Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Toyota Corolla Cross

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
PS nu vad mari diferente la latime: Cross 1825mm, la TS 1790mm... 3 cm sunt in plus pt. "comfort" Posted Image Aici da: TS 1435 mm si Cross 1620 mm la inaltime....

Edited by mihaiC1, 29 July 2020 - 14:20.


#20
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Amprenta la sol nu e acelasi lucru cu stabilitatea... dar iti arata ce spatiu de parcare necesita masina - cat un hatchback. Am refolosit un termen uzual din constructii.
Masina oricum nu va fi la fel de lipita de sosea ca o Corolla hatchback, fiind mai inalta si renuntandu-se la suspensia independenta pe spate. Va fi OK insa, sunt convins.

Sincer nu inteleg ce vrei, asta daca vrei ceva.
Mie nici nu prea-mi plac SUV-urile... dar din motive practice as putea prefera potbagajul si spatiul suplimentar. Poate si garda la sol mai mare.

#21
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Exact ce preferi . A fost vreodata Corolla Suv ?

#22
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu stiu sa fi fost vreo Corolla SUV; dar, pe vremuri, Rav4 era mai mic.

Ce prefer conteaza mai putin (ceva gen GT86, poate Corolla hatchback?); de ce am nevoie e important. De exemplu, unde va sta cainele? As vrea sa-l bag in portbagaj? Atunci evident trebuie gura de incarcare joasa si spatiu suficient (si eliminam sedanurile/coupe-urile ;) ). Merg ocazional pe drumuri neasfaltate? Merg suficient de mult prin oras ca sa merite un hibrid?

De altfel nici nu e vorba despre noi doi, caci nu cerem sfaturi de cumparare; asemenea SUV-uri chiar au succes.
Altii ar putea aprecia pozitia mai inalta, aspectul de SUV (fix ce-mi displace mie). Important e ca Toyota vrea o parte din felie... si cred ca bine face.

#23
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Nici mie nu-mi place pozitia de "tractorist"... totusi puteau sa zica ca e ceva Rav, CH-R... nu sa induca confuzie.

#24
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostmihaiC1, on 30 iulie 2020 - 12:17, said:

Nici mie nu-mi place pozitia de "tractorist"... totusi puteau sa zica ca e ceva Rav, CH-R... nu sa induca confuzie.
Puteau sa-i zica Rav2 sau Rav04Posted Image

#25
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005
Toyota Ravolla...

#26
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostmihaiC1, on 30 iulie 2020 - 12:17, said:

Nici mie nu-mi place pozitia de "tractorist"... totusi puteau sa zica ca e ceva Rav, CH-R... nu sa induca confuzie.

Nu induce nicio confuzie. Momentan daca nu ma insel a fost lansat doar in Thailanda. Acolo nu au Corolla break. Si pe acolo(daca au CH-R, posibil sa nu aibe nu imi amintesc sa le fi vazut prin Asia de Sud Est) CHR ar fi vazut ca masina de oras mica(ceea ce si este), nu SUV.

Edited by qew, 30 July 2020 - 13:44.


#27
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Nu stiu ce confuzie ar putea sa introduca... nu e ca si cum cineva si-ar dori Corolla hatchback si sa-si ia Cross din greseala. Cred ca lui Mihai pur si simplu nu-i place ideea, din cine stie ce motiv.

De altfel exista si Yaris Cross, pe langa hatchback si sedan. Nu-i nici o problema sa mai ai inca o varianta in gama Corolla, pe langa celelalte 3; iti sugereaza fix pozitionarea/clasa.
Confuz ar fi sa-i zica CHR (mai mare, fara designul futuristic) sau RAV (mai mic).

#28
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Au doar Corolla Sedan sub denumirea de Corolla Altis, fara celelalte doua versiuni de caroserie.

C-HR se numeste Coupe High Rider datorita formei de coupe si pozitiei ridicate.
Corolla este cel mai potrivit, mai ales ca si pe Yaris Cross si noua Venza au un design similar cu botul acela turtit care a fost inceput de Rav4, pe cand versiunile non-cross au design mai aerodinamic.

Edited by connectorxp, 30 July 2020 - 21:32.


#29
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Scuze ! Nu inteleg logica Toyota ! Au scos f. multe modele si acum dau denumiri Suv-urilor la nume cu "istorie"... sa aiba succes ?!

Edited by mihaiC1, 31 July 2020 - 08:51.


#30
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Vor avea, ca pietele din Asia si America au o afinitate pentru producator. Si la noi pe continent se vor vinde din cauza ca toata lumea vrea crossover-e, asta este moda, dupa combi si MPV acum avem crossover.

#31
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Si le vor vinde romanilor dupa 4-5 ani de noi Posted Image ! Afinitatea europenilor, asiaticilor.. la moda e dupa masini mici . Singurul avantaj e ca se incadreaza, cele HYB, la Ecologice!
PS Tot in Tractor ma vad in Cross Posted Image

Edited by mihaiC1, 31 July 2020 - 13:13.


#32
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
PS a luat-o razana forumul... scrii una si apare alta!

Edited by mihaiC1, 31 July 2020 - 13:25.


#33
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,794
  • Înscris: 25.04.2016
Cine vrea sa scape de grija bordurilor înalte, gropi, denivelari sau sa meargă si pe drumuri neasfaltate își ia asa ceva.
Si da, crossovere si SUV-urilr sunt la moda acum si in crestere in vanzari. Se pare ca lumea s-a mai plictisit de hachback si masini mici.
Numele de Corolla (cross) cred mai mult ca sigur ca i l-au dat ca sa aibe legatura cu cunoscutu model,vândut si în europa, zona unde Toyota se pare ca are planuri mari, mai ales cu vânzarea de hibride.

#34
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Sigur , doar in RO, Asia si Africa mai gasesti drumuri neasfaltate si parcari pe borduri..

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate