Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Rute alternative vs aplicați de GPS trafic auto

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,363
  • Înscris: 03.03.2016
Problema 1:Vreau sa plec de la mare(mamaia) spre casa și vreau sa o iau pe alt drum dar smecherul de Waze nu știe de alte rute, întru pe hărți de la google și-mi îmi propune o ruta alternativa (B) prin Călărași, asta e partea buna, partea rea ca îmi tot cauta rute mai rapide deșii eu nu vroiam sa o iau pe acestea, a trebuit sa fac cale întoarsă câțiva km ca nu am apucat sa dau x, de unde nebunia asta a aplicațiilor.?sau gândit și ăștia ca poate nu vrem o ruta rapida și poate vrem o ruta ocolitoare pentru a admira priveliștea.?
Problema 2:Vreau sa plec în Maramureș și evident Waze îmi propune o singura ruta, prin Sinaia cea ce nu vreau, waze nu știe ca exista o ruta și pe partea cealaltă, pe centura Clujului

Exista vreo setare ceva? , ca nu-mi dau seama, am. Mai fost acum ceva ani și pe Waze am fost dar din câte îmi amintesc eu când am dat rutare mia propus mai multe rute ceea ce nu se întâmplă acum

Edited by Anonymous1986, 05 August 2020 - 01:28.


#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
Baga pe gmaps stații intermediare pe rutele pe care le dorești astfel încât sa forțezi programul sa iti găsească alte trasee decât cele clasice.
La waze întra în setări/navigație și schimba acolo sa nu te ducă pe autostrăzi.

#3
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Anonymous1986, on 05 august 2020 - 01:26, said:

Problema 1:Vreau sa plec de la mare(mamaia) spre casa și vreau sa o iau pe alt drum dar smecherul de Waze nu știe de alte rute, întru pe hărți de la google și-mi îmi propune
1. Unde e "casa"?!
2. Ai probleme cu limba romana (ortografia)...poate are legatura cu faptul ca nu stii sa setezi ce traseu vrei pe Googlemaps.
3.

 Anonymous1986, on 05 august 2020 - 01:26, said:

Vreau sa plec în Maramureș și evident Waze îmi propune o singura ruta, prin Sinaia cea ce nu vreau, waze nu știe ca exista o ruta și pe partea cealaltă, pe centura Clujului
...De unde?...si unde in Maramures...ca iti facem noi traseul Posted Image...waze nu stie, dar googlemaps le stie pe toate. si mai exista si o harta a calitatii drumurilor din RO:
http://proinfrastruc...9/44.463/25.847
Uite un exemplu, cu datele pe care ni le-ai oferit pana acum:
https://www.google.r...d47.6567387!3e0
Vezi ca stie si de centura Clujului? Posted Image
Poti modifica tu cum vrei traseele pe aceasta harta.
Googlemaps e si pe telefon si merge ca GPS.

Edited by danpet, 05 August 2020 - 06:22.


#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Ambele aplicații rutează pe ceea ce cred ele că este cel mai rapid drum. Eu folosesc maps și în concediul de anul ăsta m-a băgat pe niște drumuri unde puteau fi testate cu succes offroaderele. Și din discuțiile cu vecinii de pensiune, nu am fost singurul pe care l-a dus prin astfel de drumuri. Nu am știut de harta aceea cu starea drumurilor că aș fi folosit-o.
Soluția este să stabilești puncte intermediare pe traseu și te duce pe unde vrei.

#5
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Am patit si eu sa ma duca pe un drum neasfaltat, dar, ulterior am constatat ca a fost numai vina mea: am setat traseul "scurt" si nu am setat "elimina drumuri neasfaltate". :) GPS-urile (si Gmaps) au astfel de setari...poti seta si "drumuri fara taxe" si alte chestii, totul e sa "te imprietenesti" cu GPSul, oricare ar fi el, adica sa intelegi cum gandeste si sa stii ce sa-i ceri.

#6
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,713
  • Înscris: 17.12.2019
Singura problemă este atunci când drumul apare ca asfaltat dar starea actuală e mai dezastruoasă decât pe drumurile neasfaltate. Și oricât te-ai împrieteni cu gps-ul, acesta nu poate lărgi un dn gândit ca forestierele, pentru o singură mașină.

Edited by exqusit_drunk, 05 August 2020 - 08:05.


#7
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
La mine, de la Slatina la Mamaia Nord, vad ca procedeaza corect Gmaps, ma baga pe centura Bucurestiului si pe cele 2 autostrazi. Ocoleste chiar si Constanta. De orase aglomerate nu am chef niciodata, conduc bine dar nu ma baga in Bucuresti.

Anul trecut spre Cheile Gradistei m-a bagat prin Arges pe un drum partial neasfaltat, ocolind orasul Campulung.

Trebuie sa fii nebun sa nu vrei pe autostrazi, vreau sa-i dau 140 la ora acolo.

#8
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Pune viamichelin si o sa ai de ales intre cel mai scurt drum, cel mai rapid sau cel mai pitoresc, cred ca si Igo stia sa ruteze la fel.
Waze pentru asta e facut, te duce pe drumul cel mai scurt ca timp parcurs.

#9
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 Neaceasca85, on 05 august 2020 - 09:26, said:

La mine, de la Slatina la Mamaia Nord, vad ca procedeaza corect Gmaps, ma baga pe centura Bucurestiului si pe cele 2 autostrazi. Ocoleste chiar si Constanta. De orase aglomerate nu am chef niciodata, conduc bine dar nu ma baga in Bucuresti.
Ai fost vreodata pe centura de sud a Bucurestiului?...Daca nu, incearca si...a doua oara vei prefera sa traversezi Bucurestiul prin centru :)

#10
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,381
  • Înscris: 14.10.2008
Nu cred. Si noaptea nu vad de ce nu ar fi OK. La urma urmei, centura e o legatura intre cele 2 autostrazi.

#11
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Noaptea e OK, ziua o sa-ti cam blestemi zilele.
Intra de curiozitate ziua pe GMaps sa vezi traficul si te lamuresti singur.

#12
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007

 Anonymous1986, on 05 august 2020 - 01:26, said:

Problema 1:Vreau sa plec de la mare(mamaia) spre casa și vreau sa o iau pe alt drum dar smecherul de Waze nu știe de alte rute, întru pe hărți de la google și-mi îmi propune o ruta alternativa (B) prin Călărași, asta e partea buna, partea rea ca îmi tot cauta rute mai rapide deșii eu nu vroiam sa o iau pe acestea, a trebuit sa fac cale întoarsă câțiva km ca nu am apucat sa dau x, de unde nebunia asta a aplicațiilor.?sau gândit și ăștia ca poate nu vrem o ruta rapida și poate vrem o ruta ocolitoare pentru a admira priveliștea.?
Problema 2:Vreau sa plec în Maramureș și evident Waze îmi propune o singura ruta, prin Sinaia cea ce nu vreau, waze nu știe ca exista o ruta și pe partea cealaltă, pe centura Clujului

Exista vreo setare ceva? , ca nu-mi dau seama, am. Mai fost acum ceva ani și pe Waze am fost dar din câte îmi amintesc eu când am dat rutare mia propus mai multe rute ceea ce nu se întâmplă acum
waze e warza.. pana si adresele caselor de pe o strada le face muci.

ia si tu o harta din benzinarie , daca nu stii sa pui maps

#13
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Încercați și voi Here we go, Igo, ssu tomtom nds.


#14
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 Neaceasca85, on 05 august 2020 - 14:32, said:

Nu cred. Si noaptea nu vad de ce nu ar fi OK. La urma urmei, centura e o legatura intre cele 2 autostrazi.
Dacă vii pe centura încearcă sa ieși de pe ea la Pantelimon, ții DN3 pana la Fundulea și de acolo reintri pe autostrada. Scapi de cel mai aglomerat segment adică Pantelimon Cernica Rompetrol și de chinul virajului stânga ca să urci pe autostrada și unde tre sa aștepți mila celorlalți.

#15
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,840
  • Înscris: 16.04.2007
Adica sa faca un ocol de 50 km ??Posted Image
Mai bine face dreapta la Pantelimon si o ia pe sos Garii Catelu - Drumul intre Tarlale - str Libertatii ( Catelu ) si revine in centura. Varianta asta este mult mai scurta si ca timp si ca distanta.

#16
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,363
  • Înscris: 03.03.2016
Când am fost data trecuta(2017),waze ma dus pe A1 apoi pe centura Clujului, apoi Maramureș

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate