Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Termopane - prežuri, configuražii, cotažii

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1903 replies to this topic

#73
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Nu stiu cum este in

View PostDany_Darke, on 21 august 2020 - 16:52, said:

parca e in gheorgheni. asa imi da impresia

Nu stiu cum este in Gheorgheni, poate sunt case si mai frumoase, asta e din 1907, fara imbunatatiri, dar urmeaza sa schimb tot, fatada, porti, tamplarie, iar apoi o sa arate si ea mai bine.

#74
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
cu cat intram mai mult in detalii cu atat apar idei mai multe:)))) cred ca am 3 ore discutate cu robert la telefon. voi chiar credeti ca vreau sa imi bat joc de el?

#75
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Nu stiu ce sa zic Coane.Dar daca are si altoi de avocado chiar fac un drum la Drobeta Posted Image

#76
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017

View Postbogumilandia, on 21 august 2020 - 17:22, said:

Nu stiu ce sa zic Coane.Dar daca are si altoi de avocado chiar fac un drum la Drobeta Posted Image

Avocado nu am, dar am hamei fermentat, fructul pasiunii, ceva kiwi, facem un cocktail Posted Image

#77
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Hai ca azi maine iti fac un calcul asa ca sa stii pe unde te-ai situa pe piata din Constanta.

#78
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017

View Postbogumilandia, on 21 august 2020 - 17:53, said:

Hai ca azi maine iti fac un calcul asa ca sa stii pe unde te-ai situa pe piata din Constanta.
Multumesc frumos bogu, apreciez foarte mult Posted Image

Apropos, la ferestre, acum ca ati vazut si pozele din exterior, sunt doua pe o parte a casei si doua pe cealalta. Voi ce ziceti, sa le fac simetrice sau asimetrice, avand in vedere ca o sa fie doar o jumatate mobila?!

#79
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostRobertoBlanco, on 21 august 2020 - 16:14, said:

Tamplaria este o investitie pe termen lung si nu vreau sa fac compromisuri. Da, nu stau bine cu banii, dar ma descurc eu cumva. Problemele mele erau configurarea corecta si pretul cat de cat corect.
Culoarea Nussbaum21 are acelasi pret cu alb, asa mi-a zis cucoana, ca e culoare standard si nu ma costa in plus, nu ca n-as pune alb, dar nu se potriveste cu exteriorul casei.

Albul are pretul de baza.Color este cu 20-30% mai scump.Bicolor (Alb interior-Nussbaum exterior) cu vreo 15% mai scump decat alb.Cucoana probabil s-a referit ca e de stoc cand a vrut sa spuna ca e standard.

Ambele usi sunt de trafic, se intra si se iese pe ambele de cel putin 20-30 ori, 7-8 luni pe an, pentru facem drumuri dese din si dinspre curte in casa, 3 persoane

Atunci renunta la ideea de a o face usa "tip balcon" cum este in Usa3 din ultima oferta. usile de balcon sunt gandite pentru a iesi intr-un balcon si atat.
.
Am sa tin cont de sfaturile referitoare la banda precomprimata si sistemul de ghidare cu bolturi, multumesc frumos Posted Image
Usa nu o pot face de 950, altfel nu o mai pot deschide de cuier, plus ca nu este dificil sa deschizi o usa asa lata toata ziua. Aceasta vine in capatul unui hol care este lat exact cat toata usa, adica 1350mm, deci sunt constrans si de spatiu. Usile ce le avem acum, au deschidere de 600 mm si suntem foarte multumiti, e chiar usor sa tot intrii si sa iesi, deci 720mm e suficient. O sa va pun niste poze cu usile actuale, ca sa va dati seama ca nu am alta varianta.

Corect.dupa ce am vazut pozele mi-am dat seama ca intr-adecar nu ai spatiu pentru o usa mai lata?daca tot te-ai obisnuit cu un gol de 600mm, de ce nu le faci si pe cele noi din 2 deschideri egale?casa ta e traditionala, preteaza asa ceva.

Multumesc inca o data pentru sfaturi Posted Image

Pozele cu usile existente si geamurile existente.
Usa 3 este cea crem, usa 4 este cea maro.

Edited by GPal, 21 August 2020 - 18:27.


#80
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Si eu as merge pe usi simetrice.

#81
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017

View PostGPal, on 21 august 2020 - 18:27, said:


Am inteles.

Referitor la culoare, da, zici foarte bine, chiar asta discutam cu sotia, sa facem usile albe pe interior, pentru ca oricum nu se potrivesc cele Nussbaum cu interiorul deschis la culoare.

Da, cred ca o sa renunt la usa oscilobatanta pana la urma, ideea e super, dar traficul pe aceste usi este mare.

Ideea usilor cu deschidere egala este foarte buna, o iau in calcul.

Multumesc frumos pentru sfaturi, GPal Posted Image

View Postbogumilandia, on 21 august 2020 - 19:26, said:

Si eu as merge pe usi simetrice.

Parte mobila si parte cu zavor, sau doua usi cu stulp?! Daca pun stulp, nu mai pot traversa obiecte mari pe aceste usi...

#82
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Parte mobila si parte cu zavoare.Aia e usa cu stulp.Stulpul se mai numeste montant mobil.Daca se face una fixa se foloseste traversa sau montant fix.Stulpul e mobil

#83
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017

View Postbogumilandia, on 21 august 2020 - 19:49, said:

Parte mobila si parte cu zavoare.Aia e usa cu stulp.Stulpul se mai numeste montant mobil.Daca se face una fixa se foloseste traversa sau montant fix.Stulpul e mobil

Am inteles. E perfect asa. Luni ma duc si modific oferta, care cred ca o sa fie finala. Usi simetrice, albe.

Multumesc frumos pentru explicatie si sfat, bogu :)

O seara faina!

#84
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014

View PostRobertoBlanco, on 21 august 2020 - 17:29, said:

Avocado nu am, dar am hamei fermentat, fructul pasiunii, ceva kiwi, facem un cocktail Posted Image

View Postbogumilandia, on 21 august 2020 - 17:53, said:

Hai ca azi maine iti fac un calcul asa ca sa stii pe unde te-ai situa pe piata din Constanta.

eu cred ca tu-ti cauti drum pana la el  Posted Image

#85
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

View PostDany_Darke, on 21 august 2020 - 19:58, said:

eu cred ca tu-ti cauti drum pana la el  Posted Image

sincer cu kiwi ala m-a cucerit Posted Image

#86
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View Postconu71, on 21 august 2020 - 17:14, said:

cu cat intram mai mult in detalii cu atat apar idei mai multe:)))) cred ca am 3 ore discutate cu robert la telefon. voi chiar credeti ca vreau sa imi bat joc de el?

Sunt convins ca nimeni nu crede ca vrei sa-ti bati joc de el, eu cu atat mai putin, se pare insa ca 3 ore la telefon nu sunt suficiente.
Ce are daca intram mai mult in detalii si apar idei mai multe, nu asta este rostul unui forum cu sectiune dedicata domeniului?

#87
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
sincer, devii obositor cu obsesia asta. nu ai altceva de facut jefuitorule? intra in ce detalii vrei atata timp cat respecti regulile.

Edited by conu71, 22 August 2020 - 20:49.


#88
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 12.08.2020

View PostRobertoBlanco, on 21 august 2020 - 16:14, said:

Tamplaria este o investitie pe termen lung si nu vreau sa fac compromisuri. Da, nu stau bine cu banii, dar ma descurc eu cumva.

Eu desi sunt vanzator, montator si semi producator de “termopane”, de cativa ani nu mai vad termopanele ca pe o investitie. Nici nu imi mai promovez produsele ca pe niste investitii. Am facut asta multi ani, nu stiu daca am facut bine, cred ca aceasta perspectiva vine odata cu experienta. Vad termopanele ca pe o cheltuiala necesara si atat. Multa vreme mi-am judecat clientii dupa telefonul, masina, cinematograful (televizorul) din sufragerie. Ma intrebam cum poate sa-mi spuna mie ca sunt scumpe ferestrele (bunuri de folosinta indelungata), cand el are telefon de 1000 euro pe care daca il scapa nu mai face nici trei lei?

Produsul din ofertele tale este proiectat astfel incat sa poata indeplini cerintele pentru case pasive, nu le va indeplini, pentru asta ar trebui sa ai si armatura cu rupere de punte termica. Asa ai multe variante care sunt aproape sau chiar acolo ca si eficienta termica, mai ales ca este chiar dificil sa transformi o casa din 1907 in casa pasiva.

Cred ca ar fi bine sa te mai uiti si la alte produse, nu zic sa-ti iei o tamplarie ieftina si de restul telefon (sa te bucuri de el acum si sa nu calculezi peste 20 de ani daca a meritat “investitia” in tamplarie), zic doar ca ai putea gasi ceva mai convenabil si nu foarte departe ca performante termice si functionale. Cu diferenta poti face orice, de la telefon, la cheltuieli cu structura, acoperisul, etc. .

Altfel, daca ramai pe acelasi produs, colegii Conu, Gpal, Bogumilandia deja au facut propunerile pentru un produs cat mai ok pentru tine.

#89
latiuraul

latiuraul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.10.2007
Salut,
am nevoie de ajutorul vostru in a alege una din aceste 2 oferte. Produsul este acelasi, Rehau Synego (este si o pozitie Geneo in ambele oferte) doar ca intre cele 2 oferte este o diferenta de 2 mii euro.
Ma intereseaza in special la ferestrele de dimensiuni mari. Va multumesc anticipat pentru ajutor.

Attached Files


Edited by latiuraul, 24 August 2020 - 11:12.


#90
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
nu pot deschide cele 2 oferte

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

nsilviu1978

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate