Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Medicina Cluj vs Târgu Mureș

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Teodora39

Teodora39

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2020
Buna ziua! Sunt eleva in clasa a11a si vreau mai departe sa dau la medicina, insa nu ma pot decide în privinta orasului. Eu sunt din Targu Mures si aici avem facultate buna de medicina, insa orasul e anost, mic si deja m-am plictisit de el. Nu ofera foarte multe posibilitati, mai ales studentilor. De aceea ma tenteaza Cluj, insa caminul nu e cea mai optima solutie pentru mine. Nici nu o exclud, dar as prefera sa o evit, iar chiriile in cluj sunt mult prea scumpe. Daca raman acasa stiu ca voi avea mult confort, mancare gatita, un oras pe care il cunosc, camera mea si conditii bune de invatat. Insa mutarea in alt oras sunt sigura ca m-ar dezvolta enorm si as avea mai multe posibilitati, mai mult sociale, caci facultatile cred ca sunt la fel de bune. De mentionat e ca admiterea la cluj e mult mai grea, din 2 materii si presupune o pregatire mai intensa, de aceea doresc sa ma hotarasc cat mai rapid, sa ma pot apuca de invatat. Care ar fi optiunea mai buna? Merita sa plec din oras doar ca sa experimentez acea "viata de student", cand am facultatea aici, aproape?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
personal consider ca daca admiterea deja o vezi ca pe un impediment, posibil sa nu fie de tine acea facultate. admiterea iti verifica cunostintele, insa triaza pe cei ce vor sa si invete ulterior de cei ce doar asteapta salutul de "sa traiti dl doctor"

legat de mutat, la cum merge treaba cu pandemia, posibil ca acea viata de student de care zici sa fie tot acasa. pana la anul mai e, insa nu m-as baza pe asta. asa ca pune in balanta restul punctelor si vezi cum ti-ar fi mai bine.

#3
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,878
  • Înscris: 14.08.2007

View PostTeodora39, on 21 iulie 2020 - 11:12, said:

Care ar fi optiunea mai buna? Merita sa plec din oras doar ca sa experimentez acea "viata de student", cand am facultatea aici, aproape?
Cel mai bun lucru din anii studentiei e "viata de student", pe care o pierzi (in mare parte) daca locuiesti cu parintii. Si da, Clujul ofera clar mai multe decat Targu Muresul ca oras (facultatile sa zicem ca sunt comparabile). Dar eu nu m-as feri de statul in camin, nu ai conditii ca acasa, dar e mult mai fun si inveti sa devii independenta/te obisnuiesti cu conditii mai "dure" de viata (caminele actuale sunt lux oricum fata de cum erau pe "vremea mea"). Sigur, si in chirie inveti sa fii independenta, dar pierzi mult din viata studenteasca daca nu stai in camin. Depinde mult si daca ai ceva prietene/prieteni buni cu care sa stai in chirie, aia ar compensa eventual.

Eu as invata suficient de mult incat sa prind camin ... si eventual te inscrii la amandoua. Daca nu intri la Cluj sau nu ai medie de camin, asta e, faci la Tg Mures (daca nu iti permiti o chirie in Cluj, eventual impartita cu inca 2-3 prietene/prieteni). Dar e un pic pacat sa faci facultatea stand acasa (in afara cazului in care parintii nu isi permit sa te tina la facultate in alt oras, atunci asta e, as accepta situatia si as face-o la Tg Mures) ... eu ma gandesc sa-i cumpar la fiica-mea un apartament pana cand va ajunge la facultate, ca sa nu fie nevoita sa faca facultatea la Cluj stand acasa cu parintii (eu stau in Cluj) ... sau o sa o trimit sa stea in chirie cu ceva prieteni. E cam aiurea sa stai cu parintii dupa 20 de ani (in afara cazului in care nu isi permit sa iti plateasca o chirie/costurile de a sta in alta parte).

In principiu ar trebui sa te poti descurca cu maxim 25% din bugetul familiei tale (daca esti singurul copil), altfel facultatea devine un stres financiar pentru ei (iar Medicina e lunga). Daca nu te poti descurca in Cluj cu atat, atunci fa-o in Mures.

Edited by utopium, 21 July 2020 - 16:23.


#4
Teodora39

Teodora39

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2020

View PostDany_Darke, on 21 iulie 2020 - 15:52, said:

personal consider ca daca admiterea deja o vezi ca pe un impediment, posibil sa nu fie de tine acea facultate. admiterea iti verifica cunostintele, insa triaza pe cei ce vor sa si invete ulterior de cei ce doar asteapta salutul de "sa traiti dl doctor".
Poate m-am exprimat eu gresit, insa nu vad admiterea ca pe un impediment. Ce voiam sa spun e ca la Cluj, fiind admiterea mai grea, din 2 materii, necesita mai multa munca si de aceea trebuie sa iau decizia cat mai rapid, ca sa ma pot apuca de pregatire. Sunt dispusa sa invat cat e nevoie fiindca asta imi doresc, dar trebuie totuși sa stiu si pentru ce facultate invat.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostTeodora39, on 21 iulie 2020 - 22:04, said:

dar trebuie totuși sa stiu si pentru ce facultate invat.

tu nu trebuie sa inveti pt facultate, ci pt tine. vrei sa mergi la medicina, crezi ca materia difera in functie de facultate? programa poate, dar materia este aceeasi. organismul uman este acelasi, asadar, indiferent de facultatea urmata, cand ajungi fata in fata cu pacientul, trebuie sa ai cunostintele necesare pt a trata. nu te poti ascunde dupa deget ca stai ca eu am facut facultatea la mures si acolo nu s-a cerut nu stiu ce la facultate. ca nu trebuia sa stiu si x lucru.

vei avea vietile unor oameni pe mana, asadar pregatirea, indiferent ca e vb de locatia x sau y a facultatii, trebuie sa o ai indiferent. fie ea pe parcursul facultatii ori inca de la admitere, cunostintele trebuie sa le ai.

nu vreau sa te descurajez ori sa fiu rea cu tine, insa personal consider ca un student de umf care se vaita ca are de invatat, ori ca e prea mult, ori care triseaza examenul, care sustine ca nu trebuie sa stie chiar tot si nu invata lucrul x pt ca nu i s-a cerut la examen, nu se poate numi mai departe medic. cunosc situatia la prima mana (studentie umf) si chiar am fost in nefericita situatie de a ajunge la un medic la inceputuri si am plecat imediat ce in 2 situatii diferite l-am corectat vizavi de ce-mi spunea el ca se intampla. si nu am fost la el pt o simpla raceala. asa am ajuns sa fac selectia de medici si chiar am trecut pe sistemul privat unde daca dai rateuri, nu mai lucrezi acolo ori nu mai ai pacienti. la stat curg rauri cu orice malpraxis ai face.

corect ca meseria se invata si in campul muncii, de aceea exista si rezidentiatul, insa acolo e doar rafinarea, cunostintele de baza trebuie sa existe deja. de ce crezi ca suntem fruntasii europei la diagnostice gresite si medicamentatie aiurea? ca nu s-a cerut la examen si 500 euro.

o vb de la americani: asteapta-te la ce e mai bun si pregateste-te pt ce e mai rau.

Edited by Dany_Darke, 22 July 2020 - 07:04.


#6
Teodora39

Teodora39

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2020

View PostDany_Darke, on 22 iulie 2020 - 06:53, said:

tu nu trebuie sa inveti pt facultate, ci pt tine. vrei sa mergi la medicina, crezi ca materia difera in functie de facultate? programa poate, dar materia este aceeasi. organismul uman este acelasi, asadar, indiferent de facultatea urmata, cand ajungi fata in fata cu pacientul, trebuie sa ai cunostintele necesare pt a trata. nu te poti ascunde dupa deget ca stai ca eu am facut facultatea la mures si acolo nu s-a cerut nu stiu ce la facultate. ca nu trebuia sa stiu si x lucru.
Sunt si nu sunt de acord cu ce imi spui. Intr-adevar bio e aceeași in esenta si trebuie sa invat pentru mine, dar examenele de admitere sunt facute in asa fel incat sa testeze cunostintele din materia pe care o cer ei strict, nu cunostintele generale de biologie. Nu e un lucru bun, dar asa e. Si pe langa asta intervine si chimia, de care am nevoie doar pt examenul de la cluj. Probabil o sa imi spui ca am nevoie oricum de chimie la medicina, corect, insa materia asta o stiu, am fost si la olimpiade, dar tot trebuie sa stiu daca sa imi continui pregatirea intr-un ritm mai alert sau la nivel de clasa.

View PostDany_Darke, on 22 iulie 2020 - 06:53, said:

nu vreau sa te descurajez ori sa fiu rea cu tine, insa personal consider ca un student de umf care se vaita ca are de invatat, ori ca e prea mult, ori care triseaza examenul, care sustine ca nu trebuie sa stie chiar tot si nu invata lucrul x pt ca nu i s-a cerut la examen, nu se poate numi mai departe medic.
Nu ma vait, ori nu incerc sa trisez examenul. Cred ca as fi ipocrita sa ma apuc de invatat din alt manual, chiar daca materia e in esenta aceeasi. In orice caz, problema mea nu se referea la admitere, ci la alegerea facultății.

View PostDany_Darke, on 22 iulie 2020 - 06:53, said:

corect ca meseria se invata si in campul muncii, de aceea exista si rezidentiatul, insa acolo e doar rafinarea, cunostintele de baza trebuie sa existe deja. de ce crezi ca suntem fruntasii europei la diagnostice gresite si medicamentatie aiurea? ca nu s-a cerut la examen si 500 euro.
Sunt de acord cu ce spui, insa nu e ca si cum odată admis la medicina ajungi direct in spital. Mai sunt 6 ani de pregatire, iar admiterea testeaza capacitatea de a invata, oamenii aia vor sa se asigure ca viitorii studenti vor putea face fata unui volum urias de informatie. Insa formarea se face in facultate, iar materia invatata pentru admitere nu e cruciala in parcursul unui medic, deoarece lucrurile se iau de la 0.

Edited by Dany_Darke, 22 July 2020 - 07:45.


#7
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007

View PostDany_Darke, on 22 iulie 2020 - 06:53, said:

tu nu trebuie sa inveti pt facultate, ci pt tine.
In general afirmatia e corecta dar in cazul asta nu e chiar asa. Facultatile cer o bibliografie care nu este aceeasi la toate. Unele cer doar Anatomie altele Anatomie si Chimie (Cluj) altele, la alegere, Anatomie sau Chimie (Oradea). Manuale difera intre ele ajungand chiar la extreme, adica ce e corent in unele e gresit in altele. Profesorul de biologie a fiicei mele chiar isi cerea scuze cand le preda anumite chestii in doua feluri si preciza exact cum se cere pt facultatile din Cluj, Timisoara, Oradea etc.
Recomandarea mea, daca alegi Cluj,  sa incerci sa ajungi la cursurile de pregatire tinute de ei si apoi la simularile de examen (se tineau in fiecare primavara). Simularea (daca se va mai tine) te va ajuta mult sa te obisnuiesti cu metoda de examinare si odata obisnuita stresul la examenul adevarat va fi mai mic. Fiica mea mea a fost si in a XI-a si in a XII-a la simulare (Cluj) si a luat examenul fluierand. Daca ti se pare greu sa inveti acum, gandeste-te ca, odata admisa, aceeasi cantitate de informatie v-a trebui sa o inveti la fiecare materie, in fiecare semestru!

LE - ce am observat la cei din Cluj - deoarece oricine poate "sa toceasca" materia, pun accent mare pe detalii si atentie. Exemplu de formulare: "Specificati care NU apartin ......." sau "Care din afirmatiile urmatoare e GRESITA .....". Unul neatent, vazand afirmatiile corecte, musca din plin, uitant de negatie.

Edited by GIC, 22 July 2020 - 10:30.


#8
Teodora39

Teodora39

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.07.2020

View PostGIC, on 22 iulie 2020 - 10:24, said:


LE - ce am observat la cei din Cluj - deoarece oricine poate "sa toceasca" materia, pun accent mare pe detalii si atentie. Exemplu de formulare: "Specificati care NU apartin ......." sau "Care din afirmatiile urmatoare e GRESITA .....". Unul neatent, vazand afirmatiile corecte, musca din plin, uitant de negatie.
Da, probabil vor sa faca o triere mai serioasa fiindca materia poate fi invatata de aproape oricine. Nu stiu, tind sa cred ca Cluj ar fi o facultate mai buna, vazand tocmai detalii de genul. In schimb nu pot sa stiu concret ca nu cunosc pe nimeni de acolo. Cam toti din Tg Mures raman aici. E drept ca daca vrei sa inveti inveti oriunde, dar mi-ar placea sa fiu intr-un colectiv ceva mai competitiv si tind sa cred ca clujul imi ofera asta.

#9
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Daca vrei sa inveti e totuna ca esti la Cluj sau Targu Mures. Iti povestesc cate ceva in calitate de Muresean care a facut facultatea la Cluj si care a avut multe cunostinte la medicina. Habar nu am cum e la MS insa la CJ erau mai demult o gramada de pilosi, mutle fite si o gramada de "lupte". Atmosfera era mult mai misto la noi la Poli decat la medicina, dar paote pt ca la medicina sunt o gramada de fete...

Viata de noapte poti avea si la Mures, e drept ca nu la acelasi nivel ca la Cluj insa nici nu-i rau.

Cel mai important pt cariera ta e sa poti face ceva practica, sa vezi spitale si sectii bune, materia e totuna. Admiterea e irelevanta, si tot irelevant e ca la CJ se face trierea mai buna, de invatat tot singura inveti nu cu colegii langa tine.

Prin camine, la fel, nu se compara atmosfera din caminele de baieti cu cea de la fete. E drept ca te calesti pt viata, insa nu mi se pare ca asta e un factor decisiv.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate