Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Cīțu: Nu vom avea o recesiune tehnica, revenire economica īn V

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 09.07.2005

View Postioana1973, on 30 iunie 2020 - 15:59, said:

Cred ca-i condamnat la optimism, volens, nolens trebuie sa fie optimist, cel putin pana la alegerile generale, p-orma......Poi evolutia economiei romanesti este legata binisor de exporturile din automotive, exporturile de energie (electricitate, gaze, petrol, derivate......) Ori daca piata europeana nu-si revine, daca americanu nu schimba mercedesul.......kakaia crestere in V?
Pt mine cel mai important semnal pozitiv vine din USA, si-i o cadere de numai -16% a lui Dow Jones, din maxime, ff diferit de ce-a fost in 2007-2012.
De acord cu optimismul pana la alegeri cu eventuale lacrimi pentru mostenirea grea.
In ceea ce priveste exporturile noi vindem energie? Petrol, gaze, electricitate? Glumesti, suntem importator neti de petrol si gaze  de peste 40 ani si cand se opreste vantul sau Cernavoda suntem importatori neti de electricitate.
Noi stim ca piata bursiera din SUA este complet rupta de ce se intampla in economia reala, vedem cum se redreseaza unele sectoare cheie de acolo, energia, constructiile, aeronautica etc. Ce este ingrijorator este ca incep sa para presiunile pe banci, incept sa apara din ce in ce mai multe  toxic assets, falimente, scaderi masive de incasari.

#20
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Se mai ascunde mizeria sub pres pana dupa alegeri, de prin noiembrie-decembrie o sa se vada varful aisbergului, iar in primul trimetru de anul viitor dimensiunea reala a dezastrului economic.

#21
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

View Postgabrolio, on 01 iulie 2020 - 09:50, said:

... de prin noiembrie-decembrie o sa se vada varful aisbergului, iar in primul trimetru de anul viitor dimensiunea reala a dezastrului economic.
S-ar putea sa nu fie nici un iceberg :)

#22
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009
Florin Cîţu: Scăderea economică în 2020 va fi între -2% și -3%

"Aprilie și mai sunt lunile în care am avut cel mai mare impact (al pandemiei asupra economiei - n.r.), dar vă dau o veste bună: în iunie, economia, din punct de vedere al fiscalității, începe să se relanseze și vedem încasări la buget - din estimările pe care le am - ce depășesc veniturile fiscale de anul trecut. (...) Pe ansamblu, trimestrul doi este unul negativ, dificil, am spus acest lucru dintotdeauna. Revenirea economică - și aici îmi dau speranțe cifrele pentru luna iunie - revenirea va începe din trimestrul trei și rămânem la scenariul de bază cu revenire în V"

#23
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Pai stai putin, majoritatea platesc impozitele in luna martie pentru a beneficia de reducere. Anul acesta s-a mutat in iunie. Acum este de porc sa spui ca ai incasari mai mari in iunie 2020 decat in iunie 2019... intrebrea este au fost incasari mai mari comparativ cu februarie/martie 2019? Daca nu citu poate pleca la masa de unde a venit.

#24
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009
Impozitele alea de care vorbesti sunt locale, deci nu cred ca le raporteaza guvernul, ci primaria.

#25
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Pai a zis incasari, deci se aduna si de la primarii si se raporteaza la bugetul general sau ce, tu crezi ca bugetul general nu include si veniturile din impozitele primariilor din tara?

#26
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

View Postammaus, on 02 iulie 2020 - 08:32, said:

Pai a zis incasari, deci se aduna si de la primarii si se raporteaza la bugetul general sau ce, tu crezi ca bugetul general nu include si veniturile din impozitele primariilor din tara?
Nu cred ca le include ... primariile sunt "autonome".

#27
ammaus

ammaus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,213
  • Înscris: 05.04.2008
Si atunci spune-mi tu mie care bani ajung in bugetul general? Or fi autonome dar nu uita ca bugetul primariilor se da tot de la bugetul central iar veniturile(taxe, impozite, autorizatii, contraventii etc) intra in statistica nationala ca nimeni nu vireaza bani in bugetul central ci in cel descentralizat.

#28
boolah

boolah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 301
  • Înscris: 28.04.2009

View Postammaus, on 02 iulie 2020 - 10:58, said:

Or fi autonome dar nu uita ca bugetul primariilor se da tot de la bugetul central.
Primariile primesc de exemplu o parte din impozitul pe venit virat catre Finante de catre firme/persoane fizice ... dar platile facute direct la primarie pentru impozitul pe locuinta/masina nu cred ca se calculeaza la bugetul central.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate