Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Fauda (2015-).

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 06.08.2005
Fauda - un serial aflat top 10 seriale urmarite pe Netflix - vad ca nu e prea cunoscut aici.

Excelenți actorii israelieni, teatralitatea e o caracteristica nativa a popoarelor semite si am inceput sa caut filme israeliene.  Un serial cu multa acțiune de calitate împletită cu personaje umanizate si destine fin conturate de ambele tabere, o imersie totala si extrem de captivanta a privitorului in frământata lume a orientului mijlociu. O serie cu supereroi care ezita, gresesc, mor, un non-Hollywood pur.

https://www.imdb.com...istId=tt4565380

Edited by SIR, 13 July 2020 - 20:34.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Si mie mi-a placut, desi nu am apucat sa vad ultimul sezon.

PS. E Fauda :)

#3
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,310
  • Înscris: 06.08.2005
Esti moderator, fa un pustiu de bine :) - o fi de la cele 3 nopti de vizionare

#4
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Astept sa-l vizioneze maestrul @doxan si daca-l recomanda , o sa ma uit cu placere.

#5
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Interesant si captivant, serialul ofera o incursiune in viata si realitatile din zona de la "firul ierbii" - desi filtrata vizibil prin ochii si mentalitatile israelienilor. Totusi, odata cu sezonul 2 si mult mai vizibil in sezonul 3, actiunea devine oarecum schematica si previzibila, posibil si datorita depasirii de catre spectatorul european a socului cultural initial si asimilarii "recuzitei" serialului. In mod cert, merita vizionat, spectatorul ramane cu senzatia certa de autentic dincolo de mestesugul cinematografic si actoricesc - nici acesta de neglijat, in pofida teatralului remarcat si de colegul SIR. Enjoy!

#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 SIR, on 13 iulie 2020 - 20:56, said:

Esti moderator, fa un pustiu de bine Posted Image - o fi de la cele 3 nopti de vizionare
Nu am butoane aici.

Dar se iarta, nici in araba nu e scris cu Alef doar transliteratia e Fauda. :)

#7
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Lex404, on 13 iulie 2020 - 23:34, said:

Dar se iarta, nici in araba nu e scris cu Alef doar transliteratia e Fauda. Posted Image

Alif :)

#8
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009

 Piscopescu, on 14 iulie 2020 - 23:25, said:

Alif Posted Image


Alf :harhar:

#9
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,179
  • Înscris: 13.07.2005
Da, bun serialul !
L-am urmarit cu mare placere.

PS: Mie unul au inceput sa-mi placa tot mai mult serialele produse in alta parte decat SUA. Cel putin pe Netflix am gasit multe productii foarte bine facute, cu actori buni, scenarii interesante, personaje bine conturate si deloc artificiale.

#10
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Titlul ar trebui corectat, induce in eroare

#11
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
m-am apucat si eu zilele trecute de Fauda si am devorat primul sezon.
foarte interesant serialul si bine realizat. personal, mie imi place faptul ca regizorul nu s-a concentrat pe personaje foarte mult, a dezvaluit doar mici fragmente din viata fiecaruia si a mutat atentia pe actiunea propriu-zisa. abia astept sa vad si sezoanele 2 si 3.

#12
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 SIR, on 13 iulie 2020 - 20:22, said:


Excelenți actorii israelieni, teatralitatea e o caracteristica nativa a popoarelor semite

Nimic teatral....este realitate si naturalete netto....cam asa sunt zilele pe aici.....

#13
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,321
  • Înscris: 05.09.2006
Inseamna ca teatral ni se pare noua, raportand ce vedem in serial la sistemul nostru de valori. Vreo veste privind continuarea serialului?

#14
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 l_dan, on 04 octombrie 2020 - 09:57, said:

Inseamna ca teatral ni se pare noua, raportand ce vedem in serial la sistemul nostru de valori. Vreo veste privind continuarea serialului?
EXACT...fata mea casatorita in afara de multi ani intelege si participa intr-un fel, sotul ei care nu a vazut pusca, nu a auzit alarma si nu s-a ferit de pachete suspecte care sa explodeze in autobuz vede complet diferit


Realizatorul si actorul principal a vizitat Emiratele...
era o vorba ca sezonul 4 se va filma acolo

Edited by vio69a, 04 October 2020 - 15:42.


#15
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,824
  • Înscris: 15.12.2009

 SIR, on 13 iulie 2020 - 20:22, said:

Fauda - un serial aflat top 10 seriale urmarite pe Netflix - vad ca nu e prea cunoscut aici.

O serie cu supereroi care ezita, gresesc, mor, un non-Hollywood pur.


Zici că merită? atunci să vedem :)

P.S. Rog și eu să fie corectat titlul, altminteri nu poate fi găsit pe Netflix. Mulțumesc!

#16
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,824
  • Înscris: 15.12.2009

 l_dan, on 04 octombrie 2020 - 09:57, said:

Inseamna ca teatral ni se pare noua, raportand ce vedem in serial la sistemul nostru de valori. Vreo veste privind continuarea serialului?

Al naibii de "teatral"!

The series was created by its lead actor Lior Raz and its screenwriter, who both served in Israel's undercover unit in the Palestinian territories.

P.S. Titlul înseamnă Haos.

#17
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,180
  • Înscris: 08.12.2006
Bun serialul, am vazut si eu primul sezon si intr adevar, bun si captivant, actorii joaca exemplar, mai ales personsjul principal, talentat tipul

Cat priveste povestea in sine…as fi curios sa vad un film de genul, pe aceeasi tema, facut de palestinieni. Israilienii…ca si americanii…sa vad foarte cu 3 oo, in acelasi timp persecutati de palestinieni…nu stiu in ce masura e adevar sau provocare, dar in film totul e roz de partea israilienilor…tare as fi curios sa va replica palestinienilor la povestea asta.

In fine, asta e o alta discutie, dar filmul,prezinta faptele din perspectiva evreilor

#18
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 16.02.2004
L-am vazut de cand a aparut…sezoanele 1 si 2 sunt bune, al 3-lea e cam cu cu supereroi ;)) Partea proasta, cum a spis cineva mai sus, e ca ii prezinta pe arabi parca prea prosti, ca sa zic asa… E fain prezentata atmosfera de pe acolo.

Actorul principal, Lion Raz, a fost garda de corp a lui Arnold Schwarzenegger si parca a fost si in niște trupe ceva cu adevărat, aproape ca in film.

A mai făcut un sezon din alt serial, care vad ca e la moda pe Netflix România, Hit & Run.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate