Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce fond de pensii recomandati? Pilonul II - pensia privata obligatorie

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#55
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Cred că cel mai bine e să faci actualizarea unde ai acum fondul și apoi îți exprimi intenția de transfer la noul fond. Se ocupă ei de toate.

Edited by BadBoyBlue, 16 December 2021 - 11:26.


#56
constantinp

constantinp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 03.04.2012
Salut. Ieri a aparut in presa stirea ca Romania pleaca din bancile rusesti. As vrea sa discutam riscurile pentru fondurile private de pensii. Articolul este aici. Mi se pare un articol destul de complex. Cel mai expus fond de pensii pilon II pare a fi NN.

#57
BadBoyBlue

BadBoyBlue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,302
  • Înscris: 26.06.2006
Nu se întâmplă nimic:

Quote

Cei care au depus banii la aceste fonduri nu sunt expuși direct la aceste participații, ei sunt expuși la întregul portofoliu pe care îl are fondul de pensii și care cuprinde sute și mii de alte active. Chiar dacă unul din aceste active scade, altele pot crește, asta se întâmplă în fiecare zi cu participațiile: își schimbă valoarea. Dar asta nu înseamnă că valoarea pentru cel care și-a depus banii de pensii aici este pierdută, în niciun caz. Poate să fie diminuată. Nu există riscul ca oamenii să-și piardă banii, pot să piardă din valoare, în funcție de expunerea fiecărui fond de pensii în parte. Vor pierde 1, 2, 3 procente, proporțional cu această expunere.

Capitalul investit de toate fondurile de pensii în BII (aproape 800 mil. lei) reprezintă 0.79% din totalul fondurilor gestionate de acestea (89 mld. lei).

Edited by BadBoyBlue, 27 May 2022 - 15:31.


#58
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Știrile sunt alarmiste și jurnaliștii nu par să înţeleagă despre ce e vorba.
BICE și BII sunt două instituţii financiare suprastatale, la fel cum sunt Banca Mondială și BERD. Statul român este acţionar al acestor bănci la fel cum este acţionar la Banca Mondială și BERD. Procentul de acţiuni al statului român este minuscul în toate cazurile. Retragerea statului român din BICE și BII nu va duce la falimentul sau desfiinţarea acestora pentru că nu reprezintă mare lucru.
În cadrul activităţii lor BICE și BII au emis obligaţiuni care au fost cumpărate între alţii și de fondurile de pensii românești. Nu este niciun motiv pentru care cele două bănci să nu replătească obligaţiunile la scadenţă, deci fondurile de pensii n-au vreun risc suplimentar.
Totuși dacă în urma retragerii statului român din acţionariatul BICE sau BII, fondurile de pensii vor dori să vândă obligaţiunile înainte de scadenţă este posibil să nu fie prea mult interes și să trebuiască să le vândă cu o oarecare pierdere.
De asemenea impactul ieșirii României din acţionariatul acestor bănci va duce la retragerea acestora din România cu repercusiuni asupra firmelor care au luat împrumuturi de la ele.
Cam acesta e tot impactul, nu văd de ce s-ar panica cineva.

Edited by yndy, 30 May 2022 - 12:03.


#59
danuthaiduc

danuthaiduc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.07.2010
Am făcut recent o analiză. Din întâmplare, am citit că americanii au 401k-uri, cu investiții scutite de taxe. M-am interesat și la noi, și am aflat că exact asta sunt fondurile de pensii!!!!!!

1. Am descărcat datele de la ASF: click aici pe "Descarcă datele în format Excel" de sub grafic: https://asfromania.r...nduri-de-pensii
2. Am luat datele din tabelul acestui articol ZF:  https://www.zf.ro/bu...21-300-20903052
3. Am împărțit comisionul de contribuții la suma viramentelor în fonduri pe 2021 (sheet-ul Table 7 din spreadsheet), și am văzut că toate fondurile iau comisionul maxim din contribuții (0.5%).
4. Am împărțit comisionul de administrare la activele totale ale fondurilor la data de 31/12/2021 (sheet-ul Table 6 din spreadsheet). Mi-au dat așa (sper să nu fi greșit, aș aprecia o verificare):

BRD 0.5667%
METROPOLITAN LIFE 0.5816%
NN 0.5830%
AZT VIITORUL TAU 0.5969%
VITAL 0.6644%
BCR 0.6727%
ARIPI 0.6731%


5. Am evaluat performanța fondului de la creare. De ce de la creare? Pentru că am trecut prin câteva crize, iar ca să văd cine se descurcă per total mai bine, mă uit la toate perioadele. Am făcut asta luând ultima valoare a unității de fond (Table 5.), împărțind-o la 10 RON (care era aproximativ valoarea tuturor fondurilor în mai 2008), și ridicând la puterea (12/170), adică vreau creșterea geometrică pe 12 luni și nu 170 de luni, care reprezintă numărul lunilor cu date. Sigur, și asta implică un risc; poate că unii au riscuri de o natură să nu fi apărut până acum, dar vor apărea în viitor. Dar nu putem ști, și contribuțiile sunt obligatorii la Pilonul II.

Mi-au dat așa:
METROPOLITAN LIFE 7.5608%
NN 7.3445%
ARIPI 7.2954%
BCR 7.0536%
VITAL 6.8053%
AZT VIITORUL TAU 6.6139%
BRD 5.8351%


6. Din creșterea medie anuală, am scăzut costul anual. Performanța netă de comisioane de administrare mi-a dat așa:

METROPOLITAN LIFE 6.93%
NN 6.72%
ARIPI 6.57%
BCR 6.33%
VITAL 6.09%
AZT VIITORUL TAU 5.98%
BRD 5.23%

7. Am trimis e-mail celor de la Metropolitan Life, și acum aștept snail-mail cu formulare de completat și retrimis, cu curierul pe banii lor.

Inițial numele mi s-a părut cheesy, ca și cum "până acum ai fost țăran, hai la noi la metropolă să vezi cum e să fii civilizat, băiatu". Dar apoi am citit că așa se numește firma lor mamă de asigurări din New York din 1868.

Sper că nu am făcut greșeli. Apreciez enorm să mă verificați, și să mă corectați, dacă e cazul.

În orice caz, mi se pare scump comisionul de 0.5% din contribuție + 0.6% anual din active. Un comision mai mare nu garantează o performanță mai mare - dimpotrivă, atâta doar că ajunge mai mult la intermediarul dintre tine și piață, dar pe termen lung mă îndoiesc că poate depăși media pieței. Un fond de index poate costa sub 0.1% pe an (exemplu). Poate că e mai complicat cu cele de pensii (reglementări extra).

Acel 1% contează enorm.
7% pe an timp de 30 de ani înseamnă înmulțire cu 7.61 a contribuțiilor.
8% pe an timp de 30 de ani înseamnă înmulțire cu 10.06 a contribuțiilor.
Alegeți-vă fondul de pensie, și spuneți și prietenilor. 99% din români au fondul repartizat aleator. Dar vedeți că transferul nu e gratuit tot timpul - poate fi 5% comision dacă nu ai stat 2 ani la fondul la care ești.

Eu eram repartizat aleator la AZT VIITORUL TAU, care oferă aproape un punct procentual mai puțin.

Edited by danuthaiduc, 30 July 2022 - 23:34.


#60
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postdanuthaiduc, on 30 iulie 2022 - 23:20, said:

Alegeți-vă fondul de pensie, și spuneți și prietenilor. 99% din români au fondul repartizat aleator. Dar vedeți că transferul nu e gratuit tot timpul - poate fi 5% comision dacă nu ai stat 2 ani la fondul la care ești.
Compari mere cu pere.
Fondul de pensii numit Pilonul II, nu are nici o legatura cu fondurile de pensii din SUA. Sunt cu totul alte reguli.

#61
danuthaiduc

danuthaiduc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 30.07.2010

View Postpasilla, on 30 iulie 2022 - 23:32, said:

Sunt cu totul alte reguli.

Înțeleg. Văd că nu sunt același lucru, și au reguli complicate, dar tot sunt investiții cu tratament fiscal favorabil.

#62
Arhanghelul_Mihail

Arhanghelul_Mihail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 652
  • Înscris: 06.01.2022
Investitia directa intr-un ETF este mai rentabila decat investitia intr-un fond de pensii. Mult mai rentabila.

#63
david-parosul

david-parosul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 21.01.2008

 Arhanghelul_Mihail, on 31 iulie 2022 - 06:22, said:

Investitia directa intr-un ETF este mai rentabila decat investitia intr-un fond de pensii. Mult mai rentabila.

Probabil, nu cunosc si nu am studiat problema.
Intrebarea este ca daca tot suntem obligati sa cotizam la un fond de pensii .... care sa fie acela?

#64
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
A făcut colegul mega-analiză mai sus. Concluzia mea este că Metropolitan Life, NN și Aripi sunt cam cele mai bune, iar BRD este clar cel mai slab.

#65
CataL10

CataL10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 28.03.2011

View Postdanuthaiduc, on 30 iulie 2022 - 23:20, said:

Am făcut recent o analiză. Din întâmplare, am citit că americanii au 401k-uri, cu investiții scutite de taxe. M-am interesat și la noi, și am aflat că exact asta sunt fondurile de pensii!!!!!!

1. Am descărcat datele de la ASF: click aici pe "Descarcă datele în format Excel" de sub grafic: https://asfromania.r...nduri-de-pensii
2. Am luat datele din tabelul acestui articol ZF:  https://www.zf.ro/bu...21-300-20903052
3. Am împărțit comisionul de contribuții la suma viramentelor în fonduri pe 2021 (sheet-ul Table 7 din spreadsheet), și am văzut că toate fondurile iau comisionul maxim din contribuții (0.5%).
4. Am împărțit comisionul de administrare la activele totale ale fondurilor la data de 31/12/2021 (sheet-ul Table 6 din spreadsheet). Mi-au dat așa (sper să nu fi greșit, aș aprecia o verificare):

BRD 0.5667%
METROPOLITAN LIFE 0.5816%
NN 0.5830%
AZT VIITORUL TAU 0.5969%
VITAL 0.6644%
BCR 0.6727%
ARIPI 0.6731%


5. Am evaluat performanța fondului de la creare. De ce de la creare? Pentru că am trecut prin câteva crize, iar ca să văd cine se descurcă per total mai bine, mă uit la toate perioadele. Am făcut asta luând ultima valoare a unității de fond (Table 5.), împărțind-o la 10 RON (care era aproximativ valoarea tuturor fondurilor în mai 2008), și ridicând la puterea (12/170), adică vreau creșterea geometrică pe 12 luni și nu 170 de luni, care reprezintă numărul lunilor cu date. Sigur, și asta implică un risc; poate că unii au riscuri de o natură să nu fi apărut până acum, dar vor apărea în viitor. Dar nu putem ști, și contribuțiile sunt obligatorii la Pilonul II.

Mi-au dat așa:
METROPOLITAN LIFE 7.5608%
NN 7.3445%
ARIPI 7.2954%
BCR 7.0536%
VITAL 6.8053%
AZT VIITORUL TAU 6.6139%
BRD 5.8351%


6. Din creșterea medie anuală, am scăzut costul anual. Performanța netă de comisioane de administrare mi-a dat așa:

METROPOLITAN LIFE 6.93%
NN 6.72%
ARIPI 6.57%
BCR 6.33%
VITAL 6.09%
AZT VIITORUL TAU 5.98%
BRD 5.23%

7. Am trimis e-mail celor de la Metropolitan Life, și acum aștept snail-mail cu formulare de completat și retrimis, cu curierul pe banii lor.

Inițial numele mi s-a părut cheesy, ca și cum "până acum ai fost țăran, hai la noi la metropolă să vezi cum e să fii civilizat, băiatu". Dar apoi am citit că așa se numește firma lor mamă de asigurări din New York din 1868.

Sper că nu am făcut greșeli. Apreciez enorm să mă verificați, și să mă corectați, dacă e cazul.

În orice caz, mi se pare scump comisionul de 0.5% din contribuție + 0.6% anual din active. Un comision mai mare nu garantează o performanță mai mare - dimpotrivă, atâta doar că ajunge mai mult la intermediarul dintre tine și piață, dar pe termen lung mă îndoiesc că poate depăși media pieței. Un fond de index poate costa sub 0.1% pe an (exemplu). Poate că e mai complicat cu cele de pensii (reglementări extra).

Acel 1% contează enorm.
7% pe an timp de 30 de ani înseamnă înmulțire cu 7.61 a contribuțiilor.
8% pe an timp de 30 de ani înseamnă înmulțire cu 10.06 a contribuțiilor.
Alegeți-vă fondul de pensie, și spuneți și prietenilor. 99% din români au fondul repartizat aleator. Dar vedeți că transferul nu e gratuit tot timpul - poate fi 5% comision dacă nu ai stat 2 ani la fondul la care ești.

Eu eram repartizat aleator la AZT VIITORUL TAU, care oferă aproape un punct procentual mai puțin.
Salutare,

Are cineva niste calcule actualizate? :)

#66
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 CataL10, pe 08 martie 2024 - 02:10, a scris:


Salutare,

Are cineva niste calcule actualizate? :)

Le gasesti pe ASF.

#67
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007
Ce randament are fiecare fond de pensie privată Pilon II în ultimele 12 luni.

Aici https://m.zf.ro/burs...2-luni-22295334

#68
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 03.12.2021
Metropolitan sau NN

#69
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 13.06.2005
O persoană care nu mai știe la ce fond a fost repartizată cum poate afla?

Eu am fost la Aegon care nu mai știu ce fusese anterior iar acum a devenit Carpathia și văd că nu apare în analiza de mai sus (a lui danuthaiduc)

#70
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

 dansysro, pe 30 martie 2024 - 17:35, a scris:

O persoană care nu mai știe la ce fond a fost repartizată cum poate afla?

Eu am fost la Aegon care nu mai știu ce fusese anterior iar acum a devenit Carpathia și văd că nu apare în analiza de mai sus (a lui danuthaiduc)

Intra pe site-ul fondului si gasesti la rapoarte toata evoluția lui.

#71
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,482
  • Înscris: 13.03.2005

Vizualizare mesajdansysro, pe 30 martie 2024 - 17:35, a scris:

O persoană care nu mai știe la ce fond a fost repartizată cum poate afla?

Eu am fost la Aegon care nu mai știu ce fusese anterior iar acum a devenit Carpathia și văd că nu apare în analiza de mai sus (a lui danuthaiduc)

https://apapr.ro/pen...nline-verifica/
Aici afli la cine cotizezi la pilonul 2:
https://data.asfroma.../scr/adeziuniFP

#72
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 13.06.2005
Merci :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate