Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Schimbare radiator mașina

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
MihaiDumitru2001

MihaiDumitru2001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.04.2020
Salut!

Am schimbat de curând radiatorul la un Opel Vectra c. Am pus freon, totul bine si frumos, dar dupa doua zile freonul s a dus. Acesta disparea in zona o-ringuri-lor de la noul radiator montat (aceeta nu a venit cu unele noi). Un loc de unde as putea sa achiziționez o-ringuri...? Am fost la reprezentanta opel, unde mi s a cerut 150 de lei, ceea ce mi se pare f mult pt ceva atat de... mic

#2
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
autokarma, cam orice butic iti poate aduce daca nu cumva are pe stoc.

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
E posibil sa fie niste oringuri speciale de aici si pretul.

trebuia sa le ceri alora de la reprezentanta codurile oringurilor si te duceai cu codul la orice magazin de piese si mergeai la sigur; incearca si asa sa mergi la orice magazin de piese auto si o sa caute in sistem piesele si iti zice cat te costa si cat de repede sosesc

#4
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015
Stiu ei nemtii de ce cer atata pe oringuri care sa lucreze corect in mediu chimic. Si sa reziste. Ca nu toate sunt recomandate pentru asemenea medii. Cam de cate ori crezi ca vei mai reincarca instalatia pana te vei hotara sa iei ceea ce trebuie, nu ceea  ce seamana cu ce-ai nevoie?Si cam cati bani preconizezi sa economisesti in acest fel?

Edited by wagmich, 24 July 2020 - 17:24.


#5
MihaiDumitru2001

MihaiDumitru2001

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.04.2020

View Postwagmich, on 24 iulie 2020 - 17:23, said:

Stiu ei nemtii de ce cer atata pe oringuri care sa lucreze corect in mediu chimic. Si sa reziste. Ca nu toate sunt recomandate pentru asemenea medii. Cam de cate ori crezi ca vei mai reincarca instalatia pana te vei hotara sa iei ceea ce trebuie, nu ceea  ce seamana cu ce-ai nevoie?Si cam cati bani preconizezi sa economisesti in acest fel?

100 de lei, nu stiu. Mecanicul care a montat radiatorul mi-a aratat o-ringuri de VW si skoda. A spus ca la acestea costa 30 de lei bucata...

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Nu cred ca exista oringuri pentru mari, ci pentru model. iti spun asta ca si le-a schimbat o cunostinta, originale, dar pierdeau freon. Asa am aflat ca sunt specifice fiecarei masini, ma rog, ca o alta piesa.

Edited by YOUR_GOD, 24 July 2020 - 18:10.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007
https://opel.7zap.com/en/car/z02/
cauti codul piesei. dupa te descurci cu netul sau cu magazinul de piese.

ai cumparat cel mai ieftin radiator, sau cum de a venit fara garnituri?

Edited by slai, 24 July 2020 - 18:13.


#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Eu am dat 200 de RON pe radiatorul de AC pus pe un minivan.  Cum sa coste oringurile 150 de lei?  Posted Image

View PostMihaiDumitru2001, on 24 iulie 2020 - 16:53, said:

Salut!

Am schimbat de curând radiatorul la un Opel Vectra c. Am pus freon, totul bine si frumos, dar dupa doua zile freonul s a dus. Acesta disparea in zona o-ringuri-lor de la noul radiator montat (aceeta nu a venit cu unele noi). Un loc de unde as putea sa achiziționez o-ringuri...? Am fost la reprezentanta opel, unde mi s a cerut 150 de lei, ceea ce mi se pare f mult pt ceva atat de... mic
Da si prostii aia de l-au montat ti-au pus radiatorul cu oringurile vechi - unde i-ai gasit, pe camp?

#9
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

View Postwagmich, on 24 iulie 2020 - 17:23, said:

Stiu ei nemtii de ce cer atata pe oringuri care sa lucreze corect in mediu chimic. Si sa reziste. Ca nu toate sunt recomandate pentru asemenea medii. Cam de cate ori crezi ca vei mai reincarca instalatia pana te vei hotara sa iei ceea ce trebuie, nu ceea  ce seamana cu ce-ai nevoie?Si cam cati bani preconizezi sa economisesti in acest fel?
da clar, si francezii stiu ca alea se duc prima oara, si e cel mai rentabil sa le vinzi scump, in rest cauciucul care rezista acolo s-a inventat cam prin al doilea razboi mondial.
Initiator, mergi la un magazin, le comanzi cu maxim 50 lei.Orice mecanic iti stia spune ca daca schimbi radiatorul, tre sa schimbi si garniturile, e cam universal valabil.

View Postslai, on 24 iulie 2020 - 18:12, said:

https://opel.7zap.com/en/car/z02/
cauti codul piesei. dupa te descurci cu netul sau cu magazinul de piese.

ai cumparat cel mai ieftin radiator, sau cum de a venit fara garnituri?

View PostGlCA_Contras, on 24 iulie 2020 - 18:59, said:

Eu am dat 200 de RON pe radiatorul de AC pus pe un minivan.  Cum sa coste oringurile 150 de lei?  Posted Image


Da si prostii aia de l-au montat ti-au pus radiatorul cu oringurile vechi - unde i-ai gasit, pe camp?
poate prostii erau mai destepti, si au avut ei nevoie de ele:)

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

View PostMihaiDumitru2001, on 24 iulie 2020 - 17:50, said:

Mecanicul care a montat radiatorul mi-a aratat o-ringuri de VW si skoda. A spus ca la acestea costa 30 de lei bucata...

la urmatorul o sa-i arate de vw, skoda si Opel. 30 lei.

#11
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La rabla din dotare mi sa "spart" o teava de aluminiu si a trebuit sa o dau jos si sa o duc la sudat. La remontare am pastrat oringurile originale.
Prin 2015 am avut un accident si am schimbat radiatorul. Cel nou a venit cu oringuri. Totusi, le-am pastrat pe cele vechi.
Nu am pierdut niciodata freon in 17 ani de cind este rabla. Exceptind cele 2 cazuri de mai sus, cind a iesit fortat afara.
Cel la care am dus masina sa o incarce dupa cele 2 incidente, a spus ca nu-i problema daca o sa scape pe la oringuri, ca are el tot timpul pe stoc oringuri noi. Insa nu a fost cazul.

Mihai, tu unde ai incarcat cu freon ? Cei care sau ocupat de treaba asta, nu au avut oringuri de vinzare ?

#12
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,262
  • Înscris: 21.03.2020
Mai fac si baetii un ciubuc... Iti pun oringurile vechi, le pastreaza pe alea noi si vii tu sa ti le monteze iar. Baga manopere si freon inca odata. Eu nu as mai merge la aia ever!
Un set de oringuri diverse marimi costa 40 de lei ...

#13
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMihaiDumitru2001, on 24 iulie 2020 - 16:53, said:

Salut!

Am schimbat de curând radiatorul la un Opel Vectra c. Am pus freon, totul bine si frumos, dar dupa doua zile freonul s a dus. Acesta disparea in zona o-ringuri-lor de la noul radiator montat (aceeta nu a venit cu unele noi). Un loc de unde as putea sa achiziționez o-ringuri...? Am fost la reprezentanta opel, unde mi s a cerut 150 de lei, ceea ce mi se pare f mult pt ceva atat de... mic

Du-te la un frigotehnist auto.Ala are o-ring-uri si pentru ZIS-urile sovietice.
Te rezolva de la A-la z.

Apropo,aia care ti-au montat radiatorul au fost niste diletanti.
I-au dat drumu' freonului ca fraierii,fara sa verifice scaparile.

Daca n-ai incotro,scoti din buzunar si 150 de lei.Pretul pieselor auto n-au tangenta cu gabaritul lor.

Edited by adisz, 25 July 2020 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate