Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

CASA CU TERASE

* * * * - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2132 replies to this topic

#37
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostKEVO82, on 17 iulie 2020 - 00:31, said:

Am vazut ATATEA planuri in care se intra in casa direct...nu vad care e problema, avand in vederi ce ierni blande am avut in ultimii ani.

Pai pe principiul asta fa-ti un o casa cub cu 2 ape, 10 cm termosistem, fara geamuri pe nord ca "intra frigul" si vopsita galben-roz. Ca asa sunt cele mai multe... de ce iti mai bati capul sa faci ceva deosebit?
Acum serios, treaba cu windfang e importanta, e casa nu apartament unde intri din hol nu direct de afara! Imagineaza-ti putin.

Altfel zic bine colegii mai sus, gaseste un arhitect foarte bun care sa te ajute sa obtii ceva fain altfel se stie ca drumul catre iad e pavat cu cele mai bune intentii..

Cred ca acele costuri de mai sus sunt whisfull thinking la suprafetele de acolo, ataseaza te rog si suprafetele din antemasuratorile proiectului.
6500 hidroizolatie  la terasele acelea? 5000 gardul?! 1000 bransament la gaze si curent? Poate doar racordarea in interiorul curtii sare de 1k eur..Mai baga niste mii si la proiectare si autorizatii.
Wake up man! Chiar e un moment potrivit...sincer de tot..

Edited by catalijns, 17 July 2020 - 06:21.


#38
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

View Postradu103, on 17 iulie 2020 - 00:53, said:



E bine sa ai bucataria separata de living.
In ultima vreme a devenit o moda chestia cu living + chiuveta = love doar din ratiuni de spatiu limitat.

Cel mai bun sfat : schimba arhitectul cu unul care nu-ti accepta tampeniile si nu te lasa sa ajungi cu astfel de intrebari pe forum ptr ca iti propune solutii bune la care nu ai indoieli.
Daca ai ajuns sa ne intrebi pe noi, e clar ca arhitetcul tau isi ia banii degeaba ! si gratis daca o face, nu face ce trebuie...parerea mea...

Inca un sfat : nu baga prea multi bani in proiectare pe un teren care nu-i al tau inca...toate casele frumoase si deosebite sunt unice si trebuie sa se potriveasca perfect locului.

Terenul il voi cumpara in cateva zile/saptamani.

Am negociat pentru un teren LANGA padure, dar nu sunt de acord cu unele aspecte, iar acel teren NU are utilitati.

Costul total m-ar duce la 60mii€ cu tot cu utilitati, asa ca prefer sa dau 10mii € pe terenul lipit de padure pe care l-am aratat intr-un video in postarile de ieri, si sa am toate utilitatile la poarta.

Astazi merg sa vad un teren cu iesire la lc, de 1800mp, pe la 50-55mii€ cu toate utilitatile.

Nu stiu ce e mai bine, privesliste la lac, sau aerul curat de langa padure...?!

Ieri m-am mutat in noul apartament, in care coi sta cu chirie pana termin casa, si este intr-un ansamblu nou, LANGA lac...nu la lac, si aseara aveam 50 de specii de tantari in apartament, dupa ce au fost usile deschise toata seara, in timp ce mi-au montat mobila.

Oare la padure este la fel de rau?

In functie de orientarea terenului ce urmeaza sa il cumpar, voi da “mirror” in archicad, si orientez planul casei dupa sud daca este posibil, sau macar dormitoarele catre est.

Deci nu e un impediment foarte mare ca nu am luat inca terenul.

Era sa dau banii acum cateva zile pe terenul fara utilitati in apropiere de padure, si au aparut probleme la cota parte pe care trebuie sa o platesc din drumul de servitute, acest teren fiind ultimul care are acces la drumul de servitute (nu s-a taiat deloc din acest teren pt a avea acces la drum).

Cand am intrebat proprietarul de ce imi cere 40% cota parte din drumul de acces, mi-a raspuns ca daca nu imi convine, sa iau in alta parte.
Ceea ce o sa si fac!

Am impresia ca proprietarii de terenuri, si mai ales agentii imobiliari, vor sa creeze impresia ca aceasta pandemie, ne-a facut pe toti sa sarim cu banii pe ei, si sa le cumparam terenurile, ca nimeni nu mai vrea la bloc.

Parerea mea, este ca se apropie cea mai mare criza imobiliara din ultimii 12 ani, si indicele Yield confirma clar asta.


#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,285
  • Înscris: 29.04.2008

View Postcatalijns, on 17 iulie 2020 - 06:15, said:

Acum serios, treaba cu windfang e importanta, e casa nu apartament unde intri din hol nu direct de afara! Imagineaza-ti putin.


Chiar incerc sa-mi imaginez de ce m-as vantura toata ziua, mai ales iarna pe viscol, pe usa de la intrare. Pot bate pariu ca cea mai folosita usa din casa e cea care da spre terasa/spatele casei si acolo n-am vazut prea multi cu windfang.


@OP: sumele vehiculate de tine sunt in cel mai bun caz simpliste. Cumva, nu stiu cum, it's a mistery, niciodata nu pusca cu realitatea. Si din pacate intotdeauna in plus, niciodata in minus.

PS la 1000 de mp de teren nu te-ai gandit sa faci numai parter?

Edited by iladi, 17 July 2020 - 07:02.


#40
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Edit: “prefer sa dau INCA 10mii € pe terenul lipit de padure” care are toate utilitatile.

Sau, daca dau cu 15 mii € mai putin decat terenul lipit de padure, pot lua terenul de 1800mp cu iesire la lac, care are toate utilitatile chiar si canalizare.

#41
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postiladi, on 17 iulie 2020 - 07:01, said:

Chiar incerc sa-mi imaginez de ce m-as vantura toata ziua, mai ales iarna pe viscol, pe usa de la intrare. Pot bate pariu ca cea mai folosita usa din casa e cea care da spre terasa/spatele casei si acolo n-am vazut prea multi cu windfang.

Windfangu' are mai multe roluri, de la aspectele termice (daca nu ai se dimensioneaza diferit instalatia adica in sens.. crescator) la cele de privacy, nu deschizi usa si vezi pana in living ori simte curent de aer cel de pe canapea...
Da, usa de la terasa e mai folosita, clar! Dar si acolo un arhitect bun gaseste o solutie sa nu bata vantul/viscolul direct in casa cand o deschizi. Cel putin la noi a gasit Posted Image

View PostKEVO82, on 17 iulie 2020 - 07:00, said:

Oare la padure este la fel de rau?

Get used to it, there is no free lunch.. De asta casele faine la lac au teren mare si doar view la lac dar nu sunt la 20m-30m de lac. SI mai depinde bineinteles si de lac ..unele sunt mai "curate" altele..nu prea. Mare grija si la terenul bun de fundare de pe langa lacuri..

View PostKEVO82, on 17 iulie 2020 - 07:00, said:

Parerea mea, este ca se apropie cea mai mare criza imobiliara din ultimii 12 ani, si indicele Yield confirma clar asta.

Piata e blocata deja, relax, se mai vinde asa pe ultima suta de metri.. ultima jumuleala de fazani. Poti sa mai scrii inca o data asta, cu caps lock, Mai avem probabil o fereastra de cateva luni dar..winter is coming! S-a dat drumul la imprimanta de bani inclusiv la nivel UE, o sa simtim destula inflatie in curand..jalalabadu' e deja aici doar ca nah'..linistea dinaintea furtunii..
De asta am tot zis ca cei care vor sa construiasca sa mai aiba putina rabdare, sa nu se grabeasca prea mult ca nu pleaca nicaieri terenurile alea..

Edited by catalijns, 17 July 2020 - 07:19.


#42
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007

catalijns said:

1594959341[/url]' post='26647988']
Pai pe principiul asta fa-ti un o casa cub cu 2 ape, 10 cm termosistem, fara geamuri pe nord ca "intra frigul" si vopsita galben-roz. Ca asa sunt cele mai multe... de ce iti mai bati capul sa faci ceva deosebit?
Acum serios, treaba cu windfang e importanta, e casa nu apartament unde intri din hol nu direct de afara! Imagineaza-ti putin.

Altfel zic bine colegii mai sus, gaseste un arhitect foarte bun care sa te ajute sa obtii ceva fain altfel se stie ca drumul catre iad e pavat cu cele mai bune intentii..

Cred ca acele costuri de mai sus sunt whisfull thinking la suprafetele de acolo, ataseaza te rog si suprafetele din antemasuratorile proiectului.
6500 hidroizolatie  la terasele acelea? 5000 gardul?! 1000 bransament la gaze si curent? Poate doar racordarea in interiorul curtii sare de 1k eur..Mai baga niste mii si la proiectare si autorizatii.
Wake up man! Chiar e un moment potrivit...sincer de tot..

Am stat 3 luni, cerand oferte de la minim cate 3 firme pentru fiecare din costurile scrise mai sus, toate pentru suprafetele acestui plan.

Nu este valabil pentru racordarea la curent si gaz, care difera mult de la un teren la altul, dar IPAT, pompa caldura (daca nu este gaz), aiatemul de ventilatie cu recuperare caldura, tamplaria aluminiu parter/pvc etaj, parchet (150 lei/mp + 50 lei/mp montat), gresie, toate sunt preturi primite in oferte reale, facute pe baza planului atasat in prima postare.

iladi said:

1594962069[/url]' post='26648052']
Chiar incerc sa-mi imaginez de ce m-as vantura toata ziua, mai ales iarna pe viscol, pe usa de la intrare. Pot bate pariu ca cea mai folosita usa din casa e cea care da spre terasa/spatele casei si acolo n-am vazut prea multi cu windfang.


@OP: sumele vehiculate de tine sunt in cel mai bun caz simpliste. Cumva, nu stiu cum, it's a mistery, niciodata nu pusca cu realitatea. Si din pacate intotdeauna in plus, niciodata in minus.

PS la 1000 de mp de teren nu te-ai gandit sa faci numai parter?

Initial aveam intrarea in casa SI din garaj...ulterior am modificat, dupa sugestia cuiva care sta la curte si ii intra soricei in casa prin usa din garaj.

Ba da, m-am gandit sa fac numai parter, dar cred ca o casa cu etaj este mai eficienta financiar.
Nu m-am gandit ca nu as avea spatiu daca as face doar pe parter, pentru ca planul casei cu etaj se extinde pe 16.7m x 16.1m, deci deja ocupa mai mult spatiu decat o casa doar pe parter.

catalijns said:

1594962595[/url]' post='26648075']
Windfangu' are mai multe roluri, de la aspectele termice (daca nu ai se dimensioneaza diferit instalatia adica in sens.. crescator) la cele de privacy, nu deschizi usa si vezi pana in living ori simte curent de aer cel de pe canapea...
Da, usa de la terasa e mai folosita, clar! Dar si acolo un arhitect bun gaseste o solutie sa nu bata vantul/viscolul direct in casa cand o deschizi. Cel putin la noi a gasit Posted Image

Nu contest utilitatea unui wind fang...dar va rog sa imi spuneti voi daca designul acestei case permite windfang...eu nu vad unde ar fi pus si mai ales cum ar arata.

Nu consider ca mai avem iernile de acum 20 ani, cu viscol si ninsori mai lungi de 1 saptamana.
Iar pe viscol, clar nu am ce sa caut pe terasa!
Aspectul de privacy, la curte de 1000mp, in conditiile in care las minim 10m de la strada, am gard si mai plantez si niste tuia sau gard viu, cine sa vada la mine in living, si mai ales pe unde?

Am pus mai sus o poza cu varianta planului cu tambur, dar asta inseamna bucatarie open space.

Pur si simplu, nu am gasit nicio varianta in care sa am bucataria separata, dar sa am si acel hol in asa fel incat sa nu intru direct in living, lucru care si mie imi displace.

Daca avem arhitecti printre noi, si vor/pot sa isi rapeasca cateva minute sa imi dea idei de compartimentare a parterului, le-as fi recunoscator.

View Postcatalijns, on 17 iulie 2020 - 07:09, said:

Windfangu' are mai multe roluri, de la aspectele termice (daca nu ai se dimensioneaza diferit instalatia adica in sens.. crescator) la cele de privacy, nu deschizi usa si vezi pana in living ori simte curent de aer cel de pe canapea...
Da, usa de la terasa e mai folosita, clar! Dar si acolo un arhitect bun gaseste o solutie sa nu bata vantul/viscolul direct in casa cand o deschizi. Cel putin la noi a gasit Posted Image



Get used to it, there is no free lunch.. De asta casele faine la lac au teren mare si doar view la lac dar nu sunt la 20m-30m de lac. SI mai depinde bineinteles si de lac ..unele sunt mai "curate" altele..nu prea. Mare grija si la terenul bun de fundare de pe langa lacuri..



Piata e blocata deja, relax, se mai vinde asa pe ultima suta de metri.. ultima jumuleala de fazani. Poti sa mai scrii inca o data asta, cu caps lock, Mai avem probabil o fereastra de cateva luni dar..winter is coming! S-a dat drumul la imprimanta de bani inclusiv la nivel UE, o sa simtim destula inflatie in curand..jalalabadu' e deja aici doar ca nah'..linistea dinaintea furtunii..
De asta am tot zis ca cei care vor sa construiasca sa mai aiba putina rabdare, sa nu se grabeasca prea mult ca nu pleaca nicaieri terenurile alea..

Deci imi recomanzi sa nu iau inca terenul?

Calculul meu era ca si daca astept, vor scadea preturile la apartamente, motiv pentru care am si vandut apartamentul de care mi-a fost foarte greu sa ma despart), dar nu cred ca vor scadea preturile drastic la terenuri.

Si chiar daca astept inca un an, banii economisiti pe achizitie, s-ar duce pe chirie.

Daca tot discutam de terenuri, cei din Bucuresti, ce imi recomandati intre Corbeanca si zona A3 Moara Vlasiei/Caciulati?


Corbeanca este destul de dezvoltata, sunt magazine, mai gasesti o terasa, o piscina, si oricum este destul de aproape de mall Baneasa si Erou Iancu Nicolae unde locuiam de 9 ani.
Accesul pe DN1 insa, este greoi la anumite ore, si pana la Piata Victoriei variaza foarte mult (25-30 min ziua, dar 35-45 min dimineata si seara).

Pe autostrada A3 insa, in 12 minute ajung in Pipera, si in 15 minute pe Floreasca, indiferent de ora la care plec.
Dezavantajul, este ca as locui la țară, ca să o spun pe șleau...căruțe, balegar, porumb, muzică lăutarească (manele), ceea ce ar fi oribil, chiar si in conditiile unei case pe teren foarte mare de 2-3mii mp. Vrei sa iei ceva de la magazin, ai ori varianta magazinului La Doi Pasi, unde satenii stau sa bea o bere la intrarea magazinului, la bustul gol, ori sa faci 20km pe autostrada pana in Pipera sau Mall Promenada.

Pretul pe teren este de 3 ori mai mare in Corbeanca!

#43
KEVO82

KEVO82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 833
  • Înscris: 30.08.2007
Legat de planul meu al casei cu terase, nu renunți încã la el, pânã nu primesc și oferta case pe structurã metalicã.

Dacã rãmân la varianta pe beton, mã simt nevoit sã renunț la acest plan, fiind unul mult prea optimist pentru bugetul meu.

O sã vã atașez pozele parterului și etajului, din planul de backup, care îmi place destul de mult.

Cel puțin știu sigur cã acest plan l-aș scoate în 100-120 mii euro.
Nu aș mai avea terase dar aș avea windfang și o compartimentare mai logicã și mai compactã, implicit și o izolație mai bunã, mai puțin de muncit când este vorba de curãțenie și dat zãpada.

Diferența de bani, aș bãga-o la interioare, sau poate chiar m-aș aventura cu construcția unei mini piscine în curte.

Sã îmi spuneți ce pãrere aveți de acest plan, și dacã îmi recomandați sã renunț la visul cu casa cu terase.

Attached Files



#44
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Noi am cumparat in Runcu acum ceva vreme cateva mii ca investitie [dupa ce am tot cautat in Dascalu], pe atunci pretul era decent, anul asta parca au luat-o razna toti.... A durat cam 2 ani sa aducem curent acolo, alte utilitati nu exista. Nu stiu cum e sa locuiesti acolo, nu pare Corbeanca cum ti-ai dori, noi atunci visam camping acolo, apoi pensiune pt animale, acum nu mai are niciun plan, asteptam sa se mai coaca preturile.

#45
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
"Nu contest utilitatea unui wind fang...dar va rog sa imi spuneti voi daca designul acestei case permite windfang...eu nu vad unde ar fi pus si mai ales cum ar arata.
Daca avem arhitecti printre noi, si vor/pot sa isi rapeasca cateva minute sa imi dea idei de compartimentare a parterului, le-as fi recunoscator."

Pentru asta ai nevoie de cineva de specialitate care a trecut si pe la scoala, nu doar cu diploma. Contra-cost ca presupune ceva efort , cam greu de gasit pe aici asta, erau cativa pe vremuri dar oricum dadeau sfaturi punctual cum e si normal, nu iti faceau gratis schitele..

Cat despre achizitie teren e decizia ta, nu dam sfaturi de investitie ca pe urma e aiurea, implica preluare de responsabilitate si nu e cazul. Insa cred ca o sa urmeze o mica fereastra "cash is king" de cateva saptamani/luni (cu mari oportunitati pentru cei inspirati/educati/solvabili/pregatiti/curajosi/etc. pentru ca se va instala teama/frica in piata - sora geamana a lacomiei..) apoi big bang cu deflatie, piata, probleme sociale, piata muncii ..etc. Nu e rau sau bine ci doar cum stau lucrurile de cand exista capitalism, ciclicitatea are rolul ei in a regla putin lucrurile, mai inclina inapoi ceva din balanta ..exagerarilor pe care le resimtim toti in prezent, multi vor ateriza fortat dupa atatea..vanturi..
Nu inseamna ca e neaparat mai ieftin sa construiesti in criza, de obicei scad si veniturile in mod proportional. Dar daca ai banutzii aia sigur o sa primesti ceva mai mult pt ei atunci, desigur asta e valabil inainte sa zburde inflatia serioasa ;). Just my 2cents...salveaza postul si discutam in 2-3 ani ;)
Cunosc bine Corbeanca, avem ceva prieteni pe acolo, e aproape de noi. Cunosc si zona Dascalu/Moara Vlasiei pt ca am facut destule ture cu bicla in zona (inainte sa construiesc casa ca acum nu am mai miscat biclele de aproape 2 ani..dar ne revenim in toamna asta..:)). Depinde de ce iti doresti, ce nevoi ai, in ce zona din localitate iti faci casa, cat teren..etc.
Mie cel mai mult imi place zona Izvorani, natura faina - lac, codrii Vlasiei...zona de nord, liniste..o zona care nu e pretuita la adevarata ei valoare (in opinia mea). Doar sa nu faci naveta zilnic, daca stiam ca vom lucra remote 80% imi luam acolo, ceva mai departe de Mogosoaia dar...ceva mai pe gustul nostru ;)

#46
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Zic si eu doua-trei vorbe despre alegerea terenului. Este doar un punct de vedere, nu am pretentia ca exprima adevarul absolut.
Nu cumpara teren pe drum de servitute. Avantajul ca drumul e privat va fi depasit lesne de dezavantajele ulterioare cu privire la intretinerea, amenajarea si exploatarea acestuia.
Nu cumpara teren fara utilitati la poarta. Ca singura exceptie as admite lipsa canalizarii. Uneori costurile de racordare pot deveni prohibitive.
Inainte sa cumperi un teren mergi acolo de mai multe ori, la diverse ore ale zilei, in zile diferite, la sfarsit de saptamana si in cursul acesteia. Cauta sa vezi cum sunt oamenii, ce zgomote sunt, ce mirosuri etc. Opreste vecinii si discuta cu ei despre eventuale probleme. Mergi dupa o ploaie mare si vezi cum stai cu apele meteorice.
Oriunde ai cumpara cauta sa ai o infrastructura de transport public cat mai variata la indemana. Nu veti putea intotdeauna sa folositi autoturismul.
Daca faceti naveta in fiecare zi o sa devina obositor de condus 30-40 km pe sens zilnic.
Despre proiecte: ai plecat gresit prezentand arhitectului planurile tale. Asa cum s-a spus, trebuia sa ii dai pe o hartie cerintele iar el sa creeze.
Succes.

#47
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcrocko.dilul, on 17 iulie 2020 - 10:23, said:

Nu cumpara teren pe drum de servitute. Avantajul ca drumul e privat va fi depasit lesne de dezavantajele ulterioare cu privire la intretinerea, amenajarea si exploatarea acestuia.
Nu cumpara teren fara utilitati la poarta. Ca singura exceptie as admite lipsa canalizarii. Uneori costurile de racordare pot deveni prohibitive.

Ai like pentru restul postarii :). Avantajul ca drumul e privat il poate masura fiecare dupa cum pretuieste acest lucru. De ex. muult mai putin trafic, praf ridicat, zgomot, mai safe pt un animalutz care poate scapa din curte, etc. Poti sapa cand doresti fara vreo autorizatie tampita..poti decide daca sa nu lasi fire aiurea pe stalpi sa arate nasol peisajul, etc. Poti parca linistit in fata casei fara sa te stresezi ca vine "vecinul" de pe strada de langa..e proprietatea ta!
Daca imparti costul cu intretinerea cu vecinii asta inseamna cateva sute ron pe an, eu zic ca merita din plin! Noi chiar am cautam explicit aceasta situatie pentru ca stiu ca inseamna sa stai la "sosea"/"bulevard"/"strada"...

Cat despre canalizare: iti doresc sa nu ajungi sa intelegi cat de importanta este si ce efort/cost implica. Unii dintre vecinii mei au ajuns deja, au drenurile busite, vidanja vine de cateva ori pe luna..etc..
Noi am stat la case fara canalizare si suntem pregatiti psihic, am investit mult in drenaje si percolari, stim cum se intretin, avem grija sa nu ajunga in ele grasimi, par, hartie igienica colorata, sa fie curatata la timp fosa, etc. Ca sa nu mai vorbim de ploile mari unde daca nu ai nivelul corect in curte..you are in deep shit..literally! Am poze de la niste vecini daca doresti..
Nu ai prefera sa dai 1k eur si sa te bransezi la canalizare?

Desigur nici ce zic eu nu e adevar absolut, de fapt nimic din ce s-a scris sau se va scrie vreodata pe softpedia...afirmatia e de fapt un truism!

#48
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Dezavantajul drumului privat, fapt cu care ma confrunt eu acum, este ca pentru orice bransare ce presupune spargerea sau accesul echipelor pe drum ai nevoie de acordul tuturor - notarial ! Cazul meu, desi s-a sapat pe toata lungimea drumului pentru teava de gaz pe un acord dat de toti proprietarii, pentru racordare individuala trebuie sa duc din nou TOTI proprietarii la notar sa isi dea acordul, mno, suntem vreo 12... ce zici e usor sa ai aduni pe toti ? Unii sunt pe afara, in august cad vin (daca mai vin acum cu noul reviriment al covidului ) sunt notarii in vacanta...
Avantaje si dezavantaje...
.

#49
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Noi suntem 10 pe drumul de servitute unde stam acum si nu si-a batut nimeni capul cu acordul de care zici tu, singura regula respectata este sa anunte din timp cand incepe si sa aduca drumul la starea initiala pe chetuiala proprie cand termina. Nici nu stiam ca tre sa umble cu hartia pe la fiecare sa ia acord.... Umblam cu hartia cand e de dat bani pt chestii comune, gen bariera de acces sau sa mai punem piatra pe drum dupa ploi....

#50
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postdanwd, on 17 iulie 2020 - 11:43, said:

Dezavantajul drumului privat, fapt cu care ma confrunt eu acum, este ca pentru orice bransare ce presupune spargerea sau accesul echipelor pe drum ai nevoie de acordul tuturor - notarial ! Cazul meu, desi s-a sapat pe toata lungimea drumului pentru teava de gaz pe un acord dat de toti proprietarii, pentru racordare individuala trebuie sa duc din nou TOTI proprietarii la notar sa isi dea acordul, mno, suntem vreo 12... ce zici e usor sa ai aduni pe toti ? Unii sunt pe afara, in august cad vin (daca mai vin acum cu noul reviriment al covidului ) sunt notarii in vacanta...
Avantaje si dezavantaje...
.

Dan, la noi au acceptat atat la distrigaz cat si la electrica ori apa - un acord pe un formular tipizat pe care au semnat majoritatea vecinilor(nu toti ca nu i-am gasit) . Si pe care l-am autentificat pe urma la notariat, doar eu am fost si dat declaratii la notar, nu toti vecinii. Ca e legal sau nu ..nu stiu dar asa s-a cerut ..asta am livrat.
Daca insa e drum public poti sa platesti taxa si ca sa urci pe un stalp sau autorizatie pentru orice virgula, nu poti sa muti o piatra altfel. In cazul nostru maine mai bagam o masina de 25mc piatra concasata ca sa fie drumul la cotele finale potrivite, probabil la anul va mai fi nevoie doar de cativa mc de intretinere. Impartit la vreo 5 vecini nu e chiar o avere...

View Postdell99, on 17 iulie 2020 - 12:20, said:

Noi suntem 10 pe drumul de servitute unde stam acum si nu si-a batut nimeni capul cu acordul de care zici tu, singura regula respectata este sa anunte din timp cand incepe si sa aduca drumul la starea initiala pe chetuiala proprie cand termina. Nici nu stiam ca tre sa umble cu hartia pe la fiecare sa ia acord.... Umblam cu hartia cand e de dat bani pt chestii comune, gen bariera de acces sau sa mai punem piatra pe drum dupa ploi....


Daca reteaua e a distrigaz sau enel/etc. atunci trebuie 100% bransament dpdv legal. ALtfel daca sapa orice vecin un sant sa traga un cablu pe acolo..e ok daca repara la loc. Legal si acel vecin tb sa aiba acordul celorlalti dar asta o rezolvi loco cu vecinii ca doar nu lasi asa drumul, fiecare are nevoie de ceva la un moment dat..

Edited by catalijns, 17 July 2020 - 12:24.


#51
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007

View Postcatalijns, on 17 iulie 2020 - 10:42, said:

Ai like pentru restul postarii :)
Stai, ca n-am fost suficient de limpede, pe internet se mai pierd ideile...
Cu privire la drumul de servitute ma gandeam exact la ceea ce zice dan mai sus. Sunt destule strazi publice in satele din jurul Bucurestiului cu trafic auto generat numai de riverani.
Despre canalizare: am vrut sa spun ca admit ca terenul sa nu aiba acces la canalizare la momentul achizitiei.
"costurile de racordare pot deveni prohibitive" asta era despre costurile de racordare la utilitati, in general, daca sunt departe, nu despre canalizare.
Stiu din experienta altora cum e cu fosele septice si cu drenajele. De aceea recomand oricarei familii formate din doua persoane un bazin vidanjabil de 20m3 betonat integral, impermeabilizat, care se vidanjeaza o data la trei luni, pana peste vreo doi-trei (sic) ani, cand Primaria va aduce canalizarea la poarta.

Suntem cam in afara discutiei, imi cer scuze de la initiator...

#52
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postcrocko.dilul, on 17 iulie 2020 - 12:25, said:

Stai, ca n-am fost suficient de limpede, pe internet se mai pierd ideile...
Cu privire la drumul de servitute ma gandeam exact la ceea ce zice dan mai sus. Sunt destule strazi publice in satele din jurul Bucurestiului cu trafic auto generat numai de riverani.
Despre canalizare: am vrut sa spun ca admit ca terenul sa nu aiba acces la canalizare la momentul achizitiei.
"costurile de racordare pot deveni prohibitive" asta era despre costurile de racordare la utilitati, in general, daca sunt departe, nu despre canalizare.
Stiu din experienta altora cum e cu fosele septice si cu drenajele. De aceea recomand oricarei familii formate din doua persoane un bazin vidanjabil de 20m3 betonat integral, impermeabilizat, care se vidanjeaza o data la trei luni, pana peste vreo doi-trei (sic) ani, cand Primaria va aduce canalizarea la poarta.

Suntem cam in afara discutiei, imi cer scuze de la initiator...

Nu cred ca suntem in afara discutiei ca doar nu vorbim de astronomie sau geopolitica.
Cred ca sunt destule strazi de care ai zis tu in cifre absolute dar cifra relativa e..relativ mica :). E suficient sa ai cativa nebuni care sprinteaza prin zona si te-ai scos..Asa daca il ia capul pe vreun vecin rezolvi punctual cu el..am si eu un astfel de "proces" in derulare cu singurul chirias de pe "strada"..
Cat despre bazinul vitanjabil sunt multe de discutat, de la costuri la ecologie la functionalitate si confort...nu e neaparat solutia ideala (aia e canalizarea). Vecinii mei vidanjeaza acum destul de des si ..nu e chiar asa fun pt ei..stii tu la ce ma refer aici.
Ma opresc aici pe subiect, am zis cam ce aveam de zis, e cam epuizat...depinde de fiecare om ce apreciaza si in ce context se afla.

#53
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,435
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcrocko.dilul, on 17 iulie 2020 - 12:25, said:

...
Despre canalizare: am vrut sa spun ca admit ca terenul sa nu aiba acces la canalizare la momentul achizitiei.
"costurile de racordare pot deveni prohibitive" asta era despre costurile de racordare la utilitati, in general, daca sunt departe, nu despre canalizare.
...
Daca nu are utilitati in momentul achizitiei, sansele sa le aiba in termen scurt sunt foarte mici, pe termen mediu( insemnand de la 5 ani in sus) nu prezinta interes decat daca terenul este cumparat pe bani putini pentru investitie (e si aici o alt a, lunga , discutie).
Si, tinand cont ca, mai nou, "stapanii retelelor", adica investitorii din zona, fac ce vor, preturile sunt prohibitive.

De aceea, RECOMAND cu insistenta , atentie mare cand se cumpara terenuri pe care se doreste inceperea imediata a constructiilor.

#54
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 999
  • Înscris: 31.03.2018
Oi fi eu mai ciudat...am cumparat teren ca sa fug de aberatiile astea de case multicolorate si zgomotoase,de problemele cu vecinii ,masinile,traficul si alte zgomote cotidiene...
Nu am nici o utilitate,suntem in mijlocul naturii,eu si muntii si cu ursii...
Gaz, am lemne sau o centrala pe butan cu cilindru afara pentru mancare si poate incalzire.
Curent,panouri solare si tuburi termice,baterii si altele.
Am deja o statie de epurare si incercam sa ne obisnuim de pe acuma cum se foloseste ecologic
Canalizare,in jurul casei si apoi in solarii.

Cheltuile un pic mai mari astazi dara maine... z e r o.

Si,mult apace,liniste si fara acea salbaticie de case si vecini ca in acel filmulet de la inceput unde am avut un soc la cate case si cat de aproape sunt unele de altele !
La padure,ai animalute si zgomot din padure,copaci,animale,trosnete
La lac,animalute,broaste si umiditate.
Nimic nu merita construit langa padure sau langa lac sa locuiesti,vei avea nevoie de un buffer,un spatiu unde te poti izola departe de aceste minunatii naturale care,mai tarliu,iti pot crea anxietate !

Multa bafta,imi place proiectul tau,nu este pe gustul meu dar pare / este ambitios....

Edited by EmeraldCountryHouse, 17 July 2020 - 16:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate