Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

problemele fuzionarii nucleare

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

 waterman, on 14 iulie 2020 - 12:29, said:

Păi și nu cauți bre pe Google problemele cu care se confruntă ăia ?
Chiar crezi că vine cineva care se pricepe să ne tăinuie aici ceva ?
am cautat si de asta am si deschis topicul cu neutronul
am deschis topicul asta pentru ca asteptam sa se zica despre alte probleme , in limba romana , sa inteleg clar

revenind la subiect , particulele si atomii is afectati de campurile magnetice si electrice. de asta se pot incerca designuri ce sa comprime streamul de izotopi spre interior. o sa exemplific cu desen
in cazul asta avem camp electric ce influenteaza pe orizontala izotopii

Attached Files



#38
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,980
  • Înscris: 18.12.2007
karaxe, oamenii astia incearca sa iti spuna ca problema teoretica este rezolvata. Nu e rezolvata punerea in practica din cauza limitarilor tehnologice curente.
Acum ai priceput?

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
si eu despre ce discut? despre limitarile tehnologice

#40
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,980
  • Înscris: 18.12.2007
Ti s-au explicat in posturile din paginile trecute: nu se poate genera un camp magnetic suficient / nu putem controla temperaturile de milioane de grade si presiunile uriase pe care trebuie sa le avem in vedere.

#41
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Nici măcar cu vreun descântec?

#42
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006

 karax, on 14 iulie 2020 - 13:46, said:

revenind la subiect , particulele si atomii is afectati de campurile magnetice si electrice. de asta se pot incerca designuri ce sa comprime streamul de izotopi spre interior. o sa exemplific cu desen
in cazul asta avem camp electric ce influenteaza pe orizontala izotopii
Daca mai faci 2 desene, o sa-ti iasa ca aici. Si o sa zici ca solutia e sa construim o bomboana gigant, care o sa rezolve problemele energetice ale omenirii pentru 1000 de ani :P
[ https://www.candywarehouse.com/item-images/125121-01_big-bruisers-jawbreakers-2lb-bag.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Daca 100 Tesla e la fel de greu de atins cam cum ai face un avion care merge zilnic pe ruta Bucuresti Los Angeles cu Mach 24 prin atmosfera fara sa se dezintegreze si fara sa treca de 18C in interior, atunci 44++ KTesla e comparabil cu a avea tehnogie cu care sa te teleportezi direct unde vrei si cand vrei. Poate chiar mai greu...

Pe de alta parte, am dat si solutia mai sus, dar ca de obicei initiatorul a ignorat raspunsurile si a continuat cu stupiditati infantile.
Solutia este autocompresie si autoconfinare prin efect de beamstrahlung, care se poate forma prin initiere cu GigaLASER si accelerarea plasmei din tokamak ca intr-un accelerator de particule care e tot circular, cu tehnologia existenta.

Edited by loock, 14 July 2020 - 22:18.


#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
astazi o sa postez cateva modele de pelleti , holhraum sau ceva pe germana, ce sper sa poata obtine rezultate excelente comparativ cu alte modele. evident ca vorbim de confinare cu inertie. uite cateva desene

Attached Files



#45
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

 karax, on 14 iulie 2020 - 09:59, said:

pentru ca m-am uitat pe internet si am vazut cate ceva despre fuzionare ,

Exista doua notiuni/fenomene: fisiune si fuziune.
Prima se refera la fisionarea(spargerea) atomului de uraniu imbogatit cu degajare de caldura. Aici nu sunt probleme. Centralele nucelare pe baza de fisiune
au impanzit globul.
Fuziunea se refera la unirea a două nuclee atomice pentru a forma un nou nucleu, mai greu decât nucleele inițiale. Acest proces s-a realizat dar pentru un
timp foarte scurt deoarece energia obtinuta/degajata este foarte mare si nu poate fi controlata. Asta ar fi dificultatea de care faci vorbire.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate