Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Licenta Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
ccc190577

ccc190577

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 645
  • Înscris: 02.08.2020
Salut

Vreau sa achizitionez o licenta Windows 8.1 Professional ,si nu stiu de unde sa o cumpar.
Apoi,unii vanzatori,dar nu toti,spun ca avand licenta windows 8.1 voi face update gratuit la
windows 10.Este adevarat?
Nu vreau sa achizitionez aceasta licenta din magazin fizic caci costa 500 lei.
Am gasit pe olx ,multi vanzatori ,care vand licente retail cu pret intre 50 si 90 lei.
Problema este ca aceste licente nu sunt cum erau odata Windows XP SP3,Windows Vista.
Cele vechi constau intr-un cd ars si inscriptionat de Microsoft cu siglele lor,si cu
codul de activare in cutie.
Astia de pe olx vand mai multe variante:
1.unu din Bucuresti vinde cd-uri albe cica ,nu blankuri zice el,sigilate si cu codul in plic,cica asa
vin din strainatate,nu le face el
2.altul zice ca-mi vinde doar codul,iar windowsul il downloadez eu de pe net
3.Altul zice ca face cd-uri bootabile el si-mi da codul.
4.altul zice ca face sticker bootabil el,si-mi da si codul
5. si in fine unu zice ca are stick original creat de Microsoft ,dar nu mi-a zis de unde iau codul.

Intrebare: cd-ul cu windows nu se poate sterge,dar stickul cu windows nu este un stick normal
care se poate sterge,sau mai rau se poate virusa sau baga programe spion?

Voi de unde va luati licentele Windows?
Un link va rog,catre o sursa sigura

Multumesc

#2
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016

 ccc190577, on 04 august 2020 - 00:30, said:

Voi de unde va luati licentele Windows?
Un link va rog,catre o sursa sigura

Ebay, la 4 - 5 dolari gasesti cate vrei si functioneaza perfect, windows-ul il descarci tu frumusel de pe site-ul Microsoft.

#3
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Cei ce le vand pe olx, emag, alte siteuri le cumpara de pe ebay cu preturi intre 1-3$ bucata (cod)

Sunt coduri originale care merg 100% chiar si eu am cumparat si sunt multumit. Poti sa cumperi direct cod de windows 10. Windowsul se descarca gratis de pe site-ul  microsoft si se copiaza pe un stick sau dvd.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/CWy99VMFsMM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 logy, on 04 august 2020 - 04:49, said:

Sunt coduri originale care merg 100% chiar si eu am cumparat si sunt multumit.
posibil să meargă, dar nu sunt originae, adică nu sunt emise de Microsoft.

#5
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
daca n-ar fi emise de MS n-ar functiona :)
in marea majoritate a cazurilor e vorba de licente "refolosite": ai cumparat un laptop cu win10, s-a stricat, magazinul iti da altul la schimb (tot cu win10), licenta primului e originala/valida/rozcupicatele/legala si poate fi vanduta altcuiva. e o discutie mare pe tema asta, dar nu exista un consens (nimeni nu a demonstrat clar ca folosirea unei astfel de licente e ok sau nu).

pt acasa e ok o astfel de licenta; daca vorbim de birouri si locuri unde genereaza venituri, e de evitat (nu vrei sa ai discutia asta cu vreun functionar roman, care stie doar ca n-a facut inca norma de amenzi)

#6
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Sunt in regula, unele se activeaza si prin telefon la Microsoft.

 _Smiley_, on 04 august 2020 - 05:36, said:

daca n-ar fi emise de MS n-ar functiona Posted Image
in marea majoritate a cazurilor e vorba de licente "refolosite": ai cumparat un laptop cu win10, s-a stricat, magazinul iti da altul la schimb (tot cu win10), licenta primului e originala/valida/rozcupicatele/legala si poate fi vanduta altcuiva. e o discutie mare pe tema asta, dar nu exista un consens (nimeni nu a demonstrat clar ca folosirea unei astfel de licente e ok sau nu).

pt acasa e ok o astfel de licenta; daca vorbim de birouri si locuri unde genereaza venituri, e de evitat (nu vrei sa ai discutia asta cu vreun functionar roman, care stie doar ca n-a facut inca norma de amenzi)
Exact.

#7
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Codurile cu 5 lei de pe olx nu sunt „ok” nici acasa nici la servici. Sunt doar coduri de activare nu licențe.  Nu este „ok” să respecti legea la servici și nu și acasă. Încă nu ne-am desbărat de furat și mai învățăm și pe alții.
Poți cumpăra licențe de raft de la vânzători autorizați pe care să o transferi pe alt pc dacă primul pică. Poți lua direct win 10. Nu se mai poate face trecere gratuită de la win 8 la 10.

#8
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Cumara-le tu cu sute de lei, eu le prefer pe cele de 20-30 lei, functioneaza la fel.

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Codurile, da, funcționează la fel. Noi nu. E clar.

#10
swayzak_master

swayzak_master

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 21.08.2007
asa ziceam si eu pana mi-am luat windows 7 fix cand s-a lansat.. retail, scump ,dar bun. am avut upgrade gratuit la 8, 8.1 si acum 10. deci si-a facut banii

#11
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016
Nu ma refeream la tine ci la coduri, alea intr-adevar functioneaza cum trebuie.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Sunt si sub 300 lei

Sa nu confuzi intre activare (ce fac codurile) si licentiere (termenii si conditiile de utilizare, care cuprind si activarea). Licenta vine cu o factura (in sensul ca tu cumperi de la cineva care iti garanteaza lipsa durerii de cap in caz de probleme).

#13
Bombalurina

Bombalurina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,277
  • Înscris: 08.11.2016

 Pololica, on 04 august 2020 - 06:12, said:

Sa nu confuzi intre activare (ce fac codurile) si licentiere (termenii si conditiile de utilizare, care cuprind si activarea).

Nu confund stai linistit dar nu-mi pasa atat timp cat functioneaza. Pentru firme clar nu-ti achizitionezi asa ceva dar pentru acasa...

#14
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,379
  • Înscris: 08.02.2011
Codurile de 10 - 15 lei sunt echivalentul activatoarelor vechi,  acum lumea da 10 lei pe un cod din asta si totul merge ok, fara sa mai folosesti activator si sa risti diversi virusi la pachet cu acesta.   Este o evolutie, ca oricum sa dai peste 500 de lei nici nu poate fi vorba, cred ca nici aia ce sustin sus si tare pe softpedia ca sunt ilegale codurile de 10 lei nu cumpara ei originale la pret de 50 de ori mai scump.

#15
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
Dacă nu iei licență/scumpă ci doar o activare, mai vede microsoft etc cardul cu care ai plătit? Îți știe numele?

#16
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
Ca sa fie legal, ai nevoie de factura de la un reseller autorizat Microsoft. Orice altceva nu este legal indiferent ce ar zice cineva. Faptul ca se activeaza sau merg uptate-urile nu il face legal.
In al doilea rand, windows 8 nu se mai vinde legal de ceva vreme.
In al treilea rand, sunt multe locuri din care poti lua imaginea Win8, Win10 preactivata sa o pui pe calculator si merge fara probleme. Torente. Inclusiv update-urile. E la fel de legal ca si cand ai da 50-100 lei la altul doar ca e gratis.
Ca idee, nu incurajez pirateria dar singura solutie legala este de la reseller autorizat.
Smecheria aia cu VL si altele e la fel de legala ca si imaginile preactivate de pe torente.

Edited by jm2010, 04 August 2020 - 07:40.


#17
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
In primul rand de ce ai nevoie de o licenta. La un moment dat parteneri emag vindeau licente windows 10 la sub 20 ron.

1) Daca ai nevoie pentru calculatoru personal, e ok aia cu 10 Ron...

2) Daca esti persona juridica si cumperi una de aia cu 10 Ron exista un mic risc la un moment dat in timpul uni control de la stiu eu ce institutie a statului sa nu li se para legala si sa te amendeze.

#18
Jumong

Jumong

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 01.05.2009

 modoran, on 04 august 2020 - 06:54, said:

Codurile de 10 - 15 lei sunt echivalentul activatoarelor vechi,  acum lumea da 10 lei pe un cod din asta si totul merge ok, fara sa mai folosesti activator si sa risti diversi virusi la pachet cu acesta.   Este o evolutie, ca oricum sa dai peste 500 de lei nici nu poate fi vorba, cred ca nici aia ce sustin sus si tare pe softpedia ca sunt ilegale codurile de 10 lei nu cumpara ei originale la pret de 50 de ori mai scump.
Dar nu ai de unde sti ca acele coduri nu sunt emise de vreun activator. Posted Image

Legal, le cumperi de la Microsoft sau de la parteneri autorizati, alea vin si cu licenta, de aia sunt de la 4-5-600 de lei in sus.
Restul sunt doar coduri de activare, obtinute de la multinationale care cumpara cate o tona, de la diferite organizatii neguvernamentale, ONG-uri, care primesc un numar oarecare, gen Asociatia Veteranilor din America, din astia care apara mediul, etc. Functioneaza bine mersi, unora la merg de ani de zile, altora nu li se activeaza din prima, dupa care intra in discutii cu vanzatorul si ala le trimite alt cod care se activeaza.
Astea sunt ilegale toate, atat pentru persoane fizice, cat, sau mai ales, si pentru persoane juridice, fiindca se considera ca faci profit cu acele coduri, si cand e vorba de bani, atat Microsoft cat si ANAF-urile din toate tarile lumii sunt mai atente si trebuie sa respecte tratatele internationale.
Doar ca in Romania, probabil si in alte tari, ca persoana fizica, nu-ti bate ANAF-ul, ORDA, sau Microsoft la usa ca sa te intrebe ce licenta ai la pc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate