Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Spironolactona si euthyrox

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Hufij

Hufij

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2020
Am fost la medicul endocrinolog pentru ca imi cadea parul si mi-a dat sa fac mai multe analize dintre care TSH-ul, prolactina si fosfataza alcalina mi-au iesit usor modificate.
TSH-4,892   (0,3-4,5)
Prolactina-497,000  (66-490)
Fosfataza alcalina- 59,68   (64-306)
In paranteza este intervalul valorilor normale.
In urma analizelor mi-a dat sa iau euthyrox 25 mg (mi-a zis ca trebuie sa il iau pentru totdeauna, ceea ce m-a speriat putin) si spironolactona 25 mg ( o pastila de dimineata si una seara) timp de 6 luni.
As vrea sa stiu cu ce ma poate ajuta spironolactona si de ce mi-a dat sa o iau???

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
A zis că ai și hiperaldosteronism sau HTA?
Ce diagnostic scrie pe biletul pe care l-ai primit, in afara de hipotiroidie?

Edited by Karhu, 26 July 2020 - 20:30.


#3
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Pentru ca medicul a considerat ca spironolactona este un inhibitor de 5 alfa-reductaza.

#4
Hufij

Hufij

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2020
Diagnosticul meu este urmatorul: Hiperandrogenism idiopatic, Hipotiroidism primar.

#5
sam92

sam92

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 08.01.2013
Hormonii androgeni se sintetizeaza in prezenta 5 alfa-reductazei.Inhiband enzima cu ajutorul spironolactonei, se trateaza hiperandrogenismul

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007

 Hufij, on 26 iulie 2020 - 21:09, said:

Diagnosticul meu este urmatorul: Hiperandrogenism idiopatic
A, atunci e foarte clar de ce ți-a dat spironolactona: pt tratamentul acelui hiperandrogenism.

#7
Hufij

Hufij

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2020

 Karhu, on 26 iulie 2020 - 21:24, said:


A, atunci e foarte clar de ce ți-a dat spironolactona: pt tratamentul acelui hiperandrogenism.
Daca mi-a dat doar 6 luni spironolactona, sa inteleg ca in timp se poate regla hiperandrogenism-ul?
Si daca mi-a dat sa iau in fiecare zi euthyrox, insemna ca valorile la glanda tiroida nu se mai pot regla niciodata?
Analizele la endocrinologie se fac in functie de menstruatie cumva, are vreo relevanta?


Multumesc pentru raspunsuri!

#8
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,792
  • Înscris: 25.06.2007
În mod normal ar trebui să-ți facă trimitere pt control la laborator și în funcție de rezultat, reevaluarea dozei zilnice sau chiar oprirea medicației.
Menstruația nu influentează semnificativ interpretarea rezultatelor.

Edited by Karhu, 26 July 2020 - 23:48.


#9
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009

View Postsam92, on 26 iulie 2020 - 21:15, said:

Hormonii androgeni se sintetizeaza in prezenta 5 alfa-reductazei.Inhiband enzima cu ajutorul spironolactonei, se trateaza hiperandrogenismul
Nu are treaba cu 5 alfa reductaza, spironolactona are activitate antiandrogenica, asta e si o problema ca apar reactii adverse cand e folosit ca si diuretic: ginecomastie, disfunctii sexuale. De aceea se prefera eplerenona in aceste cazuri.
Inhibitorii de 5 alfa reductaza se folosesc in hiperplazie de prostata, Avodart si Proscar 5 mg iar Propecia 1 mg pentru alopecie androgenica.Spiro se da si in hirsutism.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate