Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Investie imobiliare zona Mamaia/Mamaia Nord/Mamaia Sat

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
florincta2

florincta2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.08.2014
Ca oricarui locuitor al orasului Constanta, nu de putine ori mi-a trecut prin cap sa ma leg cel putin 15 ani la cap cu un credit pentru a cumpara un imbobil in zona precizata in subiect, pentru ca ulterior sa il exploatez in regim turistic. Dupa ce am facut calcule peste calcule, imi dau seama ca parerea altora m-ar putea ajuta. Asadar in Iulie 2020, avand in vedere contextul actual, merita investitia la care ma gandesc? Mai mult decat atat, sa aloc un buget achizitiei (prin credit) cu 15% mai mare pentru a fi in prima linie la mare? Va cadea zona oare in viitorul apropiat, avand in vedere numarul mare de apartamente care se construiesc in zona? Considerati ostentativ de mari preturile practicate pentru inchirierea in regim sezonier a apartamentelor?
Desi mai am un milion de intrebari pe care as vrea sa le adresez, ma rezum deocamdata aici, multumesc anticipat pentru opiniile voastre.

#2
AlleXyS1

AlleXyS1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,107
  • Înscris: 05.05.2010
investitii de genul asta se fac doar cu cash, nu cu credite pe 30 ani.

#3
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,654
  • Înscris: 22.01.2015
Deschiderea la mare a Ro e de ceva sute de km. La 14/18 mil locuitori. Potential e.Dar e treaba sezoniera,de nu neglijat aspectul. Si mai e concurenta accerba a bulgarilor si alora de mai la sud de ei. Daca iei la buza marii platesti pretul. Daca iei mai in spate economisesti. Ca fapt divers niciodata nu am inchiriat BNB la 1 mt de mare. Ca sant alte dezavantaje. 5/10 minute mers pe jos cam acolo e treaba. Pe viitor multi vor vedea ca mine azi.

Allexy,am asociat care a luat pe undeva in Mamaia ap de 2 cam. Avans de nu se astepta dezvol. Din ce am inteles e baiat fain,nu au fost problem. Stia ca ii vin banii in transe cash/transfer la 4/5 luni gramada.   Pretenu nu are istoric bancar in Ro.  Dar ... E!

Am uitat,sau oferit sa se ocupe ei de inchirieri pe tot timpul anului.

#4
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

 florincta2, on 12 iulie 2020 - 09:28, said:

. Dupa ce am facut calcule peste calcule, imi dau seama ca parerea altora m-ar putea ajuta.
Arata si ce calcule ai facut.


 florincta2, on 12 iulie 2020 - 09:28, said:

Asadar in Iulie 2020, avand in vedere contextul actual, merita investitia la care ma gandesc?
In contextul actual probabil ca da. Dar peste 1 an sau 2, posibil sa nu.

 florincta2, on 12 iulie 2020 - 09:28, said:

Mai mult decat atat, sa aloc un buget achizitiei (prin credit) cu 15% mai mare pentru a fi in prima linie la mare?
Poti pune tarife cu 15% mai mari? Daca da, probabil e ok.

 florincta2, on 12 iulie 2020 - 09:28, said:

Va cadea zona oare in viitorul apropiat, avand in vedere numarul mare de apartamente care se construiesc in zona?
Nu neaparat. Daca devine mai accesibila la pret, eventual mai termina cioturi de autostrada si se ajunge mai usor la marea romaneasca nu ar trebui sa cada nimic.

#5
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Parerea mea este ca oferta de apartamente din zona respectiva ( Mamaia Nord, Hanul Piratilor, Navodari plus blocurile construite pe malul lacului Siudghiol ) depaseste cererea.
Mai pune Covid-ul ( pana cand iese vaccinul ) si concurenta apartamentelor din Constanta ( Tomis Nord, Tomis 3 ) si Navodari inchiriate cu ziua la preturi foarte mici.
Nu zic de bulgari, turci, greci. Nu zic nici de doar 4 luni pe an sezon full.
Raspunsul meu e: NU

#6
florincta2

florincta2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 23.08.2014

 stevetlangat, on 12 iulie 2020 - 11:01, said:

Arata si ce calcule ai facut.

Pai am zis asa: apartament cu doua camere cu acces la piscina, spa si restaurante, inchiriat in medie 80 de zile pe sezon, cu o medie de 100 de Euro ar trebui sa insemne 8000 de Euro. Rata mea anuala calculata la un credit imobiliar cu avans de 15% am estimat-o la 4500 de Euro. Alte cheltuieli pe timp de vara in jur de 1500 de Euro probabil. Teoretic ar rezulta un profit de 2000 de Euro cu mentiunea ca pe timp de iarna vor locui socrii mei acolo, astfel cheltuielile legate de intretinerea imobilului vor fi sustinute de ei. Deci speranta mea este ca apartamentul pe langa faptul ca se va plati singur, va genera si un oarecare venit anual de care coroborat cu eventuala crestere a pretului pe care o intrevad, m-au facut sa iau in considerare aceasta achizitie.



In contextul actual probabil ca da. Dar peste 1 an sau 2, posibil sa nu.


Poti pune tarife cu 15% mai mari? Daca da, probabil e ok.


Nu neaparat. Daca devine mai accesibila la pret, eventual mai termina cioturi de autostrada si se ajunge mai usor la marea romaneasca nu ar trebui sa cada nimic.


#7
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,773
  • Înscris: 25.01.2007

 titacodita, on 12 iulie 2020 - 11:12, said:

Parerea mea este ca oferta de apartamente din zona respectiva ( Mamaia Nord, Hanul Piratilor, Navodari plus blocurile construite pe malul lacului Siudghiol ) depaseste cererea.
Mai pune Covid-ul ( pana cand iese vaccinul ) si concurenta apartamentelor din Constanta ( Tomis Nord, Tomis 3 ) si Navodari inchiriate cu ziua la preturi foarte mici.
Nu zic de bulgari, turci, greci. Nu zic nici de doar 4 luni pe an sezon full.
Raspunsul meu e: NU
care 4 luni? io am fost pe la inceputul lunii, era pustiu. ceva aglomeratie in weekend. oricum, o gramada de pensiuni si hoteluri inchise complet.
dar hai sa spunem, ca ai sezon a doua jumatate de iulie, si august, poate si prima saptamana de septembrie. ca in general in septembrie se trece iar la turism de weekend, eventual rezervari facute pe ultima suta de metri de unii care vad ca la meteo se anunta cateva zile de vreme faina.
deci vreo doua luni, dar si acolo mai ai vreo cateva zile de pauza, ca daca intre o rezervare si alta ai 2-3 zile pauza, greu de crezut ca gasesti client, daca nu e weekend.

#8
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,718
  • Înscris: 24.10.2019

 florincta2, on 12 iulie 2020 - 12:19, said:

Pai am zis asa: apartament cu doua camere cu acces la piscina, spa si restaurante, inchiriat in medie 80 de zile pe sezon, cu o medie de 100 de Euro ar trebui sa insemne 8000 de Euro. Rata mea anuala calculata la un credit imobiliar cu avans de 15% am estimat-o la 4500 de Euro. Alte cheltuieli pe timp de vara in jur de 1500 de Euro probabil. Teoretic ar rezulta un profit de 2000 de Euro cu mentiunea ca pe timp de iarna vor locui socrii mei acolo, astfel cheltuielile legate de intretinerea imobilului vor fi sustinute de ei. Deci speranta mea este ca apartamentul pe langa faptul ca se va plati singur, va genera si un oarecare venit anual de care coroborat cu eventuala crestere a pretului pe care o intrevad, m-au facut sa iau in considerare aceasta achizitie.

Schema cu socrii imi place. Si acolo cred ca e profitul.

Pentru ca 100 de euro pe zi cu 80 de zile/an mi se pare optimist. E drept nu am proprietati la mare, deci pot avea o parere eronata.

#9
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003
Eu am un apartament la Alezzi in prima linie dar am luat mai mult ptr uz propriu.
Nu-ti amortizezi banii daca scopul tau e doar inchirierea si ai taxa management si 4 luni sezon.
Daca iei doar in ideea de a inchiria recomandarea este sa nu iei prima linie ci mai in spate putin ca diferenta de pret nu se regaseste si in chirie.
Iarasi in sezon trebuie rezolvata problema curateniei daca nu faci tu.
Tu, fiind localnic, mai bine te gandesti ca cei mai multi bani ii face o firma de management pentru astfel de proprietati.
Acolo e un segment de piata unde se pot face bani frumosi pentru ca niciun proprietar care da 60-100-150 k eur pe un apart nu isi doreste sa faca el curat si drumuri ca sa gestioneze "afacerea".
Ca localnic, esti acasa si poti aranja mai bine sa faci doar management la 10-20-30-50 apartamente si cu siguranta vei castiga mai multi bani cu investitie de 10 ori mai mica.

 stevetlangat, on 12 iulie 2020 - 13:32, said:

Schema cu socrii imi place. Si acolo cred ca e profitul.

Pentru ca 100 de euro pe zi cu 80 de zile/an mi se pare optimist. E drept nu am proprietati la mare, deci pot avea o parere eronata.
Media pentru cele 80 zile nici in cel mai scump loc nu trece de 80 euro = 370 lei (pe cele 4 luni) ptr 2 camere.
Ai varf de august unde poti da cu 120-140 euro / noapte dar vei avea 80% ocupare din diverse motive.
Secretul ar fi daca ai solutie pentru celelalte 8 luni, unde sa scoti macar 300 euro / luna si atunci chiar faci bani.

 slai, on 12 iulie 2020 - 12:29, said:

care 4 luni? io am fost pe la inceputul lunii, era pustiu. ceva aglomeratie in weekend. oricum, o gramada de pensiuni si hoteluri inchise complet.
dar hai sa spunem, ca ai sezon a doua jumatate de iulie, si august, poate si prima saptamana de septembrie. ca in general in septembrie se trece iar la turism de weekend, eventual rezervari facute pe ultima suta de metri de unii care vad ca la meteo se anunta cateva zile de vreme faina.
deci vreo doua luni, dar si acolo mai ai vreo cateva zile de pauza, ca daca intre o rezervare si alta ai 2-3 zile pauza, greu de crezut ca gasesti client, daca nu e weekend.
Anul asta e atipic.
Eu stau acolo din 15 mai si a fost lume mai tot timpul dupa 1 iunie.
Acum s-au mai rarit (dupa 25 iulie) in timpul saptamanii desi ar fi trebuit sa fie cea mai mare aglomeratie (la Navodari)
Nu-mi dau seama de ce, probabil s-a dat liber la bulgari si la greci iar oamenii au plecat, cei care au avut curaj sa plece si nu sunt speriati de covid

Atentie cu ideea de crestere a preturilor : deja sunt foarte scumpe cele din prima linie si doar alea au potential de crestere si cautare la oamenii cu bani care vor la mare, restul cu vedere la boscheti/blocuri vor fi tone si pretul va fi mic, pe masura, nu are cum sa creasca

Edited by radu103, 13 August 2020 - 22:25.


#10
marius0105

marius0105

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.04.2020
Eu am un apartament cu 2 cam (luat tot prin credit) in Mamaia, zona Hanul Piratilor si este al 3lea bloc de la faleza, distanta pana la nisip este undeva la maxim 100m, iar pretul a fost de 71k in luna martie, la gata (nu a fost nevoie sa mai bagam nici un ban in el). Ca o comparatie vecinul de deasupra il vindea in martie cu 68k iar in iulie cu 80k, deci dpdv al achizitiei, te-as sfatui sa nu il cumperi in plin sezon si nici nu merita din punctul meu de vedere sa il iei in prima linie.

Ca si nivel de ocupare: Iulie-August full full, (mai erau bune vreo 2 apartamente:)), suna telefonul in continuu), Iunie si Septembrie in schimb - foarte slab,  iar pretul variaza intre  75-90 euro/zi ptr lunile Iulie-August. Mentionez ca noi facem curatenie dupa turisti, daca ai un singur apartament e mai rentabil, asta daca stai in judetul Cta.

#11
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

 marius0105, on 17 august 2020 - 10:19, said:

Eu am un apartament cu 2 cam (luat tot prin credit) in Mamaia, zona Hanul Piratilor si este al 3lea bloc de la faleza, distanta pana la nisip este undeva la maxim 100m, iar pretul a fost de 71k in luna martie, la gata (nu a fost nevoie sa mai bagam nici un ban in el). Ca o comparatie vecinul de deasupra il vindea in martie cu 68k iar in iulie cu 80k, deci dpdv al achizitiei, te-as sfatui sa nu il cumperi in plin sezon si nici nu merita din punctul meu de vedere sa il iei in prima linie.

Ca si nivel de ocupare: Iulie-August full full, (mai erau bune vreo 2 apartamente:)), suna telefonul in continuu), Iunie si Septembrie in schimb - foarte slab,  iar pretul variaza intre  75-90 euro/zi ptr lunile Iulie-August. Mentionez ca noi facem curatenie dupa turisti, daca ai un singur apartament e mai rentabil, asta daca stai in judetul Cta.
Clar, in noiembrie si ianuarie trebuie cumparate, atunci cand au costuri si 0 venituri.
Cand e cald explodeaza curajul vanzatorilor, dupa 1 mai e concurs de cresteri si vrajeala

#12
Marius_F1rE

Marius_F1rE

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.08.2020
E adevarat ca in Navodari mai ales in prima linie a fost mlastina acolo si au facut plaja artificiala si e risc mare ??
Am cumparat si eu la Stefan resort,sper sa nu fi facut o alegere proasta :))

#13
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
La streaşina casei i-a apărut un bloc! Haosul urbanistic din nordul staţiunii Mamaia. „Legi sunt, dar nu sunt respectate”

Edited by leusteanul, 02 December 2020 - 10:46.


#14
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMarius_F1rE, on 22 august 2020 - 21:10, said:

E adevarat ca in Navodari mai ales in prima linie a fost mlastina acolo si au facut plaja artificiala si e risc mare ??
Am cumparat si eu la Stefan resort,sper sa nu fi facut o alegere proasta Posted Image)
La cel mare (multe etaje) sau la cel mic (5 etaje) ? N-ai facut rau !
Eu le-am vazut pe toate si raportul calitate/pret e bun la Stefan acolo.
Si cel mai bine e ca n-ai mentenanta.

Edited by radu103, 02 December 2020 - 22:44.


#15
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,516
  • Înscris: 09.09.2017
A luat foc un bloc din Mamaia Nord și pompierii nu au avut acces, așa că acum blocurile sunt cu acum cu 30% reducere, în caz că vreți să investiți în ceva ce în 20 de ani s-ar putea să fie sub apă.

Edited by leusteanul, 18 April 2021 - 17:14.


#16
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,156
  • Înscris: 12.09.2013
Vedem la primul cutremur mare daca investitia a fost buna....ca la primul incendiu va fi jale!

#17
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,316
  • Înscris: 15.11.2003

 raducut123, on 20 aprilie 2021 - 21:37, said:

Vedem la primul cutremur mare daca investitia a fost buna....ca la primul incendiu va fi jale!
Azi am dat niste gauri sa pun termostatul pe un perete exterior (care de fapt e diafragma) si niste tablouri.
Burgiul nou de 5mm si lungime 15cm s-a indoit de la prima "gaura", ca n-a intrat mai mult de 10mm
Am dat cu 6mm
Nu cred ca structura e cu probleme la blocurile astea noi. Mai degraba cade jumate Constanta pana la astea noi

Edited by radu103, 20 April 2021 - 22:18.


#18
woe

woe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 16.11.2005

 radu103, on 20 aprilie 2021 - 22:17, said:

Nu cred ca structura e cu probleme la blocurile astea noi. Mai degraba cade jumate Constanta pana la astea noi

daca a fost mlastina acolo, nu are importanta structura cladirii, ci structura solului care tine cladirea. Care poate sa plece in diferite directii, mai departe scrie n carte. Teoretic, se fac analize ale solului suport inaintea emiterii autorizatiei de constructie.
Eu cunosc persoana ce a cumparat 3 camere etaj intermediar in ultima linie, langa strada, Mamaia Sat cu 45.000. In 2019. A mai bagat vo 10.000 in decoruri si l a vandut cu 75.000 la niste persoane ce se ocupa de inchiriere estivala. In 2020. Nici acu n are gaz.

Edited by woe, 23 April 2021 - 17:57.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate