Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Unde sa emigrez ca asistent medical ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013
Salutare, am 23 de ani si in 2019 am finalizat studiile de asistent medical generalist si am apucat si 2 luni de voluntariat pana sa vina pandemia, ulterior m-am angajat la un call center ( salariu dublu comparativ cu meseria de asistent medical la privat in Romania ) doar ca evident nu ma vad lucrand aici prea mult timp asa ca a venit timpul sa incep sa-mi pregatesc " visul " de a pleca din tara. Intrebarea mea este pentru cei care sunt ceva mai informati: Care este cea mai recomandata tara pentru un asistent medical la inceput de drum ?

Mentionez ca am " promovat " si Academic IELTS-ul cu 7.5 adica suficient pentru mai toate tarile vorbitoare de limba engleza.

#2
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Te pot ajuta ( cu sfaturi si informatii ONLY ) sa vii in Irlanda, daca limba Engleza este "nativa" si cursiva .
De asemenea,foarte important,o mentalitate decenta.

Sanatate.

#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 05.04.2011
Irlanda

#4
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,657
  • Înscris: 20.09.2010
In situatia de fata, adica pandemia actuala, meseria pe care o ai este la mare cautare.
Cauta o tara care are numar de persoane pozitive Covid foarte mare, la fel si numar decedati Covid foarte mare, si te duci cu ochii inchisi acolo- te angajeaza imediat.
Cred ca Brazilia, Mexic, Peru sunt primele pe lista.

#5
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
Anglia

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 15.01.2014
UK, evident.
NHS-ul face campanii de recrutare la TV, e jale.

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postalex244, on 05 august 2020 - 11:24, said:

Salutare, am 23 de ani si in 2019 am finalizat studiile de asistent medical generalist si am apucat si 2 luni de voluntariat pana sa vina pandemia, ulterior m-am angajat la un call center ( salariu dublu comparativ cu meseria de asistent medical la privat in Romania ) doar ca evident nu ma vad lucrand aici prea mult timp asa ca a venit timpul sa incep sa-mi pregatesc " visul " de a pleca din tara. Intrebarea mea este pentru cei care sunt ceva mai informati: Care este cea mai recomandata tara pentru un asistent medical la inceput de drum ?

Mentionez ca am " promovat " si Academic IELTS-ul cu 7.5 adica suficient pentru mai toate tarile vorbitoare de limba engleza.
UK>cetatenie>Canada cetatenie. Eu asa as proceda. Imi pare rau ca nu am facut-o acum zece ani cand aveam posibilitatea. Si nu din cauza banilor (stiu asistente la stat care iau 1500 de euro aici, dar lucrurile se imput aici si vor continua sa se imputa poate iremediabil)

#8
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,288
  • Înscris: 31.07.2017

View Postccdsah, on 05 august 2020 - 11:59, said:

Si nu din cauza banilor (stiu asistente la stat care iau 1500 de euro aici, dar lucrurile se imput aici si vor continua sa se imputa poate iremediabil)
poti detalia ce inseamna ca se "imput iremediabil".. poti sa ne explici ce nu va merge bine  sa imi pot lua si eu niscaiva masuri de protectie, sa nu ma prinda situatia fara nicio sansa clara?

#9
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut

vezi mai jos daca e convenabil pentru tine.

Attached Files

  • Attached File  1.JPG   42.92K   157 downloads


#10
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

View Postamami, on 05 august 2020 - 11:50, said:

In situatia de fata, adica pandemia actuala, meseria pe care o ai este la mare cautare.
Cauta o tara care are numar de persoane pozitive Covid foarte mare, la fel si numar decedati Covid foarte mare, si te duci cu ochii inchisi acolo- te angajeaza imediat.
Cred ca Brazilia, Mexic, Peru sunt primele pe lista.

Fara suparare dar ideea este sa plec la " mai bine " nu la mai rau 😅..in plus, nici nu sunt tari vorbitoare de lb.engleza.

#11
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postkopac, on 05 august 2020 - 12:04, said:

poti detalia ce inseamna ca se "imput iremediabil".. poti sa ne explici ce nu va merge bine  sa imi pot lua si eu niscaiva masuri de protectie, sa nu ma prinda situatia fara nicio sansa clara?
Scade populatia, imbatraneste. Tinerii capabili si destepti in mare parte aleg sa studieze si sa plece inafara. Marile orase o sa mai fie cat de cat okay o perioada, dar peste 20 de ani cred ca ajungem la 10 milioane. Si toate astea cu marele noroc ca suntem in UE. DAr daca nu mai rezista UE asa? Cred ca vom fi una din primele tari excluse daca nu ne bagam mintile in cap.

#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,110
  • Înscris: 05.06.2002
dar alta limba straina? romana nu-i de circulatie internationala...

#13
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postgabimilo1, on 05 august 2020 - 12:13, said:

salut

vezi mai jos daca e convenabil pentru tine.
Da o varianta demna de luat in seama poate chiar mai buna decat varianta mea. MArele dezavantaj e limba si vremea

#14
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

View Postccdsah, on 05 august 2020 - 11:59, said:


UK>cetatenie>Canada cetatenie. Eu asa as proceda. Imi pare rau ca nu am facut-o acum zece ani cand aveam posibilitatea. Si nu din cauza banilor (stiu asistente la stat care iau 1500 de euro aici, dar lucrurile se imput aici si vor continua sa se imputa poate iremediabil)

Ceva de genul am si eu in cap doar ca am schimbat Canada cu Australia.

Da, sunt asistente cu salarii mari si la noi, chiar am in familie cu salariu de 1.000 net dar asta dupa ~ 30 de ami de munca �� si  pentru ca stiu foarte bine cum e treaba la stat, nu imi doresc nici macar sa incerc aici.

#15
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
@ccdsah

se poate descurca in engleza o vreme (inteleg ca stie initiatorul).

vremea - ca sa glumesc - in citiva ani va fi ca aici iar aici va fi ca in Sahara...

asa ca e rezolvata treaba!

Edited by gabimilo1, 05 August 2020 - 12:25.


#16
alex244

alex244

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 16.06.2013

View Postgabimilo1, on 05 august 2020 - 12:13, said:

salut

vezi mai jos daca e convenabil pentru tine.

Nu poti lucra ca asistent in Norvergia sau in alta tara fara sa ai un examen de limba, de exemplu U.K, Irlanda, Australia etc.. cer sa ai un minim de 7.0 / 7.5 la Academic Ielts.

Cel mult pot lucra ca infirmier / ingrijitor fara certificat de limba dar asta iese din discutie in cazul meu deoarece nu aveam nevoie de studii de asistent medical ca sa pot pleca ca infirmier.

Sincer mi-ar fi placut mult o tara nordica, daca as fi inceput sa invat limba de mic probabil ar fi fost destinatia mea preferata dar asa...poate in alta viata.

#17
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postalex244, on 05 august 2020 - 12:23, said:

Ceva de genul am si eu in cap doar ca am schimbat Canada cu Australia.

Da, sunt asistente cu salarii mari si la noi, chiar am in familie cu salariu de 1.000 net dar asta dupa ~ 30 de ami de munca �� si  pentru ca stiu foarte bine cum e treaba la stat, nu imi doresc nici macar sa incerc aici.
Cum e treaba la stat? Care e mai e situatia, de ce se plang oamenii? Multumesc.

#18
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,511
  • Înscris: 20.10.2015
In Vama


View PostFane, on 05 august 2020 - 12:17, said:

dar alta limba straina? romana nu-i de circulatie internationala...

Cum sa nu
Fiecare roman are o limba
Iar circulatia romanului...Daca Brown ar fi trait zilele astea "Brownian motion" era surclasata de "Romanian motion"!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate