Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Despre munca pe timpul facultatii

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018
Nu-mi pune intentii urate-n gura.
Eu raspundeam initiatorului  ( cu citat din postarea initiala) care viseaza bani cu roaba de la parinti, ca el are timp sa munceasca la maturitate, dupa implinirea varstei de ~ 40 de ani.

Edited by tioopedi, 06 August 2020 - 17:22.


#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,921
  • Înscris: 18.12.2007
Nu ti-am pus nicio intentie in gura, ti-am repetat ce ai scris.
Pe de alta parte daca parintii l-au impins la facultate e treaba lor sa il intretina. Daca nu l-au impins ei si a fost alegerea lui era treaba lui sa discute cu ei si sa se lamureasca daca il pot intretine ei sau nu si/sau cat isi permit sa il intretina.

#21
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020

 tioopedi, on 06 august 2020 - 17:14, said:

Cu ce anume ma contrazice?
Sa nu fim mai catolici decat papa de la roma.
Intretinere, nu inseamna vinderea organelor vitale.
E Student? Bravo lui. Usa casei parintesti este deschisa. La fel si polonicul de ciorba zilnica.
Vrea vacanta la mamaia? Nu cred ca este obligatia parintilor.


Acum inteleg de ce tinerii de azi nu mai vor sa intemeieze familii si sa faca copii.  
Pentru ca nu-si doresc ca si ipoteticii lor copii sa ajunga niste nefericiti   ca si ei,  crescuti in saracie si stil de viata auster, umilitor  si dur, caracteristic perioadei aniilor 1990-2020'.
Ca un   copil sau adolescent crescut  acum  intr-o familie saraca in Romania m-as sinucide.
Ne miram de ce scade populatia....pai cu astia ca tine care cred ca tinerii  romani ar trebui sa se tarasca in saracie....

Si asta din cauza scarbelor de PNL-isti si PSD-isti care nu  se mai satura de furat si mai ales din cauza jigodiilor de pseudo-patroni evazionisti  de la privat care sclavagesc romanii  pe salarii mizerabile.
Se mai mira apoi jigodiile de ce emigreaza romanii in masa si de ce au ajuns sa fie 10 milioane de romani in strainatate.  

Degeaba incearca ei sa angajeze asiatici si arabi  prin constructii si restaurante  ca pana si aia se lamuresc cum sunt conditile pe aici si pleaca imediat mai spre vest la mai bine, la salarii mai mari.

Tara asta blestemata o sa ajunga sat fara caini in 5-10 ani. Pulberea si praful o sa se aleaga. Ascultati-ma la ce zic aici......EVUL MEDIU  2.0. ne asteapta in Romania, de aia trebuie sa incercam sa emigram cat mai repede sa le dam  mumu  jigodiilor de politicieni, interlopi, securisti si patroni care au subjugat aceasta tara de 30 ani incoace.

Pana nu vine un nou Ceausescu, dar unul mai de dreapta si mai benevolent ,   nu o sa ne facem bine ca tara.
Din pacate unele tari se pot cladi doar prin  dictatura.
Vedeti Coreea de Sud  (Syngman Rhee),  Chile (Pinochet),  Iugoslavia (Tito), Turcia (Ataturk), si chiar China capitalista de azi  (Xi Jinping).


 tioopedi, on 06 august 2020 - 17:20, said:

Nu-mi pune intentii urate-n gura.
Eu raspundeam initiatorului  ( cu citat din postarea initiala) care viseaza bani cu roaba de la parinti, ca el are timp sa munceasca la maturitate, dupa implinirea varstei de ~ 40 de ani.


Mosule, mai usor cu insultele adresate generatiei mileniale!  

Nu uita ca exista posibilitatea ca noi toti tinerii sa emigram in masa dupa ce se termina pandemia si sa va lasam in rahat.
Nu o sa pupati nicio PENSIE.
O sa stati sa munciti  munca bruta pana la 90 ani ca statul e falit, fondurile de pensii sunt la fundul sacului.  
Noi daca plecam.....si cred ca o sa plecam pentru ca ne tot jigiti si ne deconsiderati,   o sa muriti de foame cu PSD-ul si cu PNL-ul vostru.  

Pana una alta, voi ati avut tinerete frumoasa, Ceausescu v-a asigurat apartamete, masini , neveste, locuri de munca, concedii, fabrici.....noi a trebuit sa induram, sa muncim, sa ne umilim  si sa ne imprumutam ca sa obtinem astea.  Si statul de la FSN pana la PNL  si-a batut joc de noi.  

Vedeti ca pana si asiaticii ocolesc tara asta si nici ei n-au de gand sa munceasca sa va plateasca voua pensiile de 2 bani.

Noi macar avem varianta sa muncim cu carca in vest pentru 1000-1500 euro, poate chiar si 3000 euro cat e salariul minim NET in Elvetia.
Suntem prosti ca mai stam  in tara asta  sa muncim pe 200 euro sa va platim voua pensiile si sa-i imbogatim pe jegurile din parlament si primarii.

Edited by redmartian, 06 August 2020 - 17:34.


#22
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Carevasazica, Ceausescu ne-a asigurat neveste si masini

Am trait s-o aud si p'asta ...

#23
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020

 Naijax, on 06 august 2020 - 17:38, said:

Carevasazica, Ceausescu ne-a asigurat neveste si masini
Am trait s-o aud si p'asta ...
Pai daca ma uit la rata casatoriilor din anii 1960-1980 si o compar cu cea de acum, cam asa pare.....
Bunicul si taica'miu au reusit, asa urati cum erau, sa-si gaseasca neveste pe vremea impuscatului.
Eu nici acum, cand am 27 ani, n-am apucat sa sarut o femeie!
Am incercat in anii de liceu si facultate sa-mi caut, m-am indragostit de vreo 7 fete, dar mi-au tras  teapa, exact ca ultimele  patru-cinci partide care au fost la guvernare  in ultimii 30 ani.
Pentru ca multumita capitalismului de cumetrie, toate romancele de noua generatie au ajuns niste materialiste avide dupa bani, imbracaminte, cosmetice, vacante si masini de lux.
Fara bani si muschi si fara masina si casa ta ,  ca tanar risti sa mori virgin  in Romania!

Edited by redmartian, 06 August 2020 - 17:43.


#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017
Lasa bre' ca nici lu' bunica'tu nici lu' taica'tu nu le-a dat Ceausescu neveste
Ce dracu'

Chiar daca, printr-o minune, ar invia Ceausescu, nici tie nu ti-ar putea da o nevasta
Problema este in alta parte

#25
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 redmartian, on 06 august 2020 - 17:35, said:

Noi macar avem varianta sa muncim cu carca in vest pentru 1000-1500 euro, poate chiar si 3000 euro cat e salariul minim NET in Elvetia.
Ai deja 25 de ani, esti absolvent de facultate, ba chiar si masterand, dar inca traiesti cu impresia ca cel care lucreaza pe salariul minim pe economie in ELVETIA, frantIa, sau ghermania, contribuie la mersul inainte al umanitatii??
Cei care sunt locomotive, NU lucreaza pe salariul minim.
UN spalator de WC-uri in Elvetia, platit cu 3.000 de euro, e inferior tractoristului care se chinuie pe campurile patriei pentru 2.000 lei lunar.

#26
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Si eu ca si multi altii am lucrat pe timpul facultatii si cu program full-time. Faptul ca trebuie sa-ti manageriezi perfect timpul intre facultate si munca te ajuta mult sa te maturizezi repede si corect.
E adevarat ca pierzi unele placeri ale studentiei (petrecerile in weekend, bautele, cafelele cu colegii sau colegele, etc) dar la final de drum esti mai castigat decat absolventii care cad in "depresie" ca ce frumoasa era studentia si ei acum trebuie sa lucreze, studentia fiind singura parte frumoasa a vietii lor.

 redmartian, on 06 august 2020 - 17:43, said:

Pai daca ma uit la rata casatoriilor din anii 1960-1980 si o compar cu cea de acum, cam asa pare.....
Bunicul si taica'miu au reusit, asa urati cum erau, sa-si gaseasca neveste pe vremea impuscatului.
Eu nici acum, cand am 27 ani, n-am apucat sa sarut o femeie!
Am incercat in anii de liceu si facultate sa-mi caut, m-am indragostit de vreo 7 fete, dar mi-au tras  teapa, exact ca ultimele  patru-cinci partide care au fost la guvernare  in ultimii 30 ani.
Pentru ca multumita capitalismului de cumetrie, toate romancele de noua generatie au ajuns niste materialiste avide dupa bani, imbracaminte, cosmetice, vacante si masini de lux.
Fara bani si muschi si fara masina si casa ta ,  ca tanar risti sa mori virgin  in Romania!

Nasol. Poate ai tu standardele prea ridicate. Cauta una mai nasoala cu standarde financiare mai scazute si imediat va sari ea pe tine.

#27
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020
Constientizez ca Ceausescu era un criminal grobian, dar totusi......nu pot sa neg ca pe vremea aia, romanii erau mai educati, mai de calitate, mai disciplinati, mai seriosi, nu ca acum cand toti se pacalesc, se tepuiesc intre ei  si isi fura caciula unuia altuia ca un neam de maidanezi.
Ironia sortii e ca toti constientizeaza ca lumea s-a facut mai rea, ca de aia o gramada va plangeti pe forumul asta de una alta,
Aveam o oarecare mandrie, eram in top la olimpiade, sporturi si cultura, sistemul de invatamant si cel medical erau net superioare fata de ce avem azi,  mai ales prin anii 70'  inregistram un boom in domeniul constructiilor, in agricultura, industrializare, urbanizare.
Azi, praful si pulberea s-a ales de noi!
Stiu pentru ca am studiat istoria predata asa cum e in facultate, avandu-l pe Cioroianu profesor.
Si pana si un liberal ca el stie ca Romania sub Ceausescu dadea rezultate mai bune la productie si eficienta decat acum.
Am sarit din lac in put cu lovilutia din 1989. Revolutia aia a fost menita ca sa se imbogateasca niste jeguri din Securitate si esalonul 2 din PCR aka PSD/PNL/PDL/PLM, si dupa cum se vede, astia s-au dovedit a fi mai nenorociti si niste hoti  decat a fost esalonul 1 din PCR care macar a lasat cate ceva in urma.

Uite in ce hal suntem- nu suntem capabili sa terminam o statie de metrou dupa 10 ani!
Ceausescu a construit trei liii magistrale in Bucuresti -   M1, M2 si M3.
De patru ani o ardem cu 0 km de autostrada construiti....pai sub Ceausescu se construiau nu doar autostrazi si sosele, dar si linii de cai ferate.
Ce s-a construit in Romania in ultimii 30 ani? Mall-uri,  benzinarii, supermarkete,  call-centere, firme IT, saloane, sali, cazinouri si pacanele....si construite doar de PRIVATI, chestii care azi sunt, maine nu mai sunt.
Avem spitale regionale doar pe hartie....pai Ceausescu a construit o gramada de clinici, da, clinicile alea imputite de azi la care va duceti sa va luati bilete de trimitere....ca inainte nici pe alea nu le aveam.
Ce a construit Ceausescu o sa ramana aici si peste 100 ani -precum Transfagarasaniul, Barajul Vidraru,  Centrala Cernavoda, Canalul Dunare-Marea Neagra, chiar si spitalele murdare de azi si scolile (ca astia de acum nu sunt capabili sa le renoveze), fabricile (care acum sunt in ruina), chiar si magaoaia aia numita Casa Poporului.
Inclusiv si monarhia a realizat cate ceva, dar mai pentru elite si aristocratia de atunci, dar in mare s-au dus, distruse in razboi sau daramate de comunisti.
Ce a construit democratia post-decembrista dupa 30 ani?
Oh, Catedrala Tampirii Neamului, menita sa-l imbogateasca pe preasecuristul Daniel.....ha ha ha !


Vai de capul nostru!

 tioopedi, on 06 august 2020 - 17:48, said:

UN spalator de WC-uri in Elvetia, platit cu 3.000 de euro, e inferior tractoristului care se chinuie pe campurile patriei pentru 2.000 lei lunar.

Tot e mai bine decat sa fii lucrator la Mega Image sau McDonald's platit cu 200 euro in Romanistan!
Si cred ca e chiar mai bine decat sa fii programator platit cu 1000 euro intr-o multinationala din Romanistan.

Vai de capul nostru, am sarit din lac in put cu lovilutia din 1989. Revolutia aia a fost menita ca sa se imbogateasca niste jeguri din Securitate si esalonul 2 din PCR aka PSD/PNL/PDL/PLM, si dupa cum se vede, astia s-au dovedit a fi mai nenorociti si niste hoti  decat a fost esalonul 1 din PCR care macar a lasat cate ceva in urma.

 tioopedi, on 06 august 2020 - 17:48, said:

  
UN spalator de WC-uri in Elvetia, platit cu 3.000 de euro, e inferior tractoristului care se chinuie pe campurile patriei pentru 2.000 lei lunar.


Tot e mai bine decat sa fii lucrator la Mega Image sau McDonald's platit cu 200 euro in Romanistan!
Si cred ca e chiar mai bine decat sa fii programator platit cu 1000 euro intr-o multinationala din Romanistan.

Edited by redmartian, 06 August 2020 - 17:58.


#28
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
e ok sa lucreze 4 ore pe zi ca sa faca niste banuti de cheltuiala
daca nu lucreaza in facultate iarasi e ok, poate capata experienta in campul muncii si dupa ce ia licenta, adica e stupid sa spui ca nu ai ceva in CV cand ai diploma in mana. statul sa creeze locuri de munca pentru absolventi

#29
redmartian

redmartian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 27.07.2020

 persona695, on 06 august 2020 - 17:58, said:

e ok sa lucreze 4 ore pe zi ca sa faca niste banuti de cheltuiala
daca nu lucreaza in facultate iarasi e ok, poate capata experienta in campul muncii si dupa ce ia licenta, adica e stupid sa spui ca nu ai ceva in CV cand ai diploma in mana. statul sa creeze locuri de munca pentru absolventi
Unde se mai angajeaza cu 4 ore in Romania acum in plina pandemie?

La toate call-centerele  la care am aplicat, se angajeaza  doar cu 8 ore. Ma rog, acolo nu mai e cazul ca de cand cu pandemia, angajarile au fost total inghetate.

La supermarkete, programul e de 12 ore, 2 zile munca/ 2 zile libere.   Si e un haos total la ce  cozi se produc.  Eu chiar incerc sa evit caseria ca acolo e  o atmosfera infernala si risti sa intri pe minus, sa platesti o gramada de bani daca nu esti atent si te pacalesc clientii la rest.  Tot caut sa lucrez ca lucrator comercial numai in depozit sau la raft, fie si 12 ore....numai sa nu ma dea la caserie.  



La fast-food programul e de la 6 ore in sus. Si oricum nu mai ai nicio sansa.  Azi am venit de la un interviu sustinut la Taco Bell (un fast-food care nu are asa de multi clienti cum au KFC si Mc),  dar am vazut ca au destul personal si  recrutorul a venit cu  un teanc de zeci de CV-uri.  
Mi-a spus ca  nu am nicio sansa.
Majoritatea celor care au depus CV-uri sunt chiar angajatii concediati din industria HoReCa, cei care si-au pierdut locurile de munca in restaurante, cluburi, baruri si cafenele si se pare ca ei au  o prioritate.

Edited by redmartian, 06 August 2020 - 18:04.


#30
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 redmartian, on 06 august 2020 - 18:03, said:

Unde se mai angajeaza cu 4 ore in Romania
uber, glovo, casier, merchandiser, factor postal, vanzator de ziare, bona, ghid turistic, ajutor bucatar

Edited by persona695, 06 August 2020 - 18:20.


#31
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 redmartian, on 06 august 2020 - 17:35, said:

Acum inteleg de ce tinerii de azi nu mai vor sa intemeieze familii si sa faca copii.  
Pentru ca nu-si doresc ca si ipoteticii lor copii sa ajunga niste nefericiti   ca si ei,  crescuti in saracie si stil de viata auster, umilitor  si dur, caracteristic perioadei aniilor 1990-2020'.
Ca un   copil sau adolescent crescut  acum  intr-o familie saraca in Romania m-as sinucide.
Ne miram de ce scade populatia....pai cu astia ca tine care cred ca tinerii  romani ar trebui sa se tarasca in saracie....

Si asta din cauza scarbelor de PNL-isti si PSD-isti care nu  se mai satura de furat si mai ales din cauza jigodiilor de pseudo-patroni evazionisti  de la privat care sclavagesc romanii  pe salarii mizerabile.
Se mai mira apoi jigodiile de ce emigreaza romanii in masa si de ce au ajuns sa fie 10 milioane de romani in strainatate.  

Degeaba incearca ei sa angajeze asiatici si arabi  prin constructii si restaurante  ca pana si aia se lamuresc cum sunt conditile pe aici si pleaca imediat mai spre vest la mai bine, la salarii mai mari.

Tara asta blestemata o sa ajunga sat fara caini in 5-10 ani. Pulberea si praful o sa se aleaga. Ascultati-ma la ce zic aici......EVUL MEDIU  2.0. ne asteapta in Romania, de aia trebuie sa incercam sa emigram cat mai repede sa le dam  mumu  jigodiilor de politicieni, interlopi, securisti si patroni care au subjugat aceasta tara de 30 ani incoace.

Pana nu vine un nou Ceausescu, dar unul mai de dreapta si mai benevolent ,   nu o sa ne facem bine ca tara.
Din pacate unele tari se pot cladi doar prin  dictatura.
Vedeti Coreea de Sud  (Syngman Rhee),  Chile (Pinochet),  Iugoslavia (Tito), Turcia (Ataturk), si chiar China capitalista de azi  (Xi Jinping).





Mosule, mai usor cu insultele adresate generatiei mileniale!  

Nu uita ca exista posibilitatea ca noi toti tinerii sa emigram in masa dupa ce se termina pandemia si sa va lasam in rahat.
Nu o sa pupati nicio PENSIE.
O sa stati sa munciti  munca bruta pana la 90 ani ca statul e falit, fondurile de pensii sunt la fundul sacului.  
Noi daca plecam.....si cred ca o sa plecam pentru ca ne tot jigiti si ne deconsiderati,   o sa muriti de foame cu PSD-ul si cu PNL-ul vostru.  

Pana una alta, voi ati avut tinerete frumoasa, Ceausescu v-a asigurat apartamete, masini , neveste, locuri de munca, concedii, fabrici.....noi a trebuit sa induram, sa muncim, sa ne umilim  si sa ne imprumutam ca sa obtinem astea.  Si statul de la FSN pana la PNL  si-a batut joc de noi.  

Vedeti ca pana si asiaticii ocolesc tara asta si nici ei n-au de gand sa munceasca sa va plateasca voua pensiile de 2 bani.

Noi macar avem varianta sa muncim cu carca in vest pentru 1000-1500 euro, poate chiar si 3000 euro cat e salariul minim NET in Elvetia.
Suntem prosti ca mai stam  in tara asta  sa muncim pe 200 euro sa va platim voua pensiile si sa-i imbogatim pe jegurile din parlament si primarii.
Eu am zis de demult ca ma si mir cum de tinerii de azi din Ro, cei care au 15-30 de ani mai aplica la facultate sau job, masterat in Romania. Chiar nu vad de ce. Ce spera sa le aduca Romania?

Eu vad asa: practic numai cei care au in Ro fie pile, fie bani de la cineva (parinti) sau afaceri de preluat, sau poate le-a reusit ceva, ar putea sa vrea sa ramana in Romania. Altfel, no way. Ar fi trebuit ca facultatile romanesti sa nu mai aiba clienti, efectiv.

#32
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mama mama, ce bine era pe vremea lu Ceasca.

Americanii si japonezii isi plangeau in pumni de nervi din cauza productivitatii si progreselor romanesti.
Nemntii cumparau sasii pe bani grei ca sa ne invete secretul.

Problema era ca orice prost avea de lucru, adica aveai productivitate 0, pentru ca te trezeai cu 200 de tampiti pe sectie, desi tu aveai nevoie de 50 maxim, dar asa era politica.
Si crede-ma ca  nu erau pregatiti sau harnici, erau tot lepre si hoti, dar nu ii auzea nimeni.
Nu era net sa se vaicareasca.

Intr-un timp la IAS-ul din sat erau 20 de tractoristi si sub 10 tractoare functionale.

Atunci nu era furt din avutul obstesc, era completare.

Ati vazut prin filmele americane, cand aia au 2-3 slujbe/saptamana? Crezi ca o fac pentru a ajunge repede milionari in USD?

Peste tot munca necalificata se plateste prost.

Daca dupa 12 ani de scoala nu stii sa faci nimic, ghinion de nesansa, mai ales ca se cauta forta de munca o gramada, dar daca munca era usoara, o luau boierii!


Din pacate, sistmeul romanesc de invaamant e cretin la multe niveluri, iar la capitolul final (universitar), e rupt total de realitate, de aceea se cere prezenta fizica la ora, acele ore unde un tembel (profesor) vine si iti dicteaza din cartea sa, de parca tu nu poti sa citesti singur.

Si uite asa, termini facultatea si nu stii sa faci nimic, apoi dai cu basca de asfalt ca nu gasesti loc de munca pentru valoarea ta.

In plus, mai e o problema cu legislatia, care e prea stufoasa.
Daca tu te angajezi pe 2-4 ore/zi, adesea cand ai chef, e naspa pt o afacere sa depinde de orarul tau.
In plus exista cheltuieli constante (medicina muncii, protectia muncii, HR etc), chiar daca tu treci din cand in cand pe acolo.

Uite, eu am avut 2 joburi/saptamana in timpul facultatii (una era la negru), iar cand am terminat facultatea aveam destula experienta sa imi deschid propria afacere, plecand chiar de la 0.
Colegii mei se tanguiau ca nu gasesc joburi, ca aia de la stat nu elibereaza posturile, ca pensionarii nu stau acasa etc.

Scuze sunt, viata e o lupta.

#33
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 MinettoMatoi, on 06 august 2020 - 15:46, said:

e f mult de invatat, avem tot timpul dupa aia pana la 65-70 ani sa muncim.

De aia toata lumea prefera sa se faca politist sau jandarm... Posted Image

#34
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Eu personal sint de acord cu MM, dar de la caz la caz.
Eu stiu ca studentii in Germania muncesc in mod normal prin baruri etc.

Nu se poate nega ca munca de orice fel are un rol educativ. Intrebarea insa e daca acesta educatie (+ bani) merita timpul invesit. Parerea mea in general e ca anii de la virsta aia sint foarte pretiosi, si pentru invatat si pentru distractie. Dar nu se aplica tuturor.
Asa ca raspunsul e de la caz la caz.
Pentru majoritatea probabil ca e ok sa munceasca. Ca oricum stateau la baut si nu faceau nimic util dar nici macar nu se distrau cine stie ce.
Pentru unii sigur nu merita. Timpul ala e  prea pretios.

 aaaa4567, on 06 august 2020 - 18:24, said:

Eu am zis de demult ca ma si mir cum de tinerii de azi din Ro, cei care au 15-30 de ani mai aplica la facultate sau job, masterat in Romania. Chiar nu vad de ce. Ce spera sa le aduca Romania?


E plaga invatamintului gratis sau prea ieftin.
Cind o resursa se da gratis e abuzat si rispit.

#35
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,721
  • Înscris: 01.12.2018

 vrajitoruldinoz, on 06 august 2020 - 19:35, said:

E plaga invatamintului gratis sau prea ieftin.
Cind o resursa se da gratis e abuzat si rispit.
Daca eliminam coruptia din sistem, introducem examenul de admitere si standarde oneste pentru acces, risipa se opreste.

#36
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,495
  • Înscris: 18.10.2011

 redmartian, on 06 august 2020 - 17:57, said:

Constientizez ca Ceausescu era un criminal grobian, dar totusi......nu pot sa neg ca pe vremea aia, romanii erau mai educati, mai de calitate, mai disciplinati, mai seriosi, nu ca acum cand toti se pacalesc, se tepuiesc intre ei  si isi fura caciula unuia altuia ca un neam de maidanezi.
Ironia sortii e ca toti constientizeaza ca lumea s-a facut mai rea, ca de aia o gramada va plangeti pe forumul asta de una alta,
Aveam o oarecare mandrie, eram in top la olimpiade, sporturi si cultura, sistemul de invatamant si cel medical erau net superioare fata de ce avem azi,  mai ales prin anii 70'  inregistram un boom in domeniul constructiilor, in agricultura, industrializare, urbanizare.
Azi, praful si pulberea s-a ales de noi!
Stiu pentru ca am studiat istoria predata asa cum e in facultate, avandu-l pe Cioroianu profesor.
Si pana si un liberal ca el stie ca Romania sub Ceausescu dadea rezultate mai bune la productie si eficienta decat acum.
Am sarit din lac in put cu lovilutia din 1989. Revolutia aia a fost menita ca sa se imbogateasca niste jeguri din Securitate si esalonul 2 din PCR aka PSD/PNL/PDL/PLM, si dupa cum se vede, astia s-au dovedit a fi mai nenorociti si niste hoti  decat a fost esalonul 1 din PCR care macar a lasat cate ceva in urma.

Uite in ce hal suntem- nu suntem capabili sa terminam o statie de metrou dupa 10 ani!
Ceausescu a construit trei liii magistrale in Bucuresti -   M1, M2 si M3.
De patru ani o ardem cu 0 km de autostrada construiti....pai sub Ceausescu se construiau nu doar autostrazi si sosele, dar si linii de cai ferate.
Ce s-a construit in Romania in ultimii 30 ani? Mall-uri,  benzinarii, supermarkete,  call-centere, firme IT, saloane, sali, cazinouri si pacanele....si construite doar de PRIVATI, chestii care azi sunt, maine nu mai sunt.
Avem spitale regionale doar pe hartie....pai Ceausescu a construit o gramada de clinici, da, clinicile alea imputite de azi la care va duceti sa va luati bilete de trimitere....ca inainte nici pe alea nu le aveam.
Ce a construit Ceausescu o sa ramana aici si peste 100 ani -precum Transfagarasaniul, Barajul Vidraru,  Centrala Cernavoda, Canalul Dunare-Marea Neagra, chiar si spitalele murdare de azi si scolile (ca astia de acum nu sunt capabili sa le renoveze), fabricile (care acum sunt in ruina), chiar si magaoaia aia numita Casa Poporului.
Inclusiv si monarhia a realizat cate ceva, dar mai pentru elite si aristocratia de atunci, dar in mare s-au dus, distruse in razboi sau daramate de comunisti.
Ce a construit democratia post-decembrista dupa 30 ani?
Oh, Catedrala Tampirii Neamului, menita sa-l imbogateasca pe preasecuristul Daniel.....ha ha ha !


Vai de capul nostru!


Tot e mai bine decat sa fii lucrator la Mega Image sau McDonald's platit cu 200 euro in Romanistan!
Si cred ca e chiar mai bine decat sa fii programator platit cu 1000 euro intr-o multinationala din Romanistan.

Vai de capul nostru, am sarit din lac in put cu lovilutia din 1989. Revolutia aia a fost menita ca sa se imbogateasca niste jeguri din Securitate si esalonul 2 din PCR aka PSD/PNL/PDL/PLM, si dupa cum se vede, astia s-au dovedit a fi mai nenorociti si niste hoti  decat a fost esalonul 1 din PCR care macar a lasat cate ceva in urma.




Tot e mai bine decat sa fii lucrator la Mega Image sau McDonald's platit cu 200 euro in Romanistan!
Si cred ca e chiar mai bine decat sa fii programator platit cu 1000 euro intr-o multinationala din Romanistan.
E bine ca constientizezi faptul ca si regimul trecut a avut merite, si nu chiar putine.

Mentionez ca am apucat si eu vreo 12 ani din fostul regim, deci mai tin minte cum era (parintii, bunicii lucrau).

Intr-adevar, pe vremea aia s-au facut 3 magistrale de metrou. De fapt, pe langa alea, s-au facut cartiere intregi, lucrari hidrotehnice, statiuni. Hai sa ne gandim in cat timp s-ar face Lacul Morii astazi, de exemplu. Cartiere s-au facut la standardele epocii, nu prea confortabile, intr-adevar, dar, hei, s-au respectat standardele de rezistenta.

Totusi, pe vremea aceea se lucra stahanovist, militareste. Eu nu cred ca ar mai accepta cineva sa lucreze asa. Am avut in familie 2 intelectuali (am avut mai multi, dar vorbesc despre astia) care erau chemati sambata, duminica, oricand, sa lucreze pe santier. Unul era inginer de birou, la institut de proiectare, si tot era chemat. Venea murdar in ultimul hal, nu era cartier sa nu fie lucrari. Conditiile de trai erau mizerabile.

Totusi, ca plusuri: din salariul de inginer pe 2 luni (5000 lunar - inginer principal, 25-30 de ani vechime), puteai sa iti faci 18 zile de concediu la hotel, masa, cazarea si alte distractii incluse. La hotel - cele de clasa I sau cum se numeau erau sub cele de 2 stele de astazi, asa, ca idee. Erai multumit daca era curatel, mergea apa, aveai prosop si tv in camera. Dar mergea, nu veneai pt astea... Masa era una de buna calitate, ceea ce era lucru curios pe vremea aia, caci acasa faceam foamea la propriu. Totusi, nu te gandi la luxul de azi, erau cateva chestii traditionale romanesti si cam atat. In statiune aveai friptura la pranz si seara, lucru categoric nemaintalnit in casele romanilor. Si la cantine, la unele, am prins mancare buna, chiar cu refill (tin minte), ceea ce m-a mirat pe mine, care eram copil atunci.
Lucrurile erau mai predictibile, nu exista perspectiva somajului, nu aveai grija asta. Inginerul asta de care zic avea vreo 5000 salariul, a reusit, pe langa concediile de care zic, sa mai stranga bani de un apartament, in vreo 10 ani.
Faptul ca aveai o cariera predictibila iti asigura o anumite posibilitate de a planifica lucrurile.

Revenind la minusuri, cat de inginer si om cu carte erai tu, tot stateai la cozi, tot stateai in frig, electrocasnicele erau submediocre sau execrabile, totul se strica usor, era butucanos, auster sau lipsit de stil uneori, sau extraminimalist. Trebuia sa iti repari lucrurile singur sau sa cunosti pe cineva sa iti faca o pieza la strung, ca sa iti meraga bicicleta, de exemplu. Strazile erau murdare, pline de praf, vara camasa se murdarea la guler vizibil dupa o singura zi de purtat, pe ploaie nu puteai merge pe jos fara sa te murdaresti.

E bine ca ai observat si ca scoala iti dadea un anumit statut. Selectia era acerba. Erau cativa intr-o clasa care aveau parintii intelectuali.

In sfarsit, un regim dur, si nu pentru oricine. Atat cat am observat eu...

Si sigur ca iti ramaneau bani, doar incalzeai apa la aragaz, ardeai 2 becuri in casa, la ora 20, cand veneai. Cumparai 2 pachete de pui pe saptamana, unul de copane de pui cu oase (nu exista dezosat) si altul cu tacamuri. De multe ori, asta era carnea pentru o familie, pt o saptamana. Nu aveai nimic care sa iti indulceasca viata. Nu tu cafea (o pastrai pt ocazii), nu condimente, amelioratori, nu alune, nu masline (sau rarisim, o data la un an). Dulciurile de cofetarie erau submediocre spre execrabile, astazi nu le-ar manca nimeni, erau mai slabe decat o ciocolata de 1 leu cele mai multe (in anii 80). Restul - cu coada: faina, malai, hartie igienica, servetele, citrice (rar), cam orice carne decenta. Nu sucuri, nu cola, nu nimic. Nu pizza. Faceai dulciuri acasa din faina pe care o luai (cu coada) oua (cu coada), abia gaseai drojdie. Femeile puneau mana si framantau, fara masini, fara  nimic. Era sa uit: ani de zile nu s-a gasit crema de ras, nici aparate. Faceai rost, improvizai (faceai spuma din sapun).

So, sa nu uit, trebuia sa iti tii gura, sa nu faci glume la adresa cui nu trebuie... Militarie, ce sa mai...

Edited by aaaa4567, 06 August 2020 - 19:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate