Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Varsovia sau Cracovia?

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Se poate lasă tips cu cardul la restaurante in Polonia :)

Pentru parcări in Polska îți recomand o aplicație de genul SkyCash. Poți plăti direct in aplicație (inclusiv transport in comun și alte chestii).

Aici vara trecută pana și Cerșetorii aveau POS :lol:

#56
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Cu scuzele de rigoare pentru intarziere : poze partea intai.

Attached Files



#57
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,348
  • Înscris: 23.04.2007
Poze partea a II-a.

Partea a III-a.
Cam astea ar fi "cateva" imagini din concediu.
Concedii placute va doresc ! :D

Attached Files



#58
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

La anul, pe final de iunie, vreau să merg cu familia (soție, fiică, cățel) 10 zile la Cracovia.

Vă rog să mă ajutați cu următoarele informații :
a) plec din Craiova. Cât de fezabil este să fac drumul Craiova - Cracovia dintr-o bucată (~1000 km)?
b) ce bănci din România vând zloți? Banii îi voi avea pe card, dar să am 100 de zloți cash pentru orice eventualitate.
c) vizitarea lagărelor naziste de la O¶wiêcim am văzut că se poate face cu ghid contracost sau gratuit de capul tău. Fiind singurul membru al familiei care vrea să viziteze prefer vizita fără ghid. Pentru asta mai trebuie să te înscrii pe site sau poți să te duci direct?

Mulțumesc.

Un an nou mai bun și numai bucurii.

#59
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
b) nu ai nevoie de cash nicaieri, card is king in Polonia :) (inclusiv la vanzatorii ambulanti). Eu in 3.5 ani nu am folosit niciodata cash aici :lol: Am fost si zilele trecute prin targul de craciun, cumparat cu cardul. La piata tot cu cardul. La frizer tot cu cardul. Poti lasa bacsis cu cardul. Am platit cu cardul si in varful muntelui la refugiul de la Turbacz.
Mai degraba sa ai cash pe la sarakiile de cehi daca treci pe la ei, ca acum cateva luni nu acceptau card la dita-mai restaurantul din oras :lol: La slovaci nu am incercat..
c) trebuie rezervare, alegi Visit for individuals > data > "Tour for individuals without an educator".
https://visit.auschwitz.org/

#60
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc Lex. Am încercat să nu te deranjez iar prin PM, dar se pare că nu am reușit :D Rămân dator.

Pe la cehi nu trec. Ungaria - Slovacia - Polonia. Planul ar fi să nu mă opresc deloc pe drum. Plinul de gaz la Oradea și apoi blană până la Cracovia.

#61
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 31.01.2010
In atatea zile puteti vedea si mina de sare de la Wieliczka si puteti face o excursie de o zi si la Zakopane. Am fost 3 zile in Cracovia si mi s a parut suficient pt ce e mai important de vazut pe-acolo. E frumos, dar nu e ceva chiar wow...Sau mai bine zis, nu e genul de destinatie unde mi-as face concediul 10 zile, mai ales vara...

Edited by camelia19, 28 December 2022 - 22:36.


#62
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc. Avem în plan și salina.

Din 10 zile 2 se vor duce pe drum dus/întors. 1 zi la O¶wiêcim, 1 zi la Jesna Gora, jumătate de zi la salină, jumătate de zi la zoo. Rămân 5 zile pentru Cracovia. Mi se pare cam la limită. Nu vreau să alerg la foc automat de colo colo ca să bifez că am văzut orașul, ci să merg la pas și să simt cât mai mult din atmosfera lui.

#63
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
Puteți ajunge și la Zakopane, dar o sa fie probabil destul de aglomerat.

gândiți cumva traseul sa nu va plimbați aiurea. Gen nu Krakow > Oswiecim > Krakow > Czestochowa > krakow.

Deși se ajunge ușor la czestochowa din krakow (eu merg cam o data pe luna), e totuși 1.5 - 2 ore dus. Problema e ca altceva in zona nu prea ai, deci ați putea face Oswiecim și Jasna Gora cu o cazare intermediara in Katowice. Și după veniți in Krakow (puteți veni chiar seara din Czestochowa).

E autostrada rapida între Katowice și Krakow, poți baga și 250 kmh dacă tine masina (limita legală e la 140) :lol: e cam scumpă tho, vreo 30zl

#64
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc.

#65
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,625
  • Înscris: 23.04.2007

 bikermanro, on 28 decembrie 2022 - 16:13, said:

b) ce bănci din România vând zloți? Banii îi voi avea pe card, dar să am 100 de zloți cash pentru orice eventualitate.
Schimbi acolo 20 € ... e bine sa ai niste crăițari in buzunar.

 bikermanro, on 28 decembrie 2022 - 16:13, said:

a) plec din Craiova. Cât de fezabil este să fac drumul Craiova - Cracovia dintr-o bucată (~1000 km)?
1000 km n-ar fi mult daca ar fi autostrada ... din pacate nu e ...  asa ca probabil vei avea nevoie de vreo 13 - 14 ore ca sa acoperi distanta.

 bikermanro, on 29 decembrie 2022 - 09:30, said:

Din 10 zile
Rămân 5 zile pentru Cracovia. .
Daca tot ajungi in zona ... propunerea mea e sa mai adaugi 1 - 2 zile si sa vizitezi si Wroclaw.


PS - Craiova - Cracovia mi-a adus aminte de povestea cu italienii care au aterizat la Craiova în loc de Cracovia   ;)

Edited by adrian_r5, 09 January 2023 - 11:36.


#66
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007
Salutare.

Până la urmă am stabilit că vom pleca 11 zile la Cracovia la jumătatea lunii iunie. Voi face drumul din 2 bucăți, cu cazare intermediară la Oradea. Am făcut deja rezervare la cazare în Cracovia în zona castelului Wavel.

În Ungaria / Slovacia / Polonia sunt restricții la utilizarea camerelor de bord?

Mulțumesc.

#67
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
In Ungaria, din cate stiu eu, Nu! De fapt nu am auzit vreo tara unde sa fie interzise camerele de bord. Detectoare de radar, da! Parca in Grecia sunt interzise.

View Postbikermanro, on 26 februarie 2023 - 07:14, said:

Salutare.

Până la urmă am stabilit că vom pleca 11 zile la Cracovia la jumătatea lunii iunie. Voi face drumul din 2 bucăți, cu cazare intermediară la Oradea. Am făcut deja rezervare la cazare în Cracovia în zona castelului Wavel.

În Ungaria / Slovacia / Polonia sunt restricții la utilizarea camerelor de bord?

Mulțumesc.


#68
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007
Mulțumesc. Detector radar sau stație nu folosesc. Doar camera de bord pentru incidente și peisaje.

#69
Beerpong

Beerpong

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 255
  • Înscris: 30.10.2022
Godspeed!

View Postbikermanro, on 26 februarie 2023 - 16:38, said:

Mulțumesc. Detector radar sau stație nu folosesc. Doar camera de bord pentru incidente și peisaje.

Edited by Beerpong, 26 February 2023 - 16:45.


#70
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007
Salut.

Am făcut rezervare la Auschwitz pentru vizitare fără ghid. Problema este că programările fără ghid se pot face doar de la ora 16, iar program este până la 19.

Două întrebări am și poate mă poate lumina careva:
a) sunt suficiente 3 ore pentru Auschwitz I și Auschwitz II Birkenau?
b) este posibil să încep vizitarea cu Auschwitz II mai devreme de ora 16, iar de la 16 să continui la Auschwitz I?

Mulțumesc.

#71
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,468
  • Înscris: 29.10.2007

View PostLex404, on 28 decembrie 2022 - 16:49, said:

b) nu ai nevoie de cash nicaieri, card is king in Polonia :) (inclusiv la vanzatorii ambulanti). Eu in 3.5 ani nu am folosit niciodata cash aici :lol: Am fost si zilele trecute prin targul de craciun, cumparat cu cardul. La piata tot cu cardul. La frizer tot cu cardul. Poti lasa bacsis cu cardul. Am platit cu cardul si in varful muntelui la refugiul de la Turbacz.
Mai degraba sa ai cash pe la sarakiile de cehi daca treci pe la ei, ca acum cateva luni nu acceptau card la dita-mai restaurantul din oras :lol: La slovaci nu am incercat..
c) trebuie rezervare, alegi Visit for individuals > data > "Tour for individuals without an educator".
https://visit.auschwitz.org/

Sunt în Cracovia. Am plătit până acum cu cardul cu 2 excepții : la un mic magazin/dugheană care vinde fructe și la cei care vând covrigi pe toate străzile. Nu au pos,nu primesc card.

Am fost la ING și am încercat să scot 100 de zloți de pe card. Cum ai da-o este păcăleală. Fie alegi fără conversie și mai plătești un comision de 20 de zloți, fie alegi cu conversie și plătești ~25 de euro pentru 100 de zloți. Deci fie ~135 de lei, fie ~125 de lei. În loc de ~112 cât ar fi normal.

Aici apare problema mea: săptămâna viitoare mergem la Mănăstirea Jasna Gora. Dacă nu acceptă card pentru taxa de vizitare am făcut 300 km degeaba.

Poți să mă ajuți cu o informație sigură din sursele tale?

Mulțumesc.

#72
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,416
  • Înscris: 19.04.2009
http://jci.jasnagora.pl/en/162,Offer

Hmm, aici spun cash. Dar aia e pentru tururi.

Multe bancomate sunt ale euronet, deci ala daca nu era in peretele unei sucursale ing era probabil al euronet.

Incearca si Millennium, BP (Bank Polski) sau PKO. Dar ATM-urile din sucursale ca sa nu dai de euronet.

Nu cred ca am incercat vreo data sa scot cu card strain..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate