Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Dreptul la ASE sau la TITULESCU

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
mvivii

mvivii

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.07.2020
Salut! acum ca s-a terminat și bacul, am o dilema foarte mare: nu știu unde as putea sa merg la Drept. Mereu m-am gândit la Nicolae Titulescu, dar am văzut ca ASE-ul și-a deschis acum facultate de drept și incerc sa îmi dau seama dacă este sau nu o idee buna. Sunt conștientă ca mai am și alte opțiuni in Bucuresti, doar ca as vrea sa va raportați doar la cele doua pe care le-am menționat eu. Cum e o facultate noua, nu prea poți avea vreo certitudine, dar departamentul lor arată destul de bine. Întrebarea ar fi: este sau nu Dreptul la ASE o opțiune ce ar trebui luată in considerare? mulțumesc!

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stie nimeni ce-i de capul celor de la ASE, fiind noua, e doar autorizata si nu acreditata, asta inseamna ca vei sustine licenta in alta parte.
Cealata e privata, stii si tu renumele acestora de la noi.

Lumea vrea sa absolve pe cele cu renume, in Bucuresti la Universitate.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Pai nu are inca acreditare deci - NU

#4
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011

 mvivii, on 04 iulie 2020 - 11:23, said:

Salut! acum ca s-a terminat și bacul, am o dilema foarte mare: nu știu unde as putea sa merg la Drept. Mereu m-am gândit la Nicolae Titulescu, dar am văzut ca ASE-ul și-a deschis acum facultate de drept și incerc sa îmi dau seama dacă este sau nu o idee buna. Sunt conștientă ca mai am și alte opțiuni in Bucuresti, doar ca as vrea sa va raportați doar la cele doua pe care le-am menționat eu. Cum e o facultate noua, nu prea poți avea vreo certitudine, dar departamentul lor arată destul de bine. Întrebarea ar fi: este sau nu Dreptul la ASE o opțiune ce ar trebui luată in considerare? mulțumesc!

ASE-ul nici la economie - care e core business-ul lor - nu oferă învățământ de calitate, darămite la drept?!...
Atenție, vei face Facultatea de Drept ca să urmezi apoi o carieră juridică, nu ca să bagi o diplomă în buzunar! Ca să urmezi o carieră juridică te duci la facultățile de drept de unde știi nu doar că vei învăța ceva, dar și că vei intra în cercurile care contează! Altfel, poți face Dreptul la o particulară oarecare cu 450 de euro pe an, și probabil vei face aceeași scofală ca și cu dreptul făcut la ASE.

 neagu_laurentiu, on 04 iulie 2020 - 11:58, said:

Cealata e privata, stii si tu renumele acestora de la noi.

Renumele Universității Titulescu în lumea juridică e foarte bun. Există o grămadă de judecători, procurori și avocați care au făcut dreptul la „Titulescu”.

Uite la genul ăsta de informații trebuie să te uiți ca să știi ce facultate de drept să alegi: luju.ro/avocati/barouri/jale-la-drept-11-facultati-de-drept-din-tara-nu-au-niciun-student-care-sa-fi-luat-examenul-de-intrare-in-avocatura-unbr-gheorghe-florea-a-publicat-statistica-privind-procentul-de-promovabilitate-al-candidatilor-care-au-absolvit-dreptul-universitatea-bucur (Softpedia nu mă lasă să pun linkul, dar articolul ăsta e pur informativ, nu e propagandă).

După cum vezi Titulescu, dar și alte particulare, stau foarte decent.

Ăia de la ASE sunt doar ahtiați după bani. Lasă-i întâi să facă o promoție. Până atunci, ferește-te, nu te băga tu cobai.

Edited by inius, 04 July 2020 - 13:21.


#5
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,657
  • Înscris: 10.10.2011
ubb cluj. cea mai puternica facultate de drept din tara.punct

#6
hello_sunshine

hello_sunshine

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 0
  • Înscris: 22.03.2022
Fiindca anul trecut, inainte de bac, cautam mai multe informatii despre Facultatea de Drept- ASE si fiindca nimeni nu indrazneste sa spuna ce se intampla acolo de fapt, tin sa va povestesc cum e sa fii student la facultatea mentionata anterior.
Preofesori care: citesc de pe slide-uri, lipsesc de la ore (dar tu tot ii platesti salariul, chair daca s-a prezentat de 3 ori tot semstrul), nepregatiti (intrebat de studenti lucruri de baza din dreptul civil,  a raspuns ca "nu poate sa le stie pe toate" sau " imi notez intrebarea ta si iti voi raspunde data viitoare"), pusi in functii pe prietenii sau datorita faptului ca au ales sa-si faca doctoratul la Facultate de Drept- ASE, la insistentele cuiva, pentru a nu parea un loc luat la catedra pe degeaba.
Din punctul meu de vedere, aceasta facultate este luata sub "brandul" ASE ("pe franciza"). De catre cine? Va veti convige singuri cand veti vedea spaima profesorilor fata de o persoana anume.
DECI- daca vreti sa dati 4.000 lei pe an pentru o facultate mediocra, lipsita de oameni capabili sa va insufle bucuria de a invata in domeniul juridic- este alegerea voastra, dar personal stiu ca se poate mai bine.

#7
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022

View Postzile_san, on 04 iulie 2020 - 15:05, said:

ubb cluj. cea mai puternica facultate de drept din tara.punct
Da. Pentru securiști.

#8
Littlelgirl

Littlelgirl

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2022
Faza cu acreditarea la Drept ASE este o chestiune de timp. Orice lucru are si un inceput, iar Drept ASE sigur a inceput cu ,,dreptul". O mica vizita pe pagina oficiala a Facultatii iti va arata interesul conducerii si profesorilor ca lucrurile sa mearga bine si sa iasa JURISTI din facultatea asta, nu ECONOMISTI. Vad multe pareri ale unor persoane care din doua trei-vorbe auzite din stanga si drepta au impresia ca le stiu pe toate, ei bine, NU!
Uite si o alta parere: Drept ASE este o facultate mica, insa cu foarte mult potential. Intr-adevar, ca si in toate celelalte facultati, exista oameni care isi dau cu adevarat interesul si oameni care nu, insa pana si la prestigioasa Universitate exista profesori cu un trecut nu tocmai curat, care nu isi tin orele si ,, citesc de pe slide-uri". Drept ASE desfasoara o munca permanenta pentru a-si perfectiona studentii, deoarece inca nu beneficiaza de posibilitatea organizarii unei admiteri in adevaratul sens al cuvantului, astfel ca personalul facultatii incearca sa isi indrepte intotdeauna studentii spre mai bine, organizand in fiecare semestru cercuri studentesti de civil si penal, fiind materii de intrare in profesie, si oferind peste 150 de locuri pentru stagii de practica la case mari de avocatura, la CSM, Parchet, Tribunale si DSU.
Raspunsul asta nu e ca sa ridic in slavi facultatea sau mai stiu eu ce, doar ca sa arat si o alta parere. Pana la urma totul tine de student, daca vrea sa invete, invata oriunde si de ce isi doreste sa faca in viitor si unde.

Daca vrei ca la finalul sesiunii sa ramai cu ceva in cap, alege orice facultate de stat, daca vrei sa treci prin sesiune ca rata prin apa, la privat este locul tau! Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate