Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Toyota Corolla Cross

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Un SUV Corolla, seamana la exterior cu Rav4 si e bazat pe C-HR fiind insa mai conventional decat acesta.
Deocamdata lansat in Tailanda, o sa ajunga si pe la noi la un moment dat. Ar fi fain un SUVulet practic si relativ accesibil...
(pacat de grila fata, au exagerat).

https://global.toyot...a/33080318.html
https://www.toyota.c...ollacross/grade

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ti se pare ca in prezent nu sunt destule mini suv-uri pe piata ? :))

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
"Nasul" ala de mops e aiurea.

#4
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020

 Friskey, on 10 iulie 2020 - 14:23, said:

"Nasul" ala de mops e aiurea.

Mie mi se pare chiar in regula cum arata.
Nu as compara-o chiar cu cel mai hidos caine din existenta. Chiar nu poti spune ca e asa urata masina.

#5
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 TruculMagic, on 10 iulie 2020 - 14:18, said:

Ti se pare ca in prezent nu sunt destule mini suv-uri pe piata ? Posted Image)
SUV-uri compacte si practice, si hibride (pe bune) pentru un consum decent in special in oras?

#6
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,999
  • Înscris: 09.08.2005

 MindMachine-, on 10 iulie 2020 - 14:37, said:



Mie mi se pare chiar in regula cum arata.
Nu as compara-o chiar cu cel mai hidos caine din existenta. Chiar nu poti spune ca e asa urata masina.
Zici că au dat cu ea de un zid. După ce remarci botul nu mai vezi nimic altceva din mașină...

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,714
  • Înscris: 17.12.2019
Boturile plate sunt rezultatul normelor de siguranță la impactul cu pietonii.

#8
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,789
  • Înscris: 25.04.2016
Ca design frontal, stil american, agresiv. A fost gandita (si) pentru piata americana (us) dar si europeana.

Audi Q3, Q5 cum arata ? ;)

Oricum, fata de CHR, asta arata a SUV, pare si e mai mare, o masina de familie. In europa are destui concurenti, insa pe partea de motorizare hibrid (HEV), cam nu prea. Si asta va fi unu din punctele forte.

Edited by MMike, 27 July 2020 - 12:33.


#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,880
  • Înscris: 14.11.2004
Mopsul este chiar interesant prin uratenia lui, un fel de Prius sau Multipla al cainelor.

Masina am vazut-o pe Youtube, sa speram ca la noi va veni si cu agregatul de 184CP care se regaseste deja sub capota Corollei sau lui C-HR.
Si Rav4 este turtit din cauza normelor.

Edited by connectorxp, 27 July 2020 - 20:22.


#10
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Daca o faceau de 4,7 m , cu portbagaj de 1,5 m3 poate ca ma interesa.. asa nu e decat un "catar" (nici cal , nici magar).
Referitor la aspect chiar au facut multe modificari si chiar in bine.

#11
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Adica sa fie Corolla, dar sa fie un soi de Land Cruiser caci Rav4 e prea mic? :rolleyes:

#12
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Nu chiar Land dar cumva garda mai sus cu 4-5 cm si 4x4 fata de Corolla TS si obtii o masina "buna la toate", Rav e mic si Land-ul prea mare. Oricum nu inteleg oamenii care iau miniSuv si merg pe asfalt.. cand te hotarasti ca mergi in drumetii trebuie sa ai portbagaj mare nu sa bagi 2 sacose de 1 leu.

#13
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Altii ar spune ca RAV e prea mare.

Mie mi se par interesante asemenea masini pentru ca sunt practice. Corolla hatchback are portbagaj mic si cu o forma ciudata, TS-ul e mai lung.

#14
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Eu nu vad Suvul Corolla de 4,45 m practic deloc ! Oricum nu gasesti loc de parcare usor, pe autostrada mergi incet , in depasiri nu te ajuta aerodinamica, la magazin nu poti umple un carucior ca nu ai unde pune, la munte te ajuta tractiunea dar nu poti lua cu tine ceaun, purcel, catel, cort.. nu mai pun soacra care o sa bombane tot drumul Posted Image  De familie ? Pai nevasta 2 valize, copii 3 valize si tu o sacosa ?!
Poate Rav4 li se pare o masina mare la media populatiei de 1,65 m si 80 kg Posted Image imi pare de 2 persoane si maxim un catel ! Am 1,86 m si 100kg.. in TS am spatiu destul (nu dau cu capul de tavan nicicum!) si portbagaj cu 20 cm mai lung, garda la sol si tractiunea lipsesc.

Edited by mihaiC1, 29 July 2020 - 12:36.


#15
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 mihaiC1, on 29 iulie 2020 - 12:25, said:

Poate Rav4 li se pare o masina mare la media populatiei de 1,65 m si 80 kg Posted Image imi pare de 2 persoane si maxim un catel ! Am 1,86 m si 100kg.. in TS am spatiu destul (nu dau cu capul de tavan nicicum!) si portbagaj cu 20 cm mai lung, garda la sol si tractiunea lipsesc.
Pare ca iti trebuie Rav4 TS PradoPosted Image

#16
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Nu e Land, Prado asta ? Nu mersi . Asi fi inteles ideea sa inalti un pic si sa pui 4x4 pe o Corolla nu sa fie suv... mai bine puneau alta denumire la suvul asta ca nu aduce a Corolla.. Poate RAV - ( minus) 3 Posted Image

Edited by mihaiC1, 29 July 2020 - 13:02.


#17
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 mihaiC1, on 29 iulie 2020 - 12:25, said:

Eu nu vad Suvul Corolla de 4,45 m practic deloc ! Oricum nu gasesti loc de parcare usor, pe autostrada mergi incet , in depasiri nu te ajuta aerodinamica, la magazin nu poti umple un carucior ca nu ai unde pune, la munte te ajuta tractiunea dar nu poti lua cu tine ceaun, purcel, catel, cort.. nu mai pun soacra care o sa bombane tot drumul Posted Image  De familie ? Pai nevasta 2 valize, copii 3 valize si tu o sacosa ?!
Poate Rav4 li se pare o masina mare la media populatiei de 1,65 m si 80 kg Posted Image imi pare de 2 persoane si maxim un catel ! Am 1,86 m si 100kg.. in TS am spatiu destul (nu dau cu capul de tavan nicicum!) si portbagaj cu 20 cm mai lung, garda la sol si tractiunea lipsesc.
Stai asa, ca ai niste criterii... si dimensiuni de Smart (la 4.45 e cat un hatchback... vrei sa fie pe jumate?), si portbagaj enorm... normal ca "nu e buna" masina.
Altii o sa aprecieze amprenta la sol de hatchback, portbagajul cu margine joasa, spatiul interior mai bun...

Oricum e aiurea sa te plangi ca o masina nu e cu doua clase mai sus.

#18
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,634
  • Înscris: 12.08.2008
Are 4,46 m Cross ? TS are 4,65 m deci renuntam un pic din portbagaj pt. spatiu spate pasageri ?! Nu cred.
Eu ma plang ca la TS garda e joasa si nu ajuta cu nimic fata de HB, TS fiind mai lunga si daca e mai ridicata are aceiasi "amprenta la sol" adica aceiasi stabilitate si dinamica ca HB.. ampatament mare. Volum/spatiu mai mult. Portbagaj normal nu ca la suv in "pod".
Inaltimea masini (cupola mai ridicata) dauneaza stabilitatii mai ales cand ai ampatament mic si garda marita.
PS nu vorbim de alte clase .. eu cred ca astia de la Toyota au incurcat borcanele cu denumiri Posted Image si iau pus "cruce"...

Edited by mihaiC1, 29 July 2020 - 14:01.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate