Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

PC Home Office, NOU sau SH?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 ionutg93, on 26 iunie 2020 - 23:05, said:

i3-ul acela ar fi tot cu 4 nuclee.
cum adica tot? Optiplexul vine cu inca 4 prin hyperthreading.
deci ai 8 x 3,4 Ghz la 8 M cahe
e adevarat ca generatie mai veche, video integrat,
dar dupa cum ai vazut are un sistem de racire extraordinar
10 ani e foarte putin ca sa te ingrijorezi in conditiile expuse de tine.
eu folosesc la servici un HP desktop „vechi” de 8 ani, Z20. Au facut si editare in Photoshop pe el, softuri dichisite de DTP. Nu numai ca a mers, dar nu l-au forjat nici macar la jumatate.
de banii care ii cheltui pe un SH zdravan, gandit pt bussines, nu-ti iei nici macar o pocnitoare noua facute pt home user...
cel putin eu asa zic, nu-s expert, mai vezi ce spun si alti colegi. Dupa mine, varianta finala: http://www.interlink...ond-hand-p33437 sau unde il gasesti mai ieftin. Dar vezi ca asta e cu i7 nu i5 cum ai scris in primul comentariu. De aia si un pic mai scump. Le poti adresa lor celelalte intrebari.

Edited by odastramosilor, 26 June 2020 - 23:28.


#20
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
pai de ce nu spui ca e pentru sotie?
te poti gandi la un mini pc, pentru impresia artistica. i5-4570T 2.90GHz, 8GB DDR3, 240GB SSD
sau te poti gandi la un all in one. pleci de aici si ii mai pui memori si SSD.
pentru performanta sau te poti gandi la acesta,.  I3-6100, 8GB Ddr4, 128GB SSD+3TB HDD
am avut ocazia sa il testez pe acesta (I5-4590, 8GB Ddr3, SSD 128Gb+1Tb, GT630 2Gb) are si placa video, chiar se deschide in 20 secunde.
singura problema la calc profesionale, este ca, la un moment coolerul oboseste si incepe sa devina zgomotos. daca n-ai 2 maini stangi rezolvi si te mai tine 10 ani.

Edited by strongsss, 27 June 2020 - 07:23.


#21
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Eu sunt inițiatorul, sa traiti, domnii mei!

Va sunt dator cu un raspuns!

M-am gândit, le-am rumegat și, DATORITĂ VOUĂ, cred și sper că am luat cea mai bună decizie, iar astazi am comandat "obiectu'":

PC Tower Dell Optiplex, 9020, i5-4590, 8GBDDR3, SSD 240GB, DVD-RW, fără OS

Preț 1100 lei

După achiziție și testare voi reveni cu reacții.

Încă o data, va multumesc DIN INIMA pentru altruism, îndrumare și sprijin!

#22
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Asa. Reactiile.

Azi am intrat in posesia PC-ului.

Pe exterior, desi arata foarte bine, se vede ca e SH, in interior, insa, zici ca e nou.

îl voi lasa doar cu SSD-ul, iar la nevoie vom atasa ocazional un HDD extern.

I-am instalat Ubuntu in urma cu o ora. E rapid. Foarte rapid! Suntem foarte incantati si am ramas si cu bani! Multi bani!

Dar nu e numai asta! E ceva ce ma ULUIESTE!?!

E ceas. Elvetian! Este INCREDIBIL cat de silentios este! Nu se aude nimic! Dar nimic! Sunt foarte incantat! Foarte!

Tot ce se aude sunt mouse-ul si tastatura, un tantar s-ar auzi, dar PC-ul ba!

Cred ca acum trebuie sa schimbam frigiderul! Sau sa il scoatem din priza! Si avem un frigider foarte silentios!

Daca nu crapa pana maine, am scapat de-o grija pentru ceva ani si cu capul fara vajâieli.

Mii de multumiri domnilor care au scris aici si felicitari mie ca am avut curajul sa aleg un SH de calitate.

Sa traiti, toate cele bune!

Edited by ionutg93, 30 June 2020 - 23:48.


#23
ionutg93

ionutg93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 30.10.2013
Aaasa. Revin cu o reactie dupa aproape 2 ani de zile.
"Vechitura" functioneaza. E la fel de silentios, nicun rateu, nicio interventie, nimic, chestiune care ma supara. :)
Durata de utilizare e medie, sa zic.
Asadar, pana acum ma felicit inca o data pt alegerea facuta, iar povestea asta imi da in continuare de gandit si de reevaluat cu privire la viitoarele achizitii, ce mai merita luat nou si mai ales, ce nu mai merita.  Spre ex, telefoane la mana a doua iau de ani de zile. Masina, la fel. Calculatorul asta, idem. Biciclete am luat mereu noi, dar urmatoarele, cand o fi (dac-o mai fi si daca n-o iau razna ca m-am saturat de prosti), o sa iau tot la mana a doua. Cam asta. Si acum, va salut conform acestor vremuri si a vremurlor care ni se pregatesc: daca mai vine vreodata vreo plandemie si puneti iarasi botnite la bot si va "vaccinati", sa va duceti in munti si paduri, sa traiti acolo si sa nu va mai intoarceti niciodata! Daca v-a placut plandemia de oi obediente ce sunteti, acum aveti si "razboi". Hraniti-l si pe asta, faceti ce vi se spune. Urmeaza atacul asupra proprietatilor private si digitalizarea banilor. Nu uitati si de "climate change". Bravo, oime! Va multumesc! Nu ganditi! Sa nu cumva sa ganditi!

#24
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 18.03.2006
Am un HP EliteDesk 800 G1 Desktop USDT Intel Core i5 Gen 4 4570S 2.9 GHz, 8 GB DDR3 de un an jumate, functioneaza impecabil, cu ssd bine'nteles. Nu as cumpara ceva nou.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate