Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Comanda online neonorata

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Haideti sa va zic ce m patit in seara asta. Lucrez la o societate unde programul este permanent, prin urmare nu putem sa plecam in timpul serviciului sa servim masa. Fiind in secolul XXI, apelam la varianta online. In seara asta dam comanda toti cei 12 colegi de niste pizza (cazul meu), kebab sau salata de pui. Nu era prima data cand comandam la acest lant (au vreo 4 in oras) de restaurante cu livrare online. Comanda am dat-o eu pe site-ul lor, in jur de ora 20.00, la intrarea in tura, de unde si supărarea mea Posted Image
In general, comenzile ajungeau dupa maxim 30 de min, dar noi inca asteptam masa pe la ora 21.00 cand m-au sunat de la restaurant sa-mi spuna ca acum au vazut comanda si ca vine, ati ghicit, intr-o jumatate de ora.
La ora 22.00 le dau un telefon in urma caruia primesc asigurari ferme cum ca baiatul este pe drum si in 10 min ajunge. In jur de ora 22:30 primesc un telefon de la curierul lor prin care imi spune ca in maxim 5 min e in parcarea firmei. Buuunnn!

Si acum incepe distractia - in timp ce ma indreptam spre masina celui care venise cu produsele observ cum astuia ii cedeaza pungile de hartie si toata mancarea noastra se imprastie pe jos. Tacticos, scoate alte pungi din masina (nu ma vazuse) si incepe sa puna produsele de pe jos in alte pungi. Odata ajuns langa el, a realizat ca am vazut toata faza si si-a cerut scuze, asigurandu-ma ca mancarea este OK. Posted Image

Bineinteles, am refuzat comanda si am contactat restaurantul, care m-a asigurat ca in maxim 30 de minute or sa ne trimita alte produse.
Este 03:40 si am constat faptul ca biscuitii de la PECO si napolitanele sunt un deliciu cand ti-e foame si comanda nu mai vine. Posted Image

Ca idee, voi ce ati face in locul nostru?


Ati comada 100 de pizza si ati refuza comanda ulterior? Sau ati sesiza ANPC-ul?Posted Image

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Eu am patit altcumva. la TakeAway.
Prima si singura comanda la ei. Fac comanda pe la 20 seara, estimeaza ei ca ajunge pe la 21.
Trece 21, se face 22, sun la ei(nevasta de fapt) si-mi spun ca "acum au plecat". Le-am zis sa nu mai vina ca noi am plecat sa mancam la restaurant.
Pai... copiii trebuiau si ei sa doarma macar pe la un 23, doar nu era sa-i las sa doarma flamanzi asteptand mancarea vietii. Am plecat la terasa de vizavi si am mancat  ceva ce se facea rapid si cu asta-basta.
A venit curierul cand noi eram la restaurant vizavi (pe la 22.30), desi le-am zis sa nu mai trimita ca nu vom primi comanda. Ne-a sunat curierul si l-am trimis de unde a venit. Oricum mancarea cred ca era de mult sleita.
Nu vad rostul la ANPC din moment ce n-ai platit. La ANPC te adresezi cand platesti si primesti altceva decat ai cumparat. Dar sanchi si cu ANPCul asta,   n-am avut de-aface cu ei, dar n-am incredere in ei din oficiu, n-am incredere in nicio institutie din asta care lucreaz direct cu cetateanul.

Edited by maccip, 31 July 2020 - 03:00.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDeuxEx, on 31 iulie 2020 - 02:45, said:

Bineinteles, am refuzat comanda si am contactat restaurantul, care m-a asigurat ca in maxim 30 de minute or sa ne trimita alte produse.


Eu nu mai comandam tot de la ei. Sunt sigur ca la comanda retrimisa tu aveai "extra topping" si "condimente"  la pizza iar colegii "extra sos" la kebab :D

#4
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postmaccip, on 31 iulie 2020 - 02:59, said:

Eu am patit altcumva. la TakeAway.

Tot de TakeAway tin si astia, desi au si site separat.

View PostMembruAnonim, on 31 iulie 2020 - 03:08, said:

Eu nu mai comandam tot de la ei. Sunt sigur ca la comanda retrimisa tu aveai "extra topping" si "condimente"  la pizza iar colegii "extra sos" la kebab Posted Image

Sunt convins ca asa faceau, prin urmare i-am rugat sa trimita un alt curier.


Chiar daca nu am achitat comanda, comanda tot a fost plasata. Prin urmare, eu cred ca pot fi intrebati de ce nu au onorat-o.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDeuxEx, on 31 iulie 2020 - 03:14, said:

Sunt convins ca asa faceau, prin urmare i-am rugat sa trimita un alt curier.


Pai si de ce crezi ca nu ar face asta si restaurantul? Posted Image Pt ca au o paguba cu mancarea varsata pe jos.

edit: mie mi-a povestit cineva ce porcarii se mai intampla prin bucatariile restaurantelor. Mi s-a intors stomacul pe dos. Daca ar fi dupa mine, as da lege ca astia de fac asemenea "condimentari" sa faca puscarie vreo 5 ani.
Faza este ca se intampla si in restaurante de fitze, oriunde se gasesc nenorociti care "condimenteaza". De atunci incerc sa evit cat pot de mult restaurantele.

Edited by MembruAnonim, 31 July 2020 - 03:20.


#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Rezumat :

     -ai comandat pizza la job.
     -pizza a venit cu întârziere
     -ala care livra pizza a scăpat -o pe jos
     Unde e dilema ? Care e subiectul ?

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,254
  • Înscris: 06.01.2007
Am mai avut o experienta nasoala acum multi ani.
Era o pizzerie restaurant Casa Romana ii zicea. Mai ieftineaua asa, dar mai mergeam sa mananc pizza sau chestii simple gen ceafa cu cartofi.
Era aproape de serviciu, dar mancam cand plecam de regula. Insa o data ne-am gandit noi sa facem comanda.
Au venit, am platit, si cand ne uitam la "marfa", stupoare maxima. Nu era nici pe departe de ceea ce stiam noi la restaurant.  O pizza mica, amarata, neaspectuoasa, ziceai ca-i facuta din resturi.
Pai nu asa ma nene!
Am plecat frumusel cu inca un coleg la ei pusi pe scandal, cu cutiile alea in brate.
Cica "n-am stiut ca sunteti dumneavoastra", asta a fost raspunsul lor. Ne cunosteau aia de pe la restaurant ca mai veneam pe-acolo.
Pai?...
Ne-au dat banii inapoi si n-am mai calcat pe-acolo de atunci. Intre timp si-au schimbat numele de vreo 2 ori, acum arata mai bine, dar tot nu mai intru acolo din cauza experientei triste de atunci.

Chestia asta cu mancarea mai trista la livrare decat in restaurant o practica multi, dar la aia era o diferenta enorma.
Si "La mama" livreaza total altceva decat servesc in restaurant. Livrau prin unii "quicky", dar dupa vreo 2-3 tepe n-am mai comandat de la ei, desi in restaurantele lor mancarea e .. mancabila.
Dar am patit-o si la alte restaurante, intr-o doza mai mica, usor deranjanta, dar acceptabila pana la urma dat fiind ca vezi cum merg lucrurile.

Edited by maccip, 31 July 2020 - 03:21.


#8
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

View PostDeuxEx, on 31 iulie 2020 - 03:14, said:

Tot de TakeAway tin si astia, desi au si site separat.



Sunt convins ca asa faceau, prin urmare i-am rugat sa trimita un alt curier.


Chiar daca nu am achitat comanda, comanda tot a fost plasata. Prin urmare, eu cred ca pot fi intrebati de ce nu au onorat-o.
Nu prea ai ce reclama, ei au venit tu ai refuzat comanda.Poate produsele chiar erau ok.Singurul lucru care il poti face e sa nu mai comanzi de la ei.Foarte probabil nu au livrat a doua oara pentruca, curierul nu a povestit in intregine ce s-a intamplat, si s-au gandit ca le-ai dat teapa refuzand sa ridici comanda.Poti eventual trece pe la ei sa lamuresti problema, asta bine inteles daca vrei sa mai mananci de la ei.

Edited by fqx, 31 July 2020 - 03:28.


#9
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postfqx, on 31 iulie 2020 - 03:22, said:

Nu prea ai ce reclama, ei au venit tu ai refuzat comanda.Poate produsele chiar erau ok.Singurul lucru care il poti face e sa nu mai comanzi de la ei.Foarte probabil nu au livrat a doua oara pentruca, curierul nu a povestit in intregine ce s-a intamplat, si s-au gandit ca le-ai dat teapa refuzand sa ridici comanda.Poti eventual trece pe la ei sa lamuresti problema, asta bine inteles daca vrei sa mai mananci de la ei.

De-i ca ei sunt 1000... Insa o sa am grija sa le spun si celor de pe turele de zi, si altora, ce fac baietii. Faceam un calcul(nah, de foame) in noaptea asta si cred ca vor pierde circa 150-200 de comenzi pe zi.

Singurele lor avantaje erau ca aveau o pizza chiar buna si faceau livrari pana la ora 23.00, insa se gasesc si alte optiuni mai serioase in Tg-Jiu.

#10
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014
E decizia ta daca pizza e suficient de buna incat sa ii ierti sau te muti la altiiCam asta se intampla cand ai salariati prost platiti si slab instruiti.

#11
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postcspot, on 31 iulie 2020 - 03:16, said:

Rezumat :

-ai comandat pizza la job.
-pizza a venit cu întârziere
-ala care livra pizza a scăpat -o pe jos
Unde e dilema ? Care e subiectul ?

Subiectul e simplu (nu ai citit pana la capat)... Trebuiau sa trimita o noua comanda, insa au uitat sa o faca. Prin urmare, 12 oameni au stat toata noaptea cu foamea-n gat, desi li s-a promis ca li se va retrimite comanda.
Apoi urmeaza intrebarea; reclamatie la ANPC sau o noua comanda, mai consistenta, pe care sa nu o mai platim? Posted Image

#12
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Alooo nu ai auzit de regula de 5 secunde?
Trebuia sa iei mancarea si gata

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDeuxEx, on 31 iulie 2020 - 03:51, said:

Singurele lor avantaje erau ca aveau o pizza chiar buna si faceau livrari pana la ora 23.00, insa se gasesc si alte optiuni mai serioase in Tg-Jiu.
Nu trebuie mancat dupa ora 21:00, nu e sanatos.
Titlul trebuie schimbat, comanda online neridicata ca de onorat au onorat.

View Postfqx, on 31 iulie 2020 - 03:22, said:

Nu prea ai ce reclama, ei au venit tu ai refuzat comanda.Poate produsele chiar erau ok.Singurul lucru care il poti face e sa nu mai comanzi de la ei.
Probabil ii va blacklista oricum, asa se intampla cu neridicarea comenzii si pierderile respective. EI abia fac fata probabi la cate comenzi au, de aia le intarzie.

Edited by andreic, 31 July 2020 - 06:51.


#14
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcutzu_rexi, on 31 iulie 2020 - 06:36, said:

Alooo nu ai auzit de regula de 5 secunde?
Trebuia sa iei mancarea si gata

Era intr-o comedie, daca trec cele 5 secunde se trece la regula de 10 secunde :P

#15
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,832
  • Înscris: 01.11.2005

View Postandreic, on 31 iulie 2020 - 06:44, said:

Titlul trebuie schimbat, comanda online neridicata ca de onorat au onorat.
Adica daca tu faci comanda la mancare acum si o primesti peste 3 ore se numeste comanda onorata ???

#16
kjlfdshgfdlkgh

kjlfdshgfdlkgh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 23.08.2018

View PostMembruAnonim, on 31 iulie 2020 - 03:15, said:

mie mi-a povestit cineva ce porcarii se mai intampla prin bucatariile restaurantelor. Mi s-a intors stomacul pe dos. Daca ar fi dupa mine, as da lege ca astia de fac asemenea "condimentari" sa faca puscarie vreo 5 ani.
Faza este ca se intampla si in restaurante de fitze, oriunde se gasesc nenorociti care "condimenteaza". De atunci incerc sa evit cat pot de mult restaurantele.
probabil o sa regret ca intreb, dar ce chestii ai auzit ca se intampla?

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hBVVJCaKNQU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MCXkXc25y0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uGyh8BlrDtA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
Raku99

Raku99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 21.06.2020
Mai bine sa nu știi. Mănâncă plateste zici saru mana pt masa daca ti a placut si gata

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate