Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebare legata de INTERNET sharing

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
52 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postalx42, on 20 iulie 2020 - 17:09, said:

probabil ca il ajuta baietii de la platforma. aia inregistreaza toata activitatea.
Da, da, printul nigerian. Fix el il ajuta.

View Postalx42, on 20 iulie 2020 - 17:09, said:

procurorul trebuie sa demonstreze ca el a fost cel care a accesat ceva ilegal
Tot nu ai reusit sa demonstrezi legalitatea siteului.

#38
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Cei care ati intrebat de site-ul de torente, nu are legatura > o sa fac totul pe github chiar daca nu va fi privat.(doar pentru un anumit numar de useri).

Intrebarea mea este, m-am gandit ca daca am sters aplicatia nu are cum sa fie atat de simplu(din control panel), trebuie sa mai fie ceva..
Am dat netstat si acolo aveam vreo 60 de ip-uri, multe microsoft/fastly, aveti vreo idee de la ce sunt? (Pe chrome am deschis doar softpedia, check-host ca sa verific ip-urile) si Discord mai am in background, altceva nimic.

Adaug:
Am primit de la ei email(dupa ce le-am trimis cu ce se intampla cu traffic-ul meu)


PacketStream be liable in any way for any Content, including, but not limited to, any errors or omissions in any Content, or any loss or damage of any kind incurred as a result of the use of any Content posted, emailed, transmitted or otherwise made available via the PacketStream Services.
When using the PacketStream Services, you agree not to:
a. cheat, defraud, game, mislead, misinform, trick, or deceive PacketStream in any way in order to accrue Credits or for any other reason;
b. deploy, distribute, disseminate, design, or use computer programs including algorithms, scripts, codes, bots, viruses, or trojans for the purpose of simulating human use of any browser with an installed PacketStream add-on or defrauding PacketStream in any way;
c. attempt to fraudulently manipulate your accrual, retention, balance, or redemption of PacketStream Credits;
d. impersonate any person or entity, including, but not limited to, a PacketStream official, forum leader, guide or host, or falsely state or otherwise misrepresent your affiliation with a person or entity;
e. forge headers or otherwise manipulate identifiers in order to disguise the origin of any Content transmitted through the PacketStream Service;
f. upload, post, email, transmit or otherwise make available any Content that you do not have a right to make available under any law or under contractual or fiduciary relationships (such as inside information, proprietary and confidential information learned or disclosed as part of employment relationships or under nondisclosure agreements);
g. upload, post, email, transmit or otherwise make available any Content that infringes any patent, trademark, trade secret, copyright or other proprietary rights ("Rights") of any party;
h. upload, post, email, transmit or otherwise make available any unsolicited or unauthorized advertising, promotional materials, "junk mail," "spam," "chain letters," "pyramid schemes," or any other form of solicitation.
i. upload, post, email, transmit or otherwise make available any material that contains software viruses or any other computer code, files or programs designed to interrupt, destroy or limit the functionality of any computer software or hardware or telecommunications equipment;
j. interfere with or disrupt the PacketStream Services or servers or networks connected to the PacketStream Services, or disobey any requirements, procedures, policies or regulations of networks connected to the PacketStream Services, including using any device, software or routine to bypass our robot exclusion headers;
k. intentionally or unintentionally violate any applicable local, state, national or international law, including, but not limited to, regulations promulgated by the U.S. Securities and Exchange Commission, any rules of any national or other securities exchange, including, without limitation, the New York Stock Exchange, the American Stock Exchange or the NASDAQ, and any regulations having the force of law;
l. "stalk" or otherwise harass another; and/or
m. collect or store personal data about other users in connection with the prohibited conduct and activities set forth in paragraphs 1 through 13 above.




https://packetstream.io/legal/tos

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Alt text cu valoare zero. Văd că îți plac la culme textele astea.


Cine este entitatea fiscală? Ce nume/număr de identificare are? Ce adresa? Ce legi respecta? In care jurisdicție se afla? Etc etc. Și tu și colegu' de mai sus vă aflați pe niște piste extrem de greșite.

#40
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Tin sa mentionez eu nu tin cu ei > acuma incerc sa scap de ei cautand daca a mai ramas ceva prin pc cu conecsiunea lor in netstat.

Eu doar tin sa zic ce mi-au zis, textul da poate sa aiba valoarea 0.
Ei sunt americani(au adresa pe site), nu stiu ce ofera ei ca fiscal chiar nu imi pasa ca nu o sa cumpar de la ei traffic niciodata.

#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Tu pricepi că eu îmi fac mâine un site și scriu că sunt din SUA și tu cazi de guvid și crezi asta?! Ai idee de ce?

Problema ta e că îți lipsesc niste noțiuni de bază/de educatie și refuzi sa înțelegi acest lucru. Oriunde in lumea asta mare cineva care funcționează legal și mai umbla și cu bani scrie clar numele companiei din spate, un număr de înregistrare/ceva, o jurisdicție, legile cărui stat/tari i se supune (+mai are UE niste treburi), niste date de contact reale s.a.m.d. Siteul asta "legal" cu care ne tot spamezi tu pe aici nu are niciunele din astea. Zero. Nada. Nul. Nexam. Din nou, ai idee de ce?

(Bine, nu că nu ar putea trece acolo și date inexistente/degeaba, dar e un pas în plus) E un mod foarte bun de a filtra utilizatorii: faci un site care țipă a teapa din toate părțile. Cei care cad de guvizi in plasa ta sunt, cu siguranță, niste guvizi pe care sa ii manipulezi in orice fel vrei. Au picat de guvizi la o țeapă evidenta, de ce nu ar crede și mai departe?!

Edited by dexterash, 20 July 2020 - 18:42.


#42
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Ai dreptate, recunosc nu am gandit acest lucru.
Oricum, aceasta aplicatie nu este recomandata la nimeni(eu unul nu o recomand), pe langa profitul mic intri si in ilegalitate.(In cazul in care traffic-ul tau este vandut in parti nefavorabile)

Edited by ClaudiuUser, 20 July 2020 - 18:42.


#43
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Uite așa înveți. Nu-i problema, ți-a explicat Waterman mai sus, maxim bat niste băieți la ușă pe la 6 dimineața să te invite la un pahar de vorba despre ce activitate ai avut tu online. Sau despre ce s-a întâmplat de pe conexiunea ta.

Te descurci tu sa le explici că "n-am știut, incercam sa fac și eu un ban moca pe Internet, nu cunosc din astea cu legi, cu companii, cu siteuri - nu sunt de mine". Vedeți voi mai departe cu discuția, in caz că se ajunge la ea. Dar cel mai probabil nu...inca.

Edited by dexterash, 20 July 2020 - 18:47.


#44
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020

View Postdexterash, on 20 iulie 2020 - 18:47, said:

Uite așa înveți. Nu-i problema, ți-a explicat Waterman mai sus, maxim bat niste băieți la ușă pe la 6 dimineața să te invite la un pahar de vorba despre ce activitate ai avut tu online. Sau despre ce s-a întâmplat de pe conexiunea ta.

Te descurci tu sa le explici că "n-am știut, incercam sa fac și eu un ban moca pe Internet, nu cunosc din astea cu legi, cu companii, cu siteuri - nu sunt de mine". Vedeți voi mai departe cu discuția, in caz că se ajunge la ea. Dar cel mai probabil nu...inca.
La 2MB transferati ala nici macar sa deschida browserul nu a apucat :))
Asta cu politia nu se va intampla, din cauza ca cel mai probabil (cum a spus si altcineva, sansele sunt mici sa fie utilizat) acel 2mb traffic in moduri nedorite.

Daca erau cateva sute de MB da, atunci exista o sansa.

#45
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Da' nu trebuie să deschidă vreun browser. In 2MB are destul trafic încât să posteze niste mesaje pe un site urmărit de autorități pentru că acolo își schimbă niste anonimi ceva mesaje dubioase, de exemplu. Dintr-o aplicație de telefon sau ceva. 2MB înseamnă 2 milioane de caractere. Hai 1MB durează handshakeul și conexiunea in sine. Dar 1MB de caractere... Muhahahhaa.

Sau niste emailuri faine, care au cam 2k fiecare. Sau, sau, sau... Nici nu ai idee cate bunătăți se pot face cu 2MB.

Sau niste postări automate ale unor boti. Din nou, discutăm de zeci de kb per postare. Posibilități nelimitate.

Edited by dexterash, 20 July 2020 - 18:55.


#46
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postalx42, on 20 iulie 2020 - 17:09, said:


oricum, in instanta "dovezile" cu ip/ora de la isp nu au nici o valoare. procurorul trebuie sa demonstreze ca el a fost cel care a accesat ceva ilegal si nu altcineva care s-a folosit de calculatorul lui.
nu prea se poate face asta decat cu flagrant, sau dupa perchezitii daca ii gasesc ceva incriminator pe calculator.

Fals.

Asta e in filme.
La noi procurorul vine cu logul de la ISP și avocatul tău dacă e bun și l-ai plătit bine demonstrează ca nu tu ai făcut traficul ala și ca ai fost naiv și ai făcut o tâmpenie

Dacă nu reușește, asta e veața

Lol ce tare e aia cu 2 MB
In aia doi mega e suficient sa fie trei e-mailuri de la niște baeti cu barba care când se roagă zic Allahu akhbar in care mailuri sa fie niște adrese din astea oficiale de prin state și nici nu se mai bagă romanii vin direct americanii și poate ai noroc și vizitezi oleaca Guantanamo

Au ăștia niște legi mișto de la 9/11 încoace ca nici nu le trebuie mandat sau vreo dezlegare de la ai noștri doar te trezești intr-o zi ca oprește o duba neagră lângă tine cu CD pe lângă numere și ai rupt-o in fericire

Ai făcut-o bine de tot

Mai rămâne sa faci un topic sa ne spui cum te-a abordat un print din Nigeria c-a murit tac-su și l-ai ajutat tu cu transferul banilor dar ai dat tu 1000 de dolari ca sa îți deschidă ala cont in Nigeria și ca e totul legal ca a semnat mailul cu “printul Abdulah al Awaldeh”

Edited by waterman, 20 July 2020 - 22:55.


#47
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020

View Postwaterman, on 20 iulie 2020 - 22:50, said:

Fals.

Asta e in filme.
La noi procurorul vine cu logul de la ISP și avocatul tău dacă e bun și l-ai plătit bine demonstrează ca nu tu ai făcut traficul ala și ca ai fost naiv și ai făcut o tâmpenie

Dacă nu reușește, asta e veața

Lol ce tare e aia cu 2 MB
In aia doi mega e suficient sa fie trei e-mailuri de la niște baeti cu barba care când se roagă zic Allahu akhbar in care mailuri sa fie niște adrese din astea oficiale de prin state și nici nu se mai bagă romanii vin direct americanii și poate ai noroc și vizitezi oleaca Guantanamo

Au ăștia niște legi mișto de la 9/11 încoace ca nici nu le trebuie mandat sau vreo dezlegare de la ai noștri doar te trezești intr-o zi ca oprește o duba neagră lângă tine cu CD pe lângă numere și ai rupt-o in fericire

Ai făcut-o bine de tot

Mai rămâne sa faci un topic sa ne spui cum te-a abordat un print din Nigeria c-a murit tac-su și l-ai ajutat tu cu transferul banilor dar ai dat tu 1000 de dolari ca sa îți deschidă ala cont in Nigeria și ca e totul legal ca a semnat mailul cu “printul Abdulah al Awaldeh”

Frumos rau de tot ce sa zic........ S-a intamplat ca pe internet sa patesti tipuri de fraude, nu-s singurul care si-a luat-o, mai sunt inca multi + mai sunt si alte tipuri din care iti poti lua teapa, de ex cum era pe yt plin cu 'mitzu iti da 50 euro gratis' sau d-astea, trebuia sa trimiti mesaj si iti lua bani :))

#48
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Domnu programator, regulamentul forumului spune să nu-l citezi integral pe cel de deasupra, mai ales când postezi imediat după el.
Aglomerezi topicul.
2. Una e când te arde unu pe internet și tu ca gușteru dai bani.
Alta e când tu le dai voie să facă fraude de la tine din calculator.

Zi un Tatăl Nostru acum și speră că ăia n-au făcut ceva grav...

#49
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Adevarat, nu cred ca au facut ceva rau.(Ei specifica ceva de protectie > dar nu pot sa zic nici nu ca ar fi facut ei ceva rau)

2. Cand pe site zice ca vinzi banda de net, prima data m-am gandit la site-urile cum sunt minarea bitcoin, sau ca banda aceia va fi folosita de catre firme pentru automatizarea altor functi, nu m-am gandit ca o sa te transforme intr-un proxy.(Nu era specificat asta ca tu vei deveni vpn-ul pentru anumiti useri) nici la iei in faq.
Ca o concluzie este nestiinta + neinformare de catre respectivul site.

O sa cer la un Moderator topic-closed ca sa nu se mai faca aici *posturi*

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qd7bAS646fg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pRqByMkxjFE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai sus sunt 2 video-uri prin care nu iti dai seama ca ar fi scam acest site...

#50
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ba orice om normal la cap fuge de orice site care are nevoie de "proof" că nu e scam. Cum ziceam, țipă din toți porii că e mega teapa, da' mega hackerii de Internet care vor și ei un ban moca se înghesuie că guvizii...

#51
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020

View Postdexterash, on 21 iulie 2020 - 12:20, said:

Ba orice om normal la cap fuge de orice site care are nevoie de "proof" că nu e scam. Cum ziceam, țipă din toți porii că e mega teapa, da' mega hackerii de Internet care vor și ei un ban moca se înghesuie că guvizii...
Ma eu zic doar ca am avut o experienta negativa. (Posibil, asta nu se stie intravedar ce s-a facut sau daca chiar site-ul detine o protectie anti orice este dubios. (sa zic asa)
Stiti cum e, orice site la inceput este criticat.
Bani moca nu se fac chiar asa > ca tu inchiriezi banda de internet > pe care o platesti lunar > pe care o vinzi mai departe, de exemplu: La minning unde inchiriezi resurse GPU primesti gratis? nu, oferi resurse gpu

#52
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

View PostClaudiuUser, on 21 iulie 2020 - 11:44, said:

nu m-am gandit ca o sa te transforme intr-un proxy.
Am intrat pe site. Prima chestie afișată
Residential Proxy network
Două rînduri mai jos
PacketStream's multi-hop proxy tunnel enables businesses automation tooling to access more reliable data and unlock geolocation-restricted content.
Packeters share their un-utilized bandwidth with the PacketStream network and get paid for participating.

Pe scurt
- ori n-am văzut același site, ori ne vinzi gogoși.
- ai participat într-o rețea care facilitează (cel puțin) accesul la conținut care nu poate fi distribuit legal în zona de unde e cel care-ți cupără banda de net.

Acu' partea bună - pentru cei 2 MB cred că nu vei fi vizitat de nimeni. Afar' de cazul în care în ei au fost ceva mesaje cu autori căutați, firește...
Partea și mai bună - ai învățat ceva.

Edited by radunic, 21 July 2020 - 13:31.


#53
ClaudiuUser

ClaudiuUser

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 18.01.2020
Da, 50-50% din ce ai spus tu.
Eu prima data cand am auzit sell bandwitch m-am gandit la firmele de host care de fel pun preturi mari pentru banda de net, ma gandeam ca prin anumite plati / d-astea pentru servere este nevoie de spatiu. Primul gand a fost ba eu la vand lor banda de net, prin vinderea benzi de net eu nu stiam ca eu voi deveni vpn, eu credeam ca cand vand banda de net banda se duce la ei pe server pe ip-ul lor, gen un fel de incarcare.
Nu ma gandeam ca o sa le apara ip-ul meu, credeam ca efectiv o sa fie banda lor de net cu ip-ul lor, tot ce trebuie.
Prin optiunea de a cumpara, ma gandeam ca ai nevoie de un Business, nu am dat pe purchase, dupa am aflat ca este foarte usor de pe reddit si la ce este folosita.

Acuma legat de faza de proxy, da, proxy poate fi utilizat si de firme pentru automatizari.(odata ce cumperi mai ieftin nu inteleg de ce nu ai cumpara).

La posibile probleme: In Romania nu se aplica mai nimic cat timp nu este grav. Daca ala a trimis mesaje procurorul va veni cu dovezi in care sa se dovedeasca ca eu am fost cel care a trimis, in cazul de fata doar am vandut banda.
Pe site-ul lor si in postarile de publicitate spune ca ei vor ajuta la orice masura de securitate si vor oferi dovezile autoritatilor. (asta cat de real e nu se stie).

Oricum, din atatea reply-uri am inteles, multumesc pentru opini!
Adevarat: Partea buna e ca am invatat ceva ce in viitor sigur nu o sa mai fac.
Super-Adevar: Am fost si naiv, prin cazul in care credeam ca este ca la minning sau la honeygram care am auzit si de honeygram, doar ca aia folosesc banda de net doar la business-uri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate