Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Termopane - prežuri, configuražii, cotažii

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1903 replies to this topic

#37
DeaD

DeaD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 26.08.2006
Adica lemn placat cu aluminiu, nu? Gutmann Lara ar fi sistemul care il recomand.
Ca si pret toate sansele sa ajungi, chiar si sa depasesti 20-25k. Depinde de ce materiale se dorescPosted Image

Edited by Dany_Darke, 05 August 2020 - 19:41.


#38
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004

View PostDorel-Mesterel, on 05 august 2020 - 00:18, said:



De ce, vrei sa produci tamplarie cu profile pvc si te intereseaza cum este sa lucrezi cu schuco?

Altfel de ce te-ar interesa o bara de plastic pe care scrie schuco, sigur poate scrie orice altceva, veka, salamander, rehau, deceuninck, trocal, kommerling, tot nu ar trebui sa te intereseze asta.

Am īntrebat pentru cć e posibil sć comand un set de ferestre cu tāmplćrie pvc la o firmć din Germania și cel cu care am discutat acolo deși are īn ofertć și Salamander spune ca acesta ar fi cel mai calitativ profil pe care īl poate oferi.

Edited by gl01bxg2003, 06 August 2020 - 00:18.


#39
ipgabriel

ipgabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 17.05.2007
salut, trebuie sć īnlocuiesc niște geamuri la un apartament de 2 camere īn bucurești.
dacć mć puteți ajuta cu oferte, vć mulțumesc anticipat.

dormitor = living
2100 x 1160
1 fix + 1 oscilobatant + 1 fix

bucatarie
1120 x 1120 batante
aș prefera deschidere īn exterior (se deschide īn balcon)

ușć balcon
680 x 2000 batantć



#40
gidum

gidum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 191
  • Înscris: 23.11.2007
Ia legatura cu userul conu71. Il recomand cu incredere, este un tip super de treaba.
Raspunde repede la pm.

Spor.

Edited by Dany_Darke, 11 August 2020 - 11:06.
nu mai cita inutil. nu suntem balbaiti


#41
Alyna18

Alyna18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2011
Buna ziua,

Ce parere aveti despre aceasta oferta pentru Bucuresti? Este pentru un balcon orientat spre Sud, deci clar imi doresc 4 seasons.
Nu ma pricep in acest domeniu, deci orice recomandare este bine venita :)

Attached Files



#42
GPal

GPal

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.02.2016

View PostAlyna18, on 11 august 2020 - 12:09, said:

Buna ziua,

Ce parere aveti despre aceasta oferta pentru Bucuresti? Este pentru un balcon orientat spre Sud, deci clar imi doresc 4 seasons.
Nu ma pricep in acest domeniu, deci orice recomandare este bine venita Posted Image

ti-as recomanda sa alegi geam triplu, LowE-Float-4S.te mai costa 50-100 euro.chiar poti incerca sa ceri PlanistarSun in loc de Planitherm4S ca sa fie mai buna transmisia luminoasa.
avantaje la un vitraj triplu pt balconul tau:
1.daca nu va fi un balcon incalzit - sticla LowE pe interior te va ajuta sa scapi de fenomenul condens pe geam.vei avea umeditatea ridicata si va curge apa multa daca ramai cu sticla Float la interior
2. daca va fi un balcon incalzit - pierderile de caldura vor fi  mult mai mici.ai o suprafata mare de sticla

#43
Alyna18

Alyna18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 14.09.2011
Multumesc mult pentru recomandare!

Cred ca am exagerat in dimensiuni, nu are totusi 2m inaltime; cred ca maxim 1.5 m. Inca nu am chemat pe nimeni la masuratori, incerc sa imi dau seama cu cine as putea colabora, astfel incat sa primesc si un pret ok. Balconul va fi unul incalzit, da.

#44
burtal

burtal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2020
Salut, ce parere aveti de aceste oferte ?

Attached Files



#45
distiller

distiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 13.10.2006
Buna ziua,
Este cineva dispus sa realizeze si sa monteze o fereastra fixa pe profil de aluminiu de dimensiunea 4,3 x 2,3 metri pentru o casa langa Buftea?
Restul tamplariei va fi realizata de Conu'71, daca nu se razgandeste pana atunci (eram dator cu niste multumiri, domnu' Conu, le adresez cu ocazia asta).

Scopul acestui post nu este obtinerea celei mai ieftine variante, incerc sa gasesc pe cineva dispus sa realizeze doar aceasta fereastra, nu toata casa full-aluminiu si sa nu ma taxeze de trei-patru ori extra doar pentru ca e un singur element. Stiu ce presupune montajul unei astfel de ferestre, sunt de acord cu costurile aferente transportului, montajului etc.
Pot oferi toate detaliile necesare in privat, daca este cineva interesat.
Multumesc

#46
alex178

alex178

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 10.03.2015
Salut, la marimea 170x112, maner pe dreapta, gasesc ceva mai bun decat ce am eu in poza? Ma intereseaza cea mai buna izolare fonica....
In poza e o prima oferta...


Attached File  termo.jpg   131.02K   121 downloads

Edited by alex178, 14 August 2020 - 16:54.


#47
burtal

burtal

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 11.08.2020
multumesc Conu71 pentru informatiile date in discutia telefonica

#48
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Salutare,

am nevoie de un pic de ajutor, va rog, pentru ca nu ma pricep. Am de inlocuit ferestrele la o casa, in IF. Cateva dintre ferestre vad soarele mare parte din zi, iar altele mai putin. Nu m-ar deranja daca vara, ferestrele nu ar avea performanta maxima. Mai important ar fi sa performeze bine iarna si sa limiteze pe cat posibil aparitia mucegaiului - nu am mai locuit in casa respectiva. M-am apucat acum de renovat si doar presupun ca umiditatea si proasta ventilare a spatiului au condus la aparitia mucegaiului. Incalzirea se face prin calorifere, iar geamul cu suprafata cea mai mare nu are calorifer pus. Actuala fereastra, termopan, a avut candva apa in interiorul foilor de geam, pentru ca se observa petele de calcar ramase pe interior (aici as avea posibilitatea sa adaug caloriferul lipsa).

Asadar, din ce m-am priceput eu, am cerut niste oferte, insa nu prea inteleg constrangerile de profil si aranjamentul foilor de geam (cat e de importanta ordinea?). De ce unii pot sa asigure un anumit volum de aer intre foile de geam si implicit un coef. de transfer termic mai scazut, iar altii nu? (ex. ofertele atasate - asupra carora mi-e greu sa le deosebesc doar  daca ignor pretul sau acel W/mpK). Multumesc!

Attached Files


Edited by romeo_id, 16 August 2020 - 22:30.


#49
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Din ce vad eu acolo o oferta are coeficientul dat pe fereastra ca si ansamblu una doar pe sticla

#50
romeo_id

romeo_id

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 07.01.2007
Asa mi s-a parut si mie, era diferenta foarte mare intre valorile date la ambele oferte.

#51
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004
una este cu bipan cealalta cu tripan. profilul este clasa b, unul dintre cele mai ieftine de la rehau. lipsa solbanc, etc... de ocolit daca vrei ceva de calitate.

imi place ca spune intr o oferta ca sunt armate cu otel zincat. 0.8mm, 2mm? rectangular, l sau u?

daca vrei sa discutam in detaliu, imi poti lasa un nr de telefon si te invat ce sa ceri. succes...

#52
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
coane imbatranesti.te lasa vederea.Ambele oferte sunt cu tripan.Una de 32 alta de 40

#53
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,047
  • Înscris: 22.06.2004

View Postbogumilandia, on 16 august 2020 - 23:18, said:

Din ce vad eu acolo o oferta are coeficientul dat pe fereastra ca si ansamblu una doar pe sticla


m am uitat pe prima poza la final: total tamplarie cu geam dublu. asa este, am imbatranit.

#54
RobertoBlanco

RobertoBlanco

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 08.01.2017
Salutare oameni buni!

Am citit complet acest topic, cat si o parte din cel initial, am analizat ofertele primite de unii dintre membrii, iar zilele astea am decis sa cer si eu o oferta pentru casuta mea. Poate mi se pare mie, dar cred ca este cam piperata la pret, asa ca va rog, pe cei care aveti experienta, sa va dati o parere la cele doua oferte atasate. Sticla tripan folosita, este Saint Gobain, iar profilul este Salamander Stremline 76 plus cu 7 camere, din cate am inteles de la ofertant. Astept cu mare drag parerile si de ce nu, sfaturile voastre. Multumesc anticipat!

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate