Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Legislatie drone

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
634 replies to this topic

#541
radmilo

radmilo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 16.02.2010

View Postsebesan83, on 16 noiembrie 2022 - 12:19, said:

Daca vreau sa filmez la evenimente cu mini 2 ce categorie imi trebuie sau e suficient doar sa o inscriu

Pentru mini 2 îți trebuie A1.

#542
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
https://www.dragosas...reguli-de-zbor/ este destul de bine sintetizata legislatia

#543
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021
Daca drona e înregistrată si zbor la atitudine mai mare de 120 m ce se poate intampla..ma refer la zone unde am voie sa zbor nu la cele restrictionate..o vede pe radar?ma suna de la AACR?

Edited by sebesan83, 18 November 2022 - 09:37.


#544
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu ai voie sa zbori peste 120m decat in contitiile in care urmaresti relieful natural. Adica decolezi de la baza unui deal de 300 de metri si zbori spre varful dealului. Atunci poti sa atingi 420m altitudine pe GPS fara probleme.

Daca in schimb faci asta pe plat, chiar si in zone fara restrictie de zbor, incalci limita de siguranta absoluta impusa de EASA si functie de gradul de risc sau de incidentul produs, poti plati de la o amenda pana la puscarie.

Daca zbori cu drona DJI poti fi detectat cu Aerosope de la zeci de kilometri distanta. Politia poate sa vina la punctul de unde zbori cu precizia GPS-ului de pe telefonul tau. Adica maxim 10-15 metri.

Cand esti detectat cu Aeroscope nu ai nici un fel de avertisment sau de informatie in directia asta. Deci riscul este absolut imens sa fii detectat si prins.

#545
Kebu

Kebu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.11.2022
Salutare

A reusit cineva sa obia aprobare de zbor peste Bucuresti (ma refer la zonele acoperite doar de RZ 570 - https://flightplan.r...it/drones/index) pentru categoria Open A1-C0 (Dji Mini 1-2-3) ?
Am vazut diverse opinii sau interpretari.
Din cate inteleg din legislatia curenta, RZ 570 este zona restrictionata, nu interzisa, adica se poate zbura respectand restrictiile impuse clasei respective de UAS si cu aprobare pentru foto/video.

#546
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Obtii doar daca ai vreun contract comercial. Pentru zbor recreational primesti un sut in dos.

#547
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View Postabac, on 18 noiembrie 2022 - 10:00, said:

Nu ai voie sa zbori peste 120m decat in contitiile in care urmaresti relieful natural. Adica decolezi de la baza unui deal de 300 de metri si zbori spre varful dealului. Atunci poti sa atingi 420m altitudine pe GPS fara probleme.

Daca in schimb faci asta pe plat, chiar si in zone fara restrictie de zbor, incalci limita de siguranta absoluta impusa de EASA si functie de gradul de risc sau de incidentul produs, poti plati de la o amenda pana la puscarie.

Daca zbori cu drona DJI poti fi detectat cu Aerosope de la zeci de kilometri distanta. Politia poate sa vina la punctul de unde zbori cu precizia GPS-ului de pe telefonul tau. Adica maxim 10-15 metri.

Cand esti detectat cu Aeroscope nu ai nici un fel de avertisment sau de informatie in directia asta. Deci riscul este absolut imens sa fii detectat si prins.

În teorie. In practică, am vrut sa fac câteva poze la marginea Brașovului in aproprierea viitorului aeroport de la Ghimbav, nestiind că este așa ceva acolo și că se desfășoară zboruri de test de pe el. Drona înregistrată, DJI Mini. In apropiere de aeroport era semnalul de la drona bruiat și aceasta se întorcea singură la punctul de decolare. Tot in zona Brașov pe lângă o unitate militară, același lucru.

#548
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Ce legatura are ce ai postat tu cu ce am zis eu referitor la plafonul de zbor? Daca tot ai depus efortul sa ma citezi?

Edited by abac, 21 November 2022 - 15:07.


#549
sebesan83

sebesan83

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 08.07.2021
Cunosc vreo 2 persoane care nu au dronele inregistrate si merg asa de 2 ani..fara probleme.. zona unde stau eu  pe harta dji e cu portocaliu..doar o parte...e cu rosu langa aeroportul de la TM care e la 60km departare

#550
Vicious2022

Vicious2022

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.12.2022
Salutare tuturor. Vin cu o scurta întrebare off-topic pentru care îmi cez scuze:
E cineva interesat sa opereze pe termen lung una-doua drone DJi AGRAS in zona Ialomița?
Și dacă nu, v-as ruga sa îmi indicați un grup/forum unde as putea sa discut cu tineri entuziaști din domeniu. Multumesc.

Dacă exista topic și nu l-am identificat, rog moderatorii sa mute postarea

#551
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Sigur gasesti cateva grupuri pe facebook...

#552
cashout

cashout

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2022
Va salut, mi-am luat recent o drona Mavic Pro si am nevoie de clarificari in ceea ce priveste zonele restrictionate.
Pe site-ul oficical recomandat de ACCR (https://flightplan.r....ro/init/drones) imi apar doar cateva zone portocalii in toata Romania, dar nu apare nimic deasupra aeroporturilor, banuiesc ca sunt zonele care ar trebui sa fie marcate cu violet dar nu apar pe harta ?? am atasat o captura de ecran de pe site si am incercat deja cu mai multe browsere si dispozitive dar apare tot la fel, deci banuiesc ca nu e site-ul pus la punct calumea.
De descarcat fisierele respective nu am inteles care e rostul intrucat sunt listele cu coordonatele gps.....nu o sa ma apuc sa le verific pe fiecare in parte.

Pe site-ul DJI pare a fi mai completa informatia: https://www.dji.com/flysafe/geo-map, am atasat si o poza cu restrictiile in zona Bucuresti.....dar banuiesc ca astea nu sunt toate?
Cum fac rost de o harta completa si clara cu zonele restrictionate?
Se poate pana la urma zbura deasupra Bucurestiului? Nu in zona aeroporturilor evident.

Attached Files



#553
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Nu

#554
byteworks

byteworks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 865
  • Înscris: 04.04.2003
Reimprospateaza pagina si vor apare.
https://flightplan.r...it/drones/index

#555
cashout

cashout

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.12.2022
Acum pare sa mearga corect, apar si astea violet, foarte multe ce-i drept Posted Image .
A incercat cineva sa obtina autoriaztie pt anumite zone restrictionate?
Merita efortul sau nu ?

#556
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu merita efortul pentru ca nu o sa primesti autorizatie. Nu se dau autorizatii pentru zboruri de agrement, se dau doar pentru zboruri comerciale, profesionale.

Daca alegi totusi sa zbori ilegal, sa nu cumva sa iti treaca prin cap sa o faci cu o drona DJI ca esti detectat in secunda 2.

#557
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,665
  • Înscris: 21.03.2020
Si in cat timp ajung trupele speciale la tine?

#558
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Poti afla destul de repede. La mine in Barcelona au ajuns in maxim 10 minute.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate