Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Unde sa emigrez ca asistent medical ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016
Cauta spital unde sunt sporuti mari.... sunt spitale in Romania unde un Asistent Medical ia cel putin 5000 Ron NET.

Problema ca in spitalele respective se intra pe pile/recomandari sau voluntariat o perioada de timp 1-3-6 luni.

#20
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Ca unul care a locuit 6 ani in Irlanda, subscriu si eu pentru Irlanda.

Te poti astepta la un 19-22 de euro pe ora.

Desi...chiriile sunt huge. Pentru mine chiriile au devenit in 2018 un "no go", desi aveam 17 euro pe ora. In 2012-2013 gaseai un 2 bedroom apartament cu 800 de euro pe luna in suburbii (ex: Balbriggan, Rush, Greystones, Bray, Blanchardstown - colcaie de romani aici, Swords etc). Azi, pur si simplu suma e dubla - 1400-1600-1700 pe luna pentru un apt cu 2 camere + living (livingul nu e niciodata considerat "camera")

https://ie.thesalarycalculator.co.uk/

Edited by cattavencu, 05 August 2020 - 12:37.


#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

 alex244, on 05 august 2020 - 11:24, said:

Salutare, am 23 de ani si in 2019 am finalizat studiile de asistent medical generalist si am apucat si 2 luni de voluntariat pana sa vina pandemia, ulterior m-am angajat la un call center ( salariu dublu comparativ cu meseria de asistent medical la privat in Romania ) doar ca evident nu ma vad lucrand aici prea mult timp asa ca a venit timpul sa incep sa-mi pregatesc " visul " de a pleca din tara. Intrebarea mea este pentru cei care sunt ceva mai informati: Care este cea mai recomandata tara pentru un asistent medical la inceput de drum ?

Mentionez ca am " promovat " si Academic IELTS-ul cu 7.5 adica suficient pentru mai toate tarile vorbitoare de limba engleza.
Adica un asistent la privat are vreo 2000 si ceva de lei, ca la call center mai mult de 4000 nu cred ca e salariul. Nu?

#22
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 aaaa4567, on 05 august 2020 - 12:37, said:

Adica un asistent la privat are vreo 2000 si ceva de lei, ca la call center mai mult de 4000 nu cred ca e salariul. Nu?

Depinde de call center, de limba, de clientul pentru care se munceste.

Un amic ia 6 mii + bonuri pe germana, clientul e o firma de turism.

 sgn30, on 05 august 2020 - 12:34, said:

Cauta spital unde sunt sporuti mari.... sunt spitale in Romania unde un Asistent Medical ia cel putin 5000 Ron NET.

Problema ca in spitalele respective se intra pe pile/recomandari sau voluntariat o perioada de timp 1-3-6 luni.

Suma de 5 mii de lei e un rahat, o bataie de joc. Si e cu sporuri! Adica bataia de joc e si mai mare.

O mie de euro castiga o tipa vanzatoare la un magazin de bijuterii in Tarrega (un orasel micut la vreo 100 km de Barcelona). Nu facea nimic toata ziua, cred ca va imaginati viata la un magazin de bijuterii, da?

Afara (acesta "afara" generic, da) iei 15 mii de lei ca asistent, Chiar daca dai chirie 5 mii de lei, ramai cu zece mii. Fara sa te fi injosit cu ceva. Fara sa te ia tiganetul la omor in spital ca nu le-a placut lor ceva.

Si asta intr-o tara deja pusa la punct, fara lepre doctori docenti pe feude de care nu se atinge nimeni, fara spagi etc.

Ah, era sa uit: si fara lepre de romani in jur, cu care sa ai de-a face din sculare pana-n culcare.

In Romania nu merita sa muncesti. merita doar sa te retragi la pensie dupa ce ai muncit afara o perioada buna. Astfel incat sa ai contact cu cat mai putini oameni. Eventual doar vecinii si bula de prieteni.

Romania e buna doar ca sa-ti faci un "cartier general" ieftin. Atat.

Sa zica mersi tara asta ca se retrage lumea in ea la pensie, ca tot capata ceva de pe urma lor (adica chiar daca nu le-a luat taxele pe munca, pentru ca nu a meritat sa munceasca nimeni aici): consumul (TVA, taxe pe bunuri etc.)

Dupa mine, TVA-ul e maximul ce il merita statul asta de la un cetatean traitor aici.

Edited by cattavencu, 05 August 2020 - 13:04.


#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca mai ai prieteni rude, cu aceeasi mentalitate, ia-i/ia-le cu tine. Macar atata multumire  sa avem si noi, astia care ramanem, dupa cazurile de dezertare din medicina la aparitia pericolulul de pandemie. Ca pleaca si viitorii dezertori.

#24
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 myshyk, on 05 august 2020 - 13:09, said:

Daca mai ai prieteni rude, cu aceeasi mentalitate, ia-i/ia-le cu tine. Macar atata multumire  sa avem si noi, astia care ramanem, dupa cazurile de dezertare din medicina la aparitia pericolulul de pandemie. Ca pleaca si viitorii dezertori.

Iti e vreun doctor sau asistent dator cu ceva???

De ce ti-ar fi?

V-ati batut joc de ei, prin voturile din ultimii 30 de ani - si de voi, si pana la urma de noi toti - ce-ai fi vrut sa rasara? Asta ati semanat!

Sugestia mea pentru pensionari (si nu numai): legume si miscare, ca la doctori o sa fie cozi cu saptamanile. Si sex, pe cat posibil. Fie si simulat, tot e bun.

Ah, si ce doctori raman aici, fie sunt prea batrani s-o taie, fie prea lepre si le merg atat de bine invartelile demne de puscarie, incat in ruptul capului nu vor afara, unde vor trebui sa fie - vai! - corecti si (pe cat se poate) empatici.

Nu uitati ca marirea de salarii s-a facut la toti, si la lepre, si la bine intentionati (non-lepre). Fara distinctie.

E trist ca un asistent are 5 mii si un doctor 15-20 de mii

Edited by cattavencu, 05 August 2020 - 13:22.


#25
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 769
  • Înscris: 20.08.2016

 cattavencu, on 05 august 2020 - 12:51, said:

Depinde de call center, de limba, de clientul pentru care se munceste.

Un amic ia 6 mii + bonuri pe germana, clientul e o firma de turism.



Suma de 5 mii de lei e un rahat, o bataie de joc. Si e cu sporuri! Adica bataia de joc e si mai mare.

O mie de euro castiga o tipa vanzatoare la un magazin de bijuterii in Tarrega (un orasel micut la vreo 100 km de Barcelona). Nu facea nimic toata ziua, cred ca va imaginati viata la un magazin de bijuterii, da?

Afara (acesta "afara" generic, da) iei 15 mii de lei ca asistent, Chiar daca dai chirie 5 mii de lei, ramai cu zece mii. Fara sa te fi injosit cu ceva. Fara sa te ia tiganetul la omor in spital ca nu le-a placut lor ceva.

Si asta intr-o tara deja pusa la punct, fara lepre doctori docenti pe feude de care nu se atinge nimeni, fara spagi etc.

Ah, era sa uit: si fara lepre de romani in jur, cu care sa ai de-a face din sculare pana-n culcare.

In Romania nu merita sa muncesti. merita doar sa te retragi la pensie dupa ce ai muncit afara o perioada buna. Astfel incat sa ai contact cu cat mai putini oameni. Eventual doar vecinii si bula de prieteni.

Romania e buna doar ca sa-ti faci un "cartier general" ieftin. Atat.

Sa zica mersi tara asta ca se retrage lumea in ea la pensie, ca tot capata ceva de pe urma lor (adica chiar daca nu le-a luat taxele pe munca, pentru ca nu a meritat sa munceasca nimeni aici): consumul (TVA, taxe pe bunuri etc.)

Dupa mine, TVA-ul e maximul ce il merita statul asta de la un cetatean traitor aici.

Da de acord ca un asistent in Spania, Germania sau mai stiu eu unde castiga 15000 in loc de 5000 dar pe langa chiria aia de 5000 de care zici toate serviciile sunt muuuuuult mai scumpe.

Cat costa in Romania o revizie la o masina si cat costa in Spanaia/Germania/UK/etc?
Cat costa in Romania o vizita la stomatolog si cat costa in Spania/Germania/UK/etc? - vin straini la noi sa isi repare dintii, doar nu crezi ca stomatologii nostri sunt mai buni ca ai lor, dar sunt mai ieftini.
Cat costa in Romania RCA-ul la o masina si cat costa in Spanaia/Germania/UK/etc?
Cat costa in Romania sa faci o faculate si cat te costa in Spanaia/Germania/UK/etc? - daca te muti acolo si ai un copil
Cat costa in Romania transportul in comun/taxi si cat te costa in Spanaia/Germania/UK/etc?


si lista continua la nesfarsit.... Da nu putem compara conditiile din Romania cu conditiile din alte tari din Europa dar la un salariu de 5000 - 6000 Ron/luna de persoana nu merita parasita Romania decat in cazuri exceptionale... Si aici ma refer la elitei care in afara pot avea salarii de 15.000 - 20.000 - 30.000 euro/luna.

Un salariu de 5000 in Romania e ca un salariu de 2500 Euro in Spania/Germania/UK/etc

#26
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 aaaa4567, on 05 august 2020 - 12:32, said:

Cum e treaba la stat? Care e mai e situatia, de ce se plang oamenii? Multumesc.

Treaba din punctul meu de vedere nu este deloc roz, ar fi foarte multe de spus, am vazut multe din perspectiva mea de practicant si voluntar + informatii de la sursa sigura ( familie ).
As putea incepe prin faptul ca nu conteaza ca ai Bacalaureatul sau nu ? Exact, te poti angaja bine mersi daca cotizezi in buzunarul potrivit,nu am nimic cu cei care nu au luat Bacul, nu ii consider mai prejos, sunt multi fara Bac care au milioane de euro doar ca atunci de ce mai este necesar Bacul ca sa faci o facultate ?

In spital e ca in parlament, fiecare isi angajeaza rudele si cunostintele chiar daca nu au habar de meserie si munca grea e pe umerii la doar 50% din personal.

Chiar si in contextul actual, cu pandemia, foarte multe lucruri dubioase, asistenti, doctori si epidemiologi au intrat brusc in tot felu de concedii lasand toata treaba la altii.
Pe langa problemele din spitale, societatea te vede ca un spagar si pe buna dreptate, foarte multi asistenti sunt spagari.

 aaaa4567, on 05 august 2020 - 12:37, said:

Adica un asistent la privat are vreo 2000 si ceva de lei, ca la call center mai mult de 4000 nu cred ca e salariul. Nu?
In galati, la privat, un asistent debutant are de la minumul pe economie la 1500 lei net + bonuri sau nu, depinde.
Eu la cell center ( cgs pe lb. engleza ) am 2.200-2.500 net depinde de ture + bonuri de 200 de lei + bonusuri de la 20-30 de eur la 1.000 + euro.
Nu am luat eu 1.000 + euro bonusuri dar am colegi care au luat, si nu doar o data.


 myshyk, on 05 august 2020 - 13:09, said:

Daca mai ai prieteni rude, cu aceeasi mentalitate, ia-i/ia-le cu tine. Macar atata multumire  sa avem si noi, astia care ramanem, dupa cazurile de dezertare din medicina la aparitia pericolulul de pandemie. Ca pleaca si viitorii dezertori.

Din pacate majoritatea prietenilor mei sunt deja plecati pe afara, fiecare in domeniul lui, eu am ramas printre ultimii din grupul de prieteni din copilarie Posted Image dar plec si eu curand, vreau sa fiti cat mai multumiti.

#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 myshyk, on 05 august 2020 - 13:09, said:

Daca mai ai prieteni rude, cu aceeasi mentalitate, ia-i/ia-le cu tine. Macar atata multumire  sa avem si noi, astia care ramanem, dupa cazurile de dezertare din medicina la aparitia pericolulul de pandemie. Ca pleaca si viitorii dezertori.

Are dreptate in tot ce a spus oricat te-ai oftica. Romania a ajuns o tara nefrecventabila din cauza pensionarilor neaosi si a atarnacilor de buget.

 alex244, on 05 august 2020 - 13:44, said:

Din pacate majoritatea prietenilor mei sunt deja plecati pe afara, fiecare in domeniul lui, eu am ramas printre ultimii din grupul de prieteni din copilarie Posted Image dar plec si eu curand, vreau sa fiti cat mai multumiti.
Iti doresc succes si iti spun ca nici la pensie nu merita sa te intorci aici.

#28
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 daniMMM, on 05 august 2020 - 13:49, said:

Are dreptate in tot ce a spus oricat te-ai oftica. Romania a ajuns o tara nefrecventabila din cauza pensionarilor neaosi si a atarnacilor de buget.


Iti doresc succes si iti spun ca nici la pensie nu merita sa te intorci aici.

Multumesc de incurajare, ii inteleg frustrarea domnului oarecum si sunt constient ca si in Romania se poate duce o viata buna d.p.d.v financiar si atat, dar nu in domeniul meu. Posted Image

#29
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,951
  • Înscris: 17.01.2012

 alex244, on 05 august 2020 - 11:24, said:

Salutare, am 23 de ani si in 2019 am finalizat studiile de asistent medical generalist si am apucat si 2 luni de voluntariat pana sa vina pandemia, ulterior m-am angajat la un call center ( salariu dublu comparativ cu meseria de asistent medical la privat in Romania ) ...

ai întârziat nepermis de mult :(
imediat ce găsești un camion spre UK - pleacă!!!

dar când zic „pleacă” - asta înseamnă că te vei stabili acolo și vei deveni supusul majestății sale regina!
că dacă mergi doar pt a profesa fo 5 ani și apoi vii la fusta mamii - n-ai făcut nimic! doar timp pierdut...

#30
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Pentru cei mai cu neuroni la cap, nu conteaza doar financiarul ci multe altele care in Romania sunt ddate la o parte intentionat. Aici inveti doar sa-ti umpli matzu', atat.

#31
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 gushpi, on 05 august 2020 - 13:57, said:


ai întârziat nepermis de mult Posted Image
imediat ce găsești un camion spre UK - pleacă!!!

dar când zic „pleacă” - asta înseamnă că te vei stabili acolo și vei deveni supusul majestății sale regina!
că dacă mergi doar pt a profesa fo 5 ani și apoi vii la fusta mamii - n-ai făcut nimic! doar timp pierdut...

Stiu ca am intarziat Posted Image, am vrut sa fie cat mai rapida plecarea dar..a trebuit sa iau IELTS-ul, a venit pandemia si acum a mai intervenit ceva care ma va retine pana in Octombrie, dupa  voi incepe pregatirile.

 daniMMM, on 05 august 2020 - 13:57, said:

Pentru cei mai cu neuroni la cap, nu conteaza doar financiarul ci multe altele care in Romania sunt ddate la o parte intentionat. Aici inveti doar sa-ti umpli matzu', atat.

Corect, foarte bine spus ! Pentru mine meseria de asistent medical este o placere pe care as vrea sa mi-o desfasor in conditii cat mai bune, atat pentru mine cat si pentru pacienti...ceea ce in Romania nu este posibil.

#32
Qwerty69

Qwerty69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 17.06.2011

 alex244, on 05 august 2020 - 14:03, said:

Corect, foarte bine spus ! Pentru mine meseria de asistent medical este o placere pe care as vrea sa mi-o desfasor in conditii cat mai bune, atat pentru mine cat si pentru pacienti...ceea ce in Romania nu este posibil.

Ai grija unde mergi, ca o amica a plecat in Irlanda si i s-a zis ca merge pe postul de asistenta si cand a ajuns acolo era defapt infirmiera la un azil de batrani si ii stergea pe aia la kur.
Multe tari din EU nu recunosc studiile de asistent medical de la noi si daca nu mai faci nu stiu ce cursuri la ei te incadreaza pe postul de infirmier... ai grija unde mergi...

Bafta, si daca alegi sa pleci nu te mai intoarce in Romania decat in concedii... intemeiaza-ti acolo familie.
Daca vrei sa pleci cu gandul de a strange bani si a te intoarce in Romania in 4-5-10-15 ani eu zic ca o sa faci gresala vietii tale.

#33
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 Qwerty69, on 05 august 2020 - 14:09, said:

Ai grija unde mergi, ca o amica a plecat in Irlanda si i s-a zis ca merge pe postul de asistenta si cand a ajuns acolo era defapt infirmiera la un azil de batrani si ii stergea pe aia la kur.
Multe tari din EU nu recunosc studiile de asistent medical de la noi si daca nu mai faci nu stiu ce cursuri la ei te incadreaza pe postul de infirmier... ai grija unde mergi...

Bafta, si daca alegi sa pleci nu te mai intoarce in Romania decat in concedii... intemeiaza-ti acolo familie.
Daca vrei sa pleci cu gandul de a strange bani si a te intoarce in Romania in 4-5-10-15 ani eu zic ca o sa faci gresala vietii tale.

Din ce m-am documentat eu legat de Irlanda si U.K, atat timp cat nu ai IELTS ul si nu esti inregistrat la NMBI / NMC nu poti lucra ca asistent medical ( nurse ) ci doar ca si infirmier ( carer ).

Din pacate nu prea am gasit posturi in sistemul de stat din Irlanda sau U.K pentru asistenti fara experienta, doar in azile deci banuiesc ca de acolo voi incepe si eu doar ca pe pozitia de nurse, in functie de azil e posibil ca si un asistent / asistenta sa mai fie nevoiti sa faca treaba asta dar nu la ordinea zilei ca si un infirmier.

Nu am de gand sa plec ca sa strang bani pentru a ma intoarce in tara, nu ma vad un viitor afacerist deci cel mai probabil voi practica meseria pana la adanci batraneti Posted Image
Multumesc de incurajare si sfaturi.

#34
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

Quote

In galati, la privat, un asistent debutant are de la minumul pe economie la 1500 lei net + bonuri sau nu, depinde.

De ce sunt salariile astea?

#35
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,878
  • Înscris: 30.07.2006
SUA

#36
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

 aaaa4567, on 05 august 2020 - 14:24, said:

De ce sunt salariile astea?

Pentru ca la stat sunt toate posturile ocupate mai mereu si nu mai au nevoie de personal ca au " suficient " asa ca singura solutie pentru multi ramane privatul, deci numar mare de asistenti si numar mic de locuri disponibile, de aici si salariile mici.

Mai pot adauga si faptul ca la noi foarte putine spitale private sunt chiar spitale cu toate cele, majoritatea sunt mai mult niste simple clinici in care te consulta un medic ( pe care il gasesti si la stat doar ca esti programat peste 1 an ) si primesti un tratament sau iti faci o investigatie anume.

Situatia economica a tarii si indeosebi a regiunii unde locuiesc...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate