Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Termopane - prețuri, configurații, cotații

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
1903 replies to this topic

#1
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
Salutare,

Cu ajutorul vostru s-a reusit a strange peste 10k de postari in topicul initial, astfel ca acum deschidem partea a 2-a a topicului. Pentru a pastra dorinta celor 761 de useri (85% din respondenti) ce au considerat de bun augur "DA, consider necesar ca oferta despre care mă interesaz să apară LA VEDERE pe topic, să conțină detalii și în mod explicit prețul", aceasta poate fi exprimata si in cadrul acestui topic, venind astfel in ajutorul altor colegi ce acum citesc si cauta acelasi lucru.

Asadar, fie ca esti in renovari si cauti sa obtii un pret bun pt nevoile tale dar vrei sa te consulti si cu alti colegi, fie ca doar vrei sa stii ce finante ar trebui sa pregatesti pt renovarea ce o ai in plan, ori chiar nu stii ce sa alegi din multitudinea de profile de la diferiti producatori si ai nevoie de un sfat in acest sens - acesta e topicul ce te poate lamuri.

Pentru intrebari diverse vizavi de tot ce inseamna termopan, va sugerez topicul specific Intreaba-ma despre Termopane!

Acestea fiind zise, spor la treaba  :)

#2
cezar1369

cezar1369

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.03.2017
Salutare!
Se poate schima sistemul la un geam termopan care are deschidere simpla ca sa se deschida si oscilobatant?
Am la baie un geam de 60x60.vDaca se poate imi puteti spue un pret estimativ?

Edited by Dany_Darke, 25 July 2020 - 17:05.


#3
Tudor-G

Tudor-G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2020
Salut,
Pentru o comanda, mai mult sau mai puțin cu ceea ce este prezentat în pdf-ul atașat la ce preț ar trebui să mă aștept în Iași?
Descriere baza:
1) închidere balcon:
-3 laturi
-termopan cu 2 foi. As prefera F6 + low-e. E mai important pentru mine sa tina căldură afara in timpul verii
2) ușa balcon - simpla, recomandări pt sticlă? Mă gândesc la posibilitatea unui rulou montat pe ușă în interiorul balconului, blackout
3) geam mic cameră - aici ar prima izolarea fonica + termică. Best in class ar fi ok. Tripan low-e + 4s + F?


Urmează în o săptămână să merg din ușă în ușă la producători sa vad ofertele și doresc sa merg pregătit:)

Pentru geamurile de la balcon, prețul va avea o pondere mare in alegerea modelului.
Daca sunt persoana care pot face oferte pentru Iași aici, cu atât mai bine sau recomandări pentru firme serioase


#4
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Teoretic se poate.Dar la dimensiunea aia pe oscilo nu o sa fie o fanta foarte mare.Apoi in functie de ce balamale ai acum s-ar putea sa ramai cu niste mici gaurele.Daca poti trai cu niste gauri umplute cu silicon atunci e bine.Iar ca si pret nu scapi fara 100-100 si ceva de lei.Stiu costa cat un geam la dede dar e sistemul,drumul si timpul montatatorului

#5
comehe

comehe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.04.2008
Daca exista dealeri care imi pot face oferte chiar si pentru montaj, va rog sa discutam pe privat.

Vreau sa cumpar ferestre + rolouri + plase tantari pentru casa noastra si am primit cateva oferte pe care le-am filtrat si am ramas la astea 2:
  • MetGlass cu Salamander BluEvolution 92 -  9.668+480euro Bagheta warm edge  = 10.148euro (fara montaj)
  • Optimedia cu Veka Softline 82 -  12.700euro (fara montaj/transport)
De optimedia am auzit ca sunt ok, dar pt MetGlass nu prea am recomandari.
Ce ma sfatuiti sa aleg ? Veka sau Salamander ? Am auzit ca Veka ar fi mai bun ...

Imi recomandati sa aleg geam Float sau Planitherm 4S ?
Am o usa de 4m, iar pragul la culisanta l-am vazut dar credeam ca se ridica mai mult.
merita sa dau banii pentru muste de tantari care se deschid sau imi recomandati astea fixe ? vara cu tantari ar fi cam 4 luni pe an....

La astea se adauga o usa de aluminiu la 2.700euro + montaj 300euro.

Attached Files



#6
Tudor-G

Tudor-G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2020
Se pare că am uitat sa atașez fișierul pentru post-ul 3.

Attached Files



#7
cezar1369

cezar1369

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 29.03.2017

View Postbogumilandia, on 25 iulie 2020 - 18:20, said:

Teoretic se poate.Dar la dimensiunea aia pe oscilo nu o sa fie o fanta foarte mare.Apoi in functie de ce balamale ai acum s-ar putea sa ramai cu niste mici gaurele.Daca poti trai cu niste gauri umplute cu silicon atunci e bine.Iar ca si pret nu scapi fara 100-100 si ceva de lei.Stiu costa cat un geam la dede dar e sistemul,drumul si timpul montatatorului
Merci pentru raspuns.
Este normal ca munca si timpul fiecaruia sa fie apreciata si recompensata, problema este ca daca zici ca ar ramane o fanta mica la deschidere nu cred ca se justifica modificarea.
Merci pentru raspuns inca o data, o zi faina!

#8
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcomehe, on 26 iulie 2020 - 00:22, said:


Vreau sa cumpar ferestre + rolouri + plase tantari pentru casa noastra


Oferta pe salamander pare mai bine configurata, la ferestrele mari 8 si 3 cred, la optimedia ai cercevea de fereastra iar la metglass ai cercevea 115 de usa. La optimedia pare ca nu toate rulourile sunt electrice, asa este?

Si de ce nu se poate cu montaj?

#9
Tudor-G

Tudor-G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2020
Momentan am primit doar următoarea oferta. La o prima vedere prețul pare cam mare. Are cineva experiență cu preturile din Iași?

Attached Files



#10
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostTudor-G, on 27 iulie 2020 - 10:07, said:

Momentan am primit doar următoarea oferta. La o prima vedere prețul pare cam mare. Are cineva experiență cu preturile din Iași?

Eu sunt din Arad, habar n-am cum sunt preturile in Iasi, pentru Arad mie mi se pare mic pretul.

Alta ar trebui sa fie insa problema ta, ai in oferta un minunat profil de la veka, softline 76 MD, profil care este clasa A, are trei garnituri si permite un pachet de geam tripan de pana la 52mm. Pachetul de geam din oferta ta este termopan de 24mm, parerea mea este ca pentru un termopan de 24mm nu este nevoie de un asemenea profil. Fiind si pe alb cred ca poti alege orice profil cunoscut cat de cat din gama 70,74,76mm. Trocal 70,kommerling70, rehau euro 70, gealan s8000 74mm (coextrudat clasa B), salamander streamline 76 coextrudat (clasa A este prea scump si nu se justifica), deceuninck zendow 70mm, daca vrei si softline 70 de la veka insa si ala este clasa A si nu prea se justifica.

#11
Tudor-G

Tudor-G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2020
Initial eu doream un profil mai slab/ieftin pentru geamurile din balcon, deoarece nu va avea in el nici centrala sau mutat bucatarie acolo, va ramane efectiv inchis. In schimb doream un profil/geam foarte bun pentru geamul de la camera.

Multumesc mult pentru sfaturi, probabil va trebui sa imi fac cumva timp sa merg direct pe la ei sa pot discuta mai pe larg. Momentan e mai dificil datorita programului lor (toti inchid al 17:00 si se pare ca nu mai au program deloc sambata).
Am sa iau concediu saptamana viitoare si am sa revin cu alte oferte.

#12
Alecs1923

Alecs1923

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 17.03.2020
Salutare.
Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat??Posted Image
Trebuie sa schimb 2 geamuri la un apartament din Bucuresti si dupa cateva cercetari m-am oprit la cateva profile.
Veka softline 82
Qfort 7 stars sau Qfort 6 stars ( nu prea stiu care din ele e mai bun)
Salamander bluEvolution 92

Stiu ca mai conteaza si ce geamuri si feronerie pui si cine le monteaza.
Si aici am nevoie si mai mare de o recomandare...De unde sa le iau si cu cine sa le montez ca sa nu am surprize. (In Bucuresti)

La Qfort mi-am facut o idee despre cum sa configurez un geam. Gen: Sticla Control Solar - Sticla LowE Clear - Sticla SuperLowE cu argon si distantier cald.
La salamander si veka nu am gasit pe net ceva de genul.

Orice sfat este binevenit.

#13
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostAlecs1923, on 27 iulie 2020 - 18:11, said:

Salutare.
Ma ajuta si pe mine cineva cu un sfat??Posted Image


Stiu ca mai conteaza si ce geamuri si feronerie pui si cine le monteaza.
Si aici am nevoie si mai mare de o recomandare...De unde sa le iau si cu cine sa le montez ca sa nu am surprize. (In Bucuresti)

In Bucuresti ii avem pe colegii Conu 71 si pe Digix, sunteti privilegiati, aveti doi ofertanti care va pot oferi cele mai cautate produse de pe piata. Sunt zone mari in tara de unde nu avem nici macar un coleg.  

Asadar, mesaj privat cu cerere de oferta sau ceva si poate te ajuta ei daca au timp, la Conu 71 este mai problema cu timpul, nici la Digix nu cred ca este chiar lejer, vezi tu poate macar unul din ei te poate rezolva. De ajutat cu sfaturi si recomandari oricum pot sa o faca mai bine decat mine de la Arad.

Edited by Dorel-Mesterel, 27 July 2020 - 21:27.


#14
TAMFY87

TAMFY87

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 27.07.2020
Salutare,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva recomandari pentru o fabrica sau firma care se ocupa cu producerea si montarea de tamplarie din lemn stratificat cu geam termopan.
Am nevoie de cateva ferestre cu arcada, dupa cum se vede in fotografia atasata. Cele 6 ferestre mici marcate cu nr. "1" (latime 36-37 CM) , fereastra tripla marcata cu nr "2"  si cea mica marcata cu nr. "3" reprezinta motivele pentru care trebuie sa gasesc o solutie tehnica in tamplaria din lemn, inclusiv pentru toate celelalte geamuri de pe fatada.
Din cate am inteles de la reprezentatii catorva firme care se ocupa cu fabricarea si montarea de tamplarie PVC, aceste ferestre nu pot fi realizate decat cu tamplarie din lemn.
Daca ma puteti ajuta cu sfaturi referitor la alegerea tamplariei de lemn, materialul din care sa fie facuta si tipurile de geam pe care le recomandati (termopan vs tripan - ma intereseaza doar ca protectie termica, fonic nu este nevoie, nu e trafic intens), v-as fi recunoscator. [ https://imgur.com/oAzzgOE - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Va multumesc anticipat.

#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
In Bucuresti este si Bengal.Deci nu e chiar rau acolo

#16
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostTAMFY87, on 27 iulie 2020 - 21:40, said:

Salutare,

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu cateva recomandari pentru o fabrica sau firma care se ocupa cu producerea si montarea de tamplarie din lemn stratificat cu geam termopan.


Strong Wood srl Arad, Lapella lemn srl Arad, acestea sunt recomandarile mele.

#17
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Si DeaD de aici tot cu lemn stratificat se ocupa

#18
Tudor-G

Tudor-G

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.07.2020
In sfârșit am primit și o oferta conform cerințelor mele. Ce părere aveți?

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate