Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Fauda (2015-).

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Foarte bun serialul. Chiar mi se pare destul de impartial, pe cat posibil in situatia data

#20
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Tare seria. Nu mi s-a parut ca ii trateaza dezechilibrat pe arabi la general, am vazut destule cazuri in film de arabi rezonabili, ba chiar m-au tampit cata araba se vorbea.
Chiar nu au dat-o pe latura religioasa evreiasca, toti evreii din echipa se salutau cu Salam Alekum...

#21
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postoverseas, on 23 august 2021 - 10:53, said:

Chiar nu au dat-o pe latura religioasa evreiasca, toti evreii din echipa se salutau cu Salam Alekum...

Sad Lolz :(

In fine, ontopic:

https://en.wikipedia...iki/Mista'arvim

#22
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
Daca luati la pieptanat review-urile de pe imdb, gasiti cateva destul de pertinente, care explica niste chestii....oricum, serialul e peste foarte multe altele americane.

Calitatea primei serii, se dilueaza usor in sezonyl 2 , apoi 3 e cel mai slab, un fel de Rambo....dar tot nu e rau :))

Edited by Dizlpower, 25 August 2021 - 20:06.


#23
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
asa e, chiar am vrut sa ma uit daca si prima serie era tot nfx. Ca a treia e exact tipul nefx de seriale

#24
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,508
  • Înscris: 25.04.2007
Am vazut si eu cu nesat toate cele trei serii in mai putin de 48 ore si dupa ce am trecut de intristarea pricinuita la final, am cautat pe net sa vad daca va fi si seria a patra. O astept cu nerabdare, pana atunci mai caut filme sau seriale asemanatoare.

View PostDizlpower, on 23 august 2021 - 06:32, said:

L-am vazut de cand a aparut…sezoanele 1 si 2 sunt bune, al 3-lea e cam cu cu supereroi Posted Image) Partea proasta, cum a spis cineva mai sus, e ca ii prezinta pe arabi parca prea prosti, ca sa zic asa… E fain prezentata atmosfera de pe acolo.

Actorul principal, Lion Raz, a fost garda de corp a lui Arnold Schwarzenegger si parca a fost si in niște trupe ceva cu adevărat, aproape ca in film.

A mai făcut un sezon din alt serial, care vad ca e la moda pe Netflix România, Hit & Run.
Ii prezinta doar pe unii dintre arabi, prea prosti. Pe cei care se ofera sau accepta sa ucida oameni, fara sa se gandeasca la consecinte, de fiecare data dezastroase atat pentru victime dar si pentru calai si conationalii lor. Nu cred ca unul ce se detoneaza in multime sau rapeste si ucide copii nevinovati are un IQ mai mare ca varsta.

#25
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Ca o reactie la Fauda, miscarea Hamas finanteaza un serial (“Qabdat al-Ahrar”= Pumnul celor Liberi) care sa ilustreze perceptia palestiniana despre conflict.
“Noi vrem să inversăm ecuația, să arătăm punctul de vedere palestinian, să difuzăm o dramă despre spiritul rezistenței noastre”, explică Mohhamed Soraya, regizorul serialului.
Eroii din serialul pe care acesta îl regizează sunt luptătorii Hamas și, spre deosebire de „Fauda”, în care arabi israelieni joacă personajele palestiniene și vorbesc în limba arabă, „în remake”-ul din Fâșia Gaza toate personajele israeliene sunt interpretate de arabi și vorbesc limba arabă.
În plus, chiar și femeile israeliene înfățișate în serial poartă vălul islamic pentru a fi în concordanță cu modul în care Hamas interpretează Coranul.
Serialul va încerca însă în unele privințe să înfățișeze stilul israelian de viață autentic, având ca obiecte de recuzită steaguri israeliene și un portret al unui lider zionist, Theodore Herzl.

https://www.hotnews....n-streaming.htm

Edited by l_dan, 19 January 2022 - 22:32.


#26
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,661
  • Înscris: 23.10.2006
Din 20 ianuarie, seria a 4-a pe Netflix.
Attached File  316241205_10159320887922689_1277749754608491864_n.jpg   168.2K   4 downloads

#27
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
Al patrulea sezon „Fauda" care este si cel mai reusit - datorita gasirii dozei corecte
între acțiunea intensa și realismul uman
Sezonul reuseste sa ilustreze destul de eficient inutilitatea luptei, prețul plătit de luptători și familiile lor
și fragilitatea vieții.
Fie ei israelieni si fie ei arabi.
Sezonul nu a evidentiat cu adevărat prezenta inamicul ca uman, dar a aratat realitatea atat de complexa si a aratat
în principal moralitatea celei mai morale armate din lume (finalul).
Nu este vorba numai de razboinici curajosi ci si de oameni angrenati intr-un conflict ce nu il dores,
dar caruia trebuie sa ii faca fata..

Edited by vio69c, 30 November 2022 - 16:02.


#28
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
Critica israeliana.
Este interesanta, ca un alt punct de vedere si chiar un punct de vedere raspandit in tara

Majoritatea spectatorilor au apreciat serialul, sezonul 1 si 2 in special, cu unele critici la al treilea.
Dar si al patrulea sezon  are parte de critici si nu putine si nu numai din partea populatiei religios-nationalista.
Desi este un sezon cu o prezență feminină mai vizibilă si un joc admirabil al femeilor din fundal sau rol principal.

Spune un aricol dintr-un ziar central cu audienta YNET :

"La finalul sezonului Fauda 4, ne simțim trădați de serialul care a fost unul dintre cele mai bune realizate în Israel.
Se dovedește că Lior Raz l-a pierdut complet de sub control, si a ajuns la apogeul - megalomaniei  -  pentru a se glorifica pe sine si asigurandu-se că totul este doar în jurul lui.
Deodata toți eroii israelieni au devenit slabi, fragili, disperați... fără valori - cu excepția lui, desigur...
În același timp, teroriștii palestinieni urcă la rangul profesionist al Mossad-ului -  tinerii din teritoriile Autoritatii Palestiniene  
primesc un impuls de speranță, desi realitatea este foarte departe de Fauda 4.
Fauda a devenit dintr-o dată un serial conceput să servească unui personaj super-erou
și a pierdut orice legătură cu realitatea starii de securitate in zona."

si se incheie articolul:
"Fauda 4 nu mai este Fauda din primele sezoane, este mai mult Rambo 7."
Se pare ca aceasta colaborare cu Netflix nu a ajutat distribuitorului israelian princial canalul YES -EDGE

Edited by vio69c, 30 November 2022 - 16:27.


#29
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,332
  • Înscris: 05.09.2006
Nu o fi ajutat pentru media/critica israeliana. Insa Netflix a ajutat enorm asigurand o vizibilitate internationala serialului. Eu unul voi urmari si seria a 4-a cu interes.

#30
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,404
  • Înscris: 15.11.2005
Mie de la sezonul 3 mi se pare ca a luat-o pe aratura... Sa "americanizat"...

#31
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022
Imi permit sa reproduc postarea colegului de pe alt topic....

 altuser09, on 08 ianuarie 2023 - 07:29, said:

DIn 20 ianuarie, la netflix:
FAUDA sezonul 4.
Vizionare placuta!


#32
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,998
  • Înscris: 16.09.2014
Abia astept sezonul nou. Intre timp le-am revazut pe cele vechi.

#33
drgroza

drgroza

    Junior

  • Grup: Members
  • Posts: 1,609
  • Înscris: 19.05.2002
L-am vazut azi noapte(s4).
Intr-adevar e altceva fata de seria 1,2,3...nu as zice ca-i mai slab sau mai bun.
Toate au evoluat (in Orientul Mijlociu) si e firesc sa evolueze si FAUDA-8 ani de la primul episod!
Ce se intampla in film e de inteles de cei care traiesc acolo.Cu restul e mai greu.
Eu zic ca se vede ca-i alta regie(regizor).
Nota mea:8
Doron,sensibilul la femei,o ia in freza si de data aceasta.
Astept seria a 5-a.

#34
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
acum ma bag si eu la S04. Sper sa nu se fi netflixizat

S01 si S02 au fost tot Nfx?

#35
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,775
  • Înscris: 17.08.2022

 drgroza, on 21 ianuarie 2023 - 11:45, said:

Intr-adevar e altceva fata de seria 1,2,3...nu as zice ca-i mai slab sau mai bun.
.

Absolut adevarat. L-am vazut dimineata.

Terorismul in ultimii ani a evoluat numeric, tehnologic, financiar si fanatic.
Deci noul sezon nu se  adreseaza numai populatiei Israelului si Autoritatii Palestiniene.
Lupta nu mai este cu generatia falahilor si a urmasilor imediati.
Au aparut retele,multi, foarte multi bani, parte din donatii date de buna credinta,
toate pe fondul inertiei si incapacitatii europene, tributara inca politicului corect in fata complexitatii situatiei

Serialul continua sa fie veridic si usor de inteles de cine locuieste in zona.
Altfel este putin mai dificil, o nunta evreiasca, o viata de familie intensa, un profil luptator si independent al femeilor,
relatia directa la per-tu boss-subaltern, toate astea se percep putin mai dificil.
Dar una peste alta se mentine stacheta ridicata

Edited by vio69c, 21 January 2023 - 18:39.


#36
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Mie nu-mi mai place :(, nu ma mai captiveaza deloc.

de abia am vazut E01 si 02, si astea pe sarite. Incep E03, poate-poate...

 vio69c, on 21 ianuarie 2023 - 18:35, said:

.........
Altfel este putin mai dificil, o nunta evreiasca, o viata de familie intensa, un profil luptator si independent al femeilor,
relatia directa la per-tu boss-subaltern, toate astea se percep putin mai dificil.

tocmai asta mi-a placut, si imi place.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate