Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Termopane - prežuri, configuražii, cotažii

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1903 replies to this topic

#55
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
lasa mi un nr de telefon in pm si incerc sa te sun maine. mi se par niste tampenii ce au ofertat aia acolo...

#56
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Multumesc mult pentru ajutor, rapiditate si profesionalism, conu71, si nu in ultimul rand pentru rabdarea si timpul acordat. O sa tin cont de sfaturile date in ora "pierduta" cu un necunoscut, chiar apreciez si ma bucur ca mai sunt si oameni buni care sar in ajutor, neconditionat. Toate cele bune de la Drobeta Turnu Severin si mult succes in continuare! Posted Image

#57
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
Salut! Pentru zona Bucuresti-Ilfov
Am atasat dimensiunile.
Imi puteti trimite oferte cu ambele sticle de 6 mm cu 4S la exterior  sau cu duplex exterior 3.1.3 cu 4S  si 6 la interior
Multumesc!

Attached Files



#58
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
trebuie totusi sa intervin si zic asa:

daca nu reuseste conu sau oricare cu care vb voi in particular sa scrie aici, macar voi cei care ati apelat la ei sa scrieti acolo un rezumat cu ceea ce s-a discutat si la ce concluzie s-a ajuns. adica se tot pun oferte, se scrie una alta, e buna sau nu, se potriveste sau nu pe nevoile voastre, insa cand din toata asta ramane doar un mesaj cu multumesc, m-am lamurit, bine ca nu am luat ce mi-au ofertat aia, etc, tinde sa mearga spre o lipsa de respect fata de restul care apeleaza si ei si poate vor sa se documenteze.

topicul este totusi pt discutii, dar arata foarte aiurea ciuntit asa in intrebari, ceva postari, raspuns offline ascuns de restul si apoi trantit un multumesc si atat. personal imi da impresia de un copac plin cu noduri, adica posibile fire de discutie ce sunt ciuntite si nu mai duc nicaieri, pus capacul si apoi trecut la urmatorul unde ciclul se repeta.

poftim exemplul al unui coleg ce a inteles la ce se refera activitatea forumistica pe aceasta arie, vb aceea ..... cu sacii in caruta.

View PostOCM, on 18 august 2020 - 13:43, said:

Multumesc Conu pentru telefon.
Ca un rezumat:
-cu cat mai multe ochiuri fixe cu atat mai ieftin si mai etans
-cu profil de calitate si feronerie roto NX nu sunt probleme de reglaj in timp la ochiuri cu deschideri peste 85cm
-la deschiderile fara montant central (cu stulp cred ca le zice) un profil cu 3 garnituri si feronerie de calitate e ok, face fata ca etansare.
-si ce s-a mai precizat pe aici: solbanc si daca e bluevolution 92 sa fie round
-preturile nu ar fi cu mult mai mici in septembrie fata de august.

scurt, cuprinzator si la obiect. nu ia mai mult de 5 minute sa scrieti. multumesc de intelegere.

Edited by Dany_Darke, 20 August 2020 - 07:35.
completari


#59
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostRobertoBlanco, on 19 august 2020 - 21:55, said:

Salutare oameni buni!

Am citit complet acest topic, cat si o parte din cel initial, am analizat ofertele primite de unii dintre membrii, iar zilele astea am decis sa cer si eu o oferta pentru casuta mea. Poate mi se pare mie, dar cred ca este cam piperata la pret, asa ca va rog, pe cei care aveti experienta, sa va dati o parere la cele doua oferte atasate. Sticla tripan folosita, este Saint Gobain, iar profilul este Salamander Stremline 76 plus cu 7 camere, din cate am inteles de la ofertant. Astept cu mare drag parerile si de ce nu, sfaturile voastre. Multumesc anticipat!

usa cu H-2510mm o arunci la gunoi peste vreo 2-3 ani.depaseste orice limita recomandata de producatorul sistemului.cauta alt ofertant mai profi.

View Postspargebule, on 20 august 2020 - 07:07, said:

Salut! Pentru zona Bucuresti-Ilfov
Am atasat dimensiunile.
Imi puteti trimite oferte cu ambele sticle de 6 mm cu 4S la exterior  sau cu duplex exterior 3.1.3 cu 4S  si 6 la interior
Multumesc!

ti-au ofertat sticle de 4mm la un geam de 4mp?vai, vai, vai
cata inconstienta si nepasare.
4mm poti folosi max. pana la 2.8-2.9mp conform prelucratorilor de geamuri termoizolante. la un geam cu forma aproape patrata cred pe la 2.6.-2.7mp e bine sa te opresti cu sticla de 4mm

View PostDany_Darke, on 20 august 2020 - 07:21, said:

trebuie totusi sa intervin si zic asa:

daca nu reuseste conu sau oricare cu care vb voi in particular sa scrie aici, macar voi cei care ati apelat la ei sa scrieti acolo un rezumat cu ceea ce s-a discutat si la ce concluzie s-a ajuns. adica se tot pun oferte, se scrie una alta, e buna sau nu, se potriveste sau nu pe nevoile voastre, insa cand din toata asta ramane doar un mesaj cu multumesc, m-am lamurit, bine ca nu am luat ce mi-au ofertat aia, etc, tinde sa mearga spre o lipsa de respect fata de restul care apeleaza si ei si poate vor sa se documenteze.

topicul este totusi pt discutii, dar arata foarte aiurea ciuntit asa in intrebari, ceva postari, raspuns offline ascuns de restul si apoi trantit un multumesc si atat. personal imi da impresia de un copac plin cu noduri, adica posibile fire de discutie ce sunt ciuntite si nu mai duc nicaieri, pus capacul si apoi trecut la urmatorul unde ciclul se repeta.

poftim exemplul al unui coleg ce a inteles la ce se refera activitatea forumistica pe aceasta arie, vb aceea ..... cu sacii in caruta.



scurt, cuprinzator si la obiect. nu ia mai mult de 5 minute sa scrieti. multumesc de intelegere.

s-a ajuns aici pentru ca se discuta in privat.chintesenta unui forum consta in dezbaterile/discutiile publice pe anumite subiecte.cel putin asa vad eu lucrurile.
"clientul" posteaza o problema, este sunat, lamurit si dipare, pa.crezi ca mai are vreun interes sa-si piarda timpul sa mai posteze vreun rezumat al unei discutii private?
exemplul dat de tine este un caz fericit si izolat.
bine, din toata povestea asta si "clientul" are de pierdut ca nu-l mai intereseaza si alte pareri decat ce primeste telefonic.fiecare isi vede de paturica lui, dar in final doar forumul va avea de pierdut.

#60
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
in mare: pretul era aberant rau de tot, 269 euro/mp pentru streamline 76, taman ce am vorbit cu bogumilandia la telefon si la banii astia ii aduce el blu 92 de la constanta:)))

la usi am discutat mai mult, praguri, inaltimi, cu supralumina sau fara, cheie, prag de aluminiu vs rama inchisa, bipan vs tripan.

la fereastra 1 iti trebuie sa te urci pe ceva ca sa ajungi la maner, lipsa splbanc

la usa 1 am discutat de usita de pisica(are 6 bucati) si despre cheie.

la usa 2 i am explicat despre usile cu panel decorativ si despre inaltimea aberanta.

este destul de greu sa faci un rezumat la o convorbire de 58 de minute, am pus foarte multe intrebari si el mi a raspuns incat am ajuns sa i explic ce sa ceara.

l am trimis sa caute veka(nu qfort) sau streamline de la madrugada. nu cred sa aibe dealeri in drobeta dar in craiova(100km) sigur gaseste. va pierde 200-250 euro pentru drum dar macar nu va ajunge la 269 euro/mp


cam tot ce discut eu la telefon s a mai discutat de multe ori pe forum dar este aproape imposibil sa gasesti ceva deoarece sunt mii de pagini de citit.

chiar daca eu raspund cuiva aici tot nu l va ajuta pe urmatorul coleg deoarece ofertele difera de la casa la casa, de la profil la profil, de la ofertant la ofertant de la un beneficiar la altul.

din pacate nici o oferta nu se potriveste cu alta iar discutiile cu colegii softpedisti sunt diferite de la un caz la altul.

Edited by conu71, 20 August 2020 - 10:51.


#61
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
@roberto la banii aia vin eu de la Constanta si iti fac lucrarea.Cu drum de montaj si drum de masuri 😁


#62
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Buna ziua tututor, oameni buni, meseriasi, si de ce nu si carcotasilor! Posted Image

@Dany_Darke ... La mine caruta inca este goala, n-am rezolvat problema inca si nici n-am intors spatele, abia am sosit... Nu stiam ca trebuie sa fac un rezumat/raport al unei discutii telefonice, altfel faceam. Credeam ca trebuie sa dau informatii atunci cand rezolv problema, primesc o noua oferta sau chiar am informatii utile care ar putea ajuta pe altcineva pe viitor. Daca am gresit cu ceva, imi cer scuze si o sa tin cont pe viitor! Posted Image
@conu71 ... Multumesc conu71 pentru rezumat. Eu abia azi am asimilat toate informatiile si nu as fi putut scrie mare lucru.

@GPal ... Multam fain! Asta am facut azi.

@bogumilandia ... Multumesc pentru oferta, pai ce sa mai, eu pun pestele pe gratar si tu aduci putina apa sarata de mare, sa condimentam pestele Posted Image

Ca o completare, ca na, sunt nou, nu am posturi, sunt ITst de profesie, mai mesteresc si eu una alta ca orice barbat la casa lui, dar asta chiar e un domeniu de care n-am habar, si nu vreau sa o dau in bara, mai ales ca stiti cu totii cat de greu castigam banutii in tara asta.

La recomandarile lui conu71, am sunat azi la Madrugada si spre surprinderea mea, este partener si in Drobeta Turnu Severin, REKO se cheama, am cerut oferta pe care o atasez si aici. Despre asta ce parere aveti, este acceptabila?

Am schimbat design-ul geamurilor fata de oferta initiala, avea dreptate conu, chiar aratau ca plua, ca la tren.
Am cerut a doua oferta pe Salamander BlueEvolution 92 cu tripan de 52, fata de Salamander StreamLine 76 cu tripan de 40, fata de oferta 1 de mai sus.

Astept parerile, sfaturile si criticile voastre,
Multumesc anticipat! Posted Image

Attached Files



#63
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostRobertoBlanco, on 20 august 2020 - 16:20, said:

Buna ziua tututor, oameni buni, meseriasi, si de ce nu si carcotasilor! Posted Image

@Dany_Darke ... La mine caruta inca este goala, n-am rezolvat problema inca si nici n-am intors spatele, abia am sosit... Nu stiam ca trebuie sa fac un rezumat/raport al unei discutii telefonice, altfel faceam. Credeam ca trebuie sa dau informatii atunci cand rezolv problema, primesc o noua oferta sau chiar am informatii utile care ar putea ajuta pe altcineva pe viitor. Daca am gresit cu ceva, imi cer scuze si o sa tin cont pe viitor! Posted Image
@conu71 ... Multumesc conu71 pentru rezumat. Eu abia azi am asimilat toate informatiile si nu as fi putut scrie mare lucru.

@GPal ... Multam fain! Asta am facut azi.

@bogumilandia ... Multumesc pentru oferta, pai ce sa mai, eu pun pestele pe gratar si tu aduci putina apa sarata de mare, sa condimentam pestele Posted Image

Ca o completare, ca na, sunt nou, nu am posturi, sunt ITst de profesie, mai mesteresc si eu una alta ca orice barbat la casa lui, dar asta chiar e un domeniu de care n-am habar, si nu vreau sa o dau in bara, mai ales ca stiti cu totii cat de greu castigam banutii in tara asta.

La recomandarile lui conu71, am sunat azi la Madrugada si spre surprinderea mea, este partener si in Drobeta Turnu Severin, REKO se cheama, am cerut oferta pe care o atasez si aici. Despre asta ce parere aveti, este acceptabila?

Am schimbat design-ul geamurilor fata de oferta initiala, avea dreptate conu, chiar aratau ca plua, ca la tren.
Am cerut a doua oferta pe Salamander BlueEvolution 92 cu tripan de 52, fata de Salamander StreamLine 76 cu tripan de 40, fata de oferta 1 de mai sus.

Astept parerile, sfaturile si criticile voastre,
Multumesc anticipat! Posted Image

Ferestrele de la #1 le-as face cu 2 dechideri tinand cont ca ai L-1100.castigi mult la aspect, la aserisire, la intretinut.arata groaznic dmdv fix+deschidere la dimensiunile alea.
Despre usi nu pot sa ma pronunt pt ca nu ai transmis informatii despre utilitatea lor, pozitionarea etc.
balamale HTB cu siguranta nu ti-as recomanda.

Edited by GPal, 21 August 2020 - 12:02.


#64
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Salutare!
Multam fain pentru raspuns :)

Da, in privinta ferestrelor ai dreptate, la asta ma tot gandeam si am cerut o oferta mai devreme la o firma din Craiova.

Usile, dau din casa in curte, fiecare sub cate un acoperis, nu bate soarele in ele si nu ploua. Casa este veche din caramida, stil vagon, cate o cale de acces in fiecare capat al casei, dar spre curte, spre Nord.

#65
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Salutare!

Tocmai ce am primit noua oferta, cu ceva modificari. Enjoy Posted Image

Vad ca nu se incarca pozele, le pun din nou, imi cer scuze pentru dublu post.

Attached Files


Edited by conu71, 21 August 2020 - 13:34.


#66
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View PostRobertoBlanco, on 21 august 2020 - 13:31, said:

Salutare!
........


am mai vb putin la telefon cu robert. oferta este ok, i am mai explicat cateva mici chestii cu balamalele mari, cu cheia si cu ferestrele pe stulp.

omul sta destul de prost cu banii si l am invatat cum sa scoata cateva sute de euro de la stulp, balamale mari si cheie.

#67
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View Postconu71, on 21 august 2020 - 13:46, said:

am mai vb putin la telefon cu robert. oferta este ok, i am mai explicat cateva mici chestii cu balamalele mari, cu cheia si cu ferestrele pe stulp.

omul sta destul de prost cu banii si l am invatat cum sa scoata cateva sute de euro de la stulp, balamale mari si cheie.

blue92, color, warmedge...nu pare sa stea prost cu banii.
eu de exemplu in detrimentul culorii as alege sa-mi configurez tamplaria mai bine.tamplarie alba, dar practica.
- balamale cilindrice in loc de nussbaum
- usa de trafic la terasa (cea care este proiectata "tip balcon" la ultima oferta) in loc de nussbaum
- montaj cu banda precomprimata in loc de 2 cercevele la usa 4, presupun ca este usa de intrare.daca am dreptate, e proiectata foarte prost.golul de trecere activ este de aprox. 720mm!!!!nu e prea mic pt o usa de intrare???ti-a spus ofertantul acest detaliu?eu as face o "usa de 950+feam fix de 330". obligatoriu imbinare cu rigidizare intre cele 2 rame (inaltimea e cam mare)
- tot la usa4 sistem cu ghiare sau bolturi in loc de Multipunct

Edited by GPal, 21 August 2020 - 14:43.


#68
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017

View PostGPal, on 21 august 2020 - 14:42, said:

blue92, color, warmedge...nu pare sa stea prost cu banii.
eu de exemplu in detrimentul culorii as alege sa-mi configurez tamplaria mai bine.tamplarie alba, dar practica.
- balamale cilindrice in loc de nussbaum
- usa de trafic la terasa (cea care este proiectata "tip balcon" la ultima oferta) in loc de nussbaum
- montaj cu banda precomprimata in loc de 2 cercevele la usa 4, presupun ca este usa de intrare.daca am dreptate, e proiectata foarte prost.golul de trecere activ este de aprox. 720mm!!!!nu e prea mic pt o usa de intrare???ti-a spus ofertantul acest detaliu?eu as face o "usa de 950+feam fix de 330". obligatoriu imbinare cu rigidizare intre cele 2 rame (inaltimea e cam mare)
- tot la usa4 sistem cu ghiare sau bolturi in loc de Multipunct

Tamplaria este o investitie pe termen lung si nu vreau sa fac compromisuri. Da, nu stau bine cu banii, dar ma descurc eu cumva. Problemele mele erau configurarea corecta si pretul cat de cat corect.
Culoarea Nussbaum21 are acelasi pret cu alb, asa mi-a zis cucoana, ca e culoare standard si nu ma costa in plus, nu ca n-as pune alb, dar nu se potriveste cu exteriorul casei.
Ambele usi sunt de trafic, se intra si se iese pe ambele de cel putin 20-30 ori, 7-8 luni pe an, pentru facem drumuri dese din si dinspre curte in casa, 3 persoane.
Am sa tin cont de sfaturile referitoare la banda precomprimata si sistemul de ghidare cu bolturi, multumesc frumos :)
Usa nu o pot face de 950, altfel nu o mai pot deschide de cuier, plus ca nu este dificil sa deschizi o usa asa lata toata ziua. Aceasta vine in capatul unui hol care este lat exact cat toata usa, adica 1350mm, deci sunt constrans si de spatiu. Usile ce le avem acum, au deschidere de 600 mm si suntem foarte multumiti, e chiar usor sa tot intrii si sa iesi, deci 720mm e suficient. O sa va pun niste poze cu usile actuale, ca sa va dati seama ca nu am alta varianta.
Multumesc inca o data pentru sfaturi :)

Pozele cu usile existente si geamurile existente.
Usa 3 este cea crem, usa 4 este cea maro.

Attached Files



#69
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Stai prost cu banii si ai numai scule Metabo Posted Image

#70
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Pai ca la geamuri, cumperi ceva de calitate, dai un ban si stii ca nu-l mai ai.
Nu serios acuma, nu stiu daca stau prost cu banii sau nu, am 4000 euro, in care trebuie sa fac si portile la intrare.
Casa este mostenita, suntem inca succesiune, am cheltuit foarte multi bani cu avocatii si procesele.
De 6 ani de zile stam aici efectiv, eu lucrez de acasa, sotia in 3 schimburi, si nu am facut schimbari pana acum, pentru ca nu stiam incotro se indreapta procesele care au durat aproape 6 ani.
Acum ca avem definitiva, putem face investitii, dar nu suntem "bogati", salariile sunt mici pe aici, doar preturile sunt duble, adica invers proportional fata de cum stau lucrurile la tine la Constanta sau la Conu la Bucuresti, etc.
Tamplaria nu o schimbi periodic, e o investitie, si ca orice alte lucruri pe care le achizitionez, vreau sa fie de calitate si bine configurata.

Da, am numai scule Metabo, sunt foarte bune, imi place sa mesteresc prin casa singur, bineinteles la lucrurile care mi le pot face singur, tamplaria PVC iese din calcul :) In afara de acoperis si tamplarie, imi renovez singur totul, tocmai ce am terminat de construit baia. Pe langa toate "muncile" astea, am si o gradina botanica impresionanta, alt hobby de-al meu.
Aici avem niste baieti care sunt "harnici" pe afara si gasim scule bune la preturi rezonabile sau foarte bune, de cateva ori pe an.

#71
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Asta e cćsuța. Daca vreti pun poze si din curte.

Attached Files



#72
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
parca e in gheorgheni. asa imi da impresia

Edited by Dany_Darke, 21 August 2020 - 16:52.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate