Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Televizor pe post de monitor?

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
AndreY2u

AndreY2u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 21.04.2016
Stiu ca s-a mai discutat cu cu vreo 4 ani in urma despre subiect, dar cer din nou parerea pentru ca in 4 ani lucrurile poate s-au schimbat.
Ma gandesc sa cumpar un smart tv de 32' pentru al folosii pe post de monitor, filme si browsing.
Ar fi ok?
la ce trebuie sa fiu atent cand il cumpar?

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sa aiba un panel bun

dar dupa mine 32' e minuscul.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Sa accepte/afiseze RGB/YCbCr 4:4:4 ca filmele vin cu informatie reduse in ce priveste culorile, dar pe desktop ar arata ciudat.

Sa n-aibe retentie de raman urme dupa 5 minute de continut static.

Posibil si alte diferente.

#4
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu cred ca se mai fabrica televizoare bune sub 40 de inch dar si acolo trebuie atentie ce cumperi.

Astea de 32 sunt, in general, niste porcarii ieftine si cam atat.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007
In primul rand o sa iti omoare ochii... televizoarele nu sunt facute sa stai la 50cm de el.
In al doila rand pe tv o sa ai input lag... o sa fie un delay de cateva zeci de ms intre miscarea mouse-ului si ce afisaza pe TV.
Televizoarele nu sunt facute sa functioneze ca un nonitor.

Eu am un QLED de la Samsung pe care il mai folosesc din cand in cand pe post de monitor, si e mult mai ok decat pe un TV LED.
Problema e ca nu gasesti QLED de 32", Samsung cel mai mic TV QLED il are de 43".

Bafta la cautat

#6
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Un monitor este special construit pentru aceasta functie.
Un TV pe post de monitor este un compromis. 100% un Tv la diagonala aia este mai ieftin decat un monitor. Oare de ce ? Ca TV-ul are mai multe "oase" in interior.
Si eu am un TV Samsung de 24'' pe post de monitor la PC, pentru ca am "cedat" monitorul HP de 24'' lui fi-miu, student la arhitectura. Dar nu fac nimic special pe acest PC. Si nu stau ore in sir in fata lui. La Solitaire se descurca minunatPosted Image
Are set-up cu 3 monitoare, de fapt 2 monitoare HP pentru lucru si un TV LG de 32'' pentru vizionat diverse de pe YT, filme, etc.
Dar LG-ul nu este folosit decat pentru acele task-uri amintite mai sus, nu pentru lucru cu programele de arhitectura.

Edited by viceroy56, 29 July 2020 - 10:47.


#7
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007

 mirel3003, on 29 iulie 2020 - 10:44, said:

In primul rand o sa iti omoare ochii... televizoarele nu sunt facute sa stai la 50cm de el.

Cum? Fata de un monitor de aceeasi dimensiune.

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

 mirel3003, on 29 iulie 2020 - 10:44, said:

In primul rand o sa iti omoare ochii... televizoarele nu sunt facute sa stai la 50cm de el.
In al doila rand pe tv o sa ai input lag... o sa fie un delay de cateva zeci de ms intre miscarea mouse-ului si ce afisaza pe TV.
Televizoarele nu sunt facute sa functioneze ca un nonitor.

Eu am un QLED de la Samsung pe care il mai folosesc din cand in cand pe post de monitor, si e mult mai ok decat pe un TV LED.
Problema e ca nu gasesti QLED de 32", Samsung cel mai mic TV QLED il are de 43".

Bafta la cautat
aberezi cu gratie.

ii dai semnal prin hdmi si ai chiar si sunet.

lag ai daca plimbi semanalul prin digital-analogic-digital.
dar asa e digital, tv-ul doar afiseaza, nu proceseaza imaginea.

#9
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
E vorba despre inputlag, nu despre lag la modul generic.

Input lag-ul este timpul din momentul in care ai apasat pe mouse pana in momentul in care cursorul de pe ecran reactioneaza la acel impuls. Daca valoarea asta este ridicata, iti da senzatia de greata, unii chiar vomita Posted Image

La televizoarele noi (si scumpe) au rezolvat problema input lag-ului. Unele au chiar mod de gaming unde ai input lag comparabil cu cel al unui monitor multimedia (nu de gaming, ca alea deja sunt scule dedicate).

 mirel3003, on 29 iulie 2020 - 10:44, said:

In primul rand o sa iti omoare ochii... televizoarele nu sunt facute sa stai la 50cm de el.

Povesti din alte timpuri...

Televizoarele actuale de buna calitate (de la 400-500 euro in sus) nu au imaginea cu nimic diferita de a unui monitor cand sunt folosite in acest scop (mai ales in gaming mode, care dezactiveaza procesarile de imagine).

Edited by razor01, 29 July 2020 - 11:17.


#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,007
  • Înscris: 28.10.2006
Io la Sams, cum am spus mai sus, nu "vad" niciun lag. Si nici nu vomit prea usor.
Dap, ai sunet pe conexiunea HDMI, dar doar de control, ca suna basinile alea de difuzoare de numa'-numa'!

#11
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca il pui in modul film sau ceva cu input lag mare si o sa incerci sa joci ceva de actiune e posibil sa vomiti :)

Din fericire televizoarele moderne au functie de gaming ce ofera input lag aceptabil spre bun sau chiar excelent in cazul anumitor modele.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
orice tv decent stie cand e legat la pc si trece automat in mod "monitor".

#13
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 arg, on 29 iulie 2020 - 10:30, said:

dupa mine 32' e minuscul.

Sa stai cu nasul in el, de la 25-30 cm cam la cat stai de un monitor, nu e deloc minuscul.

 mirel3003, on 29 iulie 2020 - 10:44, said:

In primul rand o sa iti omoare ochii...

E un mit.

#14
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca nu are input lag mic pe modul cu cele mai putine procesari (de obicei GAME) degeaba trece ca nu o sa fie bun ca monitor.

Trebuie vazut la fiecare televizor in parte ce ofera, sunt masuratori pe internet.

#15
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,946
  • Înscris: 04.10.2007

 arg, on 29 iulie 2020 - 11:08, said:

aberezi cu gratie.

ii dai semnal prin hdmi si ai chiar si sunet.

lag ai daca plimbi semanalul prin digital-analogic-digital.
dar asa e digital, tv-ul doar afiseaza, nu proceseaza imaginea.

Tu aberezi amice... Pe un TV Samsung 40HU6XXX si pe un 40ES5XXX ai un input lag de sute de ms.... misti mouse-ul si se vede ca pe TV pleaca muult mai tarziu, la fel tu opresti mousele-ul si pe TV el merge in continuare....
Confunzi grav de tot termenii, nu sti ce inseamna Input lag.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
sigur nu e placa video si din modul cum e setat tv-ul?
ca cabluri folosesti?

#17
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 Ion_de_la_Raion, on 29 iulie 2020 - 11:21, said:

Sa stai cu nasul in el, de la 25-30 cm cam la cat stai de un monitor

Tu stai la 25 cm de ecran? Nu am vazut in viata mea pe cineva sa stea asa de aproape, nici macar cand butoneaza telefonul mobil.

Distanta generica fata de un monitor este de 50-60cm. Eu asa stau fata de un ecran de 43 de inch si nu am nicio problema. Din contra, cand sunt nevoit sa folosesc un monitor mai mic nu ma mai descurc, am impresia ca totul este prea mic. Mi-e greu sa lucrez cu monitoare mici de cand m-am obisnuit cu 40+ inch.

Edited by razor01, 29 July 2020 - 11:27.


#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
p.s. unde am pomenit eu de imput lag?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate