Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

The last of us part 2

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
S-a lansat de o săptămână (în sfârșit). De când am văzut trailerul original din 2016, cu Ellie cântând la chitara m-am activat :).

Aseară mi-am făcut niște timp și am dat jos folia de pe disc și am ars primele 4 ore din ceea ce se pare ca o sa fie o experți ta deosebita. TLOU 1 este o capodopera asa ca partea a doua are standarde ridicate la care sa se ridice.Pana acum se ridica la nivelul așteptărilor, mai ales în HDR pe 65" :)
Wow...

Mai joaca cineva? Impresii? Sunt eu prea "hyped"?

Edited by ro_explorer, 27 June 2020 - 12:53.


#2
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,033
  • Înscris: 08.08.2018
Jocul este super din punct de vedere grafic. In rest este mizerabil. Putea fi un joc super, daca povestea nu ar fi fost plictisitoare, esti practic silit sa joci jumatate de joc cu cel mai plictisitor personaj posibil. Deasemenea, pe linia political correctness din ultima vreme, se incearca a ti se baga in cap ca violenta este gresita, desi jocul despre asta este. Pacat, prima parte a fost minunata, cu o poveste bine construita, personaje interesante si reale. Daca as mai cumpara jocul acum ca stiu ce si cum? Da, dar numai cu o reducere uriasa, undeva sub 100 lei.
Spun asta pentru ca l-am jucat pe primul. Daca nu l-ai jucat si mergi direct la asta, va fi ok.

#3
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Eu sunt foarte nou in gasca PS4, am consola de o luna de zile. Mi-au dat si mie 5 jocuri "gratuite" printre care si TLOU1, am inceput si eu sa joc pe easy. E interesant de jucat insa mi se pare prea brutal sa-l joc in fata copiilor. Eu am luat consola pentru copii, dar jocurile ce mi le-au dat sunt din astea urate, cu mult sanje.
Am sa gasesc insa timpul si satiul sa-l joc. Desi nu-s obisnuit cu joystick, pe computer nu am jucat altceva in afara de starcraft broodwar si heroes, nu sunt obisnuit cu jocurile de tip quest. Dar zic eu ca merita jucat.

Mi-a placut insa The Last Guardian. Nu credeam ca exista asemenea jocuri. Daca cumva se face sa nu-l stiti, pe mine m-a impresionat jocul, il recomand, mai ales ca-i ieftin si probabil ca se gaseste si pe olx si mai ieftin.

#4
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Eu l-am terminat si overall mi s-a parut destul de bun.

Grafica e destul de buna, texturile ma asteptam sa fie mai sharp. asseturile sunt refolosite destul de mult, vocile NPC-urilor par aceleasi sau erau asemanatoare de ti se parea ca omorai acelasi grup over and over, game-loop-ul e cam repetitiv, iar story-ul mi s-a parut bun. Insa e un story de revenge iar acest lucru nu a fost apreciat de fanii care asteptau un story bazat pe explorarea unui vaccin, o mai mare interactiune intre Ellie si Joel si un happy ending.

Mi-a placut story-ul si pentru ca la sfarsit te pune pe ganduri, te face sa reflectezi asupra faptelor..

Edited by vj_Heaven, 27 June 2020 - 14:19.


#5
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postvj_Heaven, on 27 iunie 2020 - 14:15, said:

Eu l-am terminat si overall mi s-a parut destul de bun.

Grafica e destul de buna, texturile ma asteptam sa fie mai sharp. asseturile sunt refolosite destul de mult, vocile NPC-urilor par aceleasi sau erau asemanatoare de ti se parea ca omorai acelasi grup over and over, game-loop-ul e cam repetitiv, iar story-ul mi s-a parut bun. Insa e un story de revenge iar acest lucru nu a fost apreciat de fanii care asteptau un story bazat pe explorarea unui vaccin, o mai mare interactiune intre Ellie si Joel si un happy ending.

Mi-a placut story-ul si pentru ca la sfarsit te pune pe ganduri, te face sa reflectezi asupra faptelor..
Story de revenge? LMFAO.
Spoiler
Macar daca te lasau sa alegi finalul. E mai degraba un film de cat un joc (si nici macar un film bun), cu multe actiuni boring si repetitive. Puteau mai mult dupa 7 ani de asteptare. Singurul lucru misto e grafica

Edited by ccdsah, 27 June 2020 - 14:47.


#6
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,058
  • Înscris: 19.07.2005
Ce treaba are sfarsitul..

Eu ii apreciez si pentru indraznealea de-a face un altfel de story cand ar fi putut face foarte usor continuarea pe care o asteptau toti..

#7
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postvj_Heaven, on 27 iunie 2020 - 14:59, said:

Ce treaba are sfarsitul..

Eu ii apreciez si pentru indraznealea de-a face un altfel de story cand ar fi putut face foarte usor continuarea pe care o asteptau toti..

Exact. Daca prima parte a fost de nota 10, partea a doua e de 12. Nu au mers pe varianta safe, calduta, cu happy-end care sa ii satisfaca pe toti smiorcaitii care acum se vaita de political corectness dar ei se dau cu curul de pamant ca personajele inventate pe care ei le idolatrizau au fost aratate acum intr-o lumina realista, dar mai degraba negativa.

Ca review pot spune atat: e un joc (era sa scriu film) care te scoate total din zona de confort si care te face (sau macar ar trebui) sa intelegi ca nimic pe lumea asta nu e doar alb sau negru si ca realitatea are multe nuante de care trebuie sa tii cont daca vrei sa intelegi cu adevarat ceea ce te inconjoara. Ceva la ce ar trebui sa mediteze multi, mai ales in lumina evenimentelor cu efecte polarizante din ultima vreme.

Din punctul meu de vedere, TLOU2 ar putea fi predat la scoala. E mai valoros decat multe carti si, cred eu, mai eficient in a-si transmite mesajul.

#8
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
L-am terminat si eu azinoapte ... vai ... ce joc. In mod cert s-a ridicat si a depasit nivelul asteptarilor. Cat despre sfarsit ... nu cred ca exista un sfarsit mai potrivit pentru povestea asta. Pur si simplu superb la superlativ.
Cel mai naspa dpdv al dificultatii a fost Ratking. Am jucat pe moderate la dificultate.

Oricum, la fel ca si alte capodoipere inaintea lui (cu poveste frumoasa) o sa ma faca sa revad in cap scene din joc mult timp incolo.

Ca nota, daca primul joc are un 10, asta are un 11 cel putin :).

View PostBob493, on 05 iulie 2020 - 12:43, said:

Din punctul meu de vedere, TLOU2 ar putea fi predat la scoala. E mai valoros decat multe carti si, cred eu, mai eficient in a-si transmite mesajul.
Nu neaparat la scoala dar e un "must" ca lectii de viata.

#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Bai, m-ati turbat cu jocul asta. Am jucat si eu vreo 3 ore(TLOU1), am ajuns pana intr-un punct in care imi sar niste zombalai la gat si nu pot sa trec, am repetat scena de zeci de ori si m-am plictisit de urletele alora. Si sunt pe easy.
Ce dracu lectii de viata? Deocamdata mi se pare grotesc si stupid. Si nu cred sa fi avut ocazia sa fac vreo alegere. Pur si simplu ai o singura varianta.

#10
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Ce alegere? Este un joc liniar, in genul Uncharted. Nu ai alegeri.
Tipul asta de jocuri sunt ca niste filme interactive care te fac sa traiesti drama personajului, atat.

Iar daca nu te descurci pe easy, ce sa zic? Poate mai mult exercitiu cu controllerul ?

Edited by ro_explorer, 06 July 2020 - 10:31.


#11
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
Sincer, nici eu nu am inteles ce e atata hype cu jocul/seria asta. E frumos detaliat, dar ... meh?! Am jucat prima ora din prima parte si m-am plictisit teribil. Categoric, gusturile nu se discuta. :)
Eu prefer un joc care ofera mai mult de 40 de ore gameplay (pentru ambele!). Si nu sa ai o actiune liniara.

#12
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 06.01.2007
Eu as vrea sa-i dau pe repede inainte sa vad ce se intampla in joc. Altfel sa stau juma de ora la o scena de 3 minute(in care tre sa rup gaturi de zombalai), nu-mi prea vine.

#13
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
Daca ati jucat cu placere seria tombrider si uncharted atunci asta e in acelasi stil. E mai mult un film decat un joc. Intr-adevar, gusturile nu se discuta - eu ador tipul asta de jocuri.

#14
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postro_explorer, on 06 iulie 2020 - 11:26, said:

Daca ati jucat cu placere seria tombrider si uncharted atunci asta e in acelasi stil. E mai mult un film decat un joc. Intr-adevar, gusturile nu se discuta - eu ador tipul asta de jocuri.
Sincer, daca vreau sa vad un film ma uit la un film; daca vreau sa joc un joc vreau sa am cat mai multe alegeri in ceea ce priveste tactica si strategia

#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,664
  • Înscris: 15.12.2009
În cazul asta joaca alt tip de jocuri. Este evident ca stilul asta nu e pentu tine.

#16
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Postro_explorer, on 06 iulie 2020 - 17:20, said:

În cazul asta joaca alt tip de jocuri. Este evident ca stilul asta nu e pentu tine.
Pai de asta nici nu l-am cumparat nici pe primul nici pe asta. Recunosc ca arat fain, dar nu sunt pe gustul meu.

#17
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,305
  • Înscris: 12.07.2010

View Postmaccip, on 06 iulie 2020 - 11:00, said:

Eu as vrea sa-i dau pe repede inainte sa vad ce se intampla in joc. Altfel sa stau juma de ora la o scena de 3 minute(in care tre sa rup gaturi de zombalai), nu-mi prea vine.

Le gasesti pe youtube pe ambele. Cauta 'the last of us walkthrough'  dai skip peste plimbari si batai cu zombi si te uiti ca la film. Decat sa pierzi timp cu seriale de cacat, mai bine cu asta.

#18
raven75

raven75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,180
  • Înscris: 16.05.2012
Nu prea sunt fan jocuri dar The Last of Us 2 voiam sa-l joc mai ales ca jucasem TLU 1. Asa ca am gasit un PS4 second la 600 de lei, cumparat jocul si dai bataie!
O experienta imersiva, cu rasturnari de situatie...mi-a adus aminte de Pulp Fiction a lui Tarantino cand A se urmarea cu B si in scena apare C care le strica meciul. :)
Pentru copiii de 13-14 ani care sunt obisnuiti pe repede inainte (Fortnite) nu e recomandat. E ca o prajitura la cafea...nu bagi ca spartul...degusti.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate