!", o perioada nici nu se ridica sa mănânce boabele, dacă îi puneam eu cate una sub gura, o mânca, altfel nu.

Când nu voia boabe deloc, îi făcusem supa de pui și îi puneam peste boabe. A mers prime două dați, a băgat așa, dar a treia oară a învățat să bea zeama și să nu se atingă de boabe.

Coloranți n-au, că scria pe eticheta. Mai ales la astea care se vând în lanțuri de magazine, e greu să scrii chestii eronate pe etichete, că te taxează imediat.

Dar asta zic față de mâncarea asta. E mâncare premium, la preț bun, in comparație cu Royal Canin, de exemplu, care, in general, e mâncare proasta la preț premium. Că zicea cineva sa cer părerea veterinarului. Ăsta la care mă duc eu vinde Royal Canin, și el asta zice sa ii dau și nimic altceva.

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,917
  • Înscris: 25.04.2006
Clar Orlando ala scump e peste multe de astea asa-zis concentrate. Si numai daca te gandesti ca daca iei o mancare de aia super-premium miroase cand deschizi punga de iti vine sa mananci, iar la un Royal Canin parca ai deschis tomberonul. Orlando asta miroase undeva la mijloc dupa nasul meu.

#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Asta zic și eu, e o mâncare cât se poate de decentă, chiar dacă e produsă de aceiași care fac cea mai ieftină (și probabil cea mai proastă) mâncare. Chiar m-am uitat pe un de-ăla ieftin, primele trei ingrediente sunt cereale...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate