Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Inginere electrică-Informatica aplicată

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
La aceasta facultate(iasi) pe specializarea informatica aplicata se face programare? Pe programa de învățământ sunt 2-3 cursuri de programare pe semestru minim,dar se fac serios sau..? Aș dori niște păreri

#2
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011
In principiu la orice facultate din Ro nivelul la care se face "programarea" (ce iti inchipui tu ca iti trebuie in industrie) e unul minim, scolastic. Fie niste chestii in vreun limbaj obscur, de familiarizare cu niste concepte vagi, fie ceva la nivel incepator, ce poti invata acasa. Daca vei face Java, cu siguranta nu vei face tot ecosistemul sau toolurile necesare, ci numai programare procedurala si OOP, si acolo notiuni de baza. La asta contribuie si faptul ca studentii sunt de pe alta lume, rupti total de ce se cere pe piata muncii. Mai degraba s-or face fundamente teoretice bune pentru chestii care duc catre cercetare (procesare de semnal, electronica, matematici etc). Spun in general, nu stiu de facultatea aia.

Ce inseamna programare, ce vrei sa faci de fapt? Te-ai uitat pe niste cerinte de job, stii pe cineva care lucreaza?

Eu, daca eram acum liceean, "aplicam" direct in Europa sau chiar Statele Unite. Engleza faceti de la.... 6 ani? Adica, nu vad de ce sa nu te pregatesti din timp...

Edited by aaaa4567, 29 July 2020 - 02:21.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostWishShadow, on 29 iulie 2020 - 01:01, said:

dar se fac serios sau..?
Parca ti-am mai spus, oriunde pe lumea asta, la facultate nu-i cum stii din liceu sistemul. Serios se fac dar clar sub asteptarile obisnuite pana acum pentru ca accentul pe tine cade si nu pe predarea din scoala stil "la tabla"!
Obtii o diploma buna de aici insa vei munci sa treci restul de cursuri iar asta cred ca ti se va parea un calvar daca tu nu doresti ingineria asta.

Edited by neagu_laurentiu, 29 July 2020 - 03:39.


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostWishShadow, on 29 iulie 2020 - 01:01, said:

La aceasta facultate(iasi) pe specializarea informatica aplicata se face programare? Pe programa de învățământ sunt 2-3 cursuri de programare pe semestru minim,dar se fac serios sau..? Aș dori niște păreri
De ce nu mergi alaturi la AC?

#5
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Nu am medie de AC, din păcate.

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,774
  • Înscris: 25.01.2007
la ac parca s-a publicat, e peste 9 nota de intrare. si de unde stii ca ai intrat la electrica? ca restul de poli nu a publicat...

#7
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Nu am zis că știu, dar am 8,56 media, am șanse mari, dar nu știu dacă o să fie 90% materii bazate pe fizică..

#8
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
In primul an o sa fie 90% pe matematici!

#9
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
La facultate se fac mai mult decat niste notiuni introductive, dar ca sa cunosti bine programul trebuie sa lucrezi acasa. Cel mai bine e sa cunosti mai multe programe de inginerie chiar si la nivel de notiuni introductive, adica sa cunosti toate functiile , decat sa stii sa lucrezi foarte bine cu un singur program. La interviu nu te pune sa ii faci ceva complicat, ci te intreaba mai degraba ce face functia x, si daca stii mai multe programe este un avantaj.

#10
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Am întrat la inginerie electrica și informatica aplicata buget, dar sunt la 0,02 sutimi de ETTI, deci cred că o să ajung acolo.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Ramai la electrica, e mai aproape de ce vrei tu decat electronica.

#12
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Serios, de ce spuneți asta?

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Pai scopul tau (daca nu ma inseala memoria) era sa devii programator (peste un sistem de operare - ca sa fac dif. in raport cu cei de microcontrolere si alte dedicatiuni hardware).
Electronica nu te pregateste in directia asta (ci spre micro & co) asa ca dupa cei 2 ani la electro generali/trunchi comun, daca ai medie si intri la informatica aplicata, te indrepti spre scopul tau mai bine decat la ETTI.
Vezi asta si din simpla analiza a programei de invatamant.

Daca scopul tau e altu' atunci sigur ca propunerea mea ramana fara substanta.

Insa n-am inteles de ce nu te-ai inscris si la Informatica la...Bacau etc. pe unde aveai sanse.

Edited by neagu_laurentiu, 30 July 2020 - 12:19.


#14
BucsaMobilul

BucsaMobilul

    Bucșeanul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,839
  • Înscris: 02.11.2016
Am dorit să rămân in Iași dacă tot am domiciliu aici, da, pe programare vreau să mă specializez mai departe.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate