Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Un sfat ptr monitor gaming

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Salutare tuturor. Am cumpărat băiatului meu un calculator i7 (6....nu știu cât), 16 GB memorie, placa video AMD Radeon RX580 de 8 gb. JOACA JOCURI....și vreau un monitor gaming ...deci 144 hz pana în sumă de 1500 lei. De menționat că diagonala de 27 și rezoluție 2k......așa vrea el. Ce îmi puteți recomanda ? Noi am găsit așa ceva...., ce părere aveți ?   https://altex.ro/mon...cpd/MON8GC08AA/

Edited by adacarla, 18 July 2020 - 09:37.


#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,309
  • Înscris: 08.02.2011
2k si 144 Hz pe un rx580, eu zic sa te mai gandesti.  Poate doar pentru jocuri foarte putin solicitante.

#3
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Monitor Gaming TN LED Dell 27" S2719DGF, QHD (2560 x 1440), HDMI, DisplayPort, USB 3.0, Pivot, 155 Hz, 1 ms (Negru/Argintiu) - 1399 lei (evomag.ro)

#4
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Te-ai gasit pe softpedia sa intrebi de monitoare de gaming.. pe pcgarage man trebuie .

pentru rx 580 astia-ti recomanda 1440p doar pe desktop doar sa stai sau sa joci la low cu toate si nu stiu daca scoti 60 fps.

https://www.emag.ro/...1/pd/D65SHJBBM/
Nu trebuie sa arunci toata suma .. nu merita

#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Postadacarla, on 18 iulie 2020 - 09:35, said:

Salutare tuturor. Am cumpărat băiatului meu un calculator i7 (6....nu știu cât), 16 GB memorie, placa video AMD Radeon RX580 de 8 gb. JOACA JOCURI....și vreau un monitor gaming ...deci 144 hz pana în sumă de 1500 lei. De menționat că diagonala de 27 și rezoluție 2k......așa vrea el. Ce îmi puteți recomanda ? Noi am găsit așa ceva...., ce părere aveți ?   https://altex.ro/mon...cpd/MON8GC08AA/
E oki. Nu lua TN-uri chiar daca le face reclama cu 1-2ms, au culorile praf si unghi mic de vizionare ceea ce pe un 27" e criminal de enervant, te misti pe scaun oleaca si se vede altfel Posted Image In cel mai rau caz VA... dar pana la urma tot IPS-urile sunt mai oki, cele moderne ca asta din link nu ghosteaza sesizabil dar se vede bine la imagine in general iar faptul ca negrul nu e intotdeauna absolut (pe oricxe lcd) e un avantaj in gaming... caci gamerii de fps oricum isi ridica brightnessul sa triseze si sa vada in umbre. Daca o face monitorul prin insasi limitarile tehnologice e mai bine.
Cat despre rezolutie e complicat, 1080p pe unb 27 pare putin pentru ca o sa ai pixel de 0.31, dar daca ce joaca suporta doar 1080p sau pentru fps bun tine rezolutia asta atunci pe un monitror 2k (1440p) se va vedea nasol, trebuie sa stai in rezolutia nativa (maxima) a monitorului.
4K in gaming e o gluma si pe rtx2060. 1440p e maxim decent si sa nu pierzi prea mult la performanta. Evident discutam de totul pe ultra nu altfel.
Cat despre refresh freesync-ul si gsyncul fac viata mai usoara.

Edited by andreic, 18 July 2020 - 10:34.


#6
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
Trebuie sa schimbi si placa video daca vrei specificatii gen la monitor.

Un exemplu de placa video: https://www.pcgarage...-gddr6-256-bit/

#7
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007
Omu a venit pentru un monitor si baietii deja ii zic sa schimbe si birou.
Ia frate 144 aoc-ul ala de la emag e best buy

#8
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,759
  • Înscris: 09.05.2005
@FREESH, degeaba ia monitorul daca placa video nu duce... le ia pe ambele sau renunta.

Edited by LensFlare, 18 July 2020 - 10:27.


#9
adacarla

adacarla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 17.05.2010
Ok....eu am luat deja monitorul.....am sa mai strâng puțin din fundulet și să schimb placa video.... Mulțumesc frumos pentru răspunsuri

#10
FREESH

FREESH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 23.02.2007

View PostLensFlare, on 18 iulie 2020 - 10:26, said:

@FREESH, degeaba ia monitorul daca placa video nu duce... le ia pe ambele sau renunta.

pai e full hd ala 144 hz nu 2K

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,904
  • Înscris: 07.11.2006

View Postadacarla, on 18 iulie 2020 - 11:53, said:

Ok....eu am luat deja monitorul.....am sa mai strâng puțin din fundulet și să schimb placa video.... Mulțumesc frumos pentru răspunsuri

Sper ca l-ai luat pe cel propus de tine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate