Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Infiintare SRL sau PFA cu punct de lucru in Germania?

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
IloveHp

IloveHp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 24.08.2012
Va salut!

O sa incerc sa fiu cat mai scurt si la obiect!

Vreau sa imi deschid o firma de consulanta/verificari online/teren in Germania. Vreau sa ma adresez doar persoanelor din Romania iar din acesta cauza, m-am gandit ca cea mai buna varianta ar fi sa infiintez un SRL sau PFA.

Pentru inceput, normal, eu o sa fiu singurul angajat/administrator dar poate cu timpul, daca totul merge bine, as mai vrea sa angajez 3-4 persoane, poate sa adaug si cateva servicii in plus iar din aceasta cauza as opta pentru un SRL.

Am un plan de afaceri destul de bine gandit si stabilit.

Eu locuiesc in Germania, am domiciliul aici, buletin romanesc si o proprietate in Romania. Deci sediul firmei nu ar fi o problema. Daca activez online/teren am nevoie de un spatiu comercial pentru un punctul de lucru in Germania?


Pot sa imi deschid un SRL/PFA in Romania dar sa activez in Germania? De ce acte am nevoie, obligatii, etc???


M-am gandit si la varianta de GmbH doar ca, capitalul este de 25.000 euro... iar la UG(PFA) treburile sunt putin mai complicate din cate am inteles decat in Romania si in plus de asta chiar daca cunosc destul de bine limba germana, tot ar exista o bariera lingvistica...

In ultima perioada am citit foarte multe articole despre infiintarea unui SRL/PFA doar ca fiecare recomanda altceva, unii spun ca este mai bun SRL, altii ca este mai bun PFA, deci credeti-ma in mintea mea este haos.

La cine ar fi mai bine sa apelez, la un avocat sau la o firma care, la fel, ofera consulanta  in privinta deschiderii unui SRL/PFA??


Orice sfat, indrumare si chiar daca mi-ati raspunde la aceste intrebari, m-ar ajuta foarte mult.

Multumesc!

Edited by IloveHp, 04 July 2020 - 00:50.


#2
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 IloveHp, on 04 iulie 2020 - 00:50, said:

Daca activez online/teren am nevoie de un spatiu comercial pentru un punctul de lucru in Germania?
Nu, boss, stai flexat, poti sa faci afaceri (SI) pe teritoriul SUA pentru ca ai PFA in China. Ce naiba, doar suntem globalizati, nu?!

P'acolo, pe la Germania, nu se egazicasta ceva avocati sau companii de consulatanta? Sau e prea scumpe?!

Edited by dexterash, 04 July 2020 - 03:02.


#3
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Cine stie ca activezi in Germania ?
Tu le iei banii in Romania. Le livrezi produsul in Romania (chiar daca online) .
Vei fi angajat in Romania si delegat in Germania.

Doar ca daca vei avea venituri din Romania va cam trebui sa le declari in Germania pentru ca pe Finanzamt il intereseaza suma totala de unde deriva procentul de impozitare.
Presupun ca mai ai o sursa de venit in Germania impozabila.

Nu stiu daca Romania e locul ideal (din EU) sa deschizi un SRL . Pe vremuri auzeam de Bulgaria ....Estonia(online) etc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate