Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Situația cauzată de Covid-19 în Austria

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
Austria impune carantina pentru români și bulgari dacă nu prezintă un test negativ COVID-19 la intrarea în țară.


Vă rugăm nu călătoriți în aceste țări. Acesta este apelul nostru urgent întrucât pe de-o parte vă periclitați propria sănătate și de cealaltă vedem tot mai multe cazuri importate din țările respective", a afirmat cancelarul Sebastian Kurz într-o conferință de presă ținută alături de ministrul de Externe Alexander Schallenberg.

Persoanele care vor intra în Austria din aceste țări vor fi nevoite să prezinte un test negativ pentru COVID-19 sau să intre în carantină pentru două săptămâni.


https://m.hotnews.ro/stire/24160076

Rog frumos un moderator sa îngroașe titlul topicului pentru a fi cât mai vizibil.

Edited by max_01, 08 July 2020 - 11:55.


#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Se excepta persoanele in tranzit:

Zusätzliche Ausnahmen bestehen u.a. für:
Flugpiloten und Besatzungsmitglieder; Lokomotivführer und Zugpersonal; Grenzpendler (aus Serbien, Moldau, Ukraine); Mitarbeiter von Wirtschaftsunternehmen in Rumänien bei Wiedereinreise nach Erfüllung eines Arbeitsauftrages; Vertreter ausländischer Unternehmen mit Filialen oder Niederlassungen in Rumänien; Personen, die Installationen, Wartungen usw. durchführen; Mitglieder des Diplomatischen Corps; Personen im Transit.

https://www.bmeia.gv.at/reise-aufenthalt/reiseinformation/land/rumaenien/

Cred ca e foarte important de retinut asta.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Zi-le bre' nea' Bursule si in romana ca nu toti le avem cu limbile Posted Image

#4
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Asta doare :( Aveam planuri peste o saptamana si ceva ...

Mai anlizez partea cu test facut in tara, desi la o prima vedere pica: austriecii cer sa fie facut in ultimele 48 ore, laboratoarele zic ca-l elibereaza in 72. Plus costuri suplimentare, nu stiu daca merita.

#5
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Naijax, on 08 iulie 2020 - 12:05, said:

Zi-le bre' nea' Bursule si in romana ca nu toti le avem cu limbile Posted Image
Se excepta persoanele in tranzit :)

#6
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Turism nici cu test facut nu se poate:  "...From the UK, Sweden, Portugal, Bulgaria, and Romania only essential travel in conjunction with a negative COVID-19 test or self-quarantine is permitted. ...]

[...]

Edited by Barboso, 08 July 2020 - 15:41.
Raspuns la post sters.


#7
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017


 biscatrix, on 08 iulie 2020 - 12:23, said:

Asta doare :( Aveam planuri peste o saptamana si ceva ...

Mai anlizez partea cu test facut in tara, desi la o prima vedere pica: austriecii cer sa fie facut in ultimele 48 ore, laboratoarele zic ca-l elibereaza in 72. Plus costuri suplimentare, nu stiu daca merita.
Pe situl ambasadei Austriei la București zice ca testul sa nu fie mai vechi de 4 zile.

https://www.bmeia.gv...riei-bucuresti/

Edited by max_01, 08 July 2020 - 14:56.


#8
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Mersi Max, dar tot nu ajuta (vezi mesajul meu precedent). Sursa e oficiala si ea: https://www.austria....border-controls
Deocamdata mai ramane ca varianta Germania, dar aia inseamna multa vreme pierduta in masina, nu doar pentru drumul direct, ci si intre obiective. Si nici macar nu-i tot ce as fi gasit in Carinthia.

Edited by biscatrix, 08 July 2020 - 15:07.


#9
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,522
  • Înscris: 14.04.2008
biscatrix,
Variante ar fi:
-slovenia, insa nu sunt lamurita daca ne primesc sau nu
- N Italiei
- Germania, cum ai zis si tu. Anul trecut am stat in Mittenwald si a f bine, chiar daca am folosit transportul in comun. Cu masina e ideal!

#10
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

 Bursul, on 08 iulie 2020 - 12:03, said:

Se excepta persoanele in tranzit:

Zusätzliche Ausnahmen bestehen u.a. für:
Flugpiloten und Besatzungsmitglieder; Lokomotivführer und Zugpersonal; Grenzpendler (aus Serbien, Moldau, Ukraine); Mitarbeiter von Wirtschaftsunternehmen in Rumänien bei Wiedereinreise nach Erfüllung eines Arbeitsauftrages; Vertreter ausländischer Unternehmen mit Filialen oder Niederlassungen in Rumänien; Personen, die Installationen, Wartungen usw. durchführen; Mitglieder des Diplomatischen Corps; Personen im Transit.

https://www.bmeia.gv.at/reise-aufenthalt/reiseinformation/land/rumaenien/

Cred ca e foarte important de retinut asta.
Bursule, nu sunt singur daca ti-e clar, dar ai pus informatiile publicate de autoritatiile austriece ptr calatoriile in Romania Posted Image

#11
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,606
  • Înscris: 12.12.2006
Slovenia nu ne primeste din pacate.

Edited by mdt, 08 July 2020 - 18:38.


#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

 Passenger001, on 08 iulie 2020 - 18:30, said:


Bursule, nu sunt singur daca ti-e clar, dar ai pus informatiile publicate de autoritatiile austriece ptr calatoriile in Romania Posted Image
Asa e. Am citit printre randuri :D

#13
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009

 biscatrix, on 08 iulie 2020 - 14:48, said:

Turism nici cu test facut nu se poate:  "...From the UK, Sweden, Portugal, Bulgaria, and Romania only essential travel in conjunction with a negative COVID-19 test or self-quarantine is permitted. ...]

[...]

Buna seara, de unde este citatul? Eu am rezervare incepand cu 15.08,doua saptamani in zona Salzburg, de anul trecut din august 2019 si treaba asta ma imi cam da planurile peste cap.

#14
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Am pus si sursa undeva mai sus. Din nou aici: https://www.austria....border-controls
Daca cumva se poate si turism, ne-am gandit sa facem testele si sa mergem, ca am impresia ca-i ultima ocazie anul acesta. Prevad o toamna/iarna deloc placuta pentru omenire :-|

#15
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017
UPDATE: Măsura autoizolării nu se va aplica în cazul tranzitului fără oprire pe teritoriul Austriei spre destinații din alte state și în cazul transportului de mărfuri.

De asemenea, autoritățile austriece au anunțat că va exista posibilitatea testării la intrarea în Austria, în cazul unui test negativ nefiind necesară măsura autoizolării.

Partea austriacă a precizat că măsura anunțată are caracter temporar, aceasta urmând să fie revizuită în funcție de evoluțiile epidemiologice, conform MAE. Potrivit Ministerului român de Externe, cine nu respectă aceste măsuri riscă amenzi de până la 1450 de euro.

#16
alin1974

alin1974

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 18.08.2009
Dar nu spun daca si la trecerile de frontiera trerestre fac teste. Stiu ca in aeroportul din Viena se fac, dar costul anuntat in luna mai este de 190 euro/test/persoana. Deocamdata sunt la inceput cu anuntul/implementarea. O sa vedem zilele urmatoare ce o sa fie.
Daca cineva o sa aiba informatii reale, va rog frumos sa postati. Eu am rezervat doua saptamani in Austria si una in Croatia,dupa.
Multumesc anticipat.

#17
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 17.04.2006
https://www.bmeia.gv...reisewarnungen/

Cancelarul austriac Sebastian Kurz a anuntat ca Austria a modificat statutul Romania, Bulgariei si Moldovei care acum au intrat in nivelul 6 (maxim) al alertei de securitate datorita deteriorarii semnificative a situatiei epidemiologice in aceste tari. Calatorii care vin din Romania sunt obligati sa intre in auto-izolare sau sa prezinte un certificat de testare COVID nu mai vechi de 72 ore din momentul aterizarii in Austria. Tranzitul este permis, dar fara oprire pe teritoriul Austriei. Cetatenii austrieci sunt sfatuiti sa paraseasca de urgenta Romania si sa refugieze in singura tara „verde” invecinata – Ungaria. Oricine nu respecta auto-izolarea va plati o amenda de pana la 1450 euro, iar cei care sunt testati pozitiv si pleaca din izolare vor fi pedepsiti cu inchisoarea.

https://kurier.at/po...oldau/400964681

Edited by metalactual, 09 July 2020 - 11:31.


#18
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,234
  • Înscris: 07.02.2017

 max_01, on 08 iulie 2020 - 14:55, said:

Ce scrie acum, pe situl ambasadei Austriei la Bucuresti:

Călătoria în Austria în contextul COVID-19
!!! Alerta de călătorie !!!

Republica Austria impune AVERTIZARE de CĂLĂTORIE  pentru România, Bulgaria, Republica Moldova. Începând din 9.7.2020, toate persoanele, care vor călători din Romania în Austria vor fi obligați să se supună măsurii de CARANTINARE / IZOLARE (14 zile) sau să prezinte rezultatul negativ al unui TEST COVID (PCR RT), nu mai vechi de 4 zile (data emiterii).

Pentru persoanele în TRANZIT: se permite tranzitul, fără oprire (innoptare) pe teritoriul Austriei spre destinații din alte țări, fără aplicarea măsurii de carantină/izolare sau test COVID, dacă călătoria spre țara de destinație este justificată concludent.

Documente în acest sens pot fi :

Rezervări la hotel/tren/autobuz/avion, etc
Documete justificative privind domiciliul/rezidența/drept de ședere, proprii sau ale membrilor de familie, după caz : certificate de căsătorie, etc.
Contracte de muncă
Altele
Execepție fac lucrătorii care operează transporturi comerciale și de marfă

Călătoria din România într-o altă tară non-Schengen (prin Austria) nu se consideră tranzit, testul Covid fiind necesar.

Testul Covid poate fi efectuat la aeroportul din Viena (9:00-17:00) sau în România, de regulă la clinicile private, cu evaluarea/rezultatul în limba engleză sau traducere (engleză/germană)

Certificat medical / Declarație

LEGISALTIA privind măsurile adoptate pot fi consultate în limba germană pe pagina Ministerului Federal pentru Afaceri Sociale, Sănătate și protecția Consumatorului

Edited by max_01, 09 July 2020 - 13:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate