Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

intrebare electromagneti

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
perfect , in confinement nici nu e nevoie sa reziste condensatorii.
se poate atasa cate 1 condensator sa inconjoare pellet-ul cu izotopii , va avea conductivitate , va crea camp magnetic , si va ajuta la comprimarea pelletului , se va strica si se va inlocui instant cu alt pellete cu condensator propriu. condensatorul in cazul asta fiind ca si consumabil , ca la imprimante

#38
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 karax, on 04 august 2020 - 09:39, said:

perfect , in confinement nici nu e nevoie sa reziste condensatorii.
se poate atasa cate 1 condensator sa inconjoare pellet-ul cu izotopii , va avea conductivitate , va crea camp magnetic , si va ajuta la comprimarea pelletului , se va strica si se va inlocui instant cu alt pellete cu condensator propriu. condensatorul in cazul asta fiind ca si consumabil , ca la imprimante

Pana  la  urma  ce  vrei sa  construesti ?  Ai deviat  cam  mult  de  la  subiectul  deschis  de  tine .
,, se poate ca in cazul in care se aplica o forta electromagnetica de la cativa electromagneti , electronii anumitor gaze sa fie detasati ca in cazul ionizarii obisnuite? "

Da  ,  daca   electronii se   deplaseaza  cu viteza  perpendiculara pe  liniile  de  camp  fie  el si  magnetostatic  .
Dar   ca  sa-i  deplasezi  ai  nevoie  de un  camp  electric   suficient  de  puternic  pentru  a  smulge  electronul  de  sub  sfera  de  influenta  al  atomului.
Si  cum  si  cu  ce energie  realizezi asa  ceva ?
Acum  cred  ca  ai aflat  raspunsul  la  intrebarea  pusa  de  tine .

Edited by scanteitudorel, 04 August 2020 - 11:37.


#39
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Ce sa construiasca? N-are nici macar un aparat de masura.

#40
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
Karaxe.

In loc sa umbli dupa cai verzi printre electroni, ai bine l-ai urmari pe electroBOOM pe youtube.
Ai avea ce invata.

#41
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 radurus, on 04 august 2020 - 13:38, said:

Karaxe.

In loc sa umbli dupa cai verzi printre electroni, ai bine l-ai urmari pe electroBOOM pe youtube.
Ai avea ce invata.

Mai  bine  ar citi  carti de   stiinta si  tehnica .  
Un astfel  de  subiect  necesita  o  cultura   stiintifica  vasta  .
Ex.  Tratate   de  fizica  si  chimie  ,  scrise   de  mari  autori  :
Fizica   fenomenelor  magnetice  vol .   1-3 . Prof.  Acad.  Emil  Burzo ,   Magneti   permanenti   de  acelas  autor .
Chimia de  Nenitescu ,
Durificarea  prin  scantei ,
Electricitatea   atmosferica ,
Descarcarea  electrica  in  gaze  de  mare  presiune ,
Fizica  Atomica  si  Nucleara ,
Producerea  de  energie  electrica   prin metoda   MHD ,(  Magneto Hidro Dinamica ) .
Si  alte  multe  carti  care  nu  ar  trebuii  sa  lipseasca  din   biblioteca   personala  a   celui  care  doreste  sa  descopere  ceva  nou ,  sau sa  inventeze  ceva   mult   superior   fata   de  ceea  ce  exista  la  ora  actuala .
Moto :
Eu imi  imaginez   ce  vreau ,
Dar   fizica  are  intotdeuna  dreptate .
S.T.

Edited by scanteitudorel, 04 August 2020 - 19:04.


#42
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
scanteitudorel
Dl Tudorel, mi s-a parut ca am vazut o postare a dumitale pe -forumul de cercetare gratuita- la topicul  -de ce a esuat experimentul M-M-. Eu nu intru pe forumul lor pentru ca nu are posibilitatea postarii pdf-urilor. De aceea m-am gandit sa le raspunzi dumneata ca rezultatul experimentului M-M se datoreaza cuplajului luminii cu campul de densitate emanat din masa Pamantului. Aceasta cocluzie apare in fisierul in care se face deducerea formulei lui Fresnel, postat la linkul de mai jos.

https://forum.softpe...8#entry21227576

Pdf-ul acesta apare in pagina a 2-a a topicului legat de parametri fotonului la trecerea prin vid, la postarea  # 24. Moderatorul Dany_Darke l-a pitit acolo, fiindca nu i-a plcut sa figureze in pagina cu subiecte stiintifice.

Edited by calahan, 06 August 2020 - 11:38.


#43
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,118
  • Înscris: 25.02.2007

 radurus, on 04 august 2020 - 13:38, said:

Karaxe.

In loc sa umbli dupa cai verzi printre electroni, ai bine l-ai urmari pe electroBOOM pe youtube.
Ai avea ce invata.
Sustin si eu acest indemn !

E amuzant tipu' si are o intelegere buna a lucrurilor despre care vorbeste.
Pentru incepatori este foarte bun. Sau pentru cei care vor sa-si corecteze un pic tirul :)

#44
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

 calahan, on 06 august 2020 - 11:26, said:

scanteitudorel
Dl Tudorel, mi s-a parut ca am vazut o postare a dumitale pe -forumul de cercetare gratuita- la topicul  -de ce a esuat experimentul M-M-. Eu nu intru pe forumul lor pentru ca nu are posibilitatea postarii pdf-urilor. De aceea m-am gandit sa le raspunzi dumneata ca rezultatul experimentului M-M se datoreaza cuplajului luminii cu campul de densitate emanat din masa Pamantului. Aceasta cocluzie apare in fisierul in care se face deducerea formulei lui Fresnel, postat la linkul de mai jos.

https://forum.softpe...8#entry21227576

Pdf-ul acesta apare in pagina a 2-a a topicului legat de parametri fotonului la trecerea prin vid, la postarea  # 24. Moderatorul Dany_Darke l-a pitit acolo, fiindca nu i-a plcut sa figureze in pagina cu subiecte stiintifice.

Calahan ,
Intradevar   activez  si  pe   forum  cercetare  stiintifica ,  dar  de   aproximativ   2  ani  nu mai  am o  activitate   intensa  .
Sincer  sa  fiu  m-am  cam   plictisit de   stiinta  si   tehnica  ,  asa  ca  mai scriu si  eu din cand  in  cand  cate  ceva .
In  ceea  ce  priveste  postarea   de  PDF - uri  , nu cunosc  problema  deoarece  nu am  postat  asa  ceva .
Nu  vad   de  ce  nu  se  poate  ,  dar  tu stii  mai bine .
Posibil sa  nu  ai  acces  din  cauza   ca  nu esti  logat   si  probabil  ca  in   rubrica  destinata   vizitatorilor  ai optiuni  limitate .
Daca   te   intereseaza subiectul si   crezi  ca   poti  veni   cu  informatii   suplimentare , adreseaza  o  intrebare  unui   moderator   despre  PDF-uri   si  atunci  vei sti care  este   problema .
Nu  te  da   batut  doar  pentru atata  lucru.

Edited by scanteitudorel, 07 August 2020 - 05:38.


#45
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
scanteitudorel
Noi aici zicem ca facem stiinta, adica teorie si filozofie. Dar se face si multa flecareala si galceveala cu multe ironii si snobisme la adresa celor care nu sunt doctori in matematici.  Dar daca zici ca ai vrea sa faci si altceva, cred ca sugestia mea de a studia articolul cu -formula lui Fresnel- si de a le raspunde celor de pe -cercetare gratuita- la intrebarea -de ce a esuat experimentul M-M, s-ar potrivi si ar fi tocmai binevenita. Asta bineinteles, numai daca admiti ce scrie in fisierul ala. Mie mi-a placut tare mult cand l-am citit prima data.  Atunci am inteles si eu ce este cu antrenarea eterului si cu formula lui Fresnel.

#46
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015

Quote

calahan  ;  Dar daca zici ca ai vrea sa faci si altceva,  

Quote

scantei  tudorel  : asa  ca  mai scriu si  eu din cand  in  cand  cate  ceva .
Eu  asta   am scris  si nu-mi  dau  seama   de  unde  ai tras  concluzia   din   textul  scris  de   mine  ,  ca as   vrea  sa   fac  si   altceva ?
Fac   si  altceva  , dar  nu  am scris .
Acum   ma ocup   de   muzica  , (  adica   cant  la  orga  si ghitara ), asa   pentru  placerea  mea si  pentru  ami  aduce aminte   de   vremea  adolescentei .
Experimentul  M-M   nu ma  intereseaza ,  din   simplu motiv  ca  nu  a  intrat  in sfera   mea   de  preocupari .
P.s.  Tot  nu  inteleg ,   cine  te  opreste   sa-ti  prezinti opiniile  fata   de  experimentul M-M  in  forum   cercetare ?
Daca  nu   sunt  admise PDF-urile , faci o  poza  ,  sau  copy-paste .
Sigur  vei  gasi  o  modalitate .

Edited by scanteitudorel, 09 August 2020 - 03:08.


#47
scanteitudorel

scanteitudorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.12.2015
calahan ,
Sau o  captura  cu Snipping  Tool.

Edited by scanteitudorel, 09 August 2020 - 03:18.


#48
calahan

calahan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 809
  • Înscris: 09.04.2015
scanteitudorel

Quote

Sincer  sa  fiu  m-am  cam   plictisit de   stiinta  si   tehnica  ,  asa  ca  mai scriu si  eu din cand  in  cand  cate  ceva .
De aici am tras eu concluzia ca ai vrea sa faci o variatie. Eu sunt cam ageamiu la lucrul cu calculatorul. Nu stiu sa fac manevre, prin care sa trimit pdf-urile. Stiu doar sa le trimit in atasament. Daca nu pot sa pstez pdf-urile nu am subiecte de discutie. Daca aveam aplicatia atasamentului, trimeteam de mult podf-urile la forumul de cercetare. Dar eu am indraznit sa ma adresez dumitale fiindca am vazut o postare la topicul cu -rezultatul negativ al experimentului M-M-  si am crezut ca esti cumva interesat de acest subiect. De la stiintificii de pe forum, nu ai sa capeti niciun raspuns. Eu le-am pus o intrebare simpla si nu mi-au raspuns. I-am intrebat sa-imi raspunda, daca lucrul de extractie, din ecuatia efectului fotoelectric, este sau nu ulterior interactiunii fotonului incident, cu electronul din metal?. Si daca nu trebuie sa se respecte conservarea impulsului si energiei fotonului incident, in chiar momentul interactiunii fotonului cu electronul?. Dumneata ce crezi in legatura cu acest fenomen?

Edited by calahan, 10 August 2020 - 08:57.


#49
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cred ca la primul atom este o energie a fotonului , si dupa este o energie a golurilor din conductor , ce ele imprima o viteza electronilor , asa cum in bateriile AAA de 1,5 de exemplu nu este nici o energie separata bagata ci doar conectate bateriile la apasare

sau asa cum ionii atrag electroni. de exemplu in bateriile mari de masina in care lichidul ofera electroni placilor de plumb

#50
OnnuTm

OnnuTm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 13.02.2013
Magnetoul de la microunde e ionic microwave dar fara antena , ma rog nu stiu aplicatia ta nebuneasca dar aceal produce un vant ionic la o frecventa de cativa GHz, daca vrei sa faci ceva trebuie sa povestesti nebunia ta pana la capat ,nu ne arunci o ideie care nu o poti folosi la nimica ...  Daca nu vreisa ne spui ce faci , se inchide discutia.

#51
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,260
  • Înscris: 06.01.2007
Bai karax, tocmai l-am auzit pe Adrian Cioroianu zicand ca spera sa se descopere "un fel de arc voltaic pe care sa-l bagi in priza si sa produca energie"

Da-i bice ca te face Adrian.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate