Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Despre munca pe timpul facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
Eu nu am zis ca cine nu are incotro sa nu munceasca, ca aia este clar ca trebuie, insa in mod normal intr-o tara ca lumea unde politicienii nu s-ar ingriji doar cum sa faca bogatii mai bogati, ar trebui sa nu se ajunga sa nu ai incotro.
Si e obligatia parintilor in mod normal sa sustina un copil sa devina om, sa invete, de ce nu ? Ca doar nu ii tine sa stea la club zilnic. Mi se pare ca de aia in germania ii obliga cumva pe parinti sa ii tina daca se dovedeste ca veniturile permit, dar repet, nu stiu sigur daca este regula asta.
Tu nu stii un student serios ce munca are ? Sta prin biblioteci gramada, proiecte, chestii. Nu mai e timp de pierdut timp la servici la terase, la pus cartofi prajiti in punga la McDonald si alte tampenii, timpul ala putin liber stai cu cucu in sus ca meriti dupa atat invatat, studiul individual si restul.
Nu discutam de munca ptr experienta in domeniu, ca aia am exclus-o, aia se face in practica bine organizata in cadru facultaii, primul semestru din ultimul an se va face la locul de munca, ca asa e in afara, iar ultimul sem e ptr licenta, atat chiar si in domeniu.

Pai eu la liceu aveam putin timp liber, dar la facultate invatamant pe bune zic, nu de forma. Veneam de la liceu acasa pe la 14-15, ma spalam, mancam, ma apucam de invatat la n materii pana pe la 20, dupa aia aveam dreptul sa stau cu cucu-n sus pana pe la 22 cand ma culcam, ca ma sculam la ora 6,30 a doua zi. la fac e mai greu, mai multa materie, mai densa.

adm, tu ai dreptate in ce spui, pe vremea lui ceasca nu era bine din cauza ca nu se gasea nimic, nu stiu ce varsta ai, dar eu stiu cum era si mi-e scarba crede-ma, cand intram in magazine erau goale, se mai oprea caldura, apa calda, gazele, curentul, ce-i drept la mine mai putin. Nu aveam acces la documentatie straina pentru studenti, ca nu o lua prostu pe valuta, si deci aveam nivel scazut de pregatire, insa invatamant se facea, nu era inflatie de studenti aiurea, examenele erau dure, erau cam atatea locuri cat necesare pe piata muncii, fiecare avea de munca dupa aia pe domeniul lui. Bine, ca de lucru intr-o economie falimentara, era cucu, dar asta e altceva.
Principiul era bun, nu ce a fost concret.
Aici vb de caz unde se invata carte, utila pentru domeniu de profesie, nu aiureli, inutilitati, asta clar, e vb de principiu de fapt, la asta ma refer, nu neaparat la sistemul infect din Ro, zic unde studentul va deveni util societatii cu adevarat. Nu sa ne ducem la fac ca sa prelungim panarameala si clubareala pe banii statului sau parintilor. Admitere dura, cine poate intra, invata, examene dure, si aia e.

Corect, program de 2-4 ore cand vrei, incurca un angajator. Ori program part time dar constant, ori nu asa cand ni se scoala. Si aici se leaga tot ce am zis, asteapta sa-si termine oamenii pregatirea fie profesionala, liceu, fac, si apoi angajezi stabil fie full fie part time.

#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Examenul se poate lua, nu asta e problema.
Banii sint in general un stadard foarte onest. Nu trebuie sa fie costul complet, nu trebuie sa faca univresitatile de stat profit, dar trebuie sa fie un cost semnificativ ca s nu faci facultati ca hobby pe spinarea altora.

Quote

otusi, ca plusuri: din salariul de inginer pe 2 luni (5000 lunar - inginer principal, 25-30 de ani vechime), puteai sa iti faci 18 zile de concediu la hotel, masa, cazarea si alte distractii incluse. Masa era una de buna calitate, ceea ce era lucru curios pe vremea aia, caci acasa faceam foamea la propriu. In statiune aveai friptura la pranza si seara, lucru categoric nemaintalnit in casele romanilor. Si la cantine, la unele, am prins mancare buna, chiar cu refill (tin minte), ceea ce m-a mirat pe mine, care eram copil atunci.

Care e echivalentul unui salariu de 5000 d elei acum? 3000E? 4000E? Cu salariul asta pe doua luni ai o multime de optiuni de vacanta inmulte parti ale lumii.

#39
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011
Ca tot am facut incursiunea asta, sistemul asta de militarie era aplicat si in scoli, licee etc etc. Copiii erau inregimentati de la gradinbita (erai facut soim al patriei, trebuia sa vii intr-un anumit costum, aveai cravata, asta la 5 ani), apoi la scoala. Abuzurile fizice ai psihice erau frecvente (atunci nu erau vazute ca abuzuri), adica se intampla relativ frecvent sa fii apostrofat, umilit sau chiar batut cu linia sau cu batul in fata clasei, pentru rezultate slabe la invatatura (mie nu mi s-a intamplat, dar unor colegi - da; erau batuti in fata clasei, plangeau etc). Ceea ce vedeti voi in Liceenii, cu Isoscel, nu e varianta hardcore, se putea si mai rau. Evident ca te simteai nasol, dar treceai peste. Singurele chestii tineresti permise si intalnite era fumatul ocazional prin toaletele scolii, liceului, bataile intre baieti pana la un punct, copiatul cu limita. Copiatul la scara mare - nu (vorbesc de ore - cel putin n-am vazut eu). Copiatul banal cu cartea in banca sau schimbatul de numere era santionat cu 1 sau cu 2, 3. Nu aveai ce sa comentezi. Unii mai reuseau sa copieze, dar nu la scara mare, erau cei care stateau in ultimele banci.

Nu aveai ce caz sa faci de situatia materiala, toti aveau acces la aceleasi lucruri limitate, mai putin 1,2,3 elevi care mai aveau una si alta - o masinuta mai ca lumea (mult sub ce vedeti azi), reviste din straintate, sapunuri mai bune de dat cadou invatatoarei sau dirigintei (cam cat un Fa din ziua de azi - atunci era considerat un lux). Daca veneai cu portocala sa mananci la scoala, ti se atragea atentia sa nu mai vii, caci faci pofta si altora, care poate nu au (majoritatea nu aveau). Cam asta era nivelul. Un banal croissant era un lux, habar nu vazusem ce e ala croissant, nu cunosteam notiunea (imediat dupa 90, caci inainte nu se gaseau deloc). Tot ce isi puteau permite parintii erau niste sandvisuri submediocre cu unt vechi si salam aproape stricat, nu le-ar manca nimeni in ziua de azi. Multe produse nici nu aveau termen de valabilitate, sau daca aveau, nu se uita nimeni la chestii d-astea...

E, ia spune initiator, mai vrei "ca inainte"? Posted Image

 MinettoMatoi, on 06 august 2020 - 19:53, said:

Eu nu am zis ca cine nu are incotro sa nu munceasca, ca aia este clar ca trebuie, insa in mod normal intr-o tara ca lumea unde politicienii nu s-ar ingriji doar cum sa faca bogatii mai bogati, ar trebui sa nu se ajunga sa nu ai incotro.
Si e obligatia parintilor in mod normal sa sustina un copil sa devina om, sa invete, de ce nu ? Ca doar nu ii tine sa stea la club zilnic. Mi se pare ca de aia in germania ii obliga cumva pe parinti sa ii tina daca se dovedeste ca veniturile permit, dar repet, nu stiu sigur daca este regula asta.
Tu nu stii un student serios ce munca are ? Sta prin biblioteci gramada, proiecte, chestii. Nu mai e timp de pierdut timp la servici la terase, la pus cartofi prajiti in punga la McDonald si alte tampenii, timpul ala putin liber stai cu cucu in sus ca meriti dupa atat invatat, studiul individual si restul.
Nu discutam de munca ptr experienta in domeniu, ca aia am exclus-o, aia se face in practica bine organizata in cadru facultaii, primul semestru din ultimul an se va face la locul de munca, ca asa e in afara, iar ultimul sem e ptr licenta, atat chiar si in domeniu.

Pai eu la liceu aveam putin timp liber, dar la facultate invatamant pe bune zic, nu de forma. Veneam de la liceu acasa pe la 14-15, ma spalam, mancam, ma apucam de invatat la n materii pana pe la 20, dupa aia aveam dreptul sa stau cu cucu-n sus pana pe la 22 cand ma culcam, ca ma sculam la ora 6,30 a doua zi. la fac e mai greu, mai multa materie, mai densa.

adm, tu ai dreptate in ce spui, pe vremea lui ceasca nu era bine din cauza ca nu se gasea nimic, nu stiu ce varsta ai, dar eu stiu cum era si mi-e scarba crede-ma, cand intram in magazine erau goale, se mai oprea caldura, apa calda, gazele, curentul, ce-i drept la mine mai putin. Nu aveam acces la documentatie straina pentru studenti, ca nu o lua prostu pe valuta, si deci aveam nivel scazut de pregatire, insa invatamant se facea, nu era inflatie de studenti aiurea, examenele erau dure, erau cam atatea locuri cat necesare pe piata muncii, fiecare avea de munca dupa aia pe domeniul lui. Bine, ca de lucru intr-o economie falimentara, era cucu, dar asta e altceva.
Principiul era bun, nu ce a fost concret.
Aici vb de caz unde se invata carte, utila pentru domeniu de profesie, nu aiureli, inutilitati, asta clar, e vb de principiu de fapt, la asta ma refer, nu neaparat la sistemul infect din Ro, zic unde studentul va deveni util societatii cu adevarat. Nu sa ne ducem la fac ca sa prelungim panarameala si clubareala pe banii statului sau parintilor. Admitere dura, cine poate intra, invata, examene dure, si aia e.

Corect, program de 2-4 ore cand vrei, incurca un angajator. Ori program part time dar constant, ori nu asa cand ni se scoala. Si aici se leaga tot ce am zis, asteapta sa-si termine oamenii pregatirea fie profesionala, liceu, fac, si apoi angajezi stabil fie full fie part time.
Asta, clar. Probemele pe care le spuneam eu, raman insa: ce faci daca studentul nu isi gaseste de lucru decent pe piata muncii, ce faci daca nu se face carte (am vazut ca multi asistenti nu supravegheaza nici examenele, laboratoarele sunt facute in dorul lelii, copiate) - pentru a avea studenti si deci posturi?

 vrajitoruldinoz, on 06 august 2020 - 19:58, said:

Care e echivalentul unui salariu de 5000 d elei acum? 3000E? 4000E? Cu salariul asta pe doua luni ai o multime de optiuni de vacanta inmulte parti ale lumii.

Strict in dolari? Nici vorba, probabil cel mult cateva sute. Sub 1000 (poate sub 500, chiar), cred, ajustat cu inflatia in dolari americani. Dar nu poti face comparatia, caci preturile erau tinute de catre stat, nu stiu exact, trebuie intrebat un economist. 5000 de lei era un salariu bun, dar nu puteai cumpara mare lucru, caci nu se gaseau chestii... masina, tv color erau de lux si asteptai ani buni, daca prindeai. Ramaneau concediile, unele electrocasnice, mobila. Cred ca nu puteai avea mai multe apartamente, parca.

Hai sa va spun ce faceai ca inginer sau ca doctor, sau biolog, sau profesor, da?

Stateai o jumatate de zi sa iti repari singur obertainerele de la chiuveta de la baie. Te chinuiai sa potrivesti garnituri etc etc
Stateai ore bune sa iti inlocuiesti intrerupatorul stricat din casa, ca erau fire de aluminiu, si cine stie, cunoaste.
Umblai cu o geanta din aia veche, rupta, o cuseai cu ata ca nu se gasea alta.
Umblai cu niste pantofi tari, ce nu mai gasesti azi, de iti dadeau rani pana la sange, iti trebuia leucoplast.
Nu gaseai ciorapi de bumbac, umblai cu ciorapi din poliester, faceai o micoze, asta e, treceai mai departe.
Iti reparai singuri ochelarii cu suruburi, sarme etc ca altii noi erau la fel de prosti...
Camasi - de poliester, le purtai pana se rupeau, nu faceai mofturi.
Faceai renovari si curatenie singur sau cu nevasta, nu erau echipe (erau cand zugraveai, adevarat), dar batutul covoarelor si mutatul mobilelor, ridicatul patului le faceai cu nevasta, copiii. Puteai sfarsi la spital cu hernie (am vazut), asta este...
Nu gaseai o bormasina sa dai o gaura in perete, trebuia sa te chinui sa bati cuie in beton, nu existau dibluri. Vopseaua, daca se gasea, era mizerabila.

Mai vrei, initiator? Posted Image

Edited by aaaa4567, 06 August 2020 - 20:44.


#40
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,780
  • Înscris: 20.10.2015

 MinettoMatoi, on 06 august 2020 - 15:46, said:

De ce se face atata "reclama" cum ca ce bine e sa muncesti in timpul facultatii, dar nu in domeniu, deci nu are treaba cu a prinde experienta. Nu stiu, in mod normal trebuie sa invatam in timpul facultatii, ca daca faci o facultate ca lumea, e f mult de invatat, avem tot timpul dupa aia pana la 65-70 ani sa muncim.

Lasi omu in timpul liber sa se relaxeze, sa-si incarce bateriile ca sa poata invata din nou apoi, ca apoi sa iasa om si sa-l pui sa fie productiv dupa aia 40 ani de zile cel putin. Ca si asa prea mult timp liber nu este, e doar in vacanta de vara mai mult cand se termina anul.
Nu-s de ce vezi tu mai mereu ca munca trebuie sa fie o cazna
Eu dac-as fi un uom normal cu creierul asta vechi si invatat cu multe, as incuraja din primele 3-4 clase sa se descopere copilul, nu sa invete ci sa se joace in in functie de joaca oamenii destepti (nu Dancila sau Iohannis) sa le descopere talentele si pasiunile, apoi sa fie orientati in partea in care le face placere sa traiasca

Dupa liceu as institui 2 ani de munca in domeniul pe care-l vizeaza, insa in "munca de jos".
Apoi dupa aia si NUMAI DUPA AIA sa fie admisi la invatamantul superior 65-35 scoala - munca.(7 luni scoala, 4 luni munca / an)

#41
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Asta cu ceva experienta la munca de jos (nu neaparat doi ani dar vreo 6 luni) in domeniu si mie mi se pare foarte buna. Asta ar trebui sa se faca cu internshipuri etc.

Quote

Strict in dolari?

Nu, ca procent din populatie.
Citi luau 5000 de lei? 2-3%? Cit e un salariu acum in top 2%? 3000E?

#42
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
5.000 lei era o suma la care aveau acces multt mai mult de 2% din forta de munca.
Un zugrav "talentat", cu chef de munca, intr-o saptamana facea 1.000 ca popa.
La fel un mecanic auto, tinichigiu auto, popa sau dascal, coafeza, etc.
Ca nu aveau ce face cu porcoiul asta de bani e alta discutie. Si in epoca de aur existau oameni care jucau poker  si atunci se castigau sau se pierdeau averi la o singura aruncare de zar.

Edited by tioopedi, 06 August 2020 - 21:14.


#43
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,780
  • Înscris: 20.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 06 august 2020 - 21:07, said:

Asta cu ceva experienta la munca de jos (nu neaparat doi ani dar vreo 6 luni) in domeniu si mie mi se pare foarte buna. Asta ar trebui sa se faca cu internshipuri etc.

Io zic ca intrebarile si curiozitatea despre fenomenele cu care te intalnesti vin abia pe la un an de munca. In primele 6 luni doar inveti procedura, ce trebuie sa faci.
ma rog, eu vorbesc din experienta.
Daca as fi mai facut facultatea o data la 10 ani dupa ce am terminat, ori eram asul asilor ori concediam profesorii

#44
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016

 tioopedi, on 06 august 2020 - 21:14, said:

5.000 lei era o suma la care aveau acces multt mai mult de 2% din forta de munca.
Un zugrav "talentat", cu chef de munca, intr-o saptamana facea 1.000 ca popa.
La fel un mecanic auto, tinichigiu auto, popa sau dascal, coafeza, etc.
Ca nu aveau ce face cu porcoiul asta de bani e alta discutie. Si in epoca de aur existau oameni care jucau poker  si atunci se castigau sau se pierdeau averi la o singura aruncare de zar.


Se poate sa ai dreptate.
Si mai sint. Vinzatorii, gestionarii, chelnerii, sefii de sala, ciobanii etc erau prinsi intr-o economie subterana care le suplimenta salariile frumos.
Citi erau d-astia? Peste 50% din Romania era la tara, traiau cu 300 de lei si ce produceau. Din cei ramasi totusi marea majoritate nu aveau acces la produse cu cautare. Poate nu-s 2% dar erau foarte putini aia care faceau bani.

#45
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 vrajitoruldinoz, on 06 august 2020 - 21:07, said:

Asta cu ceva experienta la munca de jos (nu neaparat doi ani dar vreo 6 luni) in domeniu si mie mi se pare foarte buna. Asta ar trebui sa se faca cu internshipuri etc.



Nu, ca procent din populatie.
Citi luau 5000 de lei? 2-3%? Cit e un salariu acum in top 2%? 3000E?
Da, 5000 de lei luau sub 10% din populatie, cred ca 2-3-4%, ceva de genul asta. Mai mult aveau profesorii universitari, macaragiii sau meseriile cu risc mare etc. Medicii veterinari, biologii aveau vreo 4000, profesorii de scoala vreo 3000 si ceva. Muncitorii vreo 2000. Nu stiu nici eu o gramada de salarii, totusi.

Acum nu cred ca iau 3000 de euro nici 3%, poate 1-2% din populatie.

 tioopedi, on 06 august 2020 - 21:14, said:

5.000 lei era o suma la care aveau acces multt mai mult de 2% din forta de munca.
Un zugrav "talentat", cu chef de munca, intr-o saptamana facea 1.000 ca popa.
La fel un mecanic auto, tinichigiu auto, popa sau dascal, coafeza, etc.
Ca nu aveau ce face cu porcoiul asta de bani e alta discutie. Si in epoca de aur existau oameni care jucau poker  si atunci se castigau sau se pierdeau averi la o singura aruncare de zar.
Ah, da, mai erau si cei care lucrau la negru, posibil sa fi scos atat, sau cei din alimentatia publica, ori tot felul de meseriasi care reparau chestii la mare caitare, sau faceau bisnita, rostd e piese de pe la fabrici, din afara tarii etc. Nu stiu cat luau astia. Eu zic de salariile oficiale. Oricum, peste 4-5000 nu prea aveai ce face cu banii, practic... Nu aveai foartemulte de bifat: casa, mobila, eventual masina, cateva concedii in tara. La restul nu aveai acces oficial.

Edited by aaaa4567, 06 August 2020 - 21:26.


#46
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Nu aveai ce face cu banii?
Un apartament de 4 camere era 300 d emii de lei prin 87-88.
O masina era 70-80000 asta daca vroia dacie si sa stai 10 ani la rind, ca se putea mult mai scump. Pe un ARO plateai si 200 de mii.
Kilul de carne de porc era 100 de lei pe piata neagra.

O pereche de adidasi de proasta calitate "de piele" "cusuti si lipiti" erau 350 de lei si tineau 2 luni. Aia mai de import asa erau 700. Blugii era nu mai stiu, 1000, 2000 de lei? Un vdeo era 70000 de lei. Un rahat de TV color era si 18000, dar statei la coada cu anii.

Era scump pentru salariile care in majoritatea lor se invirteau la 2-3000 de lei.

Edited by vrajitoruldinoz, 06 August 2020 - 21:35.


#47
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 vrajitoruldinoz, on 06 august 2020 - 21:33, said:

Nu aveai ce face cu banii?
De canalizarile infundate de teancuri de sute ai auzit?
Uite un caz recent.
Medicul JIANU:
https://www.libertat...hisoare-1924371
Crezi ca asta avea ce face cu banii??
Doar producea, de cheltuit ioc.
Avea mercurial, afisat:
Din 12 luni de "handicap", doua la mine in plic.

Edited by tioopedi, 06 August 2020 - 21:42.


#48
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Aia erau exceptii. EU vorbesc de omul muncii...

#49
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,008
  • Înscris: 04.09.2018
aaaa4567, pai tocmai ca am exclus aberatiile, examene copiate, nesupraveghere examene, facultate pe vrajeli.
Ca nu gaseste studentul apoi de munca, nu scoti la concurs mai multe locuri decat sunt necesare in societate, nu se poate exact calcula, dar pe acolo, nu gramezi de dreptisti, economisti vanzatori in Unirii sau agenti comeciali in Cora !
Nu faci inflatie de locuri ptr studenti, si e oke, invatamant dur si pe bune, si dupa aia aia vor fi ncesari pe piata muncii.

vraji, ca sa descurajezi fac de hobby, a doua fac se plateste. In rest e greu de crezut ca cineva-si pierde 4-5 ani aiurea prin facultate doar asa aiurea, daca nu ii foloseste dupa, ca va trebui oricum sa faca una care ii va folosi, deci hobby-ul se va plati, ca va fi secundara.

Tsunami, cand vrei sa devi inginer sa proiectezi un bloc, crede-ma ca e urgie de invatat 5 ani aia, abia faci fata, scrii la cursuri de rupi, chiar a impinge tava la KFC e o idiotenie, pe bune, e pierdere de timp pretios de invatat sau de relaxat. Unele chestii  nu le intelegi, trebe sa cauti, sa descurci chestii, e f greu.
Daca vrei sa fi inginer bun, inseamna ca nu iti place sa dai cartofi prajiti la oameni, ca altfel ramaneai direct la aia, deci automat va fi o cazna obligatorie daca o faci, ca nu ai banii pe care trebuia sa-si ai daca parintii aveau un salariu bun ca intr-o societate care merge bine, si cand ai voie sa inveti fara sa dai zeci de mii de dolari si ca taxa.

#50
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 vrajitoruldinoz, on 06 august 2020 - 21:33, said:

Nu aveai ce face cu banii?
Un apartament de 4 camere era 300 d emii de lei prin 87-88.
O masina era 70-80000 asta daca vroia dacie si sa stai 10 ani la rind, ca se putea mult mai scump. Pe un ARO plateai si 200 de mii.
Kilul de carne de porc era 100 de lei pe piata neagra.

O pereche de adidasi de proasta calitate "de piele" "cusuti si lipiti" erau 350 de lei si tineau 2 luni. Aia mai de import asa erau 700. Blugii era nu mai stiu, 1000, 2000 de lei? Un vdeo era 70000 de lei. Un rahat de TV color era si 18000, dar statei la coada cu anii.

Era scump pentru salariile care in majoritatea lor se invirteau la 2-3000 de lei.
Aveai, dar multi nu isi doreau atat de multe. Nici nu aveau acces la ele, de fapt. 3 sau 4 camere, peretii tot la fel de reci sunt...

Edited by aaaa4567, 07 August 2020 - 01:30.


#51
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,620
  • Înscris: 21.06.2016
Se incalzeau cu bani, plateai sute de lei la curent, motorina etc.

Quote

vraji, ca sa descurajezi fac de hobby, a doua fac se plateste. In rest e greu de crezut ca cineva-si pierde 4-5 ani aiurea prin facultate doar asa aiurea, daca nu ii foloseste dupa, ca va trebui oricum sa faca una care ii va folosi, deci hobby-ul se va plati, ca va fi secundara.

Ca de obicei pare ca nu ai iesit din casa in viata ta.
Foarte multi (majoritatea?) fac facultati asa, aiurea, ca sa fie o hirtie. N-au nici un interes in facultate, se copie la examene de se rupe, au restante si rereuri si rerereuri etc.
Profesorii nici ei nu s eomoara deloc cu interesul, ii doare la basca de multe ori, nu stiu sa predea, citesc din cartea lor, eventual o si vind, sint insi care nu au nici o publicatie importanta, nici o vocatie etc. Nu toti, dar destui.

Sau ma rog, asa era pe vremea mea, o fi altfel acum?

#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,780
  • Înscris: 20.10.2015

 vrajitoruldinoz, on 07 august 2020 - 03:34, said:

Se incalzeau cu bani, plateai sute de lei la curent, motorina etc.



Ca de obicei pare ca nu ai iesit din casa in viata ta.
Foarte multi (majoritatea?) fac facultati asa, aiurea, ca sa fie o hirtie. N-au nici un interes in facultate, se copie la examene de se rupe, au restante si rereuri si rerereuri etc.
Profesorii nici ei nu s eomoara deloc cu interesul, ii doare la basca de multe ori, nu stiu sa predea, citesc din cartea lor, eventual o si vind, sint insi care nu au nici o publicatie importanta, nici o vocatie etc. Nu toti, dar destui.

Sau ma rog, asa era pe vremea mea, o fi altfel acum?

Acu e mai dezastru
Am facut un master in 2010.
A fost circ!!!

Ce copiute? La examenul de admitere la master, trecea profesorul printre banci si-ti soptea variantele bune (era grila), :lol:

#53
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
si eu am muncit din timpul facultatii. mare greseala. odata ca iti afecteaza parcursul prin facultate, mai ales la upb unde e facultate tehnica grea si ai laboratoare unde trebuie sa fii prezent, si a doua pentru ca e totusi.. munca.. câh.. nu ar trebui sa o faci nici pe timpul facultatii nici dupa
si nici nu vei fi platit bine ca student

#54
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,494
  • Înscris: 18.10.2011

 MinettoMatoi, on 06 august 2020 - 19:53, said:

...
Ah, eu credeam ca e un tinerel care nu stie cum era. Posted Image De fapt, ma adresam celui mai tanar, care regreta unele chestii (postul de aici: https://forum.softpe...8#entry26727179). E bine ca le regreta pe cele bune, dar trebuie sa stie si cu ce veneau la pachet. Posted Image

Edited by aaaa4567, 07 August 2020 - 09:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate