Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Programul Noua Casa (2020)

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Noua casă, modificată: Avans de 5 sau 15% și plafon de 70.000 euro sau 140.000 euro, în funcție de client

Quote


Cum arată ultima variantă a „Noua Casă”
Două plafoane:
- 140.000 euro
- 70.000 euro

La 140.000 euro sunt luate în considerare:
1. locuințele noi, recepţionate la terminarea lucrărilor cu cel mult 5 ani înainte de data solicitării finanțării garantate.
2. locuinţele supuse unor lucrări de intervenţie în vederea consolidării şi/sau reducerii riscului seismic recepţionate la terminarea lucrărilor cu cel mult 5 ani înainte de data solicitării finanțării garantate

De reținut în privința plafonului de 140.000 euro: garantare de către stat, prin Ministerul Finanţelor Publice, este în procent de maximum 60% din valoarea creditului, reprezentând maximum 85% din prețul de achiziție al locuinței, dar nu mai mult decât valoarea rezultată din raportul de evaluare a locuinţei.

La 70.000 euro intră celelalte categorii de locuințe. Adică orice imobil cu destinaţia de locuinţă, alcătuit din una sau mai multe camere de locuit, cu terenul, căile de acces, anexele gospodăreşti, facilităţile, dependinţele, dotările şi utilităţile, aferente acesteia, care satisface cerinţele de locuit ale unei persoane sau familii.

De reținut în privința plafonului de 70.000 euro: Creditul acordat unui beneficiar este garantat de către stat, prin Ministerul Finanţelor Publice, în procent de maximum 50% din valoarea creditului, reprezentând maximum 95% din prețul de achiziție al locuinței, dar nu mai mult decât valoarea rezultată din raportul de evaluare a locuinţei.”

Avansul
La plafonul de 140.000 euro avansul e de 15%
La plafonul de 70.000 euro avansul e de 5%

Cine beneficiază
Persoana fizică ce îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:
• la data solicitării creditului garantate, declară pe propria răspundere fie că nu deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia nicio locuinţă, indiferent de modul şi de momentul în care a fost dobândită, fie că deţine în proprietate exclusivă sau împreună cu soţul ori soţia cel mult o locuinţă, dobândită prin orice alt mod decât prin Program, în suprafaţă utilă mai mică de 50 mp;
• achiziţionează o singură locuinţă, printr-un credit acordat şi garantat în condiţiile Programului;
• are calitatea de împrumutat în raport cu finanţatorul.

Hotnews

Attached Files



#2
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Deci s-a transformat dintr-un program social intr-o mare manevra politica.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006
a avut ceva aspecte de program social pe vremuri, cand dobanzile si avansul erau semnificativ mai mici decat la banci; dar de atunci lucrurile s-au mai normalizat.

#4
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
Iar vom avea cresteri substantiale la imobile.

#5
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,853
  • Înscris: 20.10.2015
:lol:
Deci nu mai exista conditie de varsta
A fost scos cuvantul "prima", pe baza legii trebuie doar sa nu ai tu casa

Mi se pare o cale misto de a imprumuta bani garantati de stat cu dobanda mica

Nu-i nimic, cei 2,000,000 romani care tin in spate pe ceilalti 17,000,000 pot munci si mai mult pentru a putea subventiona dobanzile partial platite din buget

 danb1961, on 23 iulie 2020 - 07:25, said:

Iar vom avea cresteri substantiale la imobile.

Nu, asta e o forma de impruimut cu acoperire

#6
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
niste escroci, ca intreaga clasa politica...sa vedem dupa alegeri cand se va prbusi economia de unde vor plati garantiile...a, am uitat, din 1 euro = 7 ron...

#7
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
Noul program, o sa creasca si mai mult preturile....

In zona unde locuiesc in ultimii ani toate imobilele construite de dezvoltatori s-au invartit in jurul valorii de 90k-100k euro.
Majoritatea s-au dat cu Prima Casa, 66.5k euro credit si 23.5 - 33.5K euro avans. Nimeni nu construia imobil de peste 100k euro pentru ca stia ca o sa ii fie extrem de greu sa il vanda,

Acum cu noul program preturile o sa explodeze.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Preturile sunt deja crescute. Caz concret la mine: In urma cu 3 ani, un apartament de 2 camere se vindea cu 48.500E si avea loc de parcare inclus (la blocuri care mai aveau putine apartamente la vanzare, dar se mai construiau si in alta parte). si 1.500E voucher de mobila inclus in pret In blocul in care am luat eu, acelasi apartament de 2 camere (+/- 2-3mp), aproape aceeiasi bani (48.900E), dar fara loc de parcare (suplimentar 1.500E si optionala achizitia) si 1.500E voucher de mobila inclusi. Anul trecut, un prieten si-a luat intr-un bloc in care 2 camere costau 49.500E, parcare 2.000E (obligatorie, de data asta si fara voucher de mobila. Un coleg de munca al prietenului a fost saptamana trecuta sa intrebe (tot de 2 camere) si pretul e de 55.500E.

Deci, in 4 ani pretul a crescut cu aproape 10.000E (de la loc de parcare si mobilier inclus, la doar cei "patru pereti")

Sa nu uit, zona este Rahova (Confort Urban).

#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

 mirel3003, on 23 iulie 2020 - 07:29, said:

Noul program, o sa creasca si mai mult preturile....

In zona unde locuiesc in ultimii ani toate imobilele construite de dezvoltatori s-au invartit in jurul valorii de 90k-100k euro.
Majoritatea s-au dat cu Prima Casa, 66.5k euro credit si 23.5 - 33.5K euro avans. Nimeni nu construia imobil de peste 100k euro pentru ca stia ca o sa ii fie extrem de greu sa il vanda,

Acum cu noul program preturile o sa explodeze.

Eu zic ca nu o sa creasca asa mult dintr-un singur motiv. Multi nu vor putea accesa acel credit singuri. Pana acum multe apartamente luate prin prima casa, erau luate de o o singura persoana. conform hotnews pt un apartament de 100.000 euro, trebuie sa ai cam 1000 euro net salariul si rata e de 2138 lei lunar; asta pe langa avansul de 15%. Pt multi tineri, fara ajutorul parintilor, atat avansul cat si rata vor fi relativ greu de platit. Pt cupluri casatorite, da e mai simplu atat avansul cat si rata, dar nu cred ca o sa creasca atat de mult preturile.

Plus ca daca preturile si ratele cresc mult, si ratele o sa ajunga mult mai scumpe decat chiriile, pierzi de la creditare acea categorie de oameni care iau credit in loc sa stea in chirie tocmai pt ca rata e aproximativ egala cu chiria si in timp raman cu apartamentul.

#10
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
E normal ca preturile imobiliarelor sa creasca cu 5-10 % anual. Este bine pentru intreaga economie, pentru investitori si pentru cumparatorii individuali.

Deprecierea banilor si inflatia constanta a produselor si serviciilor fac nerentabila tinerea economiilor in bani pe termen mediu si lung, fara a fi folositi.
Exemplu real: O masina noua costa acum 15 ani 7 000 $. Acelasi model cu aceeasi echipare costa acum 13 000 $.

#11
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Alex432, on 23 iulie 2020 - 08:17, said:

E normal ca preturile imobiliarelor sa creasca cu 5-10 % anual. Este bine pentru intreaga economie, pentru investitori si pentru cumparatorii individuali.

Deprecierea banilor si inflatia constanta a produselor si serviciilor fac nerentabila tinerea economiilor in bani pe termen mediu si lung, fara a fi folositi.
Exemplu real: O masina noua costa acum 15 ani 7 000 $. Acelasi model cu aceeasi echipare costa acum 13 000 $.

Nu stiu ce fumezi tu dar esti complet pe langa. Cum sa fie normal sa creasca cu 5-10% anual? In 5 ani unele proprietati ar costa cu ~50% mai mult pe ce principiu? Ca trece timpul?
Referitor la masina ia zi-mi concret ce model costa acum 15 ani 7000 si azi 13000? Ca daca vorbim de Logan chiar si acum poti sa iei cu rabla la 5990 Euro masina noua.

Edited by mannyx92, 23 July 2020 - 08:22.


#12
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
exemplul meu - masina nouă  honda civic hatchback sport automatic am luat-o cu 17000 euro acum 4 ani
honda civic modelul nou în configurație similară depășește 23000 euro

sunt o mulțime de IT-ști cu salarii de 10000, 12000, 15000, 20000 de lei net pe lună, ei pot cumpăra fără probleme

#13
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007

 Soulstream, on 23 iulie 2020 - 08:10, said:


Eu zic ca nu o sa creasca asa mult dintr-un singur motiv. Multi nu vor putea accesa acel credit singuri. Pana acum multe apartamente luate prin prima casa, erau luate de o o singura persoana. conform hotnews pt un apartament de 100.000 euro, trebuie sa ai cam 1000 euro net salariul si rata e de 2138 lei lunar; asta pe langa avansul de 15%. Pt multi tineri, fara ajutorul parintilor, atat avansul cat si rata vor fi relativ greu de platit. Pt cupluri casatorite, da e mai simplu atat avansul cat si rata, dar nu cred ca o sa creasca atat de mult preturile.

Plus ca daca preturile si ratele cresc mult, si ratele o sa ajunga mult mai scumpe decat chiriile, pierzi de la creditare acea categorie de oameni care iau credit in loc sa stea in chirie tocmai pt ca rata e aproximativ egala cu chiria si in timp raman cu apartamentul.

Un cuplu cu salariu fiecare de ~4000 Ron net (si asta e un salariu normal intr-un oras mare) cu siguranta se va arunca la un 140K euro acum.
Eu zic ca in urmatoarele 12 luni preturile vor creste cu minim 20%, datorita acestui program.

Bine macar ca au lasat 70K euro, la blocurile comuniste ca astfel ar fi explodat si pretul acelor imobile. O sa creasca si acolo putin preturile dar nu asa mult comparativ cu imobilele noi.

In urmatoarea perioada parca vad ca o sa scoata si conditia sa nu mai detii o locuinta, pentru a "relansa" economia.

Chestiile asta a fost facuta cu cap... statul nu are nimic de pierdut.... se va construii mai mult, vor fi locuri de munca mai multe, vor fi incasati mai multi bani la bugetul de stat, dar reversul medaliei va fi ca oamenii de rand isi vor permite din ce in ce mai greu o locuinta.

Detin impreuna cu sotia 2 imobile, ambele luate cu Prima Casa, inainte de casatorie... daca se va scoate conditia sa nu mai detii un alt imobil o sa vindem unu din imobile (cel la care mai avem foarte putin de platit) si cu banii de pe el o sa platesc avansul pentru un Penthouse de cel putin 150Mp in buricul Timisoarei.

 Flat, on 23 iulie 2020 - 08:41, said:

exemplul meu - masina nouă  honda civic hatchback sport automatic am luat-o cu 17000 euro acum 4 ani
honda civic modelul nou ĂŽn configurație similară depășește 23000 euro

sunt o mulțime de IT-ști cu salarii de 10000, 12000, 15000, 20000 de lei net pe lună, ei pot cumpăra fără probleme

Nu toti angajatii din Romania sunt IT-isti sau bugetari ca tine....

Edited by mirel3003, 23 July 2020 - 08:47.


#14
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 Adm, on 23 iulie 2020 - 06:53, said:

are calitatea de împrumutat în raport cu finanţatorul.



Hotnews

Sunt curios cati romani au calitatea asta cand salarul minim de 300 de euro predomina cam la 70-80% din populatia activa.

#15
asimton

asimton

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 01.07.2020
Peste cam un an o să vă uitati pe harta Bucureștiului si unde azi sunt la 90.000 - 100.000 de euro vor fi la 140.000 de euro.

Unde sunt azi la 45.000 - 60.000 vor fi cam 90.000 de euro.

Alea vechi vor pleca preturile la ele de la 70.000 de euro inclusiv și la ghetourile confort 2 din Militari sau Pantelimon sau Sălăjan.

Vin vremuri bune și pentru cei care iau chirii - vor creste și chiriile, prea ajunsese 100 de euro = 100 de lei, prea mici sunt si chiriile azi.

#16
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 28.05.2020
Toyota Aygo.
Vad ca imi dai dreptate cu exemplul tau... Si da, e normal sa se dubleze valoarea imobilului in 10-12 ani, valoare raportata la bani  fara acoperire in aur sau in vreun angajament statal.

@ Flat

@ Mannyx 92

Parliament Aqua Blue.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,489
  • Înscris: 30.08.2017

 mirel3003, on 23 iulie 2020 - 08:45, said:

Un cuplu cu salariu fiecare de ~4000 Ron net (si asta e un salariu normal intr-un oras mare) cu siguranta se va arunca la un 140K euro acum.


Nu cred ca se va arunca...ai multe alte cheltuieli pe langa, sigur o rata la masina, poate un copil la gradinita, o vacanta in Grecia, iesiri de weekend...o rata de 2500-3000 ron pe luna la 8000 ron venit e mare in conditiile astea. Sigur, poate s-ar descurca, dar ar face niste eforturi prea mari pe termen lung. Cred ca se adreseaza celor cu venituri semnificativ mai mari care vor sa faca trecerea de la bloc la casa.

 mirel3003, on 23 iulie 2020 - 08:45, said:


dar reversul medaliei va fi ca oamenii de rand isi vor permite din ce in ce mai greu o locuinta.


Asta mi se pare adevarata problema. Programele astea vor duce preturile si mai sus, ceea ce va face ca cei carora le erau destinate (in forma initiala a programului) sa nu le mai poata accesa.

#18
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010

Quote

  De reținut în privința plafonului de 140.000 euro: garantare de către stat, prin Ministerul Finanţelor Publice, este în procent de maximum 60% din valoarea creditului, reprezentând maximum 85% din prețul de achiziție al locuinței, dar nu mai mult decât valoarea rezultată din raportul de evaluare a locuinţei.

eu nu inteleg asta deloc :))

apartamentul costa 100k
85% din pret inseamna 85k
statul iti ofera 60% (51k) din cei 85.000 iar restul ti-i da banca (34k), urmand ca tu sa vii cu diferenta de 15k?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate